TENTEN, KARAKTERLER, MACERALARI ve TENTEN TÜRKIYE'DE ÇIZILEN MACERALARI..

Başlatan darkwood, 07 Ekim, 2009, 14:09:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Brüksel sokaklarında dolaşırken duvarlardaki çizgiromanları fotograflamış, sonra burada Çizgiroman Kenti Brüksel başlığında paylaşmıştım. Maalesef o başlıktan da bir sürü ileti ve bu resimler kaybolmuş :(
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

DAMPYR

Alıntı yapılan: pizagor - 30 Ocak, 2013, 11:48:55
Brüksel sokaklarında dolaşırken duvarlardaki çizgiromanları fotograflamış, sonra burada Çizgiroman Kenti Brüksel başlığında paylaşmıştım. Maalesef o başlıktan da bir sürü ileti ve bu resimler kaybolmuş :(
Resimler bir yerlerde kayıtlıysa yeniden yükleme yapabilirsin pizagor.O fotorafları merak ettim şimdi... ??? ::) :D

pearl jam

Ten Ten' i sıradan okumaya başladım. ilk macera "Ten Ten Rusya'da" tam bir anti-komünist propagandası. İkinci macera "Ten Ten Kongo'da" da Herge ile ilgili ırkçılık iddialarının boş olmadığını gösteriyor.  Ayrıca yine bu macerada Ten Ten hayvanlara da oldukça acımasız davranıyor. Maymun öldürüp derisini yüzme, bombayla gergedan patlatma ilk aklıma gelen aktiviteleri. İlerleyen albümlerde kalite artıyordur mutlaka ve her eseri dönemine göre değerlendirmek gerekir belki de ama yine de soğudum Ten Ten'den.

hanac

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 31 Ocak, 2013, 16:54:42
her eseri dönemine göre değerlendirmek gerekir belki de ama yine de soğudum Ten Ten'den.

Soğuma. 6 kitaptan sonra süper olur.

Sen daha önce hiç okumadın mı ? Yoksa yıllar sonra tekrar mı okuyorsun ?

Bu arada benim avatarım da Tenten, Onon ne demek ?  :)

avens

Bu cümleyi sevdim:"Her şeyi kendi zamanına göre değerlendirmek gerekir."
Bu bahsedilen çizgi maceralar çizildiğinde dunya neredeydi, şimdi nerede.
Tenten muzesini gezmiş biri olarak, Remi Georges'in bunları nelerden esinlenerek çizdiğini anlayabiliyoruz.

Bu arada meraklısı için blogumu tekrar vereyim:
www.tintinturkiyede.blogspot.com
Tum koleksiyonuma buradan ulaşabilirsiniz.
Selamlar

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: hanac - 31 Ocak, 2013, 16:59:25

Ne oluyor 6. sayıdan sonra? Tövbe edip imana mı geliyor yoksa ;D ;D

DAMPYR

Alıntı yapılan: designer73 - 31 Ocak, 2013, 18:42:25
Ne oluyor 6. sayıdan sonra? Tövbe edip imana mı geliyor yoksa ;D ;D
Bence Tenten Değil okuyan imana geliyor... ;D ;D ;D

pearl jam

Alıntı yapılan: hanac - 31 Ocak, 2013, 16:59:25

Yıllar önce okumuştum ama pek bir şey hatırlamadığım için ilk defa gibi oldu ( ismini bile yanlış yazmışım zaten  ;D ) Fındık vardı eskiden o da milo olmuş orijinal isme dönmüşler.

