Red Kit'i Öldüren Adam - YKY

Başlatan afu, 22 Nisan, 2016, 22:53:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afu

Nisan başında çıkan yeni Red Kit çizgi romanında Red Kit ölüyor ....???

Fransız sanatçı Matthieu Bonhomme tarafından yazılan ve çizilen (YKY'ndan çıkan Küçük Prens serisinin 4. sayısından tanıyoruz) kitabın kapak resimleri ve olay anının çizildiği sayfa örneği aşağıda.

Huzur içinde yat Red Kit ...  :-[

Red Kit'i Öldüren Adam

arka kapak yazısı "Bir efsaneyi yok ettim! Red Kit'i öldürdüm ..."

Parker

Bu nasıl mümkün oluyor, çizerin-yazarın Red Kit ile bir ilgisi var mı? Nihayetinde bir çizer de Batman macerası çizip Batman'i öldürebilir.

Tuco Ramirez

Kitabın sonunda bir rüya olduğu anlaşılır, veya Etrafında toplanan kişilere Red Kit'i nasıl öldürdüğü palavralarını anlatan birinden kitabın sonunda "Mesela Dedik" (Kemal Sunal filmindeki gibi  :) ) sözleri çıkabilir...

afu

en iyisi YKY'nın bir an önce bu kitabı bizlere ulaştırması olacaktır  ;)

umarım Asteriks gibi Red Kit'in de yeni yazar/çizerlerle devam maceraları sürer  :D (hatta Tenten'in de)

alan ford

Red Kit devam etmiyor mu zaten  ???
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

afu

Morris'ten sonra Red Kit durmadı zaten.

1949 dan günümüze sırası ile;
Morris  :'(
Morris  :'( & Goscinny  :'(
Morris  :'( & muhtelif yazarlar
Achdé & muhtelif yazarlar

şeklinde Red Kit maceralarına senede bir kitap olarak devam ediyor zaten.
Bu sene de Bonhomme imzası ile Nisan'da 83. kitap çıktı.

Temennimiz devam etmesi  ;D

Peyami

L'homme qui Tua Lucky Luke (Red Kit'i Öldüren Adam)

Red Kit anketi sayesinde bu başlığı da görmüş oldum. Albümü okudum arkadaşlar. Hemen bir düzeltmeyle başlayalım. Bu albüm, Red Kit serisinin 83. albümü DEĞİL. Album dérivé olarak adlandırılan, Red Kit'in 70.yıl kutlamaları kapsamında projelendirilen bir saygı duruşu, bir çeşitleme, bir seri dışı çalışma.

Mathieu Bonhomme okumayı ve çizmeyi Red Kit ile öğrendiği için onda özel bir yeri olduğunu ve Red Kit'i kendi bakış açısıyla canlandırmayı amaçladığını söylüyor. Yetmişinci yıl etkinlikleri de Dargaud'daki editörü tanıdığı için bir vesile olmuş.   

Zaten klasik serinin dışında olmasından da anlaşılacağı üzere Red Kit'in son sayısı olması gibi bir durum yok. Hatta  sigarayı bırakma meselesine de farklı bir yorum getirilerek yola devam ediliyor.

Başta da söylediğim gibi bu albüm klasik bir Red Kit albümü olmaktan çok, Red Kit efsanesine saygı duruşu niteliği taşıyan bir kişisel çalışma olarak görülmeli. Yaklaşımı epey farklı. Mizahi unsurlar çok az yer alıyor. Klasik Red Kit serisinde alışık olmadığımız karanlık bir atmosfer hakim. Senaryo orta halli diyebilirim. Aman aman bir incelik yok. Çizimler/renklendirme klasik seriye göre daha estetik ve göze hoş geliyor. Yer yer Red Kit karakterlerine çok da ustalıklı olmayan atıflar da serpiştirilmiş. Eski maceralardan tanıdığımız karakterleri de içeriyor. Sonuçta ortaya Red Kit'i güzel çizimlerle herhangi bir spagetti Western kahramanına dönüştüren bir ÇR çıktığını düşünüyorum.

Bana göre albümün ismi "Red Kit'i öldüren adam" olmasaydı, bu kadar ilgi çekmezdi. Bu bir pazarlama stratejisi olmalı çünkü senaryoya kattığı bir felsefe yok. Bu albüm seri olarak devam ettirilse satın alacağım, hatta okuyacağımdan emin değilim. Belki çizimler için alınabilir ama herhalde klasik seriyi tekrar okumayı tercih ederim.

Peyami "Morrissien" Kurtaran

ÇR'dan anlamlı bir diyalog.

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler Peyami dostum.

kalidor

Peyami Bey, tanıtım ve yorum için teşekkürler
Crom! Ölüleri Say...

