Anket: En Sevilen Asteriks Albümleri

Başlatan hanac, 14 Mayıs, 2016, 20:19:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Merhaba Arkadaşlar,

Her çizgiromanseverin okuması gereken Asteriks'in 39 tane albümü yayınlanmıştır.

1    1961    Galyalı Asteriks
2    1962    Altın Orak
3     1963    Asteriks ve Gotlar
4    1964    Asteriks Gladyatör
5    1965    Galya Turu
6    1965    Asteriks ve Kleopatra
7    1966    Şefler Savaşı
8    1966    Asteriks Britanya'da
9    1966    Asteriks ve Normanlar
10    1967    Asteriks Lejyoner
11    1968    Galya Kalkanı
12    1968    Asteriks Olimpiyatlarda
13    1969    Asteriks ve Kazan
14    1969    Asteriks İspanya'da
15    1970    Fitneci
16    1970    Asteriks İsviçre'de
17    1971    Sezar'ın Tacı
18    1972    Tanrılar Sitesi
19    1972    Kâhin
20    1973    Asteriks Korsika'da
21    1974    Sezar'ın Hediyesi
22    1975    Büyük Yolculuk
23   1976    Oburiks ve Şirketi
24    1979    Asteriks Belçika'da
25    1980    Büyük Hendek
26   1981    Asteriks ve Kara Altın
27    1983    Asteriks'in Oğlu
28    1987    Asteriks ve Şehrazad
29    1991    Gül ve Kılıç
30    1996    Oburiks Zor Durumda
31    2001    Asteriks ve Latraviata
32    2003    Asteriks Galya'da Okullar Açılıyor
33    2005    Gök Başımıza Yıkılacak!
34    2009    Asteriks ve Oburiks'in Doğum Günü
35    2013    Asteriks ve Piktler
36    2015    Sezar'ın Papirüsü
37    2017         Asteriks ve İtalya Yarışı
38    2019         Asteriks ve Şefin Kızı (Türkiye'de yayınlanmadı)
39    2021         Asteriks ve Griffin

İlk 24 albümde René Goscinny senaryoları yazmış ve Albert Uderzo resimlemiş.

René Goscinny'nin 1977'de ölümünden sonra 25-34 arası albümlerde Uderzo hem yazmış hem resimlemiş.

35. albümden itibaren Jean-Yves Ferri yazar ve Didier Conrad çizer oluyor.

Herkesin 5 oy hakkı vardır

seastar1000

Tanrılar Sitesi ni herkese tavsiye ederim mutlaka okunması gereken bir kitap
Neredeyse 40 sene önce çizilmiş ama günümüz Türkiye sini anlatıyor

hanac

hanac

kedidiro

Yine ilk oy verenlerden biri oldum. Asteriks dedin mi akan sular durur bende. Okuduğumu hatırladığım ilk çizgi romanlar arasında. Onca ciddi çizgi romanın arasından sıyrılmasında mutlaka halit kıvanç'ın sıcacık çevirisinin etkisi olmuştur. Listeye baktığımda okumadıklarım hatta adını duymadıklarım olduğunu görüyorum. Anladığım kadarıyla ikinci dönemi ıskalamışım. Alacağım olsun. Okuyup sevdiklerimden tercihlerimi kahin, lejyoner,şefler savaşı ve büyük yolculuk'tan yana kullandım.

hanac

Alıntı yapılan: seastar1000 - 14 Mayıs, 2016, 20:23:36
Tanrılar Sitesi ni herkese tavsiye ederim mutlaka okunması gereken bir kitap
Neredeyse 40 sene önce çizilmiş ama günümüz Türkiye sini anlatıyor

Seastar abi oylarını da bekliyoruz.

Herkesin 5 oy hakkı vardır

hanac

Oy verdiğim Asteriks albümleri;

Asteriks Olimpiyatlarda, Asteriks İspanya'da, Asteriks İsviçre'de, Tanrılar Sitesi, Kâhin

Yani seçimlerimi Goşini / Uderzo ikilisinin yaptığı albümlere verdim.

doktor1881

Olimpiyatlarda: yıllar önce okuduğum ve halen elimde olan kalın kapaklı kitabın yeri başkadır

pizagor

Asteriks için 5 oy hakkını reddediyorum. Nasıl ayrım yapabilirim ki! Hadi zorladım ve Uderzo'nun çizgisi oturana kadarki bir iki albümü eleyebildim bir şekilde diyelim (ki Goscinny'e çok büyük saygısızlık ve doğrudan kul hakkı yemek olur bu), kalan yirmi küsur Goscinny metni albüm arasından nasıl seçebilirim ki... Offf ya, hiç olmadı bu şimdi. Biraz düşünme süresi istiyorum :)

Bu arada Ferri-Conrad ikilisini de beğendim, ne yapacağız.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

V

5 adet işaretledim ama "Kahin" okuduğum en iyi çizgi romanlardan birisidir..
"İstemem,eksik olsun.."

ferzan

Çocukluktan aşinayım Asteriks e, çok da severdim. Hatta bir dönem amatör bir çizerken, Uderzo 'nun muazzam detaylı çizimlerine bakar, feyz alırdım. Bu feyzler genelde İtalyanca baskılı dobisko ciltlerden ötürü olduğu için, haliyle okuyamiyordum ama çizimlerine hayranlıkla bakıyordum. Uderzo, karikatürize frankofonlar arasında en müthiş ve detaycı çizerdir bana kalırsa.

Velhasıl, az buçuk Asteriks okuma isteğimi de vaktiyle Suat Yalaz, Karaoğlan 'ın Biz Bize sohbet sayfalarında yazdıklarıyla bitirdi. Asteriks 'in bir numarası olmadığını, ne hikmetse gerilim ve ters köşeden zerre nasibini almamış bu eserin nasıl Fransa nın en çok satan birkaç albümünden biri olduğunu anlayamadığını ve Uderzo 'nun sırf Asteriks çizerek Ferrari koleksiyonu yaptığını falan yazmıştı. Kendisi de bir dönem Fransa 'da yaşayıp çalıştığından, işin magazin boyutuyla fazlaca haşır neşirdi.

Asteriks okuma isteğimi tamamen yok eden, Yalaz 'ın son cümleleri olmuştu; " Başı sıkıştı mı biliyorum ki şuruptan içecek, başını kurtaracak. Her albüm aynı terane, aynı şablon. Kardeşim ben niye merak edeyim, heyecan duyayım ki okurken?" diyerek cümlesini noktalamıştı. "Doğru lan" demiştim ben de o yazıyı okuduktan sonra. Yalnız Yalaz usta, Uderzo 'nun hakkını da teslim etmeyi ihmal etmemişti yazısında. "Asteriks 'te, tapınağın damına bir sinek kondurma sahnesi vardır Uderzo 'nun, benim üç aylık Karaoğlan çalışmama bedeldir o sahne detay olarak." dediğini hatırlıyorum.

Herneyse, ama öyle ama böyle Asteriks defterini de kapamıştım. Hem okunacak daha acil seriler de vardı. Ben de bulaşmadım. Lâkin geçenlerde Tenten başlığı ile klâsik frankofon damarım depreşti. Şimdi Asteriks başlığını görünce seneler evvel, bir ustanın yanında asistan çizerlik yaparken masamın üzerine koyduğu tuğla gibi birleştirilmiş İtalyanca Asteriks albümünü incelerken aldığım hazzı anımsadım birden. Aralarda hep kitapçıda elime alıp tekrar bıraktığım Asteriks serisini de tamamlamaya niyet ettim, niyet eyledim...

Yine bir ankette oy kullanmayıp goygoy yapmanın muazzam rahatlığı ile köşeme çekiliyorum.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

yunusmeyra

şimdi "yaşlı" muhabbeti olacak ama ,"bizim kuşak ,eğer ilk okumalarını kervan yayınlarıyla yapmışsa asteriks'in arkadaşına oburiks,obeliks demeyi içine sindiremeyen ve hopdediks demeye devam eden bir kuşaktır" diye bir kelam etmiş olayım  ;) ve aynı sebepten hala kervan yayınlarının yayınladığı o ilk maceralar ,hele halit kıvanç" çevirileri denenler benim "gönül telimi" ayrı titretir...aşağıdaki linkte "asteriks -kervan yayınları dönemi" ne hayran dostumuz pizagor başlığı açmıştı
http://altinmadalyon.com/altin/index.php?topic=4567.0

aşağıda benim listem:

-asterik "kâhin" (kervan yayınları "şeytan" diye yayınlamıştı (hey gidi "tıfıl" halimiz ve 70'lerin sonu 80'lerin başı,o rüya seneler)
-ispanya'da
-çorba kazanı
-kleopatra
-gladyatör
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

connyapku

Hepsi birbiriden guzel Asteriks albumlerini secmek cok zor.

Galyali Asteriks
Altin Orak
Asteriks ve Gotlar
Sefler Savasi
Kahin.

pizagor

Saçmalık! Haset! Kıskançlık!

Saçmalık çünkü bir polisiye değil ki bu, ters köşe gerektirsin, katil uşak çıkmasın da hikayeyi anlatan kişinin ta kendisi olsun. Girilmesi imkansız görünen bir odadaki cinayetin yoğun gizemini çözme peşinde okuru alsın, çizdiği patikada sürüklesin, araya onu yanlış yollara saptıracak ipuçları serpiştirsin, sonra bunlara aldanan okura vay anasını dedirtecek sonu ortaya koysun. Mizah bu, mizahi çizgiroman, güldürü, gülmece, tebessüm. Bu türün kitaplarının okurda yaratmak istediği etkiyi ters köşeyle ve gerilimle tanımlamak ve bunların yoksunluğunu seriyi küçümsemek maksadıyla kullanmak ileri düzey saçmalama olmuş.

Kim ne derse desin Goscinny benim için gelmiş geçmiş en iyi hikayecidir. Asteriks ve Red Kit de bunun mutlak kanıtıdır. Red Kit'in hikayelerini devraldıktan sonra karakterdeki ve albümlerdeki değişim, bir anda atladığı yeni üst seviye ortadadır. Uderzo'nun da gelmiş geçmiş en iyi çizerlerden olması, iki mükemmel malzemeden ortaya Asteriks gibi en nefisinden bir ürün çıkarmıştır.

pizagor

Şu anki ruhhalimle Best of The Best seçimim şöyle oldu:

Gladyatör
Lejyoner
Galya Kalkanı
Tanrılar Sitesi
Kahin