Zagor Maceralarında Kaleler.

Başlatan caretta, 07 Mayıs, 2016, 18:43:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Sadece Darkwood ve civarında maceradan maceraya koşmayan Zagor, geniş bir coğrafyada askeri kalelere, ileri karakollara sık sık uğrar.

Bu kalelerden bir kısmının isimlerini derledim. Kalelerin komutanları olan albay, binbaşı ve yüzbaşıların herbirinin ilginç öyküleri var. Fanatik, yerli düşmanı, hain, para ve rüşvet peşinde olanlar olduğu gibi son derece dürüst, adil, barışsever komutanlar da vardır.

Bu başlıkta hatırladığınız kale komutanları, maceraları hakkında yazarsanız bu başlık çok verimli bir başlık olmaya aday.
İşte Zagor'un ziyaret ettiği kalelerden bir liste:

Stanton, Taunton, Winter, Hope, Pitt, Jericho, Bravery, Glory, Safety, Bond, Boundary, Jackson, Walsh, King, Twin Rocks, Henry, Pioneer, Liberty, Safety, Hattilon, Benton, Hope, Erie, Kalkaska, Gallow, Wolf, Canton, Honour, Overset, Holborn, Brendon,

Safety Kalesi komutanı Binbaşı Gill Raskin.

Sauk kabilesine karşı saldırı düzenler. Şef Wanattah'ın karısı olan Cinzia Bradmayer tarafından albaylığa terfi töreninde öldürülmüştü. Lal Zagor 52-53 sayılarda yayınlanan "Şiddet Tohumları" adlı macerada yerlileri kışkırtan Holborn Kalesi komutanı Albay Slater. Silah tüccarı Griffith ile işbirliği yapmaktaydı. Maceranın finalinde maskesi düşer ve Chippewa yerlisi Sabah Yıldızı adlı kız tarafından öldürülür.

hanac

Teşekkürler Atilla Abi, devamını bekliyoruz.

Peyami

Aslında tablo olarak düzenlense belki daha derli toplu bir "kale komutanları" listesi çıkar ama her halükarda uzun iş gerçekten. Bence resim konması da iyi olur bu tarz listelerde. Atilla beye ve tüm katılımcılara şimdiden başarılar. 

caretta

Bu başlığa en güzel örneklerden birisi de Stanton Kalesi Komutanı Albay Carmody.

2003 yılında yayınlanan Maksi Zagor 4. sayıda büyü ve okülte meraklı Albay Carmody'nin öyküsü anlatılır.
Burattini'nin yazdığı ve Cassaro'nun çizdiği bu 317 sayfalık macera Oğlak Efsanevi Zagor Maceraları 5.cildinde 2005 yılında yayınlandı.

Delilikleri ve aşırılıkları kalede isyan çıkmasına sebep oluyor ve askerlerin çoğu ölüyor ve firar edenler de avcı kılığına giriyorlardı. Ordunun malzemelerini çalan Yüzbaşı Thompson ve teğmeni de unutmayalım.

Maceranın finalinde tamamen deliren albay, Zagor ve dostlarının sığındıkları mağarayı havaya uçurur ama sadece
kendisi ölür. Yıllar önce okuduğum bu nefis macerayı tekrar okumak üzere ayırdım.

caretta

Hattilon Kalesi komutanı Binbaşı Kranz:

Kingston kasabasına uğrayan Zagor ve Çiko burada Teğmen Ryan'a rastlarlar. Teğmen, özel bir görevle Profesör Grimm'i Blackstep Dağları'na götürecektir. Hattilon Kalesi'nde Kale komutanı Binbaşı Kranz ve özel bir birlik olan "Green Jackets"lerin komutanı olan Yüzbaşı Hunt ile tanışırlar.
Zagor ve Çiko Blackstep hakkında korkunç şeyler duyarlar. Zagor'un kafilesi peşlerinde olan soyguncuların saldırısına uğrarlar. Civardaki bir ileri karakola sığınmak isterlerken dehşetle yüzyüze gelirler. Asker üniformalı bir takım canavarlaşmış insanların hücumuna uğrarlar. Bu ıssız bölgede askerlere uygulanan bir gaz ile onları yenilmez yapmak projesi hayata geçirilmiştir. Ne var ki deneyler başarısız olmuş ve canavarlaşan denekler etrafa dehşet saçmaya başlamışlardır.

Bu macera Burattini'nin Türkiye'de yayınlanan ilk senaryosu. Macerayı Ferri çizmiş.
Macera Tay Ecem Yayınları'nın 3-6 sayılarında 1995 yılında yayınlandı.
Orijinal 310-312 sayılar olan bu fantastik macera Lal Klasik Seri 80.sayıda Mart 2013 yılında yayınlandı.

alan ford

Çok yakında Zagor KM okumalarıma başlıyorum Attila abi. Bu başlıkta olacağım.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

caretta

Memnun olurum Doğa Bey. Bu başlığa tüm Zagorseverlerin katkısını bekliyorum.
Bu arada başlığın ilk macerası olan Binbaşı Raskin macerasının referanslarını vermemişim.
Orijinal 133-136 sayılar olan bu macera G.Nolitta-F.Donatelli üretimi.
Ülkemizde Tay Zagor Fasikül Serisi 383-390 sayılarda; 350'lik Zagor cilt Serisi 108-110 ve 326-329;
56'lık Büyük Albüm 52-54 sayılarda "Çiko Aşk Tanrıçası"başlığı ile yayınlanmıştı.
Lal Klasik Seri'de ise "Sandy River"başlığı ile 36.ciltte  Temmuz 2009 tarihinde yayınlandı.

xmenac

Kulver ve Ontario kalelerinin isimlerini halen hatırlayan bir çizgi roman okuru olarak Zagor'dan hiçbir kaleyi hatırlamadığımı farkettim. Konuyu merakla okuyor olacağım. :)

caretta

"Kaleler" sözcüğünden yola çıkarak hem bu kalelerin komutanları, öne çıkan subaylarını hatırlatarak Zagor'un birbirinden güzel maceralarını hatırlamaya çalışıyoruz.

Çok bilindik bir komutanı Pitt Kalesi komutanı Tabip Albay Norman Perry'i de
ben yazmayayım artık sevgili Zagorseverler!!!

hanac

Atilla Abi başlık iyi gidiyor. Ama biraz görsellerle zenginleştirmeliyiz.

Sen istediğin resimleri tarayıp bana gönderebilirsen başlığa yükleyebilirim.

Ayrıca ben bir harita hatırlıyorum; Darkwood haritası ve üzerinde kaleler gösteriliyordu.

Onu bulmaya çalışalım.

caretta

General Wilcox: Florida'daki Pierce Kalesi Komutanı.

Atlantik Okyanusu'nda bir adada geçen "Kızıl Büyücü"adlı gemi ve Kaptan Nielsen'li maceradan sonra Zagor ve Çiko Florida'ya gelirler. Burada Seminoller de yaşamaktadır. Seminollerden birisi Zagor'u tanır. Kale komutanı General Wilcox Zagor'un prestijinden yararlanarak Seminol reisi Manetola'yı yakalamayı aklına koyar. King Kalesi'nde Manetola askerlerin eline düşer. Zagor'u ayak altından kaldırmaya karar veren general onu ve Çiko'yu araba ile uzağa gönderir. Ne var ki Zagor kaleye geri döner ve intikamı korkunç olur. King Kalesi tamamen havaya uçurulur. Cayır cayır yanan kaleye bakan Zagor: "Bütün bunları benim yaptığıma inanamıyorum." diye söylenmesi ve Çiko'nun şu bilgece sözleri ne kadar manalıdır: "O adamlar emir kulu subaylar değil sadece gözü yükseklerde olan bir grup ahlaksızdı. Ölümlerine kimse üzülmeyecek".
General Wilcox'a gelince. Son ana kadar kalleşlik peşinde olan general Manetola'yı yaralar ama kendi de Manetola'nın mermileri ile delik deşik olur.

Zagor'un en güzel,gerçekçi ve sert maceralarından olan bu Nolitta-Donatelli üretimi uzun soluklu macera Lal Klasik Zagor 13-14 sayılarda yayınlandı. Macerayı ilk defa Tay  Fasikül Serisi 33-36 sayılarda tam 45 yıl önce 1971'de okumuştum. Maceranın sonunda Manetola'nın şu sözleri Zagor ve Çiko'nun nasıl gözlerini yaşartmıştı: "Seni kendim ve bütün Seminoller adına kucaklıyorum. Halkım hergün biraz daha ölüyor. Yakında senin gibi nereden gelirse gelsin her türlü haksızlıktan nefret eden insanların hafızasında bir anı olarak kalacak."

caretta

Binbaşı Edmund Perry.Bu subayın Zagor'un dostu Tabip Albay Norman Perry ile ilgisi yok.
Bu,albayın namussuz versiyonu.Loyaly Kalesi'nin yeni komutanı olan binbaşı,ortağı Ferguson ile
işbirliği halindedir.Ferguson'a bağlı olan Prens Minamoto'nun acımasız samuraylarının kızılderililere
karşı giriştiği katliamlara seyirci kalır.Maceranın finalinde Zagor tarafından öldürülmesi ve Prens
Minamoto'nun harakiri yapması da bu ilginç maceranın özelliklerinden.

caretta

Albay Blackwell.Nash Kalesi komutanı.Ordu silahlarını gizlice kızılderililere satmaktadır.Kurduğu
düzeni Zagor ortaya çıkarır.Binbaşı.Teğmen Dean tarafından öldürülür.
Yüzbaşı Paul Bendix:Glory Kalesi komutanı.Zengin Bağdat şeyhi Mohammed El  Kebir bölgeye
gelecektir.Şeyhin,paha biçilmez değerdeki mücevheri "Mabudun Eli"ne bütün haydutlar bala üşüşen sinek gibi
şeyhin peşine düşerler.Mücevher,Gitar Jim tarafından çalınır.