Netice olarak belirttiğim gibi maceraların iyileşeceğini ben de tahmin ediyorum ve okumaya devam edicem sadece belirttiğim konular ( özellikle de ırkçılık konusu ) biraz canımı sıktı. Bunun dönemin şartlarıyla pek açıklanamayacak bir konu olduğunu ve  sanatçıların dönemin şartlarının, anlayışının dışına çıkabileceklerini düşündüğüm için ne yalan söyleyeyim herge den soğudum biraz.

pearl jam

Bu arada Herge yi kendisi hakkında hiçbir şey bilmeden sadece bir kaç kare yüzünden ırkçılıkla suçlamak insafsızlık olur. Dediğim gibi ayrıntılı bilgi sahibi değilim Herge hakkında sadece biraz soğuğum kendisine karşı  ;D

hennessy

Bundan bir ay önce sevgili Servet'in dükkanına bir genç girdi.Öğretmeni (söylediği sözleri burda yazmak yakışmaz) kendisine ırkçı faşist Tenten hakkında makale hazırlamasını söylemiş.Genç arkadaşımızda Tenten i hiç tanımadığı için ne tavsiye edeceğimizi sordu.Bir öğretmen bile bu gözle bakıyorsa Tenten'e gerisini siz düşünün.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

pearl jam

Alıntı yapılan: hennessy - 31 Ocak, 2013, 20:32:55
.Bir öğretmen bile bu gözle bakıyorsa Tenten'e gerisini siz düşünün.

ne demek istediğini anlamadım. saçma mı yani sence böyle düşünmek?

avens

Gerçekten haklısınız. Tüm dünya ve Steven Spielberg zaten bizim kadar düşünemiyor olmalı.
Tenten tüm dünyada en çok tanınan ve maceraları 80 dile çevrilmiş bir kahramandır.
Her ırktan arkadaşı vardır ve hep kötülerin, zorbaların peşindedir.
24 macerayı da okumalı ve daha çok sanata yoğunlaşmalı çünkü Remi Georges (Herge),
tüm dünyada sanatıyla saygı görmüştür. 1-2 gazetenin kötü lafıyla TenTen de kirlenmez.
Bu mantıkla bakıldığında tüm kahramanları görmek istediğimiz gibi görürüz.
Kaba Thor, sürekli kavga eden Asterix, kızılderililerin kafa derisini yüzen Kinowa...

alan ford

Ben açık söyleyeyim Ten Ten'i evime sokmam. Kongo albümündeki bariz ırkçılığı affettiremez hiç bir şey. Dönem ruhuyla falan açıklayamazsınız bunu. Keza  Herge  efendi zamanında nazi gazetelerinde çizmekte de bir beis görmemiştir zaten. O yüzden iyi çizerliğini falan ben almayayım.

Ama Türk işi Tentenleri bulsam alırım bak. Ama nerde ::)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

alan ford

Alıntı yapılan: avens - 31 Ocak, 2013, 20:56:45
Gerçekten haklısınız. Tüm dünya ve Steven Spielberg zaten bizim kadar düşünemiyor olmalı.
Tenten tüm dünyada en çok tanınan ve maceraları 80 dile çevrilmiş bir kahramandır.
24 macerayı da okumalı ve daha çok sanata yoğunlaşmalı çünkü Remi Georges (Herge),
tüm dünyada sanatıyla saygı görmüştür. 1-2 gazetenin kötü lafıyla TenTen de kirlenmez.
Kaba Thor, sürekli kavga eden Asterix, kızılderililerin kafa derisini yüzen Kinowa...

Yanlış biliyorsam düzeltin ama Kongo macerası İngiltere'de yasaklı zaten . Geçen yıl İsveç kütüphanesinden çıkartılması gündemdeydi ki bu kadar popüler olmasa çoktan çıkmıştı zaten.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pearl jam

Alıntı yapılan: avens - 31 Ocak, 2013, 20:56:45

Öncelikle 1-2 gazetenin kötü lafından falan etkilenmedim. Tenten Kongo'da macerasını okuduktan sonra bu fikre kapıldım ki alan ford un da belirttiği İsveç 'teki durumundan da haberdardım ama yine sizin belirttiğiniz nedenlerden ötürü ( 80 dile çevrilmiş olması dünyaca tanınan bir çr olması vs vs. ) aşırı hassasiyet olabileceğini düşünüyordum lakin okuduktan sonra gördüm ki aşırı hassasiyet falan yokmuş. Kitaptaki ırkçı yaklaşım çok bariz. Açıkçası çocuğuma okutacağım bir şey değil yasaklanmasını da anlayabiliyorum.