Ve: Öyküler (Çizgi Düşler)

Başlatan Nightrain, 30 Mayıs, 2016, 21:53:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Dün akşam okuyabildim sonunda...

Eser, Brezilyalı ikizlerin erken dönem çalışmaları, belli...Hikayelerin geneli çok da bir yere gitmiyor, bazı hikayeler sadece an üzerine odaklanabiliyor, dolayısıyla kısa hikayeciliğin tadına varılacak anlatılar yok ama otobiyografik olan az sayıdaki öykü epey keyif veriyor...İkizlerin ilk Paris seyahati gibi öyküler...Bunun haricinde öyküler, ''Brezilya Şehir Öyküleri'' tabirini %100 karşılamasa da tat veriyor...

Fabio Moon ve Gabriel Ba ne üretirse üretsin, bende sonsuz kredileri olan sanatçılar...O sebeple bu erken dönem çalışmalarını okuduğuma ve arşivlediğime mutluyum...Herşey bir yana, her ne kadar tamamen tatmin olmasam da ara ara açıp sayfalarını karıştıracağım ve elimde eskiteceğim bir albüm...Öykülerin çoğunu son derece mütevazi bulsam da, alıştığımız Moon ve Ba çizgilerinin ilk halleri olsa da albümü beğendiğim gerçeğini asla inkar edemem...Kesinlikle sıcak ve arşivlik bir albüm...Latin olmanın cilvesi olsa gerek...

Bunun dışında albümü beğenmemin ana sebeplerinden biri, edisyonu ve baskısı oldu...Kullanılan kağıt, siyah beyaz çizimler için son derece isabetli bir tercih olmuş...Parlamayan mat kağıt, hafiften ucuz hissi verse de asla saman kağıt kadar ucuz hissettirmeyen, siyah beyaz fumettilerde kullanılan kağıdın da birkaç tık üzeri olan bu kağıt tercihi ile sert kapak birleşince ortaya hem çok güzel bir edisyon çıkmış, hem de sert kapağa ve 100 küsür sayfaya rağmen fiyatı son derece hesaplı olmuş...Bana göre on ikiden vurulmuş değerli bir albüm hem baskısıyla, hem sunumuyla...

Genel bir puan vermem gerekirse, içeriğin ve baskının birbirine olan şahane uyumu ile bu sade eserin ruhuna has mütevazi bir kaliteyi başarıyla yansıttığı için puanım:         
    8/10
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Sakızlı Ohannes Paşa

Çizgi Düşler sağolsun bu güzel eseri de arşive katmış oldum. Hikayeler öyle aşırı vurucu değil doğruya doğru. Ama hepsinin bir ruhu var adeta. Çizimler ise bence harika. Siyah beyaz olması ayrı bir tat katmış. En çok yansımalar hikayesini beğendim. İki kardeşin aynı hikayeyi kendi çizgileriyle ayrı ayrı anlatması hoşuma gitti. Sayfa sayfa karşılaştırdım okurken.

Baskı ise mükemmel. Sert kapak çok yakışmış bu esere. Kullanılan kağıt da olması gerektiği gibi. Artık Two Brothers'ı bekliyoruz Çizgi Düşler'den.

8/10