16-24 Nisan İzmir Kitap Fuarı

Başlatan caretta, 17 Nisan, 2016, 23:09:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kedidiro

Bu gün çizgi düşler'in izmir kitap fuarındaki görevlisinden scalped yayını hakkında duyduklarımı paylaştım hayırlara vesile olduğunu düşünüyorum. Dostların görüşlerini okudum. Açıkcası sık bir periyotla çıkardıkları ilk dört sayıyı büyük bir keyifle aldım ve okudum. Bence müthiş bir hikayeye doğru evriliyordu. Büyük bir kitleye ulaşmazdı belki ama ısrar edilse ve doğru kanallardan tanıtımı yapılsa kemik bir okur grubu oluşurdu. Yarım kalırsa yazık olacak, ögrenmeye calıştığım az ingilizceye kafa göz yardırtacak bir seri olacak anladığım kadarıyla. Son olarak ben teks okuru değilim. Anlaşılan çizgi düsler yayınevine teks okurları yetiyor. Yeni okur kazanmak statejileri arasında değil. Bir kayıpları olmadığı kesin de belki kazançları olurdu biraz daha uğraşsalardı şu seri için

pearl jam

Alıntı yapılan: tommikser - 20 Nisan, 2016, 17:13:48
Ben Scalped için başarısızlığı yayında değil yayıncıda buluyorum.Maalesef yanlış yayıncı bastı.JBC veya Arkabahçe basmış olsaydı bunları konuşuyor olmayacaktık.İnşallah başka Vertigo'lara el atmazlar.Boşuna heba olmasın boşuna bizim de günahımız alınmasın.Yok efendim okuyucu ilgi göstermedi gibi şeyler denmesin.Amerikan vampir sattığına göre bu da satardı.Sorun sadece yayıncıda.

Kesinlikle katılıyorum.  Scalped forum anketlerinde yüksek bir oy yüzdesiyle her zaman birinci oluyor.  Senelerdir bu anketleri hazırlayan biri olarak söylemeliyim ki anket sonuçları piyasayı tam olarak yansıtmasa da forumda bu kadar tutulan bir serinin Üçyüz satması gibi bir durum hiç görmedim.  foruma girip bu çizgi romanla ilgili fikir sahibi olabilen şanslı azınlık fazlasıyla ilgi göstermiş. Bu kitap Üçyüz satıyorsa bu tamamen tanıtım eksikliğindendir. Satış rekorları kıracak bir kitap değil scalped ama bu kadar da değil yani. Zaten çizgidüşler isimli üyemiz bastıkları wolverine in bile ikibin satamadığını söyleyince sorunu anlamıştım  :)

The_DarknesS

Scalped çok satmalıydı. Comics severler bir yana hatta bütün Tex okurları Scalped almalıydı. Bir yerlerde bir hata oldu. Muhtemelen iyi tanıtılamadı.
Böyle bir tanıtım yapılamadı: http://geekyapar.com/konular/cizgi-roman/dizisi-gelmeden-sizi-beton-duvara-firlatacak-cizgi-romani-analim-scalped/

caretta

İyi bir Teks okuruyum.Scalped'in de ilk 3 sayısını aldım.Birinciyi bile bitiremedim.Ne konususunu sevdim ne de karanlık çizgilerini.Şiddet üst düzeyde
konuşmalar bayağı küfürlü.Karakterlerin bile kim olduğunu tam anlayamadım.Aman bu konuda bir tartışmaya taraf olmaya hiç niyetim yok.Kendi
adıma şöyle diyorum:Kırk yıllık Kani olur mu Yani?Benden Scalped okuru olmadı.Batman'i bile denedim yok olmuyor.Teks virüsü kanıma girmiş bir kere...

hennessy

Alıntı yapılan: caretta - 20 Nisan, 2016, 21:09:06
İyi bir Teks okuruyum.Scalped'in de ilk 3 sayısını aldım.Birinciyi bile bitiremedim.Ne konususunu sevdim ne de karanlık çizgilerini.Şiddet üst düzeyde
konuşmalar bayağı küfürlü.Karakterlerin bile kim olduğunu tam anlayamadım.Aman bu konuda bir tartışmaya taraf olmaya hiç niyetim yok.Kendi
adıma şöyle diyorum:Kırk yıllık Kani olur mu Yani?Benden Scalped okuru olmadı.Batman'i bile denedim yok olmuyor.Teks virüsü kanıma girmiş bir kere...

Abim bunların epsi Tex var :) Zevkler ile renkler tartışılmaz. Scalped son zamanlarda okuduğum en sağlam serilerden biri. Batman ise forever and never..................

İlyas'ım aradı bugün sağ olsun geçen seneye göre daha iyi bir satış yakalamış. Fuarlar yavaş yavaş işe yarıyor mu ne dersiniz...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

ilyas paraları toplasın ki Bluberry'i basabilsin.

nicholaihel

Alıntı yapılan: kedidiro - 20 Nisan, 2016, 15:37:02
Yanimda ögrenciler de çocuklar da olmayınca 3 saatten uzunca bir süre fuarda takılabildim. İşte taze taze izlenimlerim:
7- scalped'in 300den az sattığını yılda bir sayı çıkarsa sevinmemiz gerektigini öğrendim

10- ve en azından benim için fuarın bomba sürprizi. İz yayıncılık hanzala'nın yeni baskısını yapmış. Arayan varsa duyurulur

Scalped haberi cidden skandal. Bu işin sanat yönünden de keyif alan ve her türden okuyan, özellikle fanatikliği olmayan bir okur olarak bu serinin Türkiye'deki en iyi serilerden olduğu kanaatimi defalarca belirttim. Bu seri üzerinden yayıncıya yapılan eleştirilere de katılıyorum. Rakiplerine göre (bu seri özelinde de değil genel olarak, tümden) sosyal medya kullanımları zayıf. Güçlü iletişim, güçlü yayıncı, mutlu okur = win win. Umarım bu dengeyi tuttururlar, çünkü ben Çizgi Düşler yayınlarını çok seviyorum.

Hanzala benim için de sürpriz oldu. Hemen yapıştım, edindim :)

çizgidüşler

Merhaba,

7- scalped'in 300'den az sattığını yılda bir sayı çıkarsa sevinmemiz gerektigini öğrendim

Konuya geç de olsa açıklık getirme gereği duyuyorum. Kedidiro'nun hangi stant görevlimizle konuştuğunu kesinlikle merak ediyorum, çünkü ciddi bir yanlış anlama söz konusu sanırım. Scalped ile ilgili verilen her iki bilgi de yanlış!

Scalped diğer yayınlara göre az satıyor; ki bu da seriyi -bence- harika yapan aşırı sert üslubu ve içeriğinin genel ÇR okuru olan genç nesile pek uygun olmamasından kaynaklanıyor. Ama bu az kesinlikle "300'den az" değil. Ayrıca standımızda böyle kesin bir satış rakamını vermeye yetkili biri yok.

İkinci olarak yılda bir sayı çıkarsa sevinmeniz konusunda; planımız 2016 Aralık sonuna kadar bu seriyi bitirmek. Serinin tamamının telifi alınmış durumda ve 5. sayı da baskıya hazırlanıyor. Bu yıl sonuna serinin tamamını okumuş olacaksınız.

Bu arada yeni bir soru gelmeden söyleyeyim; 100 Kurşun dahil başladığımız hiçbir Vertigo serisini bırakmak gibi bir planımız yok.

panthei

fuarda güngezginin artbook'u çıkacak fısıltısını duydum, ben de onu paylaşayım

kedidiro

Alıntı yapılan: çizgidüşler - 23 Nisan, 2016, 10:14:50
Merhaba,

7- scalped'in 300'den az sattığını yılda bir sayı çıkarsa sevinmemiz gerektigini öğrendim

Konuya geç de olsa açıklık getirme gereği duyuyorum. Kedidiro'nun hangi stant görevlimizle konuştuğunu kesinlikle merak ediyorum, çünkü ciddi bir yanlış anlama söz konusu sanırım. Scalped ile ilgili verilen her iki bilgi de yanlış!

Scalped diğer yayınlara göre az satıyor; ki bu da seriyi -bence- harika yapan aşırı sert üslubu ve içeriğinin genel ÇR okuru olan genç nesile pek uygun olmamasından kaynaklanıyor. Ama bu az kesinlikle "300'den az" değil. Ayrıca standımızda böyle kesin bir satış rakamını vermeye yetkili biri yok.

İkinci olarak yılda bir sayı çıkarsa sevinmeniz konusunda; planımız 2016 Aralık sonuna kadar bu seriyi bitirmek. Serinin tamamının telifi alınmış durumda ve 5. sayı da baskıya hazırlanıyor. Bu yıl sonuna serinin tamamını okumuş olacaksınız.

Bu arada yeni bir soru gelmeden söyleyeyim; 100 Kurşun dahil başladığımız hiçbir Vertigo serisini bırakmak gibi bir planımız yok.
Polemiğe gerek yok. Ben ne duyduğumu gayet iyi hatırlıyorum. Scalped'i sordum. Stanttaki genc görevliler başlarıyla standın önündeki arkadaşı işaret ettiler. Ordaki arkadaşta " benim 2000 garanti satışım olsun, her ay yeni sayıyı basayım. 2000den vazgectim 300 bile satmayan seriye yılda bir sıra anca gelir" dedi. Ben yanlış anlamış olayım. Scalped'in yayınının düzenli bir şekilde devam etmesonden ancak mutlu olurum...

hanac

Alıntı yapılan: çizgidüşler - 23 Nisan, 2016, 10:14:50

Kalan 8 ayda 6 sayı çıkarmanız lazım bu durumda, çıkarsa helal olsun.

pearl jam

Scalped çok iyi hatta süper haber ama sırf bu mesele bile çizgi düşlere yönelik iletişim,tanıtım konusundaki eleştirilerin haklılığını gösteriyor herhalde. Aylardır bu seri ile ilgili hiçbir net açıklama gelmiyor, sonra Üçyüz sattığı yılda bir çıksa iyi olacağı haberi geliyor ve hemen sonra da sekiz ayda altı kitap basılacağını öğreniyoruz. Kafalar karışıyor haliyle..

Mrtekin

Çizgi Düşler; halihazırdaki performansına göre; Scalped'ı sene sonuna kadar kesinlikle bitirebilemez. Daha telifini almadığı Coffin Hill'i bile çıkartmadı.

O yüzden kafa karışıcı birşey yok, bence.

They drew first blood...

tommikser

ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz

köstebek

Alıntı yapılan: Mrtekin - 24 Nisan, 2016, 01:27:41
Çizgi Düşler; halihazırdaki performansına göre; Scalped'ı sene sonuna kadar kesinlikle bitirebilemez. Daha telifini almadığı Coffin Hill'i bile çıkartmadı.

O yüzden kafa karışıcı birşey yok, bence.

Sevgili Baytekin'e notlar halinde yanıtlar... 1. Evet, 2. Hayır, 3. Belki gibi cevaplarla cevaplaması kolay olur diye ...

Not 1.: Telifini almadığımız kitapları da mı çıkarmamız gerekiyor?

Not 2: Performans artırıcı ilaçların gücüne inanmıyor musun?

not 3: Gönder düğmesine basmadan önce yazdıklarımızı bir kez daha okusak daha iyi olmaz mı?

not 4: Scalped'i altı ayda tamamlasak ne olur, iki yılda tamamlasak ne olur?

Bu soruları cevaplarken elinin vicdanının üstünde olduğunu varsayıyor ve iyi geceler diliyorum... :)