Conan - Aksoy Yayincilik

Başlatan hanac, 04 Ekim, 2009, 13:47:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Bugun kutuphanemi duzenlerken Aksoy Yayincilik tarafindan yayinlanan Conan serisini yeniden okumaya karar verdim.

Kapaklari inanilmaz guzel, sayfalari karistirirken neredeyse hic hatirlamadigimi farkettim.

Artik yeni bir seri gibi okurum.  :)

Bende 16 sayi var ve hatirladigim kadari ile zaten bu kadar yayinlanmisti.

1. Sayi 1.100.000 TL fiyat ile basliyor ve 16 sayi 3.250.000 TL ile sona eriyor.

Gercekten cok carpici bir artis bir bucuk seneyi bulmadan fiyat artisi neredeyse 3 katini bulmus.

Daha da carpici olan 11. - 13. sayi arasinda gerceklesiyor.

11. sayi 1.500.000 TL, 12. sayi 2.250.000 TL, 13. sayi 3.250.000 TL

O donemki ekonomik durumu cok iyi yansitan bir gosterge.

15. sayidan itibaren ise (seri sona erdigi icin sadece 2 sayi) daha kucuk bir formata gecilmis.

Ve sonuc olarak 16. sayida seri sona ermis.

darkwood

Bu seri boyut ve ciltleme olarak Alfa yayinlarinin serilerine göre raflarda gerçekten güzel duruyor.
Ama sadece raf güzelligi için alinabilir. Conan Alfa yayinlarinda okudugum maceralarin üstüne dogrusu bunlarin 1-2 cildini yarim yamalak okuyabildim.
Ne çizim nede konu olarak beni tatmin etmedi.
Darkwood Sakinleri..

Lami Tiryaki

Conan'i ne kadar karisik yayinlamis olursa olsun Alfa'nin hakkini yememek lazim. Koskoca Marvel'a yetisip tekrarlarla idare edebilen yegane yerli yayinevimizdir ve bu konuda hatirasi kiymetlidir. Her ne kadar en kiymetli seri olsa da en dayaniksiz olani ilk 60 küsurluk fasikül serisidir. Conan'i ülkemizde sevdiren degisik konusu ve fantastik boyutuyla firtinalar estiren ilk seri bu seridir ve kiymeti büyüktür. Kara Çember Insanlari'ni, Tutamon'u ilk bu seride okudum ve sevdim. Sonradan gelen seriler düzensiz ve karisik ta olsa içlerinde çok iyi çalismalar da vardir. Mesela Aylik Yeni Maceralar Dizisi, 15 sayilik Renkli Dizi güzel serilerdir. Bir de dev albüm boyutlarinda olan fasiküller vardirki tadindan yenmez adeta. Kapaklar resimler filan hem göze hem ruha hitap eder.

Aksoy'un sayilari ise Mesut'un dedigi gibi tam raflik kitaplardir. Kapaklar, edisyon filan düzgündür. Ama orijinal boyutlari Aksoy boyutlarina uydurayim derken-ve yanlis bilmiyorsam-bazi renkli maceralari siyah beyaza uydurayim derken baskisi çok kötü maceralar yayinlamis oldular(benzer durum Zorro'da da söz konusuydu). Ancak bu serinin asil önemi baska bir yerden kaynaklaniyor. Bildiginiz üzere Conan Zenobia ile evlendikten ve 4. çocugunun dogumunda sevgili karisini kaybettikten sonra bir bosluga düsmüstü. Sonunda bati denizlerinden gelen bir çagriya uyup Okyanuslara yelken açmisti. Ölüp ölmedigini merak ederken Roy Thomas Conan'in akibetini merak etmis olacakki, Na'atli Ölüm Büyücüleri'ni yazdi. Efsane çizer John Buscema'da is basindayken Conan'in bati denizlerinde basindan neler geçtigini bu macerada ögrendik. Na'atli Ölüm Büyücüleri, öncesinde hiç bir seride yayinlanmamis bir öyküdür ve eski sayilara da refere eder. Bu öyküyle, Ali Recan'in son dönemde yayinladigi ilk serinin 22-23. sayilarindaki Kartallarin Yolu(SSOC38) hikayelerine geri dönüs yapariz. Kanimca bu hikayeden sonra yayinlanan ve Dark Horse'un sahip çiktigi diger seriler bir tür "Ultimate, Yeni Yapim" seriler oldu. O nedenledir ki hala Bary Windsor Smith'le baslayan seriler ilgi görüyor ve yeniden yeniden basiliyor.

