Unutulmuş Diyarlar Serisi

Başlatan dean, 04 Haziran, 2016, 12:32:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Daha önce Arkabahçe ve Laika tarafından basılan Unutulmuş Diyarlar serisi İthaki tarafından tekrar basılmaya başlandı. Unutulmuş Diyarlar ile birlikte İthaki, Ejderha Mızrağı serisine de el atacak. Hızlı bir program ile serinin yayınlanması planlanıyor. Mayıs ayında Unutuşmuş Diyarların ilk üç cildi yani Drizzt efsanesi Anayurt, Sürgün ve Göç yayınlandı. Baskı kalitesi alışık olduğumuz İthaki kalitesi. Üzeri fiyatı 20 tl olarak çıktı kitaplar.

Ejderha Mızrağına da Unutulmuş Diyarlara da zamanında başlayamamıştım. Bu kitaplar çıkarken yaşım dolayısıyla bu tip şeylere ilgi duymuyordum. İlgi duymaya başladığımdaysa kitapların sayısı almış başını yürümüştü. Kitap sayısı gözümü korkutuyordu. Üstelik piyasada bulmamın imkansızlaşmasıda cabasıydı. İthaki'nin bu kitapları tekrardan basma kararı beni çok sevindirdi. Şimdi sıralı bir şekilde hepsini almayı düşünüyorum. Zaten Unutulmuş diyarların ilk üç kitabını aldım. Anayurt'u da bitirmek üzereyim.

Hem bu başlık hem de Ejderha Mızrağı başlığı her yeni kitapta güncellenecektir.

bugraltu

Deli gibi fantastik edebiyat okudugum donemde Unutulmus Diyarlar'dan 6, Ejderha Mizragi'ndan 10 kitap devirmistim. Sonra ikisine de devam etmedim. Ikisinin de yeri bende ayridir. Genel olarak Ejderha Mizragi serisinden daha zevk alsam da, Unutulmus Diyarlar tasvir edilen dovus ve savas sahneleri bakimindan belki de en yetkin fantastik kitaplarin basinda gelir.

Iyi oldu bunlarin tekrar basilmasi.

Nightrain

Bun seri kaç kitaptan oluşuyor?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

alan ford

Çok kitaptan. Ben 10 ya da 11'de bırakmıştım sıkılıp. Driizzt ve Berber Fil kıvamına gelmişti seri. İlk üç kitap güzeldir ama.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 04 Haziran, 2016, 17:36:42
Bun seri kaç kitaptan oluşuyor?

Net sayısını bende bilmiyorum. Ama çok var. 100 tane midir ? Daha fazla mıdır ? Öyle bir şey.

kalidor

Bu seriye ve Dungeon&Dragons'a kadar fantastik türün her bir koluna ilham olmuş Erlic'in ilk cildini okuyorum ben de.
Crom! Ölüleri Say...

dean

Alıntı yapılan: kalidor - 04 Haziran, 2016, 22:58:22
Bu seriye ve Dungeon&Dragons'a kadar fantastik türün her bir koluna ilham olmuş Erlic'in ilk cildini okuyorum ben de.

Elric'i bende aldım da daha okuma fırsatım olmadı. Baya merak ediyorum.

alan ford

Elric candır ama. Ben çok severim kendilerini. Conan'la bile macerası vardır. Kalidor bilir.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

maeglin

Laika döneminde 13 kitap yayınlanmış sanırım toplam kaç kitaptan oluşuyor bulamadım laika doneminden bir iki kitap eksiğim vardı daha da devam edecek mi acaba ithaki ile

dean

Alıntı yapılan: maeglin - 25 Ekim, 2016, 17:38:46
Laika döneminde 13 kitap yayınlanmış sanırım toplam kaç kitaptan oluşuyor bulamadım laika doneminden bir iki kitap eksiğim vardı daha da devam edecek mi acaba ithaki ile

Evet, İthaki devam edecek. Forgotten Realms bir evren olduğu için sayı çok fazla. Ama şöyle bir ayrım yapabiliriz. İthaki ilk etapta The Legends of Drizzt serisine odaklanacak. O seri için evrenin ana serisi de diyebiliriz. En son 30. Kitap olan Hero çıkmış Drizzt serisinde. Genel toplamda benim bildiğim 200 civarı kitap var Forgotten Realms evreninde.

dean

Serinin dördüncü ve beşinci kitapları da geçtiğimiz aylarda çıktı.

maeglin

Alıntı yapılan: dean - 25 Ekim, 2016, 17:49:20
  Evet, İthaki devam edecek. Forgotten Realms bir evren olduğu için sayı çok fazla. Ama şöyle bir ayrım yapabiliriz. İthaki ilk etapta The Legends of Drizzt serisine odaklanacak. O seri için evrenin ana serisi de diyebiliriz. En son 30. Kitap olan Hero çıkmış Drizzt serisinde. Genel toplamda benim bildiğim 200 civarı kitap var Forgotten Realms evreninde.

Gördüğüm kadarıyla şuan yayınlananlar laika ile paralel gibi ufak edisyon çeviri dışında büyük fark var mı acaba. 11 kitabı okumuştum ama sonra niye devam etmedim bilmiyorum ithaki ile laikadan sonrasına devam etmeyi dusunuyordum. Sayı da epey fazlaymis :)

dean

Alıntı yapılan: maeglin - 25 Ekim, 2016, 18:03:40
Gördüğüm kadarıyla şuan yayınlananlar laika ile paralel gibi ufak edisyon çeviri dışında büyük fark var mı acaba. 11 kitabı okumuştum ama sonra niye devam etmedim bilmiyorum ithaki ile laikadan sonrasına devam etmeyi dusunuyordum. Sayı da epey fazlaymis :)

Laika dönemi kitaplarını okumadım. Hatta hiç inceleme fırsatımda olmadı. O yüzden kıyaslama yapamıyorum. Ama bildiğim kadarıyla çeviri farklı. Bi'de İthaki'nin bu baskılarında korkunç derecede imla hatası var. İlk üç kitabı okudum. Okurken neredeyse her sayfada en az bir tane imla hatası bulmak mümkün. Kitapların hazırlanış süreci anladığım kadarıyla biraz aceleye gelmiş. Özellikle ilk kitap.

Nightrain

Ilk 3 kitabi okuduktan sonra devam etmedim. Cok fazla kitabi var.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 25 Ekim, 2016, 18:18:29
Ilk 3 kitabi okuduktan sonra devam etmedim. Cok fazla kitabi var.

Bende herhalde sadece Drizzt serisini okurum diye düşünüyorum.