Anket: En Sevilen Tenten Albümleri

Başlatan hanac, 02 Mayıs, 2016, 14:30:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 03 Mayıs, 2016, 22:28:57
Benim aklımda Güneş Tutsakları olarak kalmış. Alfa döneminde albümün ismi öyle olabilir mi?

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

darkwood

Kızıl Korsanın Hazinesi benim ilk okuduklarımdan arasında beğenip aklımda kalanlardan.
Darkwood Sakinleri..

yunusmeyra

Tekboynuzun Esrarı
Kızıl Korsanın Hazinesi
Tenten Tibet'te
Kastafiore'nin Mücevherleri
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

haysat

Ben de nedense Tenten'e hep mesafeli kalanlardanım.zamanın da bir iki macerasını okumustum ama hatırlamıyorum bile.

O yüzden oy kullanmadım.

Ama en kısa zaman da tüm seri edinilecrk ve belki seneye Tenten hakkında ki fikirlerimi söylerim.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

tommikser

Çocukluğumdan beri çok severim. Alfa yayınlarından çıkan o siyah beyaz baskısını okurken ne kadar etkilendiğimi anlatamam. En büyük hayal kırıklığımıda Ten Ten vasıtasıyla yaşadım. O Alfa baskılarını okurken Fransa da yaşan bir abim o zaman bana Fransız Ten Ten getirmişti. Dev gibi kitap, mükemmel baskı, sert kapak bir de o güzel renkler beni afallatmış ve bu ülkede ne kadar vasat kitap okuduğumu bana göstermişti. Küçüktüm ama beni çok etkilemişti. Kitap da mavi lotus du. Ten teni sevmemi sağlayan diğer şey ise çizgi filmiydi. Gerçekten çok etkilerdi. Kardeşlerimle beraber haftasonu izlemek için erkenden kalkardık.

En sevdiğim kitaplarına gelince seçenek iyi ki dört seçenek konulmuş. Yoksa seçmekte zorlanacaktım. İlk ikim tabii ki Altın Kıskaçlı yengeç ve Tek boynuzun esrarı. Kaptan Hadok karakterinin doğuşu ve buna bağlı olarak mükemmel mizahla soslanmış bir casusluk öyküsü. Ten Ten sevmem diyenler bile bu iki maceraya kesin şans versinler. Yani bence yüzyılın en değerli  çizgi roman eserleri arasına kesinlikle girer.

Diğer iki de tabii ki ay ile ilgili iki macera. Bu macera da gerçekten efsanedir. Aya ayak basılmadan çıkması ve ay ile ilgili en gerçekçi tahminleri yapması açısından da bilim adamları tarafında saygı görmüştür. Herge ve ekibi aya ayak basılmadan aya gidecek astrontların karşılaşacağı tüm sorunları neredeyse bire bir şekilde okuyucuya yansıtmıştır.

Ten Ten ile ilgili bence en güzel şey gerçek bir polisiye edebiyatı kahramanı olmasıdır. Okurken sanki karşınızda Poirot vardır. Son ana kadar heyecan ve gerilim peşinizi asla birakmaz. Bazen en umulmadık sonuçlarla karşılaşırsınız. Polisiye edebiyattan hoşlanan arkadaşlar eminim ki Ten Ten den de hoşlanırlar. Bende Ten Ten in bu nedenlerden yeri oldukça farklıdır.

hanac

Toplam Oy Verenler: 31

İlk üç albüm;

7 Kristal Küre ....................... 12
Tekboynuzun Esrarı ............... 10
Kızıl Korsanın Hazinesi ............ 8

Artık Tenten Sevenler Derneğine üye olmak çok kolay, tek yapmanız gereken aşağıdaki başlığa yazmak  :)

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,8340.0.html

Tarkan Kurt

altay1944

Belki de çizimlerinden dolayı hep uzak durduğum bir kahraman benim için.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Harun Ça

Hiç Tenten okumadım ama çocukken çizgi filmine bayılırdım. Artık anket sonucuna göre birkaç albüm alırım.

ferzan

Lanet olsun...Okuyamasam da Tenten'i set olarak tamamlamaya karar verdim...Elimde olunca okuması daha az zor gelir...Hem set görünce içim açılır belki...Zagor'un, Teks'in en ham ilk sayılarını bile okuyabilmiş adamım, Tenten'e yenilmeyeceğim...Mandolin harici başka bir yayıncı da Tenten'i bastı diye aklımda kalmış...Hangisi daha iyi, Mandolin basımı mı?..Kaligrafi hangisinde daha çekilir durumda?..
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Alıntı yapılan: ferzan - 04 Mayıs, 2016, 15:02:44
Hangisi daha iyi, Mandolin basımı mı?..Kaligrafi hangisinde daha çekilir durumda?..

En iyisi senin karar vermen, biz yönlendirirsek yanlış olur.

tommikser

Zamanında Altan abi iki kutuyu bana 150 liraya satmıştı.Ne kadar şu an bilemiyorum.

Ahmet Oktay

Alıntı yapılan: ferzan - 04 Mayıs, 2016, 15:02:44
Mandolin harici başka bir yayıncı da Tenten'i bastı diye aklımda kalmış...

Zamanında Yapı Kredi Yayınları basmış ama bildiğim kadarıyla onlar son albümü basmadı, sonrasında İnkılap tüm seriyi yayınladı diye biliyorum. Mandolin de İnkılap'ın yeni basımları. Bende 8 Tenten albümü var içlerinde YKY baskısı olan da var, İnkılap baskısı da, Mandolin de :) Ben de seti tamamlayıp baştan sona okumaya niyetli olanlardanım, birkaç albüm okumuştum önceden ama doğru düzgün hatırlamıyorum onları da. Sanırım Milliyet eki olan baskıları ve İnkılap baskısı Kastafiore'nin Mücevherleri'ni okumuştum.

Tenten'in 2011 yapımı animasyon filminde de Tekboynuzun Esrarı albümü uyarlanmıştı bu arada. Film fena değildi, albüm muhtemelen daha keyiflidir.

rumar80

Album ile film mukayese bile edilemez Ahmet. Ne konuya tam sadık kalınmış ne de ....
Açıkçası keşke olmasaydı denilecek bir film bence.

yunusmeyra

Güneş yazınca bende şöyle bir geçmişe, 9-10 yaşlarıma döndüm(35 sene kadar önceye yani  ;) )...ilk ten ten albümüm ,ilginçtir iran baskısı (70'li yıllara ait bir baskıydı sanırım) bir "tek boynuzun esrarı" albümüydü...tabii defalarca resimlerine bakmam haricinde okumam mümkün olmamıştı...eniştem (teyzemin kocası) iran uyrukluydu ve kuzenler buradan ,tatillerde zagor,teksas,tommiks götürür gelirkende numunelik böyle farsça baskılı albümler getirirlerdi...ve sanırım iran'da avrupa baskılarını bile sollayan bir baskı yapmışlardı..büyük boy,lüks bir cilt ,çok özenli bir baskı..okuyamadığım bu cilde bir kaç sene hazine muamelesi yapmış "kervan" yayınları baskılı asteriks'lerimle en sevdiğim albümlerim olmuşlardı..bir kaç sene içinde alfa'nın fasikülleriyle karşılaştırıp bu baskıların bizde neden olmadığını sormuştum galiba kendime..öyle ya bu renkli ve özenli albüm ten ten ise bizdeki baskılar neydi?
not:seneler sonra inceleme fırsatını bulduğum 1960'lı yıllara ait "arkadaş dergisi" fasiküllerindeki özenli ve telifli baskı (ki sonradan "karaca yayınevi" tarafından büyük boy renkli albüm olarakta basılmıştır...) ise hala hatırlanmayı hakeden özenli bir ten ten ve çizgi roman yayıncılığı örneğidir.

ten ten-karaca yayınevi
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR