Anket: En Sevilen Asteriks Albümleri

Başlatan hanac, 14 Mayıs, 2016, 20:19:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Toplam Oy Verenler: 36

İlk 6 albüm;

Kâhin ......................................... 22
Asteriks ve Kleopatra ................. 12
Asteriks Gladyatör ...................... 12
Şefler Savaşı .............................. 11
Asteriks Olimpiyatlarda .............. 11

Artık Asteriks ve Obelix'i Sevenler Derneğine üye olmak çok kolay, tek yapmanız gereken aşağıdaki başlığa yazmak  :)

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,8181.0.html

hanac

Toplam Oy Verenler: 37

İlk 6 albüm;

Kâhin ......................................... 22
Şefler Savaşı .............................. 12
Asteriks Olimpiyatlarda .............. 12

Artık Asteriks ve Obelix'i Sevenler Derneğine üye olmak çok kolay, tek yapmanız gereken aşağıdaki başlığa yazmak  :)

hennessy

https://www.cizgiroman.com/asterix-kapagi-rekor-ucrete-satildi.html

Fransa-Belçika ekolünün önde gelen serilerinden olan Asterix, koleksiyonerlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz cuma günü Paris'teki Drouot Açık Arttırma Evi'nde satışa çıkarılan serinin bir illüstrasyonu inanılmaz bir rakama alıcı buldu.

1965 tarihli Galya Turu (Le Tour de Gaule) isimli maceranın kapağı tam olarak 1.4 milyon euro ücrete yeni sahibinin oldu. Sayının Albert Uderzo ve Rene Gosciny tarafından üretilmesinin de ücrette önemli rol oynadığı tahmin edilirken ayrıca Galya Kalkanı isimli bir başka kapak da 1.2 milyon euro ücrete satıldı.

Drouot'dan yapılan açıklamaya göre kapakların 180 ile 200 bin euro arasında satılmasını bekledikleri ve bu rakama kendilerinin de şaşırdığı belirtildi.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Toplam Oy Verenler: 39

İlk 6 albüm;

Kâhin ......................................... 23
Şefler Savaşı .............................. 12
Asteriks Olimpiyatlarda .............. 12

labirent

Remzi kitapevinden yeni çikan 3 sayilik cilt hakkında bir bilginiz var mı?

hanac

Asteriks ve İtalya Yarışı'da ankete eklenmiştir. İsteyenler oylarını değiştirebilir. 

Toplam Oy Verenler: 41

İlk 6 albüm;

Kâhin ......................................... 24
Asteriks ve Kleopatra ................. 13
Asteriks Gladyatör ...................... 13
Şefler Savaşı .............................. 13
Asteriks Olimpiyatlarda .............. 13

haysat

Kahin ve Şefler Savaşı benim en çok sevdiğim Asteriks maceralarıdır....
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

ferzan

Geçen hafta eksik tüm Asteriks 'lerimi tamamladım...Baktım Remzi 'nin 5. kutuyu çıkaracağı yok, ilk 4 kutuya (yani ilk 24 albüme) sonraki 13 albümü ekledim, baskısı olmayan iki albümü de (Asteriks ve Şehrazad ile Oburiks Zor Durumda) son dakika Nadir 'den çok ucuza bulup (Remzi 'nin 5. kutusu bu yüzden çıkmadı sanırım, her iki albüm de bu kutuda olacaktı çünkü) seriyi tamamladım...Remzi 'nin numara sırasına göre değil de orijinal yayın sırasına göre okumaya başladım...Geçen sene de başlamıştım ama iki albüm sonra sekteye uğramıştı...Bu kez hafta içi akşamları, hafta sonu da gündüzleri birer doz Asteriks almak suretiyle seride ilerlemeye devam ediyorum...Kısmet olursa bu akşam ikinci kutuya, yani 7. albüme geçeceğim...

İlk 6 albüm itibariyle en beğendiğim, en eğlendiğim, en keyif aldığım albümler ''Asteriks Gladyatör'' ile ''Asteriks ve Kleopatra'' oldu...Bu ikisi kesinlikle ilk beşimde yer alacak sanıyorum...Devam ettikçe daha katmerlileri de gelecektir eminim...Seri bittikten sonra derneğe kaydımı yaptırıp ankette de oyumu kullanacağım hayırlısıyla... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Remzi Kitabevi 'nin kutulu edisyonları vesilesiyle bir ay kadar önce başladığım orijinal sıralı Asteriks okumalarım, bugün okuduğum 24. albüm itibariyle sona erdi...Aslında daha 13 albüm var ama ben Goscinny 'nin olduğu albümlerden sonrasını ayrı bir dönem olarak kabul ettiğim için, muhtemelen de Goscinny 'nin yokluğunda gerek Uderzo 'nun, gerekse Ferri 'nin metinlerinin ilk 24 albümdeki Goscinny etkisini veremeyeceğini düşündüğümden, oylamamaı ilk 24 albüm, yani Goscinny senaryolu albümler arasında yapacağım...

Herşeyden önce Asteriks 'i bu kadar seveceğimi, maceralarından bu kadar keyif alacağımı ve okurken yer yer kahkaha atacağımı tahmin bile edemezdim...Gerçekten çok özel, çok güzel bir eser var ortada ve karikatürize frankofonlar arasında gönlümde şu an Red Kit 'i dahi sollayıp birinci sıraya yerleşmiş durumda...Goscinny 'nin senaryo anlayışına, konu seçimlerine, espri kalitesine, arka plan hikaye anlatımlarındaki detaycılığına, albümlerde çoğu kez tekrarlanan mizah dozajı yüksek yan karakter, figüran ya da saygı duruşu amaçlı konuk sanatçı detaylarına şapka çıkarıyorum...Uderzo için de şunu söyleyebilirim ki, zaten öteden beri hayran olduğum bu usta çizmeseymiş olmazmış Asteriks...Güneş, ay ve yıldızların konumundan mıdır bilinmez, nokta atışı bir ikiliden fevkalade bir seri üretim çıkmış ortaya...Ne var ki Goscinny 'nin yokluğu ile birlikte büyünün bozulacağına emin olduğum için, ilk 24 albüm kendi en iyiler listem için bana yetecek şimdilik...Kalan 13 albümü de ara sıra okumaya devam ederim artık...

Benim en iyilerim, üretim sırasına göre;

Asteriks Gladyatör
    Asteriks ve Kleopatra
    Sezar 'ın Tacı
    Büyük Yolculuk
    Oburiks ve Şirketi

Yalnız bu 24 albümden en az 18 tanesini bayıla bayıla okudum...Daha çok seçenek olsaydı bir 5 tane daha ilave ederdim listeme...Onun haricinde 3 tanesi o kadar bayıltmasa da kendini okuttu...Başlarda bir 3 tanesi de eserin emekleme döneminden olsa gerek, pek zor okuttu kendini ama seri açılınca tam açıldı...Hastası oldum adeta...Sadece filmlerinden hatırladığım bu eseri 30 yaşımdan sonra okuyup bu kadar beğeneceğim aklıma gelmezdi...

Asteriks ve Oburiks 'in (aslında gönlümüzde Hopdediks) ilişkileri, küsken barışma şekilleri, her gözüktüklerinde kekir kekir sırıtmama sebep olan talihsiz korsanlar, Romalılarla olan etkileşimleri, çevirideki nokta atışı tabirler, İdefiks 'in arka planda bir detay olarak ilk çıktığı albümden itibaren göründüğü her karede tatlılık dozajını maksimuma çıkarması, Galya Köyü 'ndeki ahalinin çeşitliliği ve albümler ilerledikçe her birinin ayrı ayrı karakterleri üzerine yoğunlaşılması, Uderzo 'nun muazzam çizgileri ve daha bir çok detayıyla Asteriks serisi gönlümde taht kurdu...

İlk 24 albümün etkisi kaybolmasın diye sonraki 13 albüm için acele etmeyeceğim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

"Verkingetoriksin Kızı" ve "Asterix ile Grifon" ankete eklenmiştir. İsteyenler oylarını değiştirebilir.

En son 5 yıl önce oylamanın son durumunu yazmışım. O zaman 41 oy kullanılmıştı.
Şimdi 55 olmuş. Açıkçası çok sevindim  ;D

Toplam Oy Verenler: 55

İlk 5 albüm;

Kâhin .................................................. 28
Asteriks ve Kleopatra ................. 18
Asteriks Olimpiyatlarda ............. 15
Asteriks Gladyatör ........................ 14
Şefler Savaşı .................................... 13