Patience -Daniel Clowes..

Başlatan V, 14 Mayıs, 2016, 22:24:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

[imgleft]https://farm8.staticflickr.com/7735/26946133431_103a3ba814_o.jpg[/imgleft]

PATIENCE..

En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar'a aday gösterilen Ghost World'ün (Hayalet Dünya) yazarı Daniel Clowes'un son eseri.Patience, şiddetli yıkımlardan en derin kişisel hassasiyetlere uzanan; yazarın kendi eserlerine özgü, olağanüstü bir incelikle yol alan saykodelik bir bilim-kurgu aşk hikayesi.Bu 180 sayfalık, tamamı renkli orijinal grafik roman, Daniel Clowes'a hayatının en canlı ve nefes kesici sayfalarından birkaçını çizme ve şimdiye kadarki en merak uyandırıcı, şaşırtıcı ve etkileyici öyküsünü anlatma fırsatı tanımış. Baştan sona tamamı renkli illüstrasyonlarla kaplı.

"Clowes kendisini ortaya koyabilen, özgün bir yazar. Patience bilim kurgunun hakkını veren nadir bir zamanda yolculuk öyküsü."

- Guillermo del Toro

"Zamanın içinde ustalıklı bir renk şöleni"

- Independent

"İnsanı derinden etkileyen bir grafik roman."

- The Guardian

-Tanıtım Bülteninden-
"İstemem,eksik olsun.."

yunusmeyra

"patience" hoşgeldi  :) tabii daniel clowes'ta 3. albümü ile hoşgeldi
daniel clowes ismini dilimizde pek çok okuyucu "patience" öncesi  aynı yayınevinden çıkan "ghost world" ve "eight ball" ile duymuştu...

karakarga yayınları: "çizgi roman süper kahramanlardan ibaret değildir!" şiarıyla yola devam ediyor ve farklı ürünlerle "grafik panel ve balonlardan" oluşan bir anlatım şeklinin konuşulmasına,okuyucu bulmasına katkı sağlıyor...türü sevenlerin kaçırmayacağı albümleri basıyorlar.işleri kolay değil ama "kolay gelsin" diyoruz.
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kahramanlarsinemada

Hafta sonunda bir başlangıçta okuduğum grafik romandır. Farklı çizgisi ve hikayesiyle dikkate değer bir çalışmadır. Hikayeyi orijinal bulmayanlar da olabilir ama duygusal altyapısı kesinlikle çok sağlam.

nicholaihel

Taze bitti. Kitabı konusunu bilmeden satın almıştım. Daha önce Ghost World'ü okuduğum için bir ön kabulüm vardı. Karşımda bilimkurgu temelli bir duygusal hikaye çıkması büyük sürpriz oldu. Farklı çizgisi, kendi içinde bir uyum yakalamış tuhaf renklendirmesi ve yine insanın kendi ile, hayatı ile hesaplaşmasından beslenen duygusal hikayesiyle beğendiğim bir kitap oldu. Yine farklı kareler var (mesela karı kocayı tv izlerken onların açısından gördüklerimiz) veya zaman yolculuğu & zihne etkisinin aktarıldığı ifade biçimlerini orijinal buldum. Çeviri başarılı. Yine benim daha önce görmediğim balonların birbirini kesmesi, tamamı görünmeyen diyaloglar da güzel, ilginç olmuş. Grafik roman severlere tavsiye.

yunusmeyra, yukarıda;

"daniel clowes ismini dilimizde pek çok okuyucu "patience" öncesi  aynı yayınevinden çıkan "ghost world" ve "eight ball" ile duymuştu..." yazmış.

Eight ball yayınlanmadı sanırım?

Sakızlı Ohannes Paşa

Karakarga'nin simdiye kadar bastiklari icerisinden en iyisi bence Patience. Zaman yolculugunu konu alan bir hikaye. Ama burada tarihin akisini degistirmekten ziyade sevdigi kadini kurtarma amaci var sadece.

Cizim tarzi benim zevkime gore fazla siradan kaciyor. Ama kotu diyemem. Balonlama konusu ise bence bir tarz degil. Hata var balonlamada bence. Bircok yerde var hem de. Sayfa kenarlari kesiyor diyaloglari. Cumleler yarim cikmis bazi kisimlarda.

Yine de keyif aldim okurken. 8/10

berkuralcan

Alıntı YapYine benim daha önce görmediğim balonların birbirini kesmesi, tamamı görünmeyen diyaloglar da güzel, ilginç olmuş. Grafik roman severlere tavsiye.

Alıntı YapBalonlama konusu ise bence bir tarz degil. Hata var balonlamada bence. Bircok yerde var hem de. Sayfa kenarlari kesiyor diyaloglari. Cumleler yarim cikmis bazi kisimlarda.

Bu konu biraz havada kalmış gibi, bu konuya bakıp çizgi romanın Türkçe baskısını almamayı düşünenler olabilir, ben net cevabı vereyim: Balonlamada bir hata yok, konuşma balonları bir üslup olarak belli noktalarda paneller tarafından kesiliyor. Bu da genellikle bağırış - çağırışlı küfür sahnelerinde, veya o balonlardaki konuşma arkaplanda kaldığında, önemsiz kaldığında kullanılıyor.

Bu Daniel Clowes'un daha önce de kullandığı bir teknik, bence yaratıcı bir kullanım.

Yolda yürürken yanınızdan geçip giden iki kişinin konuşmasını duyduğunuzu, veya siz başka bir şeyler düşünürken birinin size söylediklerini yarım yamalak duyduğunuzu hayal edin. Hedeflenen etki bu.

pearl jam

Karakarga sayesinde tanıştığım Daniel clowes un çizgi romanda pek rastlamadığım duygusal, romantik bir tarzı var. Ghost world ü okuyup clowes a ısınamadıysanız patience ile bir şans daha verin derim.  Ghost world doksanlarda yazılmış, biraz o döneme ait bir hikayeydi. Patience ın ise daha içine girilebilir daha sürükleyici ve tabii ki daha güncel bir hikayesi var, her anlamda çok beğendiğim bir kitap oldu. Kutlukhan perker iyi ki yayıncılık işine girmiş.

kalidor

Alıntı yapılan: berkuralcan - 17 Ağustos, 2016, 20:23:02
Bu konu biraz havada kalmış gibi, bu konuya bakıp çizgi romanın Türkçe baskısını almamayı düşünenler olabilir, ben net cevabı vereyim: Balonlamada bir hata yok, konuşma balonları bir üslup olarak belli noktalarda paneller tarafından kesiliyor. Bu da genellikle bağırış - çağırışlı küfür sahnelerinde, veya o balonlardaki konuşma arkaplanda kaldığında, önemsiz kaldığında kullanılıyor.

Bu Daniel Clowes'un daha önce de kullandığı bir teknik, bence yaratıcı bir kullanım.

Yolda yürürken yanınızdan geçip giden iki kişinin konuşmasını duyduğunuzu, veya siz başka bir şeyler düşünürken birinin size söylediklerini yarım yamalak duyduğunuzu hayal edin. Hedeflenen etki bu.

Bu uyarı için teşekkürler. Henüz okuma fırsatım olmadı ama güzel düşünülmüş bir tarz olmuş bence.
Crom! Ölüleri Say...