Dylan Dog Sohbet Odası

Başlatan s.b, 05 Ekim, 2009, 09:13:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NIC

Türk okuru olmadığım için çok sevdiğim bir seridir kendileri  ;D

Aralık sayısı "Uçurum" u okudum azonce ve hemen foruma yazmaliyim hissi uyandıracak kadar beğendigimi söylemek isterim.Konu çok orijinal olmasa da kesinlikle çok iyi tasarlanmış.Bir jilet,bir bebek,bir kolye ve bir saat ;bazi gizemli ve doğaüstü cinayetler görünüşte siradan dursada altında büyük (titan)bir trajedi yatıyor.Buyuk  ölçüde rahatsiz bir atmosfer de gecsede hiç sıkmıyor.Diyaloglar ve karakter monologları Sclaviye yakışan cinsten (ilk dönem hikayeleri gibi).Kadim fumetticilere de bir sürprizi var hikayenin;  konuk olarak bir adet Zagor barındırıyor...Kısacası türk okuru olsanizda bu sayıya bir şans verin.

lemazmatik

kalidor

Bana biraz fan-made gibi geldi açıkçası.
Crom! Ölüleri Say...

sıfatkanseri

https://www.youtube.com/watch?v=rcmcWt0vVNU&t=390s

Böyle bir şey buldum . Hayran yapımımı yoksa bir şirket desteklimi anlıyamadım . İngilizce olsaydı keyifli olabilirdi . Çizgi romanda ki mekan ve karakterleri güzel yansıtmışlar sırf onun için bakınabilir

peder clemente

Bayram Neşesi.
       Bacanağım ziyaretime geldi.Balkonda oturuyoruz.Kendisi Karadenizlidir.Masada Dylan Dog vardı.Hatta "Uzun Veda" adlı pür aşk hikayesini okuması için tavsiye ettim.Sayfaları karıştırırken,Groucho (Arşak) çıktı.Bacanak:"Ecevit mi O?" diye sorunca ben kahkahayı bastım.

NIC

Dylan Dog ve Dampyr'in bu ay çıkan ortak macerasını merak edenlere gelsin  8)

https://youtu.be/Kn0wxEcvxLI

NIC

hanac

Animvader

Alıntı yapılan: hanac - 02 Ağustos, 2018, 10:01:10
Dylan Dog'un dizisi geliyormuş

https://variety.com/2018/tv/global/dylan-dog-bonelli-comics-publisher-italy-1202889319/

Sadece Dylan değil, yanlış anlamadıysam Nathan Never, Mister No, Martin Mystere ve Dragonero da hazırlanma aşamasındaymış.

Umarım Netflix, HBO, AMC, Amazon benzeri bir yapımcıyla anlaşırlar.

rumar80

Bence en önemli sorun son cümle zaten. Olursa ama çok güzel olur.

NIC

Beni en cok heyecanlandiran Nathan Never oldu.Hakkini vererek yapilirsa Bonelli'den cikmis (bence) en kaliteli seriyi TV'de görmek Blade Runner etkisi yaratabilir

pizagor

Bonelli ekolünde sadece Legs Weaver ile sınırlı olduğunu sanıyordum ancak Groucho da dördüncü duvarı aşabilen çizgi karakterler arasına girmiş...

Gerçi bir sonraki karede 'çizgi roman temalı şakalar yapamayacak mıyız!' minvalinde bir laf ediyor ama bence durumu kurtarmıyor bu isyan...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Kauss

Merhabalar,

Hayatım hiç Bonelli okumadım.  Bunun en büyük sebebi; serilerin çok fazla olması ve külliyatın toplanmasının zorluğuydu. ( hem maddi hem zaman ).
Fakat Dylan Dog konusunda hep bir çılgınlık yapmak istemişimdir. Bilgim olmadığı için sorum saçma gelebilir onun şimdiden affola :)

Daha önce yayınlanmış; Rodeo, Hoz'u filan atlayarak direk Lal'ın 1. sayısından başlarsam sorun yaşar mıyım ? Forumda baktığım kadarıyla Lal'ın 1. sayısı aslında 1. sayı değil yine de bir şey kaybetmiş olur muyum ? Seriyi seversem ilerleyen zamanlarda geriye dönük bir toplama yapmayı planlıyorum. Bir diğer sorumda aslında bir önceki sorumun cevabı yanıt olacak gibi; yazışmalarda tam macera yazıldığını gördüm.
Çok fazla sayı yayınlandığı için örneğin; Dylan Dog 8. sayıyı okuduktan sonra 9. sayıyı bulamadım diyelim 10. sayıyı alıp okursam bir bütünlük kaybetmiş olur muyum ? Ciltler kendi içlerinde bağımsız mı ?

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

KenParker

Eminim Ken Parker seriniz vardır. Onu geçiyorum. Eğer yoksa 1. maceradan itibaren başlamalısınız. Çünkü Ken'in hayat dizisini ele alıyor. Üstelik binlerce çizgi roman kahramanından farklı olarak bu karakter ruhsal olarak dönüşüm geçiriyor. Toplayacağınız fazla sayı olmadığı için şanslısınız.

Bonelli'ye nereden hangi kahramandan girerseniz girin bence şunlar mutlaka olmalıdır: Teks Özel Albüm serisi ve Dylan Dog Efsanevi Maceralar 1. Bunlar çizim bakımından, hikaye bakımından mükemmeller. Özel Albümler macera yanında konu tema bakımından da şaşırtıcı içeriğe sahipler. Arada yine mi bu Teks klişesi dedirten albüm çıkıyor ama çizim farklılığıyla kendini affettiriyor.

Ben Teks'e Efsanevi Maceralarını ve önemli sayılarını bularak başladım. Eski sayılarından zerre kadar zevk almıyorum. Eski okurları da aksine eski sayıları seviyor. Demem o ki eski yeni seçiminde kararı siz vermelisiniz.

Öte yandan Teks ve Dylan karakter değil tip özellikleri gösterirler. Yani kişilik özellikleri, ruh dünyaları hep aynıdır. Sabit özellikleri vardır. Herhangi bir sayıdan başlamanız size çok bir şey kaybettirmez. Teks maceraları dizgisel olmakla beraber, yani Teks'in genel yaşamını anlatıyor olmakla beraber, bu hiç de ön planda değildir. Günümüzde "Teks Willer" serisiyle buna derinlik katılmaya çalışılıyor. Bu yüzden toplayabileceğiniz seriyi, mümkünse güncele en yakını, bulmanız faydanıza olur.

Güncel veya güncele en yakın seriye girmeniz maddi bakımdan sizi yormaz.

Dikkat ettiyseniz Dylan'dan fazla bahsetmedim. Çünkü kapağını beğendiklerim hariç almıyorum. Korku, gerilim, olağanüstülük cephesi fazla ilgimi çekmiyor. Dylan hakkında bilgisi olanlar vardır. Onlar daha iyi bilir.

Nemo

Alıntı yapılan: Kauss - 31 Ekim, 2020, 16:51:30
Merhabalar,

Hayatım hiç Bonelli okumadım.  Bunun en büyük sebebi; serilerin çok fazla olması ve külliyatın toplanmasının zorluğuydu. ( hem maddi hem zaman ).
Fakat Dylan Dog konusunda hep bir çılgınlık yapmak istemişimdir. Bilgim olmadığı için sorum saçma gelebilir onun şimdiden affola :)

Daha önce yayınlanmış; Rodeo, Hoz'u filan atlayarak direk Lal'ın 1. sayısından başlarsam sorun yaşar mıyım ? Forumda baktığım kadarıyla Lal'ın 1. sayısı aslında 1. sayı değil yine de bir şey kaybetmiş olur muyum ? Seriyi seversem ilerleyen zamanlarda geriye dönük bir toplama yapmayı planlıyorum. Bir diğer sorumda aslında bir önceki sorumun cevabı yanıt olacak gibi; yazışmalarda tam macera yazıldığını gördüm.
Çok fazla sayı yayınlandığı için örneğin; Dylan Dog 8. sayıyı okuduktan sonra 9. sayıyı bulamadım diyelim 10. sayıyı alıp okursam bir bütünlük kaybetmiş olur muyum ? Ciltler kendi içlerinde bağımsız mı ?

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Merhaba @Kauss,

Lal 1. sayidan baslarsaniz, bir sey kaybetmezsiniz bence ama daha once yayinlanan cok guzel maceralar var . Onlari da okumanizi tavsiye ederim. Boylece Dylan'i daha cok sevebilirsiniz :) Ciltler kendi icinde bagimsiz ama Xabaras isimli dusmaniyla karsilastigi maceralar kendi icinde bir butun seklinde devam ediyor. Bazen eski dusmanlara ya da dostlara gondermeler oluyor ya da yeniden karsilasmalar.

Nacizane tavsiyelerim;

1- Oglak yayincilik Dylan Dog Efsanevi Maceralar albumu ile baslamaniz. Johnny Freak, Olumun Otesi ve Uzun Veda maceralarinda aglayacaksiniz :)

2- AD yayincilik sayilari icinde; Lanetli Ayna, Alfa ve Omega, Alacakaranlik Kusagi maceralari tavsiyemdir.

3- Lal sayilari icinde: 23. sayi Olum Sizi Ayirana Kadar macerasi cok guzeldir.

Umarim cok seversiniz ve devam edersiniz Dylan'a :)

Özel Alfa Ajanı