Çizgili Tişört - Ersin Karabulut - Mürekkep

Başlatan pizagor, 04 Mayıs, 2016, 19:11:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Çıktığının farkında değildim, bugün D&R'da görünce gerçekten sürpriz oldu...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ferzan

Geçen sene, Uykusuz'da hafta hafta yayınlandığı dönemde takip etmiştim bu çizgi romanı...İlk başlarda konu itibariyle ''gene mi kendini çizmece'' deyip gönülsüzce takip ederken, hikaye çok farklı noktalara gitmişti...Sanırım hiçbir çizer, alternatif bir gerçeklikte kendiyle ilgili bu denli cüretkar bir kurgusal hikaye yapmamıştır...Okuyanların ve okuyacak olanların yarısından fazlası eminim ki bu hikayedeki olayın bizzat çizerinin başından geçtiğini sanacak, okurken gerim gerim gerilecek... :) Oysa tamamen kurgu bir hikaye, Sandıkiçi gibi gerçek mevzuları çizdiği bir albüm değil...Cüretkar bir komplo teorisi, kendi üzerinden eleştirel bir şekilde başlayıp biten deneysel ve okunası bir hikaye...Tıpkı ''Amatör'' albümünde olduğu gibi...

Albümle ilgili de bir diğer detay şu ki; Ersin normalde ''kalın ayak'' olarak tabir edilen, haftalık mizah dergisi sayfa formatının 3'te 2'sine tekabül eden dikine ve uzunlamasına bir sayfa ölçüsünde yayınladığı bu hikayeyi, orijinallerini parçalı çalıştığı için ikiye bölmüş her sayfayı...Atıyorum, hikaye normalde 25 sayfa sürdüyse dergide, bu 25 sayfanın her biri 2 adet yarım sayfadan oluşuyor...Hem frankofon ekolünde, hem de yerli dergicilikte bir sayfada çok kare anlatan çizerler genelde bir tam sayfayı iki adet yarım sayfaya çizerek birleştirir...Blueberry buna güzel bir örnektir...Blueberry panellerinin sağ alt köşelerine bakarsanız, sayfa numarasının a ve b olarak ayrıldığı yarım parçaları görebilirsiniz...Ersin de kare formatta iki adet yarım sayfaya çalışarak elde ettiği uzunlamasına bir tam sayfa yayınlamak yerine, doğrudan kare formatındaki yarım sayfaları tek sayfa kabul ederek bu albümü son haline getirmiş...Böylece 25 sayfalık öykü, aslında 50 sayfa haline gelmiş...Zaten bir sayfada oldukça fazla kare ve yazı kullandığı için de okuyacağımız bu 50 adet yarım sayfanın her biri, en az iki adet fumetti ya da comics sayfasına bedel olacağı için, isabetli bir yayın tercihi olmuş...Albüm bu sebeple kare...Öbür türlü bassaydı, Ersin'in diğer albümlerinde olduğu gibi sayfanın sağ ve solunda boşluklar kalacaktı...Böyle de gereksiz bir teknik detay vermeden geçemedim... :)

Birkaç güne kadar benim kitabım da elime geçecek...En geç haftasonu gibi bir daha okur, yorumumu yaparım detaylıca...Evet, bu yorum detaylı değil, üstünkörü idi... ;D
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Biraz da içeriden örnekler paylaşalım, itki olsun...

Sözünü ettiğim yarım sayfa olayı buydu...Bundan iki tane alt alta gelerek bir ''kalın ayak'' sayfa çıkıyor...Kalın ayak, normal sayfadan daha uzun oluyor...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

yunusmeyra

Ferzan verdiğin teknik detayları öğrenmek bizim kuşak için (merak edenler açısından diyelim...) 30 seneye mâlolmuştur..
"gerekli" onun için  ;)
çizgi roman dergi ve albümlerinde yazar-çizer tanıtılmaz,içeriğin başka metin ve albümlere göndermeleri ve oluşturulma safhalarından bahsedilmez,hele yazım ve çizimle ilgili hiç bir teknik ayrıntı,bilgi vs'nin verilmez olduğu uzun yıllar sonrasında ,çok şükür bunların konuşup paylaşıldığı yıllara geldik...teşekkürler ...
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

ferzan

Dün elime geçenler arasında bu albüm de vardı...Baskısı, sunumu, grafiği, ebatları, herşeyiyle dört dörtlük olmuş...Üreticilerimiz genelde sunum kısmına takılmaz, genel geçer edisyonlarda ve alışılageldik formlarda eserlerini görücüye çıkarırlar ama bu albümde öyle olmamış...Tamamen öyküye ve içeriğe gidecek bir sunum ile okurun beğenisine sunulmuş...Albüm ebadından kullanılan kağıdın kalitesine kadar (hemen parlak kuşeye atlamamış, mat kuşe ile eserini daha ön plana çıkaracağını bildiği için daha ağırbaşlı bir kağıt tercihi yapmış) estetik adına ince hesaplar yaparak sanat eseri titizliği ile çalışmasını sunan Ersin Karabulut'un hiç kimseye ve hiçbir şeye benzemeyen kendine has orijinal üslubu ile son derece gerilimli ve kendi kendine meydan okuma sayılabilecek bu tutarlı ve kaliteli hikayeyi gözüm kapalı tavsiye ediyorum...

Türk çizgi romanında güncel olarak hayatın içerisinden tanıdık bir konu işleme, özgünlük ve farklılık adına ender örneklerden biri...Bu tarz örnekler ve özgün yaklaşımlar çoğaldığı takdirde yeni akım bir Türk çizgi roman üslubu üzerinde konuşmaya başlayabileceğiz ama aksi takdirde başka ekolleri andıran ya da geçmişte takılıp kalan ardıl eserler ile gönül avutmaya devam edeceğiz...

Kütür kütür albüm olmuş, başka ne diyebilirim ki...

seastar1000

Bugün gordum aldım inceledim de tam okumadim şimdiden beğendim

ilke

hennessy

Not : Paralel Evren ekibine teşekkür ederim...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları