TENTEN, KARAKTERLER, MACERALARI ve TENTEN TÜRKIYE'DE ÇIZILEN MACERALARI..

Başlatan darkwood, 07 Ekim, 2009, 14:09:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 31 Ocak, 2013, 20:53:48
ne demek istediğini anlamadım. saçma mı yani sence böyle düşünmek?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Tenten'in_İdeolojisi
Hergé ikinci Tenten macerasının onu çok etkileyen ABD'de geçmesini ister. Ancak patronu Wallez karşı çıkar. Onun yerine o dönemde Belçika sömürgesi olan Kongo ile ilgili bir macera çizmesini ister. Koloni o dönemde beyaz Belçikalı işçilere gereksinim duymaktadır. Tenten Kongo'da macerası dönemdeki baskın sömürgeciliğin izlerini taşır. Hergé daha sonra verdiği röportajda Kongo ile o dönemde hiçbir bilgiye sahip olmadığını itiraf edecektir. Maceranın 1946 yılındaki renkli yeniden basımı sırasında kitaptaki Afrika halkını aşağılayıcı unsurlar ve ırkçılıkla eleştirilen vurgular değiştirilecektir.[2]

Herge'ye birazda dayatma sonucu çizdirilen Tenten Kongo yüzünden ırkçı teması vurulması yanlıştır ki kendiside bu konuda çok kez gençlik hatası olduğunu itiraf etmiştir.Hangimiz hata yapmadıkki.Ama bir öğretmenin tüm tenten çizgi romanlarını ırkçı ve faşist görmesi benim gözümde üzücüdür.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

pearl jam

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 31 Ocak, 2013, 20:15:13
Bu arada Herge yi kendisi hakkında hiçbir şey bilmeden sadece bir kaç kare yüzünden ırkçılıkla suçlamak insafsızlık olur. Dediğim gibi ayrıntılı bilgi sahibi değilim Herge hakkında sadece biraz soğuğum kendisine karşı  ;D

Yukarıda yazdıklarımla bu mesajım çelişkili duruyor olabilir açıklamak istedim . Irkçılık bir insana yöneltilebilecek en büyük suçlamalardan biri bence o yüzden hakkından hiçbir şey bilmediğim bir adama ( ki bu adam onlarca dile eserleri çevrilmiş bir adamsa ) direkt olarak ırkçı sıfatını yakıştırmak istemedim sadece. Ama Tenten Kongo'da albümünden bahsediyorsak ırkçı bir yaklaşım olduğu kesin.

pizagor

Yabancı kadınların koynundan çıkmayan kılıçlı Türk yiğitlerinin de hepsi ırkçıdır ya da Tex'in Rio Grande'nin güneyine her geçişinde yoluna çıkan ilk kasabanın pislik içerisindeki barında masanın üzerine abanmış şişko miskin Meksikalı çizmek de ırkçılıktır. Sahip diyen kara derili insanları çizen Herge'de masun değildir bu konuda. Ya da Amerikan milliyetçiliğinin dozunu artık kaçıran o Örümcek Adam albümündeki Flash Thompson'lu hikaye...

Ne yapalım, yakalım mı Teks'leri, yırtalım mı Karaoğlanları? Ben yapamam...

Bize düşen bunları mantık süzgecinden geçirmek ve panellerdeki varsa sanatı ve güzel hikayeyi yakalamaktır bana kalırsa...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

avens

Çok politik hareketler bunlar. Kongo, o zaman da, hatta şimdi bile Belçika'nın sömürgesidir. Belçika futbol liginde oynayan birçok siyahi futbolcu hala Kongo Cumhuriyeti vatandaşıdır. İngiltere ise tüm dünyayı sömürmüş bir ülkedir ve bunu bu yüzden yasaklaması gerçekten komiktir. İsveç'te de mahkemece aklanmıştır ama tüm bunlar çok anlamsız zaten. Yazar, çizer, süper gücü olmayan ve çevresinde sürekli farklı milletlerden dostları olan (en büyük dostu çinli tchang ve meksikalı general Alcazar) ve hep kötüleri (bunların içinde nazi subayları da dahil) aklıyla alt eden bir karakter yaratmıştır. İlk çizgileri Totor kadar başarılı olmasa da sonraki yıllarda tüm dünyanın beğenisini kazanmıştır.
Bunu savunma amaçlı yazmıyorum sakın yanlış anlamayın ama önyargılı da olunmamalı. Tüm serileri okumadan karar verilmemeli.
Tüm dünyada bu kadar insan yanılıyor olamaz.

Ayrıca ek olarak, elimde Türk yapımı Tenten'ler de bulunuyor (Yamyamlar Adası, Marmara Canavarı vb.) inanın o kadar uyduruk ki.

Bir dip not: Tenten kesinlikle çocuk kitabı değildir. Elinde silahıyla, uyuşturucu kaçakçılarının peşinde koşan bir çocuk kitabı olmaz. Min. 16 yaşından sonra okunmalıdır.

pearl jam

Alıntı yapılan: hennessy - 31 Ocak, 2013, 21:31:57
http://tr.wikipedia.org/wiki/Tenten'in_İdeolojisi
Hergé daha sonra verdiği röportajda Kongo ile o dönemde hiçbir bilgiye sahip olmadığını itiraf edecektir.Maceranın 1946 yılındaki renkli yeniden basımı sırasında kitaptaki Afrika halkını aşağılayıcı unsurlar ve ırkçılıkla eleştirilen vurgular değiştirilecektir.[2]

Elimizde ki basım düzeltilmiş haliyse düzeltilmemiş halini düşünemiyorum bile. Kongo'yla ilgili hiçbir fikrinin olmaması da nasıl bir mazeret  anlamadım.  Herge ye dayatma sonucu Kongo da geçen bir macera çizdirilmiş olabilir ama içine ırkçı unsurlar yerleştirilmesi de mi dayatmadır? Böyle bir dayatmaya boyun eyiyorsa o da ayrı bir ayıp zaten.  Herge için bir gençlik hatası olabilir sonradan fikirleri değişmiş olabilir
ama bu söyledikleri aynı zamanda ticari açıdan da söylenmesi gerekendir, bu şekilde devam etse yolunun şimdi ki kadar açık olmayacağı kesindir. Sırf bunun için de pişmanlığını dile getirmiş olabilir. Bunların hepsi ihtimal dahilinde o yüzden sizin düşündüğünüzün aksini düşünen öğretmenin de saçmaladığını söyleyemeyiz bence. Ben de söylediklerinde samimi olduğunu bunun sadece bir gençlik hatası olması durumunu diğer ihtimale tercih ederim.

Alıntı yapılan: avens - 31 Ocak, 2013, 21:38:17
Çok politik hareketler bunlar. Kongo, o zaman da, hatta şimdi bile Belçika'nın sömürgesidir. Belçika futbol liginde oynayan birçok siyahi futbolcu hala Kongo Cumhuriyeti vatandaşıdır. İngiltere ise tüm dünyayı sömürmüş bir ülkedir ve bunu bu yüzden yasaklaması gerçekten komiktir.

Burada kimse İngiltere şahanedir falan demiyor zaten ülkelerin geçmişiyle kitabın yasaklanması arasında bir bağlantı kurmak doğru değil. İngiltere'de kitabın yasaklanması kesinlikle saçma değil. Siyah adamın beyaz adam tarafından hor görüldüğü aşağılandığı bir kitabı kütüphanelere koymamak veya yasaklamak özellikle de her iki ırktan da vatandaşı olan İngiltere gibi ülkelerde son derece normaldir bence. 

Alıntı yapılan: avens - 31 Ocak, 2013, 21:38:17

Bir dip not: Tenten kesinlikle çocuk kitabı değildir. Elinde silahıyla, uyuşturucu kaçakçılarının peşinde koşan bir çocuk kitabı olmaz. Min. 16 yaşından sonra okunmalıdır.

Tenten genel olarak çocuk kitabı olmayabilir ama "Tenten Kongo'da" nın 16 yaş üzeri birinin ilgisini çekebileceğini zannetmiyorum.

hennessy

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 31 Ocak, 2013, 22:21:44
Elimizde ki basım düzeltilmiş haliyse düzeltilmemiş halini düşünemiyorum bile. Kongo'yla ilgili hiçbir fikrinin olmaması da nasıl bir mazeret  anlamadım.  Herge ye dayatma sonucu Kongo da geçen bir macera çizdirilmiş olabilir ama içine ırkçı unsurlar yerleştirilmesi de mi dayatmadır? Böyle bir dayatmaya boyun eyiyorsa o da ayrı bir ayıp zaten.  Herge için bir gençlik hatası olabilir sonradan fikirleri değişmiş olabilir
ama bu söyledikleri aynı zamanda ticari açıdan da söylenmesi gerekendir, bu şekilde devam etse yolunun şimdi ki kadar açık olmayacağı kesindir. Sırf bunun için de pişmanlığını dile getirmiş olabilir. Bunların hepsi ihtimal dahilinde o yüzden sizin düşündüğünüzün aksini düşünen öğretmenin de saçmaladığını söyleyemeyiz bence. Ben de söylediklerinde samimi olduğunu bunun sadece bir gençlik hatası olması durumunu diğer ihtimale tercih ederim.
Tenten bunun dışında escinsel olarakta suçlanmıştır.Unutmayalım.Ama yukarda Sevgili Özgür'ün dediği gibi örneklerde vardır.Bana Kongo dışında sizi rahatsız eden albümleri varmı birde öyle bakmak lazım olaya.Haddock bir hikayede deveye tükürmüştür o zaman deveye hakaretmi etmiştir hayır adam içkiden başka bişi ağzına sokmadığı için su ona ters gelmiştir :).Filmde de bu belirtirmiştir.Öğretmenin direk faşist demesi ırkçı olarak bakması gene söylüyorum yanlıştır. O öğretmenle oturup konuşmak isterim ona şu soruyu sormak isterim siz Tenten okudunuz mu yoksa gazetedeki ırkçılık olayınamı takılıp kaldınız?

pearl jam

Bildiğim kadarıyla sadece bu macerayla ilgili ırkçılık suçlaması var Tenten hakkında. O yüzden Tenten ırkçı bir karakterdir denilemez  ama Herge yle ilgili bu kadar rahat konuşulamayabilir.

Bir de "eşcinsel olarak suçlanmıştır" da pek doğru bir ifade değil. bu cümle nedeniyle senin de cinsiyet ayrımcılığı yaptığını iddia edebilirim  ;D

alan ford

Eşcinsellik bir suçlama değil bir tespit her şeyden önce. Katılırsınız , katılmazsınız ayrı durum. Ama bu çağda hiç kimse eşcinsellikle suçlanamaz, suçlanmamalı. Sahalarda görmek istemediğimiz tezahuratlar bunlar :P

Kadınların olmadığı , ya da çok olmadığı , erkeklerin pek bi sıkı fıkı olduğu her esere edebiyatçılar ve psikanalistler bu gözle bakıyor zaten. Yüzüklerin Efendisi'nde de bu böyle , Batman'de de.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Ten ten'i eşcinsel değil de aseksüel olduğuna dair birşeyler okumuştum. Gerçi çizgiroman kahramanlarının çoğu öyle ya  ;D
Crom! Ölüleri Say...

alan ford

Alıntı yapılan: kalidor - 31 Ocak, 2013, 23:35:38
Ten ten'i eşcinsel değil de aseksüel olduğuna dair birşeyler okumuştum. Gerçi çizgiroman kahramanlarının çoğu öyle ya  ;D

Bak Conan hakkında kimse laf ediyor mu. Ha etse yer kafaya baltayı ayrı konu , ama öyle püri pak çizersen de elalemin (mesela benim) ağzım durmuyor işte ;D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hennessy

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 31 Ocak, 2013, 22:36:36
Bildiğim kadarıyla sadece bu macerayla ilgili ırkçılık suçlaması var Tenten hakkında. O yüzden Tenten ırkçı bir karakterdir denilemez  ama Herge yle ilgili bu kadar rahat konuşulamayabilir.