Levent Suberk

Red Kit, yazar Goscinny'den [okunuşu: gosini] sonra zaten çok şey kaybetti. Goscinny'den sonra yazarlar iyi senaryolar yazamadılar. Karelerde devamlılık yoktu. Goscinny'nin yazdığı senaryolarda ne bir kare çıkarılabilirdi, ne de bir kare eklenebilirdi. Goscinny'den sonraki çoğu Red Kit albümünü okumadım, öyle bir baktım. Asteriks'te de durum aynı. Uderzo iyi senaryolar yazdı ama Goscinny'ye ulaşamadı. Herge "Benden sonra Tenten olmayacak" derken haklıymış. 

seastar1000

Türkçesi YKY dan çıkıyor Reklamını yayınlamışlar kitap ekinde

hanac

Alıntı yapılan: seastar1000 - 14 Haziran, 2019, 22:56:30
Türkçesi YKY dan çıkıyor Reklamını yayınlamışlar kitap ekinde

Süper haber

Morris'in "Red Kit" karakterini yaratmasının 70. yılı anısına Matthieu Bonhomme senaryosu ve çizimleri kendisine ait olan "Red Kit'i Öldüren Adam" çizgi romanıyla saygılarını sunuyor.

Bu çok özel Red Kit albümü 2016 yılında Prix Saint-Michel ödülünü, 2017'de ise Prix des Lycéens ile Prix du Public Cultura ödüllerini aldı.

Red Kit fırtınalı bir gecede Froggy Town'a gelir. Geceyi orada geçirip yoluna devam etme niyetindedir fakat kasaba sakinleri çalınan altınlarını bulması için Red Kit'in yardımını ister. Yardım isteğini geri çevirmeyen gölgesinden hızlı silah çeken kovboy neye bulaştığının farkına varmadan kendini oldukça tehlikeli bir soruşturmanın içinde bulur.

Sayfa Sayısı: 64
Ölçü: 22 x 29 cm

hennessy

Alışkın olduğumuz Red Kit'ten farklı ve değişik bir hikaye ile karşımızda Red Kit. Bond'a atıf yaparcasına Kit,Red Kit demesi çok hoştu.

Sigara içen, alkol kullanan ve gene bildiğimiz Red Kit çizgisinde bazen giden bazen gitmeyen bir hikaye. 6.5/10

Çizimleri nefisti.....8/10
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

seastar1000

Dün aldım inceledim zaten daha önce okumuştum yorum yazmıyacağım spoiler olmasın dşye

KenParker

Alıntı yapılan: Peyami - 29 Mayıs, 2016, 15:26:16

L'homme qui Tua Lucky Luke (Red Kit'i Öldüren Adam)

Red Kit anketi sayesinde bu başlığı da görmüş oldum. Albümü okudum arkadaşlar. Hemen bir düzeltmeyle başlayalım. Bu albüm, Red Kit serisinin 83. albümü DEĞİL. Album dérivé olarak adlandırılan, Red Kit'in 70.yıl kutlamaları kapsamında projelendirilen bir saygı duruşu, bir çeşitleme, bir seri dışı çalışma.

Mathieu Bonhomme okumayı ve çizmeyi Red Kit ile öğrendiği için onda özel bir yeri olduğunu ve Red Kit'i kendi bakış açısıyla canlandırmayı amaçladığını söylüyor. Yetmişinci yıl etkinlikleri de Dargaud'daki editörü tanıdığı için bir vesile olmuş.   

Zaten klasik serinin dışında olmasından da anlaşılacağı üzere Red Kit'in son sayısı olması gibi bir durum yok. Hatta  sigarayı bırakma meselesine de farklı bir yorum getirilerek yola devam ediliyor.

Başta da söylediğim gibi bu albüm klasik bir Red Kit albümü olmaktan çok, Red Kit efsanesine saygı duruşu niteliği taşıyan bir kişisel çalışma olarak görülmeli. Yaklaşımı epey farklı. Mizahi unsurlar çok az yer alıyor. Klasik Red Kit serisinde alışık olmadığımız karanlık bir atmosfer hakim. Senaryo orta halli diyebilirim. Aman aman bir incelik yok. Çizimler/renklendirme klasik seriye göre daha estetik ve göze hoş geliyor. Yer yer Red Kit karakterlerine çok da ustalıklı olmayan atıflar da serpiştirilmiş. Eski maceralardan tanıdığımız karakterleri de içeriyor. Sonuçta ortaya Red Kit'i güzel çizimlerle herhangi bir spagetti Western kahramanına dönüştüren bir ÇR çıktığını düşünüyorum.

Bana göre albümün ismi "Red Kit'i öldüren adam" olmasaydı, bu kadar ilgi çekmezdi. Bu bir pazarlama stratejisi olmalı çünkü senaryoya kattığı bir felsefe yok. Bu albüm seri olarak devam ettirilse satın alacağım, hatta okuyacağımdan emin değilim. Belki çizimler için alınabilir ama herhalde klasik seriyi tekrar okumayı tercih ederim.

Peyami "Morrissien" Kurtaran

ÇR'dan anlamlı bir diyalog.

Katılıyorum. Olay anlatımını vasat buldum.  Red Kit bildiğimiz Red Kit gibi ama sanki değil gibi. Hala hızlı silah çekiyor ama maalesef espri yeteneği kaybolmuş. Çizgileri beğendim. Sırf çizgi için alınacaksa alınabilir. Onun dışında 6/10

Bu arada YKY hala Toplu Albüm cilt 16'yı basmadı. Nedense yavaş gidiyor. Bekliyoruz