Inhuman - Gerekli Şeyler

Başlatan dean, 05 Mayıs, 2016, 16:49:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Inhuman efsanesinin bütün ipleri birbirine dolanıyor! Medusa sonunda kocasıyla bir araya geliyor ama uzun süredir ortada olmamasını ve bundan da uzun sırlar listesini affedebilecek mi? Bu yeni dünya düzeninde NuHumanlar oldukça değerli bireyler ve birisi onların kaderini eline almak için yoğun uğraş veriyor. Bağnaz Lash, Orollan Şehri için NuHuman toplamaya devam ediyor - ama acaba gerçek niyeti nedir? Ve işin en başından beri arka planda bir şeyler çeviren Lineage'ın artık elindekileri ortaya dökme vakti geliyor. Bu karmaşık ve şaşırtıcı hikâyenin zirve noktasını kaçırmayın! Secret Wars her şeyi yerle bir etmeden önce neler ayakta kalacak?

(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 115
Etiket Fiyatı: 26 TL

Nomad

Haftasonu çocuğun kursunun kapısında beklerken okudum bu cildi.

Inhuman mevzuunda daha önce birşeyler karalamıştım. Okumadıysanız linki burada

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,12071.msg209669.html#msg209669

"Kahraman çarpıştırma" konseptini 44 ayrı seriye dağıtan, üstüne oneshot ciltlerle cila atan ve konu bütünlüğünü yakalamak için sizi hepsini almak  zorunda bırakan  " Marvel Ticari $enaryo Takımı" ( yeni uydurdum ) nedeniyle beklentisiz başladım.  Çıtır çerez bir okuma olsun, panellere bakayım kafam dağılsın modunda girdim olaya.
Beklentilerimin birkaç tık fazlasını buldum, Jim Carrey nin Mask sırıtışı ile ayrıldım ortamdan.

Öncelikle belirteyim hikayedeki olayımız yepyeni bir başlangıç.
Alıp direk başlayabileceğiniz bir cilt. Herşey ve herkes hakkında yeterli mitolojik bilgiyi veriyor.
Burada Gerekli Şeyler e kocaman bir teşekkür ediyorum bu cildin içine Inhumanity fasiküllerini de dahil edip, sonra ınhuman öyküsüne başladıkları için. Eksiksiz, özenli, çizgi roman yayıncılığının hakkını veren bir cilt olmuş. Kredi notları süper yükseldi bende.

Spoiler sız bir yazı yazmaya çalışacağım. Bu nedenle kısa olacak.

Hikayemiz gökte duran Inhuman şehri Attilan ın parçalanıp düşmesi ile başlayan olaylar zincirini anlatıyor. Bayburt'a düştü demek isterdim, ama iyi ki düşmedi. Düşseydi olası senaryo  ;D

Şehrin düşmesi tetik görevi görüyor hikayenin başlaması için. Sonrasında tetiği çekenin daha büyük planları olduğu hissi fena halde veriliyor.
Akabinde elde, yurtsuz ve lidersiz kalan inhuman toplumu, serbest kalan terrigen sisi ile dönüşüme (terrigenezi) uğrayan sayısız insan, bu olaylardan çıkar devşirmeye çalışan kişiler/gruplar/ülkeler (terrigenezi sonucu müthiş güçler kazanan insanlar/Attilan teknolojisi kalıntıları vs servet değerinde), üstüne sosyal, siyasi, ekonomik sorunlar, artı iç çekişmeler gibi bol malzeme kalınca yazarlar da bu malzemeden tadı tuzu yerinde bir iş çıkarmakta zorlanmamış. Bu bölümler hikayenin anahatlarını oluştururken, Attilan'da kontrollü ortamda yapılan terrigenezi işlemi aşağıda gaz kaçağına maruz kalmak formunda olunca mutasyona dayanamayıp ölenler, kozalarda yokedilenler, olanı anlayamayıp kafayı kıranlar, dağılan aileler, kaybedilen yakınlar da hikayenin dram bölümünü oluşturmuş.

Çizgi roman görsel bir ortam olduğu için hikaye ne kadar iyi olursa olsun çizimlere değinmeden geçmek olmaz diyorum ve değiniyorum.
Kalın cildimizde birçok çizer var ama bir tanesine ayrı parantez açmak istiyorum.
Madureira.
Manga/Comics kırması çizimleriyle ben mest etti açıkçası. Hikayeye de müthiş yakışmış çizimleri.

Sırf bu çizimler için bile alırdım ben bu cildi, öyle söyleyeyim.

Serinin 2 ve 3. cildini okumadım henüz. Kenarda duruyorlar.
İnş haftasonu onları da okuyup yazıyı tamamlayacağım.
Ve yine inş diyorum, bu harika giriş cildi sonrası gerek yazar, gerek çizer takımı batırmaz.
Ama bu cilt her türlü alınır.
Yazarlar da, çizerler de, Gerekli Şeyler de arşivlik bir iş çıkarmışlar kesinlikle.
Şu anda piyasada sıfır olarak 19 tl ye bulunan bu cildi almamak hatadır diyor, şimdilik sahneden çekiliyorum.
2. perdede görüşmek üzere.

dayıcomics

inhumans serisini epey merak ediyorum. bir ara marvel X-Men'in yerine koyalım dediler ama ellerinde patladı sanırım. Umarım güzel seridir, okumak için sabırsızlanıyorum.

Nomad

Geldik yazının devamına. İlk yazı üstte birkaç satır.
Haftasonu cilt 2 ve 3 ü de okuma fırsatım oldu.
Sonucu başta vereyim, sıkılan okumasın.
3,5/5 not ile 3 cildi de arşiv tarafına attım kitaplıkta.
Zor beğenir, zor arşivlerim. Notun büyüğünü Marvel in yukarıdaki yazıda belirttiğim ticari zırvalıklarından (Marvel Ticari $enaryo Takımı ) kırdım. Yoksa seri gayet iyi. Bıraksalar yazar çizer ekibini harika iş çıkartacak eminim. Ama Marvel durun demiş. Bir seride bu kadar güzellik çok, biz bunu 10 seriye dağıtalım, daha çok kazanalım.
Gelelim ciltlere

Inhuman 2

İlk yazının sonlarında inş ilerleyen ciltlerde yazar ve çizerler batırmaz demiştim.
Batırmadılar.
Taş gibi bir cilt daha var elimizde.
Hikaye harika ilerliyor.
Madureiro gibi muhteşem bir çizerin yokluğunu ilk ciltteki ortağı Stegman ve yeni katılan Larraz eksiksiz dolduruyorlar.
Larraz a ayrı bir parantez açayım. Madureiro dan sonra bu seri için çizer beğenmem diyen bana sözümü yutturdu.

Gerek hikayenin akışı, gerek çizimleri ile harika bir cilt olmuş 2.
2. cilt için tek eleştirim Gerekli Şeyler e.
Cilt hiç alışık olmadığımız bir şekilde suratımıza bitiyor sanki fumettiymişçesine. İnsan 1 sayfa da olsa extra koyar.
Yuh yani. Son panel sonrası arka kapak yüzünüze kapanıyor. Ayıp.

Inhuman 3
[/size]

Serinin en zayıf cildi olmuş 3.
Aslında kötü değil ama iki büyük handikapı var.
Birincisi çizer Araujo.
Çizimleri zerre kadar gitmemiş bu seriye.
Hele ki ilk ciltte Madureiro nun çizdiği Lash karakterini bir çizmiş ki elim ayağım boşaldı. Pikachu gibi çizmiş sayısız inhuman katili manyağı.
Adamın çizgileri temiz, sevimli ve kesinlikle atmosferik değil. Pokemon çizecek adama tutup inhuman çizdirmişler.
Kitabın en kritik savaş sahnelerinden birini teenager doğum günü partisi atmosferinde dökmüş sayfaya.
Balon sallayıp dans edesiniz geliyor.
Görsel paylaşamıyorum zira kitaplar evde, ben işteyim.
Nette arattım çıkmadı bişe.
Sadece iki fasikül çizmiş ama hani bir paket çekirdek yersiniz de sonunda sadece içinden çıkan bir acı çekirdeğin tadı kalır ağzınızda.
Bende öyle oldu.

İkinci handikap ise hikayenin bağlanmak, ana konuda ilerlemek yerine yatay genişlemesi ve 3 cildin sonunda Secret Wars e referans vererek bitmesi. Bitmesi derken giriş bölümünün bitmesi.
Yine bilmemkaç seriye parçalanarak konulmuş (sanırım) bir hikaye var elimizde.
Keşke 5 cilt, 10 cilt neyse dağıtmadan yürüselerdi ama Marvel in tarzı bu değil.
Elimde Secret Wars var. Okuduktan sonra onun için de birşeyler karalarım ama sonrasında neyi okuyacağımı bile bilmiyorum.
Okur muyum onu da bilmiyorum.
Zİra kucaktan kucağa zıplamak, her kucağa para bırakıp nihai sona ulaşmak benim hoşuma gitmiyor.
Ama bu 3 cildi okuğum için memnunum.
Keşke yazar çizer takımını rahat bıraksalardı diyorum.
Keşke kendi serisinde devam edip sonlansaydı bu güzel hikaye.
Artık devamına bakacağız.

Nomad

Bu serinin okuma sırasını paylaşabilecek bir arkadaş var mı?
Bu hikaye Secret Wars sonrası nerede devam ediyor?

dean

Uncanny Inhumans'da devam ediyor. O seride 4 ciltten oluşuyor.

Nomad

Alıntı yapılan: dean - 01 Ekim, 2019, 11:12:37
Uncanny Inhumans'da devam ediyor. O seride 4 ciltten oluşuyor.
Teşekkürler üstad.

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

INHUMAN 1. CİLDİN İÇİNDEKİ BÖLÜMLER

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN