Ana Menü

Preacher

Başlatan hanac, 05 Nisan, 2016, 18:43:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: ferzan - 07 Nisan, 2016, 20:43:03
    Herşey bir yana, Preacher serisini "Haberci" başlığıyla 90ların sonları, 2000lerin başlarında Takvim gazetesi "devamı yarın" ibaresiyle gün be gün tefrika etti ya, bence eserin kendisinden bile daha büyük bir bombadır bu... :)

Daha önce başka başlıklarda iki sefer bahsini yapmıştık hatta bu Takvim mevzusunun...Preacher serisinin en az %70lik kısmını Takvim sayfalarından hatırlıyorum...Sayfa komşusu olan Karaoğlan, Battle Angel Alita, Kahraman Şerif, Patrona Halil ve Hellboy ile birlikte... :o Hatta Ramazan ayına denk gelen dönemde aynı sayfadaki dini tefrikalarla bile sütun komşusu idiler.

Kim derdi ki bizim bu tartışmamızdan belki 16-17 sene önce, bugün berber gazetesi olarak bildiğimiz Takvim, Dark Horse ve Vertigo 'nun köşe taşlarını tefrika edecek...Aynı sayfada hem yerli, hem tarihi, hem underground, hem İslâmî eserleri bir arada sunacak, fumetti ile comicsi, alternatif ile mangayı, yerli ile yabancıyı aynı sayfada buluşturacak...

Yaşasın çizgi romanların kardeşliği, yaşasın Takvim gazetesi kafası... :)

beyazıt kütüphanesi ziyaretimde bazı yayınları karıştırırken (doğan kardeş 1975 sayılarında yayınlanan "valerian"ı tespit için yaptığım  bir ziyaret ;onu yarın ayrıca ilgili başlığa yazacağım...) ferzan'ın hatırlattığı preacher yani "haberci" tefrikası takıldı aklıma...kapanışa yakın istediğim gazete ciltlerini karıştırırken rastladım...bazen "haberci" ile aynı sayfada bazen hemen yan sayfada o yıllar gazeteyi karıştırmış dostlarımızın hatırladığı (takvim'in çizgi romanları pul kadar yayınlamasına rağmen harika ve bol çeşit sayfalar ve bantlardı...) james bond ve kahraman şerif bantları var...ayrıca biri manga olan  2 çizgi roman ve karaoğlan maceraları var...bunların hepsi yarım sayfada veya dörtte üçlük alanda ,geri kalan yerler mizah ve karikatür...2000 senesi içinde 31 temmuz'a kadar yayını yok.ilginçtir ağustos ayı cildini bulamadık gazetenin  :o onun için ağustosun kaçında başlamış bilemiyorum ama eylül ayında ful devam edip ekim ayının 10'unda yarım kalmış gözüküyor...ancak 2000 ocak ve temmuz ayları arasındaki gazete içi "haberci" sayfası görünmüyor;bu sürede bir ekte varsa bilmiyorum.. ama "haberci" çizgi romanının yani preacher'ın 10 ekim 2000 tarihli son sayfasını gördüm,sonra kesilmiş veya benim bilmediğim bir ek varsa ona geçmiş olabilir..öbür çizgi romanların yerleri az çok sayfa içinde değişse de devam etmiş...
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

ferzan

Tarkan Abi, eğer imkânın olursa 2000 yılı harici 99 yılından da gelişigüzel birkaç genel foto alabilir misin Takvim 'in çizgi romana ayrılmış sayfalarından?.. Hatta 97-98 senelerinden herhangi bir cildin herhangi bir sayısından da çizgi romanlara ayrılmış kısmın genel bir görüntüsü de olabilir...En zengin dönem 2000 oncesiydi çünkü. Olur da fırsatın olursa ekstra birkaç foto alabilirsen abi, beni çocukluğuma ve ergenlik arifemdeki o güzel zamana ışınlamış olursun...  :'(
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

yunusmeyra

Alıntı yapılan: ferzan - 08 Kasım, 2016, 00:46:32
    Tarkan Abi, eğer imkânın olursa 2000 yılı harici 99 yılından da gelişigüzel birkaç genel foto alabilir misin Takvim 'in çizgi romana ayrılmış sayfalarından?.. Hatta 97-98 senelerinden herhangi bir cildin herhangi bir sayısından da çizgi romanlara ayrılmış kısmın genel bir görüntüsü de olabilir...En zengin dönem 2000 oncesiydi çünkü. Olur da fırsatın olursa ekstra birkaç foto alabilirsen abi, beni çocukluğuma ve ergenlik arifemdeki o güzel zamana ışınlamış olursun...  :'(

yeni turda listeme yazdım Ferzan hocam ne demek  :) ben akıllı ve fotoğraf çekebilen herhangi bir telefon kullanmadığım için bugün  anlattıklarımı foto ile destekleyemedim açıkçası  ::) küçük boy dergilerden ve çizgi roman ciltlerinden aldığım notlara ,'kütüphanelerimizin muhteşem siyah-beyaz fotokopileri" eşlik ediyor  ;) önceden,en azından Beyazıt`ta olan renkli tarayıcılar nereye gitti ve neden  ??? 1999 depreminden önce ,hatta bırakalım o kadar eskiyi 10 sene önce gördüğüm ve dokunduğum bazı yayınlar neredeler  >:( bazı ciltlerin içinden kimler fasikül kapaklarını kesmiş almış vs vs

ve sen anlatıyorsun ya yukarıda ; "ramazan sayfalarını"da hatırlıyorum diye;Cemal Dündar`ın güzel illüstrasyonları ve ramazan bantları eşlik ediyor diğer çizgi romanlara ve 2000 senesinin ilginç bir özelliği neymiş biliyor musun (ciltleri karıştırınca hatırlıyor fani  ::) ) ;aynı milâdi yıl içinde 2 ramazan bayramı denk geliyor biri 8 ocakta biri 27 aralıkta...onun için ramazan çizimleride coşmuş o yıl  :) yayinlanan mangalardan biri mesela "ölüm meleği" bir diğeri " deniz kızının sarayı"...arada başka serüvenler...bazen western,hatta ana akım dışında çizim ve diyaloglara sahip bazı çizgiler...tabii bunlar çoğunluk "küçücük" yayınlanmış...dediğim gibi benim hafızamda kalanlar ise james bond,kahraman şerif ve karaoğlan (en büyük alan ona ayrılmış ve gerçekten sade bir renklemeyle güzel görünüyor) maceraları idi...

not:sanırım preacher takvim`de, başlangıç olarak rastgele seçilen, ama kendi içinde bir aksiyon devamlılığı olan 97-98 yılında çıkan orjinal fasiküllerden taranarak yayınlanmış...mesela bugün not aldığım görseller sanırım orjinal 39-40. fasikülden ve altta onlardan biri :

yunusmeyra

not: preacher`ın ,takvim gazetesinde yayınlandığı  bilgisini vererek; "çizgi roman yayıncılığı tarihimizin kayıp bir dönemini"  kayıtlara geçiren Ferzan dostumuza teşekkürler  :)

ghostrider

Herkes Türkçe yayınlanmasını istiyor ama Sansürsüz yayınlamaları imkansız olduğu için orijinal dilinde okumak daha iyidir.Efsane bir çizgi roman ama sansürlü olursa hiçbir anlamı kalmaz.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

egeman45

Yıl oldu 2017, Preacher basacak bir babayiğit yayınevi hâlâ çıkmadı. Çok mu şey istiyoruz?

Nightrain

Çok şey istemiyoruz. Preacher'in yanında Transmetropolitan'da basılmalı.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

kryy22

Çok şey istemiyoruz. Preacher'in yanında Transmetropolitan bir de The Invisibles basılmalı.  ;D İstekler bitmez ama özellikle bu üç Amerikan klasiği gerçekten basılmalı  :)

Nightrain

The Invisibles de olur. Morrison'un eseri sonuçta. :)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

kharon

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 11 Kasım, 2016, 21:13:15
not: preacher`ın ,takvim gazetesinde yayınlandığı  bilgisini vererek; "çizgi roman yayıncılığı tarihimizin kayıp bir dönemini"  kayıtlara geçiren Ferzan dostumuza teşekkürler  :)

ne kadar buyuk bir bombaymis bu ya :)

cevirisi nasildi acaba, sayfa sayfa kiyaslamak isterdim dogrusu  :o

ghostrider

Bütün seriyi Tr olarak okudum ; muhteşem bir seridir.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: Mrtekin - 10 Aralık, 2018, 18:45:42
Bu arada; Preacher (Vaiz)'in 2. cildi nerede kaldı yahu, haberi olan var mı?

İthaki yine sürüm sürüm süründürüyor seriyi.

Ocak ayında gelebilirmiş.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

kharon

Preacher - Glenn Fabry kapaklari
https://paneller.blogspot.com/2018/12/preacher-glenn-fabry-kapaklari.html

Gelmis gecmis en iyi cizgi roman serilerinden biri Preacher'in yaraticisi elbette yazari Garth Ennis ve cizeri Steve Dillon'dir ama Preacher'i bu kadar basarili yapan unsurladan biri de Glenn Fabry'nin kapaklari kanimca.

Fabry de digerleri gibi 2000 AD geleneginden yetismis Britanyali bir sanatci, kariyerine Slaine ve Judge Dredd gibi islerle baslamis. Ekiple tanisikliklari da o yillara uzanmakta zaten. Cizgi roman cizerligi birakmasa da kapak cizerligine yogunlasmis bir isim.

Ennis 1991 yilinda Hellblazer'i (Amerika'daki ilk buyuk isi olan ) yazmaya baslayinca Fabry de kapaklari cizmeye baslar , bu isbirligi 1995 yilinda yayinlanmaya baslayan  Preacher'da da surer ve Fabry dizi boyunca  birbirinden guzel 75 kapaga (66 normal 9 ozel sayi) imza atar. Fabry'nin gercekci, detayli, karanlik ve vahsi kapaklari Preacher icin bicilmis kaftandir. Kapak kompozisyonu mutlaka o sayinin icerigi ile iliskilidir; kimi zaman da olup biteceklere dair ipuclari da vermektedir.

Fabry sosyal medya hesabindan akciger kanseri oldugunu acikladi bu yil ve halen hastalikla bogusmakta, umariz hastaligi yener ve daha uzun yillar kapak cizmeye devam eder.