Bir de "eşcinsel olarak suçlanmıştır" da pek doğru bir ifade değil. bu cümle nedeniyle senin de cinsiyet ayrımcılığı yaptığını iddia edebilirim  ;D

Doğru dersin suçlama değilde escinsel olduğu söylenmiştir diyelim affola....

ilginç iki yazı

Vatikan, Tenten'i savundu
http://www.hristiyangazete.com/2011/11/vatikan-tenteni-savundu/#.UQrpIDUZ_6p

Eşcinsel Batman, Nazi Ajanı Tenten, Komünist Şirinler, Irkçı Red Kit!
http://www.sohbetforum.com/index.php?topic=35008.0;wap2

kalidor

Alıntı yapılan: alan ford - 31 Ocak, 2013, 23:38:09
  Bak Conan hakkında kimse laf ediyor mu. Ha etse yer kafaya baltayı ayrı konu , ama öyle püri pak çizersen de elalemin (mesela benim) ağzım durmuyor işte ;D

Conan çizgiroman tarihinde tek eşlilik/sevgililik muhabbetini kıran ilk anti-hero olsa gerek. Baltam Gelecek, Kellen Gidecek ;)
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

Alıntı yapılan: alan ford - 31 Ocak, 2013, 23:28:39
...
  Kadınların olmadığı , ya da çok olmadığı , erkeklerin pek bi sıkı fıkı olduğu her esere edebiyatçılar ve psikanalistler bu gözle bakıyor zaten. Yüzüklerin Efendisi'nde de bu böyle , Batman'de de.

Yüzüklerin Efendisi için yazılanları okuduğunuzda bu kitabın Ork = Türk gibi ağır ırkçılık öğeleri taşıdığını görürsünüz. Ama bu durum eserin önemini, değerini yoketmez. Tüm bu yakıştırmaları kitapları ilk okuyuşumdan sonra farketmeme rağmen her zaman için benim 1 numaraları kitabımdır...

Bu arada Grant Morrison Conan'ın da eşcinsel olduğunu söylemiş, ne o öyle beline sarılmış bir bez parçası, sürekli çıplaklık falan  :P :P :P
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Gambit

Alıntı yapılan: kalidor - 31 Ocak, 2013, 23:35:38

duzeltiyorum

fumetti kahramanlarinin cogu oyle. Italyan lar o kadar ezik ki bu konuda, aciklarini kapatmak icin dylan dog u her macera da farkli bir kadinla yatiriyorlar. Dylan dog eridi bitti, zayif kaldi yazik

kalidor

Alıntı yapılan: pizagor - 01 Şubat, 2013, 08:40:29
Yüzüklerin Efendisi için yazılanları okuduğunuzda bu kitabın Ork = Türk gibi ağır ırkçılık öğeleri taşıdığını görürsünüz. Ama bu durum eserin önemini, değerini yoketmez. Tüm bu yakıştırmaları kitapları ilk okuyuşumdan sonra farketmeme rağmen her zaman için benim 1 numaraları kitabımdır...

Bu arada Grant Morrison Conan'ın da eşcinsel olduğunu söylemiş, ne o öyle beline sarılmış bir bez parçası, sürekli çıplaklık falan  :P :P :P

Grant Morrison ve Özgür için bir daha geliyor:

Baltam Gelecek, Kellen Gidecek... :D
Crom! Ölüleri Say...