X-Men Universe

Başlatan dean, 09 Mayıs, 2016, 17:56:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Simon Kinberg, önümüzdeki X-Men evreni filmleri ile ilgili konuştu. Deadpool ve X-Force filmlerinin rated modunda devam edeceğini söyledi. X-Men ve New Mutant ise pg-13 olacak gibi görünüyor. Bu filmler aynı evrende geçse de, birbirleri ile bağlantılı olsalar da esas büyük etkileşimler Deadpool ve X-Force arasında olacak. X-Force'un X-Men'den biraz daha ayrı olduğunu belirtti.

dean

Sıralamamı da değiştireyim. Bu sıralama tamamen izlerken keyif alma ile alakalı. Çok öznel bir liste. Yoksa yedinci sanat açısından bakarsa Logan'ın açık ara birinci olması gerekir.

1- X2
2- X-Men: First Class
3- X-Men
4- The Wolverine
5- Logan
6- X-Men: Apocalypse
7- X-Men: Days of Future Past
8- Deadpool
9- X-Men Origins: Wolverine
10- X-Men: The Last Stand

xmenac

Bir film eksik kalmış.

dean

Alıntı yapılan: xmenac - 10 Mart, 2017, 19:46:12
Bir film eksik kalmış.

Haklısın. Sağol belirttiğin için. Apocalypse'ten önce hazırladığım listeyi kopyalayıp onun üzerinden Logan'ı ekledim. O kaynadı arada. Onu da ekleyeyim.

dean

Gelen bilgilere göre Fox, Marvel filmleri için aşağıdaki tarihleri ayırmış.

- 7 Haziran 2019
- 22 Kasım 2019
- 13 Mart 2020
- 26 Haziran 2020
- 2 Ekim 2020
- 5 Mart 2021

6 film için tarih var. Deadpool 3, X-Men 8, X-Force, New Mutants 2 kesin desek. Gambit ve X-23 eksik kalan filmler olabilir. Alpha Flight ihtimali de var. Tabi neticede bu Fox olduğu için kimsenin istemediği berbat bir Fantastic Four daha yapabilir.

dean

Wolverine'in reboot'lanması seçenek dahilindeymiş.

dean

X-Men'in haklarının Fox'ta olmasını hiçbir zaman sevmedim. Fantastic Four mevzusu ise zaten kara leke. Elime geçen her fırsatta Fox'un yaptığı işleri sevmediğimi söyledim. Hatta bunu söylemek için fırsat bile yarattım. Lakin bu kadar uzun zaman sonra, spesifik olarak tam 17 yıl sonra, ilk X-Men filmi geldiğinden beri Fox'un en sonunda formülü bulduğunu düşünüyorum.

Bu formül normal şartlar altında çizgi roman uyarlaması konseptine çok fazla uymuyor. Yine de çizgi roman uyarlaması konseptine uyacak diye Last Stand, Origins ve Apocalype gibi filmler yerine bunu tercih ederim. Formul aslında MCU'nun belli bir süredir kullandığı janra modeli. Yalnız MCU'dan çok ciddi bir fark içeriyor. MCU'nun bunu kullanım şeklinde bakarsak kendi filmlerini hırsızlık, casusluk, uzay operası, politik gerilim gibi temellere oturttuğunu görüyoruz. Yani süper kahraman filmlerini janra sinemasına uygun hale getiriyor. Fox'un modeli ise tam tersi janra filmi çekiyor ve o filmi süper kahraman filmine oturtuyor.

Örneklerle gidersek Ant-Man bir süper kahraman filmi ama içerisinde hırsızlık öğeleri taşıyor. Ama Gambit süper kahraman filminden önce hırsızlık üzerine bir film olacak. Süper kahraman filmi elementleri taşıyacak. Doctor Strange, bir korku filmi yönetmeni tarafından çekildi. Hatta korku filmi elementleri taşıyacağı söylendi. Filmi izlediğimizde bunun böyle olmadığını gördük. New Muntants ise yüzde yüz bir korku filmi atmosferi taşıyacak. Fox, süper kahraman filmi ve janra filmi formülünün içeriğinde yüzdelik dilimle oynayacak. MCU filmleri yüzde 70 süper kahraman yüzde 30 janra ise. Bu Fox'ta tam tersi olacak.