Aksoy'un Conan okuyucularina bir baska önemli hizmeti de Conan The Barbarian serisinden ilk 12 maceranin yer aldigi ve Bary Windsor Smith çizgilerinin oldugu hard cover albümdür. Bu albüm hakikaten güzel bir edisyona sahiptir ve kitapligimin en güzel Conan parçalarindan biridir. Sevgil Ayse Karsel Zaimoglu'nun katkisi oldugunu düsündügüm bu cildin ikincisi ne yazikki yayinlanamadan Alsoy kapandi.   

Öyle ya da böyle 2000'li yillarda bir Aksoy olayi yasadik. Iyisiyle kötüsüyle derinligine incelenmesi gereken bir konudur bu. Genel Konular'a bu konuda bir seyler yazmak isteyenleri Aksoy Dönemi basligi açip tartismaya davet ediyorum...
Selamlar
Lami

tommikser

Aksoy Conan'ların bende sanırım 6-7 sayısı var.Geri kalanını tamamlamam lazım.Bence de kapakları olsun baskısı olsun çok iyiydi.Alfanın elimdeki Kızıl tırnaklar macerasını orada okuduğumda anlamıştım ki Alfa'nın baskıları gerçekten çok kötüymüş.Aksoy'da beni en çok etkileyen macera Conan ve Solomon Kane'in ortak macerasıydı.Bu maceraya çarpılmıştım.Birde içerideki açıklamalar ve yazıları hatırlıyorumda enfesti.

pizagor

Alıntı yapılan: gunessemerci - 19 Temmuz, 2012, 14:38:13
Aksoy Conan'ların bende sanırım 6-7 sayısı var.Geri kalanını tamamlamam lazım.Bence de kapakları olsun baskısı olsun çok iyiydi.Alfanın elimdeki Kızıl tırnaklar macerasını orada okuduğumda anlamıştım ki Alfa'nın baskıları gerçekten çok kötüymüş.Aksoy'da beni en çok etkileyen macera Conan ve Solomon Kane'in ortak macerasıydı.Bu maceraya çarpılmıştım.Birde içerideki açıklamalar ve yazıları hatırlıyorumda enfesti.

Conan - Kane ortak macerası bir süre önce çıkmış olan Solomon Kane cildinde de yeralıyor...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

tommikser

Evet orada da var yalnız ilk göz ağrım aksoy.Uzun zaman sonra okuduğum en enfes maceralardan biriydi.Birde çizimler çok hoşuma gitmişti.

kalidor

Aksoy hiç yayınlanmamş maceralar fakat dağınık maceraları yayınladı. Son 2 albümde boyu küçülttü. Tabi Conan'ın ilk 12 macerasını hard cover ciltte vererek büyük bir hizmet yapmıştı :)
Crom! Ölüleri Say...

konyalıconan

ben bu serinin elimdeki eksik sayılarını tamamlamaya uğraşıyorum fakat darwood 18 hanac ise 16 cilt  olduğunu söylemiş hangisi doğru? benim bildiğim kadarıyla son iki cildi daha küçük boyutlarda olan toplam 16 cilt olması gerekiyor.

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: konyalıconan - 08 Ağustos, 2012, 17:36:48
ben bu serinin elimdeki eksik sayılarını tamamlamaya uğraşıyorum fakat darwood 18 hanac ise 16 cilt  olduğunu söylemiş hangisi doğru? benim bildiğim kadarıyla son iki cildi daha küçük boyutlarda olan toplam 16 cilt olması gerekiyor.
16 sayı

konyalıconan

Solomon Kane

aksoy yayıncılıktan çıkan conanların 14. sayısını dün akşam okudum. Ama bir şey sormak istiyorum sadece benim çizgi romanım mı yanlış basılmış yoksa hepsi mi ? :) ona göre yenisini alıcam da :)
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )

Solomon Kane

birde çevirileri çok mu kötü bana mı öyle geldi

kalidor

Herkesinki öyle merak etme  :D Çeviriler kötü, adamı okumaktan soğutacak derecede kötü...  :-X
Crom! Ölüleri Say...

Solomon Kane

:) hem içim ferahladı hem de aksoy conanlardan soğudum :( ama alıcam :) kalın cilt'in bir fotosunu koyar mısın abi ?

hennessy

vahşi kılıç derim tek geçerim az bawsılsada öz basılsada Conan forever and never..........  Eski baskılar bana uzak isteyene yakın ola....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları