HOZ - The Amazing Spiderman

Başlatan hanac, 09 Ekim, 2009, 16:05:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilke

Daha önce de belirttigim gibi, The Other öncesinde de gerçekten güzel ve önemli maceralar var. Fakat bunlari ne yazik ki atliyoruz.

The Other'a kadar olan yerin özetini Önsözümüzde bulabileceksiniz. Hatta çok daha detayli bir özetini de bu cilt çiktiktan sonra bu siteden okuyabilieceksiniz. Bildiginiz gibi cilt içinde yapabilecegimiz özet için yerimiz sinirli oluyor.

hanac

Sevgili Ilke verdigin bilgiler icin cok tesekkurler.

Artik kilitlendik yeni yayinlari bekliyoruz, sanirim yayinlarla beraber muhabbetimizde artacaktir.

Gonderecegin ic sayfa resimlerini sabirsizlikla bekliyoruz.

Yazarkral

Hos geldin yayin hayatina Örümcek Adam...
Bu kaçinci bulusmamiz yeniden seninle.
Yine birilerince hatirlanmissin;
Ve yine unutturulacaksin birkaç kitap satis denemesinden sonra.
20 Lira, 144 sayfa
Tamamen renkli; kuse kagida
Kitapevleri, internet ve bir iki dükkan
1.000 baski hadi bilemedin 2.000
Ve adi sani bilinmemis apoletli editörler belirecek tepende
En fazla bin kisi okuyacak yani seni;
Alninda Amerikan yaftasiyla,
Böylesi amatör isi forumlarda ya da
Zaten sevmemistim kilibigi diye
Dürülecek defterin üç bes ay sonra
Dagitim çaldi yarisini, %8'i aldi Panini, matbaaci 8.000 lirami çaldi
Ve de bira masalarina "olmuyor çizgi roman isleri" mezesi
Bilgiçlik taslayip, para kaybederken birileri
Suçlu sen olacaksin
Sekiz sütuna dokuz kalin puntolarla
Yine isten kovulacaksin
Yine "gavur" muammelesi göreceksin o serseri
Amerikan tavrinla
Unutulacaksin
Olsun be Örümcek
Hosgeldin yine de...

hakan alpin

2009 boyunca beni en çok heyecanlandiran yeni yayin örümcek-adam oldu.. umarim yayini düzenli ve ömrü uzun olur.. emegi geçenlerin eline saglik.. çikan ilk sayisini ve ardina eklenecekleri, öncelikle ailemizin 1 numarali örümcek-adam severi konumuna yükselen ve her gün okuluna örümcek-adam montuyla giden kizim için alacagim :)

Gambit

Alıntı yapılan: hakan alpin - 23 Ekim, 2009, 23:13:25
2009 boyunca beni en çok heyecanlandiran yeni yayin örümcek-adam oldu.. umarim yayini düzenli ve ömrü uzun olur.. emegi geçenlerin eline saglik..

ne yalan soyleyeyim sanirim beni de. Orjinal sayilarla kiyaslarsak fiyat olarak da makul olmasi guzel.

Umarim satislar tatminkar olur ve uzun soluklu bir orumcek adam serimiz olur.

Carnage

Ilk sayi ne zaman çikiyor?

hozcomics

aralik'ta...
yeni edisyonlar/yarabbi sükür konusu altinda detayli bilgi var...

Yazarkral

Valla hocam amacim ne korsan bir sitenin tanitimini yapmak ne de baska bir sey. Ben sadece sizi uyarmak istedim. Amacim burayi baltalamak olsaydi civil war'in türkçe çizgi romanlarinin tamaminin linkini koyardim buraya. Çünkü çevirip basmayi düsündügünüz sayilar çoktan türkçeye çevrilip yayinlandi, insanlar okudu. dolayisiyla risk aliyorsunuz. yaziktir günahtir. ayrica çizgi romanlari bastiginiz gün taranip internete konulacak bu konuda ne yapmayi dünüsünüyorsunuz?
Saygilar.

hakan alpin

diger sektörlerde oldugu gibi, 'sanal korsancilik' 9. sanata da bulasmis durumda.. çizgiroman sever oldugunu iddia eden ve baskalarinin emeklerini fütursuzca 'paylasim' adini vererek yasadisi yöntemlerle çogaltim yapanlar mevcut.. hem de bolca.. memleketimizde bu tür sanal yasadisiliklarla basetmek için telif haklari mahkemesi kuruldu.. girisimde bulunan yayinci olursa, o yayinciya ait yayini tarayarak veya baska yöntemlerle klonlayanlar, sitelerinde barindiranlar ve hatta indirenler dahi tespit edilebiliyor.. bununla da kalmiyor, haklarinda cezai islemler yapiliyor.. ancak dedigim gibi, öncelikle bir sikayetin olmasi gerekiyor, yayincilarin büyük kismi da yayin yaptiklari kulvardaki müsterilerine güvenerek enerjilerini simdilik bu ise ayirmiyorlar.. ama ayirmaya basladiklarinda bir zamanlar müzik sektöründeki yasadisi yöntemlerle sarki çalma, sarki kopyalama ve indirme yapanlarin basina gelenler roman veya çizgiroman kulvarinda da gerçeklesecek..
diger yandan, yayinevlerine yönelik olarak, bir arkadasin özellikle altini çizerek belirttigi gibi, "bu konuda ne yapmayi düsünüyorsunuz," türünden meydan okuyucu yaklasimlar da hiç hos olmuyor..
iyi o zaman.. birileri dergi ve kitaplari yasadisi yöntemlerle 'paylasima' sokacak diye tüm yayinevleri yeni/eski yayin basmaktan vazgeçsin.. bu mu yani istenen?.. üstelik böyle bir olasiligin varolmasi, hangi çizgiroman yayincisini durdurabilmis ki simdiye kadar?.. bundan sonra durdursun..
öte yandan, çogu kisinin internet üzerinden çizgiroman dahil 'birseyler' indirmis oldugu gerçegini de yabana atmamak lazimdir.. bu indirme olayini bizzat kendisi yapan yayinevi sahipleri bile vardir belki.. hâl böyle olunca, bir baskasinin yayinini 'indirirken' o kisinin emegini hiçe sayip, bir baskasi senin çikardigin yayini indirirken hesap sormak da ne derece haklilik içerir acaba?..
üzerinde düsünmek lazim..

daha önce basilmis bir ürünü 'yeniden basma' olayina gelirsek—
hoz comics yetkilileri ne der bilemem, ancak bildiginiz gibi, her yayinevinin bir yayin programi vardir.. ve bir yayinin daha önceden (hatta defalarca) basilmis olmasi, onun yeniden basilamayacagi anlamina gelmez.. iyi satmis bir ürünün bir baska yayinevi logosuyla yeniden piyasaya çikmasinda.. veya 'belki de yanlis pazarlama yöntemlerinden dolayi' satmadigi düsünülen bir yayinin tekrar basilmasinda ne mahsur olabilir ki?..
ya da orasi bizi ilgilendirir mi?..
kanaatimce bilmemkaç yildan beri türk çizgiroman piyasasini yakinen takip edenlerden biri olan hasim bey, 'sivil savas' basligi özenle ve üzerinde yeteri kadar düsünerek seçilmistir..
bir bildigi vardir..
birileri (çok sükür ki) her zaman birseyler çikartir, okurlar da ister begenir alir, ister almaz..
yayinci/okur olayi da genel hatlariyla bununla sinirlidir bence..
bana sorarsaniz, 50. kez basiliyor bile olsa, 'kazançtir'..
piyasa açisindan da, potansiyel yeni okura ulasma ihtimali açisindan da :)

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: Yazarkral - 29 Ekim, 2009, 12:30:18
Valla hocam amacim ne korsan bir sitenin tanitimini yapmak ne de baska bir sey. Ben sadece sizi uyarmak istedim. Amacim burayi baltalamak olsaydi civil war'in türkçe çizgi romanlarinin tamaminin linkini koyardim buraya. Çünkü çevirip basmayi düsündügünüz sayilar çoktan türkçeye çevrilip yayinlandi, insanlar okudu. dolayisiyla risk aliyorsunuz. yaziktir günahtir. ayrica çizgi romanlari bastiginiz gün taranip internete konulacak bu konuda ne yapmayi dünüsünüyorsunuz?
Saygilar.

Sevgili Hakan Alpin konuyu çok güzel özetlemis. Baska söze gerek yok bence(Hakan dostum foruma hos geldin bu arada. Seni burada görmek gerçek bir keyif, katilimin için tesekkür ederim). Bu arada yazarkral dostumuzun mesajini anlayamayanlar için açiklayayim, "indirilmis" Spiderman içeren bir blogun adresinin yeraldigi bir mesaji silindiginden dolayi yanit yazmistir. Ayni mesaj ÖM olarak ta tarafima yollanmis ve ÖM'i yanitlanmistir. yazarkral dostum iyi niyetinden burada hiç kimsenin süphesi yok. Yalniz mesaj yazarken cülmlelerimize ve neyi referans verdigimize dikkat edelim. Forumumuzda korsan reklami yapmak, linkini yazmak vb cümleler yasaktir. Yayinevlerini baltalayici yayinlari kisisel begenilerine göre yorumlayip geneli ihmal ederek yayindan kaldirilmasini talep edici mesajlar yazmak ta yasaktir. Elestiri tabii ki olacaktir. Ama dengeyi bozmadan... Bu arada korsan konusunu tartismaya açtigin için de ayrica sana tesekkür ederim. Gerçekten önemli bir konu ve üzerinde bolca tartisilmasi gerekiyor bence de.

yazarkral arkadasim sanirim konu hakkindaki endiselerini Hasim Bey ögrenmis ve yanit verecektir.
Forumu baltalamak konusunda da kimse merak etmesin. Forumumuz üç ayri admin tarafindan sürekli olarak gözleniyor. Öyle bir sey yaptirmayiz kimseye. Içiniz rahat olsun...

Selamlar
Lami  

Mrex

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 29 Ekim, 2009, 20:51:42
Alıntı yapılan: Yazarkral - 29 Ekim, 2009, 12:30:18
Saygilar.

Sevgili Hakan Alpin konuyu çok güzel özetlemis. Baska söze gerek yok bence(Hakan dostum foruma hos geldin bu arada. Seni burada görmek gerçek bir keyif, katilimin için tesekkür ederim). Bu arada yazarkral dostumuzun mesajini anlayamayanlar için açiklayayim, "indirilmis" Spiderman içeren bir blogun adresinin yeraldigi bir mesaji silindiginden dolayi yanit yazmistir. Ayni mesaj ÖM olarak ta tarafima yollanmis ve ÖM'i yanitlanmistir. yazarkral dostum iyi niyetinden burada hiç kimsenin süphesi yok. Yalniz mesaj yazarken cülmlelerimize ve neyi referans verdigimize dikkat edelim. Forumumuzda korsan reklami yapmak, linkini yazmak vb cümleler yasaktir. Yayinevlerini baltalayici yayinlari kisisel begenilerine göre yorumlayip geneli ihmal ederek yayindan kaldirilmasini talep edici mesajlar yazmak ta yasaktir. Elestiri tabii ki olacaktir. Ama dengeyi bozmadan... Bu arada korsan konusunu tartismaya açtigin için de ayrica sana tesekkür ederim. Gerçekten önemli bir konu ve üzerinde bolca tartisilmasi gerekiyor bence de.

yazarkral arkadasim sanirim konu hakkindaki endiselerini Hasim Bey ögrenmis ve yanit verecektir.
Forumu baltalamak konusunda da kimse merak etmesin. Forumumuz üç ayri admin tarafindan sürekli olarak gözleniyor. Öyle bir sey yaptirmayiz kimseye. Içiniz rahat olsun...

Selamlar
Lami  
Alıntı yapılan: hakan alpin - 29 Ekim, 2009, 19:55:46
diger sektörlerde oldugu gibi, 'sanal korsancilik' 9. sanata da bulasmis durumda.. çizgiroman sever oldugunu iddia eden ve baskalarinin emeklerini fütursuzca 'paylasim' adini vererek yasadisi yöntemlerle çogaltim yapanlar mevcut.. hem de bolca.. memleketimizde bu tür sanal yasadisiliklarla basetmek için telif haklari mahkemesi kuruldu.. girisimde bulunan yayinci olursa, o yayinciya ait yayini tarayarak veya baska yöntemlerle klonlayanlar, sitelerinde barindiranlar ve hatta indirenler dahi tespit edilebiliyor.. bununla da kalmiyor, haklarinda cezai islemler yapiliyor.. ancak dedigim gibi, öncelikle bir sikayetin olmasi gerekiyor, yayincilarin büyük kismi da yayin yaptiklari kulvardaki müsterilerine güvenerek enerjilerini simdilik bu ise ayirmiyorlar.. ama ayirmaya basladiklarinda bir zamanlar müzik sektöründeki yasadisi yöntemlerle sarki çalma, sarki kopyalama ve indirme yapanlarin basina gelenler roman veya çizgiroman kulvarinda da gerçeklesecek..
diger yandan, yayinevlerine yönelik olarak, bir arkadasin özellikle altini çizerek belirttigi gibi, "bu konuda ne yapmayi düsünüyorsunuz," türünden meydan okuyucu yaklasimlar da hiç hos olmuyor..
iyi o zaman.. birileri dergi ve kitaplari yasadisi yöntemlerle 'paylasima' sokacak diye tüm yayinevleri yeni/eski yayin basmaktan vazgeçsin.. bu mu yani istenen?.. üstelik böyle bir olasiligin varolmasi, hangi çizgiroman yayincisini durdurabilmis ki simdiye kadar?.. bundan sonra durdursun..
öte yandan, çogu kisinin internet üzerinden çizgiroman dahil 'birseyler' indirmis oldugu gerçegini de yabana atmamak lazimdir.. bu indirme olayini bizzat kendisi yapan yayinevi sahipleri bile vardir belki.. hâl böyle olunca, bir baskasinin yayinini 'indirirken' o kisinin emegini hiçe sayip, bir baskasi senin çikardigin yayini indirirken hesap sormak da ne derece haklilik içerir acaba?..
üzerinde düsünmek lazim..

daha önce basilmis bir ürünü 'yeniden basma' olayina gelirsek—
hoz comics yetkilileri ne der bilemem, ancak bildiginiz gibi, her yayinevinin bir yayin programi vardir.. ve bir yayinin daha önceden (hatta defalarca) basilmis olmasi, onun yeniden basilamayacagi anlamina gelmez.. iyi satmis bir ürünün bir baska yayinevi logosuyla yeniden piyasaya çikmasinda.. veya 'belki de yanlis pazarlama yöntemlerinden dolayi' satmadigi düsünülen bir yayinin tekrar basilmasinda ne mahsur olabilir ki?..
ya da orasi bizi ilgilendirir mi?..
kanaatimce bilmemkaç yildan beri türk çizgiroman piyasasini yakinen takip edenlerden biri olan hasim bey, 'sivil savas' basligi özenle ve üzerinde yeteri kadar düsünerek seçilmistir..
bir bildigi vardir..
birileri (çok sükür ki) her zaman birseyler çikartir, okurlar da ister begenir alir, ister almaz..
yayinci/okur olayi da genel hatlariyla bununla sinirlidir bence..
bana sorarsaniz, 50. kez basiliyor bile olsa, 'kazançtir'..
piyasa açisindan da, potansiyel yeni okura ulasma ihtimali açisindan da :)

korsan ile ilgili yaftalar düzen sansürcü ve otorite abiler izin verirse:

http://img94.imageshack.us/i/korsan1.jpg/
http://img148.imageshack.us/i/korsan2.jpg/

sikayet etmek isteyenler olabilirdi ama maalesef linkleri bu foruma koyamayacagimiz için sikayet edemeyecegiz. böylece az bilindikleri için masa altinda rahatlikla çogalip etkisi olan bir kitle haline gelecekler.

ayrica bir forumun islevi yayinevlerini pohpohlamak degil, onlari "baltalattirmamak" degil çizgi roman okuyucularinin görüslerini rahatlikla belirtmesini saglamak olmali. yayinevi gerekeni yaptiysa, siz çikacak yayin için heyecanliysaniz, yayincinin özeninden ve tevekkülünden eminseniz, araya bir baltalayicinin  girmesini sorun etmezsiniz. nahos üsluplü olmadigi sürece.

gerekeni yapmak inanin düzgün ve kalin puntolarla vurucu hale getirilen paragraflar yazmaktan ya da korku içinde tiranlik yapmaktan daha kolay. umarim arada ben bir sey baltalamamisimdir.

örümcek adam'i sabirsizlikla bekliyoruz. beklerken daha az söz öbegi ile esen kalin.

Yazarkral

Alıntı yapılan: hakan alpin - 29 Ekim, 2009, 19:55:46
'sivil savas'

Basta sunu söyliyim, aba altindan sopa gösterme falan gibi bi niyetim yok. Daha önce de söyledim anlamiyosaniz yapacak bisi yok. Ama internet konusunda biraz yetersiz oldugunu düsünüyorum Hakan Alpin. Neyse siz çikarin da bi çizgi romani demek istedigimi anlarsiniz.
Bi de "sivil savas" ne demek yav? Civil War'u umarim bu baslikla çevirmezsiniz çünkü herkesin "Iç Savas" olarak bildigi bir kavrama yeni bir boyut getirmekle yayin hayatimiza tuhaf bir katki saglamis olursunuz. Bk. Türkiye'de neden çizgi roman tutmaz?

hanac

Mrex

Öncelikle forumumuza hosgeldiniz, çok da hizli bir giris yapmissiniz.  :)

Burada bir açiklama yapayim ;

Sadece korsan sitenin linkinin verildigi mesaj silinmistir.

Bizim sansürcü ve otoriter oldugumuza karar vermek için çok acele etmiyor musunuz ?

Foruma yeni geldiniz ve yarim saat içinde bu teshisi koydunuz.

Lütfen biraz forumu dolasin ve bakin bakalim yayinevlerini pohpohluyor muyuz ne yapiyoruz.

Elestirilere her zaman açigiz.

Korsan siteye gelince zaten hepimiz bu tip siteleri biliyoruz.

Bu sitenin linkini bu foruma koymadigimiz için sikayet edemeyecegiz diye bir sey yok.

Sikayet edecek olan hakki ve emegi yenenlerdir, onlar da isterlerse gerekeni yaparlar diye düsünüyorum.

Yazarkral

Hakan Alpin arkadasimiz bu kelimeyi kullanmis olabilir.

Ama bunun TR baskisinda böyle kullanilacagi anlamina gelmez.

Spiderman serisinin editörü ve tercümani Ilke Bey bize nasil kullanildigini açiklar.  :)

Bkz. Türkiye de neden çizgi roman tutmaz için ayri bir baslik açin orada tartisalim isterseniz.

Birbirimizi üzmeye gerek yok, hersey ÇR için.

hakan alpin

sanirim 'sanal korsanlikla' ilgili yapilan yorumlara itiraz yükselten arkadaslarin bu tür yayinlar içeren sitelerle yakin iliskisi mevcut.. bu nedenle itirazlarini ve 'kimse sikayet etmedi' yaklasimlarini anlayabiliyorum.. hatta olaya sadece 'paylasim' adiyla yaklasmayi tercih etmelerini de anliyorum..
ama sonuçta yapilan islem, ilgili kisilerden hiçbir 'yasal izin almayi' içermedigi için suçtur.. ya da kabahat veya yanlis.. nasil kabul ederseniz artik..
ve hukuksal boyutunu bir yana birakirsak, bence asil olay, kisilerin 'vicdanlarinda' neticelenir..
dilerseniz bu konudaki sahsi fikrimi basimdan geçen ve geçmekte olan somut bir örnekle birlikte aktarayim..
yazdigim 'çizgiroman ansiklopedisi'nin internetteki 'paylasim' sitelerinde bu türden bir hukuk disilikla iliskili olarak yer aldigiyla alakali pek çok kisiden mesaj aldim.. hâlâ da almaktayim..
bunlarin oldugu bazi siteleri merak ederek ziyaret ettim.. gördüklerim ve biraz arastirinca ögrendiklerim beni oldukça sasirtti..
mesela sitelerden bazilarinda üyelerine çizgiroman ansiklopedisi'ni 'indirme' imkani taniyanlar, kitap üzerinden benim adimi 'itinayla' temizlemislerdi..
kimisi de adimla kitabimin varolan iliskisini gizleme veya örtme geregi duymadan, hatta bunu alenen sunarak 'indirme' imkani vermislerdi..
Tamaminin en az benim kadar çizgiroman sever olduguna inandigim bu uygulamalari yapan kisilerin kimler olduguyla ilgili minik bir sorusturma yaptirdim..
ancak üzülerek gördüm ki, benim adimi silerek yazdigim çizgiroman ansiklopedisi'ni üyelerine 'indirttirenler' piyasada bilindik bazi isimlerden mütesekkil.. (isimlerini vermek ve desifre etmek istemem, çizgiroman dünyamizda bir kisminin belli bir imaji var.. sanal bir isgüzarlikla kurulmus da olsa sarsilmasin bu imajlari.. dilerlerse kendileri çikip açiklasinlar gerekçelerini..)
herhalde benimle alakali bazi sorunlari olmali ki, böyle bir yöntem izlemis olmalilar deyip geçtim..
çok umursamadim..
nedenine gelince..
ansiklopedi'mi basan inkilap'la kitabimin yayiniyla alakali sözlesmeyi imzalarken kendilerinden bir tek ricam vardi: tüm cüssesine ve maliyetinin asiri yüksek olmasina karsin, kitabin satis fiyatinin mümkün oldugunca düsük tutulmasi..
sagolsunlar bunu yerine getirdiler ve 45 lira gibi 'inanilmaz' bir fiyatla satisa sunuldu..
bilenler bilir, yazarlar satis fiyatinin baski miktariyla çarpilmasi üzerinden bir yüzde alirlar..
bu baglamdan bakildiginda, 'kitabim sirf daha çok çizgiroman severe ulassin diye' daha yüksek bir telif ücretinden kendi istegimle vazgeçiyordum.. ve sansliydim, zira yayinevi de kendi iç degerlendirmesinde bunu uygulayabilecegi bir formül üretebilmisti..
simdi dönelim basa—
amatör yanimi köreltmeden yazdigim bir kitabin, sanal ortamdan da olsa 'yeni' ve 'farkli' birilerinin eline daha geçiyor olmasi beni mutlu ediyor..
çünkü sanal ortam zaten yillardir bu sistemi içinde barindiriyor.. müzikten sinemaya degin hem de..
baslangiçtan beri, daima daha fazla insanin çizgiromanla (bir sekilde) istigal etmesinin, ülkemizdeki çizgiroman sanatina verilen degeri yükseltecegine inandim..
yasadisi yollarla da olsa, buna bir nebze imkan üretebildiysem ne mutlu bana..
kisacasi: sanal korsanlardan korksaydim, ansiklopedi yazmadim.. kaldi ki, kimsecikler birsey üretmezdi..
ama yapilanlar, en basit deyimiyle 'yanlistir'..
bir de kibarca sormak lazim belki de:
bir eve girip 'hirsizlik' yaptiktan sonra, çalinti mali birkaç zamanligina bos bir arsaya birakip, onu baskalarinin kullanimina açarken, sahibi isterse geri veririz demenin neresi 'savunulabilir' ki?..

sonuçta her sitenin belli kurallari vardir ve altin madalyon'dan davet aldigimda belirledikleri kurallar ve uygulamalari içime sindigi için bunca yil sonra yeniden bir çizgiroman forum alaninda 'paylasima' girmekte tereddüt etmedim..
bu bir imkan saglama meselesidir ve ben bundan dolayi siteye emegi geçenlere tesekkür ediyorum..
burada 'otorite' olmak veya olmamak çok da önemli degil bence..
samimi bir paylasim ortaminda, tüm muhataplar karsisindakine gösterdigi kadar saygiyi hak eder..
benim de tüm yaptigim bu olacak..

'sivil savas'a gelince—
yanlis yazdim, kusura bakmayin..

Mrex

Alıntı yapılan: hakan alpin - 30 Ekim, 2009, 12:28:57
sanirim 'sanal korsanlikla' ilgili yapilan yorumlara itiraz yükselten arkadaslarin bu tür yayinlar içeren sitelerle yakin iliskisi mevcut.. bu nedenle itirazlarini ve 'kimse sikayet etmedi' yaklasimlarini anlayabiliyorum.. hatta olaya sadece 'paylasim' adiyla yaklasmayi tercih etmelerini de anliyorum..

bir de kibarca sormak lazim belki de:
bir eve girip 'hirsizlik' yaptiktan sonra, çalinti mali birkaç zamanligina bos bir arsaya birakip, onu baskalarinin kullanimina açarken, sahibi isterse geri veririz demenin neresi 'savunulabilir' ki?..

sonuçta her sitenin belli kurallari vardir ve altin madalyon'dan davet aldigimda belirledikleri kurallar ve uygulamalari içime sindigi için bunca yil sonra yeniden bir çizgiroman forum alaninda 'paylasima' girmekte tereddüt etmedim..
bu bir imkan saglama meselesidir ve ben bundan dolayi siteye emegi geçenlere tesekkür ediyorum..
burada 'otorite' olmak veya olmamak çok da önemli degil bence..
samimi bir paylasim ortaminda, tüm muhataplar karsisindakine gösterdigi kadar saygiyi hak eder..
benim de tüm yaptigim bu olacak..

saniyorum ki okumaniz yazmaniz kadar basarili degil, ama benim sanim da sizinki gibi bayaa yanlis olabilir. gerçekten siteleri bildiginiz ve o dügmeler orada oldugu halde tiklayip sikayet ettiniz? bu yaftalari düzerken, gözünüze soktugum sikayet etme imkanini kullandiniz mi? yoksa sizin bütün olayiniz yafta düzmek mi? amatör ya da profesyonel, otorite ya da degil, gerekenin ne oldugunu söyleyecek kadar bilinçliyseniz gerekeni de yapabilmeniz gerekir. herkesin bir çok kez duydugu korsan kötü yaftalarini tekrar düzmesiniz ya da bir baskasi gerekeni yapsin diye beklemezsiniz. korsan çizgi romanlarin oldugu bir blog'u kapattirmak birkaç mail'lik is. bizim yapabilecegimiz bir isi neden daha büyük bir "biz"in yapmasini bekleyelim ki?

ve hakan alpin
ben size su an saygi gösteremeyecegim, siz de bana hakettigim gibi davranabilirsiniz sorun degil.

ve sevgili hanac:
basligi amacindan saptiriyor olmaktan hoslanmiyorum.
bir yayinevini pohpohlamak sadece agu gugu severek olmaz. eger burada birisi cesaret kirici, yayinevini baltalayacak türden bir mesaj yazmissa birakin dursun. siz o mesaji sildiginiz zaman yayinevini pohpohlamis oluyorsunuz. dogrudan hakaret içermedigi, yasalara aykiri içerik barindirmadigi sürece bir yaziyi silmek otoriterlik (ki ben otoriterligi kastetmiyordum mesjaimda) ve sansürcülüktür. sitenizin içeriginden ve okuyucu kitlesinden haberdarim merak etmeyin. sadece bu zihniyetin daha önce de benzer seyler yaptigi, buna ragmen hala çizgi roman okuyuculari için önemli bir bilgi ve fikir paylasimi ortaminda yetkili oldugunu görmek, çikacak yeni yayinlarin yarattigi muazzam heyecanin bu yetki altinda açiga çikmasi beni beni üzüyor.