Fox'un bu değişimi bir çok fayda ile Fox'a geri dönecektir. Öncelikle şunu tekrar belirtelim Fox hiçbir zaman shared universe'ün hakkını veremedi. Tekrar tekrar uyarlanan hikayeler, birbirlerini tutmayan filmler, neredeyse her karakterin evrende iki tane olması, bir ya da iki karakter dışında neredeyse tüm karakterlerin hakkının verilememesi gibi çok yanlış kararlar alındı. Bu formülle devamlılığa çok fazla takılmadan bu filmler kendi minik öykülerini anlatabilirler. Janra filmi olup, çok büyük süper kahraman filmi gereklerini yerine getirmeyecekleri için bütçeleri çok yüksek olmaz. Bütçenin düşüklüğüne bağlı olarak risk alabilecekleri için r rated vizyona girebilirler. Janra ağırlıklı r rated vizyon sayesinde normal süper kahraman filmi seyircisi dışında yepyeni bir seyirci kitlesi elde edebilirler.

Bu formülün en iyi uygulayıcısı uyarlama olarak sevmesem de sinema açısından değeri yüksek Logan. Çıkan iş ortada. Film The Wolverine'den daha az bütçeye çok daha fazla para kazandı. Biri süper kahraman filmiyken diğeri janra filmi. Bu formüle uygun olarak sırada New Mutants ve Gambit var. Bu iki filmde başarı sağlarsa X-Men ana serisi dışında Fox tamamen janra filmlerine odaklanacaktır.

Not: Altın Madalyon sayfalarında Fox'un yaptığı bir işi de beğendiğim tarihe not düşülsün  :)

dean

Fox filmleriyle ilgili bugün The Hollywood Reporter bir makale yayınladı. Burada gelecek filmlerden bahsedildi. Satır başlarına bakarsak dikkat çeken haberler şöyle. Fox stüdyo tarihinde hiç görülmemiş şekilde Marvel bağlantılı film geliştiriyormuş. Disney ile olacak anlaşma şu noktada onları sıfır etkiliyormuş. İş resmi hale gelene kadar her şey olması gerektiği gibi devam edecekmiş. 2019 ve 2020 yılında üçer X-Men filmi vizyona girecekmiş. Çok hızlı hareket ediyorlarmış. Bu son bahar X-Force filminin çekimleri başlayacakmış. New Mutants'a bir yeni karakter ekleyip yeniden çekimler yapılacakmış. Gambit için yeni yazılan senaryo Mart ayında ellerine geçecekmiş, filmin bütçe planlaması hazırmış. Bunlar dışında Kitty Pryde filmi geçerliliğini koruyormuş, Noah Hawley, Doctor Doom yazmaya devam ediyormuş, Brian K. Vaughn'ın yazdığı Silver Surfer filmi ise saatte yüz mil hızla geliyormuş. Haberde ana X-Men serisinden ise hiç bahsedilmedi. Daha duyurulmayan ama geliştirilen bir çok proje olduğundan bahsedildi.

Şimdi yukarıdaki habere bakarsak Fox filmlerini sevenler için bir çok güzel gelişme var. Ben Fox'un Marvel filmlerini sevmiyorum. Hiçbir zamanda sevmedim. Ama haberi objektif şekilde yorumlamak istiyorum. Fox'i 2015 yılından itibaren her sene üç Marvel filmi çıkaracağız diye duyuruyor. Hiçbir zamanda bunu başaramadılar. Bu sene en fazla yaklaştıkları andı. Artık trajik bir hale gelen Gambit'i saymazsak ilk defa takvim tam oturacaktı. Lakin vizyona girmesine iki ay kala New Mutants'ı tam on ay erteleyip bir sonraki seneye aldılar. Şimdi bunu yapan bir stüdyonun ben tarih vermesine güvenmiyorum. Hakeza Fox, Marvel ürünlerinin dışında da resmen film ertelemelerin stüdyosu.

Bana en inandırıcı gelen haber X-Force filmi. X-Force filmi için gerçekten bir hazırlık var ortada. X-Force, Deadpool 2'de tanıtılacak. Ekim civarı çekimlerin başlaması ve 2019 sonuna yetişmesi hayli olası. Gambit filmi için artık söyleyecek söz kalmadı. Channing Tatum'u sette Gambit kostümüyle görünce anca inanacağım. Dört yıldır vizyon tarihi verip duruyorlar. New Muntants filmi ilginç bir fikir olarak başladı. Yaratılışın en heyecansız fragmanı ile bizi karşıladı ve ölümüne ertelendi. Bu noktada New Mutants beni kesinlikle kendisine çekmiyor. Kitty Pryde filmini ise ben tepkisel buluyorum. Kadın karakterlerin ne kadar başarılı olacağını sonunda sektör anladı. Fox'un elinde ise Kitty Pryde var ve onu yapmaya çalışıyorlar. Silver Surfer ve Doctor Doom için söz söylemeye gerek bile yok. Fox'un artık Fantastic Four ile ilgili film yapmasını geç, onların Fantastic Four ile ilgili düşünmelerini bile Fantastic Four'a ihanet olarak görüyorum. Bu spesifik yazar ya da yönetmenlerle alakalı değil FF ile ilgili başa kimi getirirlerse getirsinler Fox ile FF aynı cümle içerisinde dahi geçmemesi gerekiyor.

Geliştirilen Fox filmlerine bakalım;

- Deadpool 2
- X-Men: Dark Phoenix
- New Mutants
- Gambit
- X-Force
- Kitty Pryde
- Multiple Man
- X-23
- Doctor Doom
- Silver Surfer
- Franklin ve Valeria

Ben bütün bu açıklamaları Fox'ün Disney anlaşmasına karşı medyaya yaptığı bir tepki olarak görüyorum. Fox, bizim için süreç ile alakalı bir sıkıntı yok. Biz devam ediyoruz. Seviyorsanız gelin filmlerimizi görün demeye çalışıyor. Daha anlaşmanın en az bir yılı varken çıkıp boş verin nasıl olsa yaptığımız hiç bir filmin devamı bile gelmeyecek bizde kapatıp gidiyoruz diyecek halleri yok. Zaten bir de gerçekten anlaşmanın tamamlanmaması ihtimali de var. Anlaşma onay almazsa Fox elinde hiçbir proje olmadan ortada kalmak istemeyecektir. Zaten Comcast anlaşmayı taciz etmek için elinden geleni yapıyor. Şimdi de Sky News'u almaya çalışacakmış.

İşin en olumsuz tarafı bu filmlerin aceleye getirilmesi ve bunun markalara zarar vermesi. Acele ile yapılan bir Silver Surfer filmi elinde sonunda Marvel'a geçse bile markaya zarar demek. Aynı şey Doctor Doom içinde geçerli, X-Force içinde geçerli. Yine de sevsek de sevmesek de bu karakterler şu an için Fox'a ait (maalesef) Son ana kadar filmleri geliştirmeyi sürdürecekler. Resmi anlaşmanın açıklanacağı günün sabahı bile film duyurabilirler. Yasal hakları neticede. Yapacak bi'şey yok.

yunusmeyra

şu 3 karakterle ilgili umutlu olmak isterdim :-\  doctor doom`a bile iyi bir senaryo ve iyi bir proje istiyorum, daha ne diyeyim  ::)
- Silver Surfer
- Gambit
- Doctor Doom
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

dean

Kimilerine göre iyi, kimilerine göre kötü bir haber var. Fox'un geliştirdiği tüm filmler resmi olarak iptal edildi. Dark Phoenix ve New Mutants devam. Ama Gambit, X-Force, Kitty Pryde, Multiple Man, X-23, Doctor Doom, Silver Surfer ve Franklin - Valeria filmleri iptal edildi. Hatta Rob Liefeld iptallerle ilgili sitemkar tweetler attı.

rumar80

Ben sevinenlerdenim.

noir

Peki Deadpool dahil mi?

Animvader

Dark Phoenix ve New Mutants bile iptal edilip yok edilse hiç umrumda olmazdı.

dean

Alıntı yapılan: noir - 12 Ocak, 2019, 15:44:00
Peki Deadpool dahil mi?

Deadpool'un şuan geliştirilen filmi yok. X-force'da çıkacaktı. O iptal. Deadpool 3'un çekilip çekilmeyeceği kevin feige ve disney'in kararı olacak. Reboot atılmadan mcu'ya geçebilecek tek karakter o. Ama kevin feige ve ryan raynolds'in oturup enine boyuna konuşması lazım.

Nightrain

Silver Surfer filmini merak ediyordum ben. Senaryosunu Brian K. Vaughn yazacaktı.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"