Gönderen Konu: Eskiden gazetelerdeki çizgi romanlar  (Okunma sayısı 1108 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alperennk

• Yeni Üye
  • *
Eskiden gazetelerdeki çizgi romanlar
« : 16 Mayıs, 2016, 20:09:40 »
Eskiden gazetelerde çizgi romanlar verilirdi şimdikilerde bulmaca bulmak bile zor. Şimdiki gazetelerin çizgi roman dağıtmaları için birşeyler yapsak diyorum ama ne yapabiliriz ? Bir çok okur ister böyle birşey olmasını ama nasıl olucak :D

Çevrimdışı yalcinerol345

• Çizgi Roman Bağımlısı
Ynt: Eskiden gazetelerdeki çizgi romanlar
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs, 2016, 20:35:59 »
Çizgi roman vermesinden ziyade, üç-dört karelik çizgi romanlar(strip deniyor sanırım) verilmesini gerçekten isterim.Acaba dünyada  hala bu şekilde gazetelerde çizgi roman yayınlanıyor mı?

Çevrimdışı hanac

• Khanac
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #2 : 16 Mayıs, 2016, 20:40:45 »
Alperen başlığı "Gazete Tefrikaları" bölümüne taşıdım.

Buradaki başlıkları bir oku derim.  :)

Çevrimdışı Alperennk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 16 Mayıs, 2016, 22:09:23 »
Alperen başlığı "Gazete Tefrikaları" bölümüne taşıdım.

Buradaki başlıkları bir oku derim.  :)

Teşekkür ederim burayı görmemiştim :)

Çevrimdışı Alperennk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 16 Mayıs, 2016, 22:10:09 »
Çizgi roman vermesinden ziyade, üç-dört karelik çizgi romanlar(strip deniyor sanırım) verilmesini gerçekten isterim.Acaba dünyada  hala bu şekilde gazetelerde çizgi roman yayınlanıyor mı?

O bile olsa yeter dedigim gibi bulmaca bile zor bulunuyor artik :D

Çevrimdışı Saki

• MAKEDONYA
  • Çizgi Roman Bağımlısı
  • GAVRAN
« Yanıtla #5 : 27 Haziran, 2017, 03:27:40 »
Meraba, bu  Gazetelerdeki tefrikalar meselesi, tefriklar, yani, cizgiromanlar degil, butun zaman ilgimi cekiyor, ara sira okuyorum sevgli Dorukhan'in actigi bu basligi, ancak, bu aksam nasip oldu yazim. Once, sunu belirteyim, tefrika olayini surekli bant-strip ile karistiriyordum, bu gece de tefrika sozunu biraz inceledim, o dile cevir, bu dile cevir, nihayet tefrika ve bant-strip aralarindaki farki yapabildim, aslinda, tefrika denince surekli aklim bant olayina giderdi ve sanki unutuyordum ki, gazete ve dergilerin ortalarinda, tam sayfalarda bir devamlilik seklinde cizgi romanlar cikiyordu..demekki, tefrika, bir gazete veya derginin orta veya son sayfalarinda, bant-strip ise genelde gazetenin son sayfasinin dibinde oluyor...amma da rahatladim..boyle seyler kafami karistirdiginda uyku uyuyamiyorum halletmeden.

Tefrika sozune karsilik Makedonca dilinde felyton sozu denk geliyor..devamli demek, bu bir roman, yazi, biyografinin her gelecek sayida devam etmesidir. Neyse, cizgi romanlara gelince once bant-strip olayina degineyim, burda Makedonya'da en cok satan gunluk gazetelerde mutlaka ve mutlaka en son sayfanin dibinde uc karede genelde mizah kahramani var ve bu da genelde cok uzun zaman surer..eskiden burada cok unlu bir karikaturcu'nun her gun uc karede kahramani vardi..tabi ki gundemdeki olan siyasi olaylar ile ilgili..bu bant-strip olayinda en ilginc olan da her kimse gunluk gazetesini aldiginda..ilk sayfadaki basliklara baktiktan sonra, tabi ki hepsi "birbirinden guzel ve  sevindirici" basliklar ve bastan sonakadar hepsi siyaset...her okur hemen gazete veya dergiyi cevirir ve hemen son sayfanin dibindeki uc kareyi yonelerek, hadi bakalim bugun ne hazirlamis...nebileyim, filan ve filan yazar-cizer..tabi ki ilk once o kareleri okuyacak, tatli tatli gulecek, sonra da icerdeki sayfalarda o "birbirinden guzel ve sevindirici" ve bastan sona kadar hepsi siyaset ile ilgili basliklar altinda "cok sevindirici ve sonuna kadar umit verici" yazilari okuyacaktir ;)

Neyse, simdi tefrika nedir, bant nedir olayini cozdukten sonra, nihayet rahat uyuyabilirim ;D