JBC Yayıncılık : Batman İlk Yıl Özel Edisyon

Başlatan Jedmau, 13 Haziran, 2016, 16:44:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Yayının şerefine bir kısmını forumda ilgili başlıkta yazdığım blog yazımı burada paylaşıyorum. Blogda okuyan tek tük kişilerden değilseniz umarım yazıyı beğenirsiniz.

4 Ocak günü Gotham şehrine iki adam gelir. Biri basın yoğun ilgisi altında havaalanına iniş yapan Bruce Wayne, diğeri sessiz sedasız yeni görevine başlamak için demir yolu ile gelen Teğmen James Gordon. İki adam önlerindeki bir yıl içinde Gotham denen pislik yuvasını temizlemek için kendi yöntemleri ile çalışacak, bazen karşı karşıya gelecek ama sonunda gerçek ortaklığı birbirlerinde bulacaktır.
  1986 yılında satışlarda sıkıntı yaşayan DC kahramanlarının hayatlarında değişikliğe gitmeye karar verdiğinde çoğunun orijin hikayelerinde de oynama yapmaya karar verir. Ancak Batman'in orijin hikayesi oldukça iyi ve travmatiktir ki değiştirmekten vaz geçerler.Ancak bu sefer de hikayenin altını doldurmaya karar verirler. Bu göreve Frank Miller gönüllü olur. Marvel'da Daredevil gibi o zaman için sıradan bir kahramanın çıtasını yükselten, Kara Şövalye Dönüyor ile Batman'i yazabildiğini gösteren Miller maceranın yazarlığını üstlenir. Ancak bu sefer çizim görevini başka birine David Mazzucchelli'ye bırakır. İkili birlikte Batman ve Jim Gordon'un suç dünyası ile savaşlarını anlatırken mükemmel bir karakterizasyon yaratmayı başarırlar.
   Bruce Wayne'in nasıl karanlıkla mücadeleye başladığını, yarasa kostümü giymeden çıktığı ilk işte nasıl ilk defa çuvallamak üzere olduğunu, kostümün doğuşunu, gizli kimliğini korumak için nasıl parasını kullandığını ve ayakta durmak için Polis Teşkilatı içinden bir dost aradığını çok güzel anlatırlar.
  Keza Jim Gordon'un çevresini saran yozlaşmış polisler içinde ayakta kalma çabasını, hamile eşi ile yaşadıkları zorlukları, bu karmaşa içinde meslektaşı Sarah Essen ile yaşadığı yasak ilişkiyi, bu ilişkinin yüzüne şantaj olarak vurulmasını, ancak şantaja boyun eğmektense karısı ile yüzleşmeyi tercih edebilecek kadar dürüst biri olduğunu ve Batman'in Bruce Wayne olabileceğini düşünecek kadar akıllı biri olduğunu (her ne kadar bu fikri kafasına Essen soksa da) görürüz bu seride. Maceranın sonunda bebeği kurtaran sivil haldeki Batman'e gözlüksüz olduğu için onun kim olduğunı göremeyecek kadar kör olduğunu söylerken Miller bize açık bir kapı da bırakmaktadır. Belki de Gordon yıllardır pelerinin altındaki kişiyi bilmekte ama kendisine saklamaktadır.
  Batman maceraları arasında açık ara en iyilerden biri olan Year One kaçırılmaması gereken bir eser. Konusu ve çizimi ile sizleri Gotham'ın karanlık ve yozlaşmış dünyasında ayakta kalmaya çalışan iki adamın hayatlarının içine çekecek ve bırakmayacak bir şaheser.
   Son olarak kitabın içinde Nolan'ın Batman Begins filminde kullandığı (esinlendiği) iki sahneyi de okuyabilirsiniz. Biri çevresini saran polislerden kurtulmak için Batman'in yarasaları çağırması, diğeri ise kitabın sonunda Gordon'un Joker'den bahsediş şekli.
   Keyifli okumalar

pizagor

Keyifle okuyorum sevgili Umar, vazgeçme sakın.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

darkwood

Doktorumuzun yazısını keyifle okudum ve bu hızla hikayenin tamamını okumak için kitabı
satın aldım.  ;)
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Vazgeçmek yok. Şu aralar sadece rehavet var.
   Ama okuyan az olunca insan üzülmüyor da değil

nicholaihel

Taze bitti. Öncelikle baskısına, çevrisine bayıldım. Muhtemelen bitirince onun da başlığına yazarım ama son dönem okumaya çalışıp henüz bitiremediğim bir diğer HC çizgi roman olan Notre Dame'ın pikselli görsellerinden sonra çok iyi geldi.

Bu meşhur öyküyü ilk kez okuma şansı yakaladım. Çok temiz, çok ayakları yere basan bir orijin hikayesi. Tam benim dimağıma hitap ediyor. Miller'ın çizerlik konusunda bir partner tercih etmesi de isabetli olmuş. Tüm bunlardan müstakil olarak da, hem bizlere eserin yayınlandığı dönemin tarzını hissettiren hem de hala oldukça kendine has, güzel görünen renklendirmeleri, gölge ve ışık kullanımlarının kitabın tamamı içinde özel bir yeri, beğeniyi hak ettiği kesin.

David Mazzucchelli'nin sonsöz olarak hem yazıp hem çizmeyi tercih ettiği bölüm de özel edisyona yakışmış. Kısa ama ciddi bir batman/süper kahraman sorgulaması içeriyor.

Çizgi roman sanatının hangi türünü daha çok sevdiğinizden bağımsız olarak koleksiyonunuza katmanız gereken bir cilt.

Çok bekledik. Ama değmiş. Elinize sağlık JBC & Ertan Bey ve ekibi.

Jedmau

seastar1000

Yeni bitirdim Kitap sahaser olmus baski cilt ek yazilar resimler vs harika da yinede asil hikaye saman kagitda daha bir guzel di gibi hatirladim elinize saglik jbc

hennessy

Böyle kaliteli bir baskı ile karşılaşınca tekrar neden durmadan sevgili dostum Ertan'ı sıkıştırmam gerektiğini tekrar görmüş oldum.

Şu an kitabın yarısına geldim seneler sonra tekrar okumak bu eseri harika bir haz. Umar reis kitabı güzel özetlemiş. Batman ilk yıl karanlık bir Gotham ve Gordon ile ilk tanışmaları.

Benimde açık ara en sevdiğim Batman kitaplarından biridir. Frank Miller usta dokunuşları ve David Mazzucchelli'in harika çizgileri ile bizleri doyumsuz bir hikayenin içine atarlar.

Açık ara bugüne kadar çıkmış en iyi Batman Türkçe kitap ile karşı karşıyayız. Her çizgi roman severin dolabında durması gereken bir edisyon olmuş.

EY CİBİCİ BATMAN YAYINLA.............................

Bir gün bakarsınız No................ ile başlayan çizgi roman Türkçe yayınlanmış bellimi olur olmaz. Zor ama umut fakirin ekmeği.

Alın demiyorum almaz iseniz hata yaparsınız diyorum......

* * * * * Çarpıcı bir hikaye
* * * * * Güzel sunum
* * * * * İyi bir içerik
* * * * Sadece kapaktan kırıyorum dış kapak baskısı daha iyi olabilirdi.........
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Jedmau

peder clemente

Zevk ve heyecanla okudum.Alınıp, her zaman aralıklarla okunacak ve çocuklara miras bırakılacak kalitede bir eser.
Dikkat!Yazının bundan sonrası spoiler içerebilir.
Beğendiklerim:
1.Adalet savaşçısı olacak Bruce Wayne'in yüzü olarak, "To kill a mockingbird=Bülbülü öldürmek"filminde canlandırdığı Atticus Finch karakterinden beri adaletin sembolü haline gelen Gregory Peck'den esinlenilmesi.
2.Bruce Wayne'in, Batman olmak için yaptığı antrenman-ki karate teknikleri içeriyor- ile Selina Kyle'ın da karıştığı  sokağı kavgasının kareografisi ve çizimleri.
3Bruce Wayne'in, Batman olmaya karar verdiği an.
4.Yozlaşmış her şehre ve ülkeye ibret olacak şekilde, Batman'in, muktedirlerin ve işbirlikçilerinin yemeğini bastıktan sonraki sözleri:"Bayanlar, Baylar.İyi yediniz.Gotham'ın zenginliğini, ruhunu yediniz.Ziyafetiniz bitmek üzere.Bu andan itibaren...Hiçbiriniz güvende değilsiniz."
5.Frank Miller'ın yüksek değerdeki senaryosu ile David Mazzucchelli'nin çizgilerinin uyumu ve birbirini tamamlaması.
6.JBC'nin baskısı.Takdiri ve teşekkürü hak ediyor.
7.Eserin grafik Art'isti David Mazzucchelli'nin "Son Söz(ler)" adı altında, Pelerinli Süvari ve diğer kahramanları çizgilerle anlatması; şu sözlerin yer aldığı kare:"Frank(Miller) 1986'da Amazing Heroes'da şöyle demişti:'O şüphesiz ki misyon sahibi biri ama bu intikam değil.Bruce kişisel intikam peşinde değil...O bundan çok daha yüce ideallere sahip, bundan çok daha asil.Dünyayı genç Bruce Wayne'in kurban olmayacağı daha iyi bir yer haline getirmek istiyor..."

ferzan

Cumartesi okumamın finalini Batman İlk Yıl Özel Edisyon ile yaptım...Hakkında yazılanları sonuna kadar hakeden bir albüm olmuş...Eser zaten klasikleşmiş, kült mertebesinde...Edisyon, baskı ve sunum da buna uygun olunca ortaya tüketmesi leziz bir yapı çıkmış...Miller ve Mazzucchelli faktörüne ise hiç değinmemek en iyisi... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Sakızlı Ohannes Paşa

Mükemmel. Kusursuz. Şahane. Uzun uzun yazmaya gerek yok. Hikayesiyle çizimleriyle en sevdiğim Batman hikayesi. Şurası da şöyle olsaymış diyeceğim hiçbir şey yok. JBC ekibi de baskının hakkını vermiş kendilerinden beklenildiği gibi. Tam koleksiyonluk bir eser.

10/10

cemilngn

Yıılardır Amerika'dan orijinalini getirtmemek için direniyordum. İyi ki sabretmişim. Hikaye zaten kült, kitabın sunumu ve içeriği de efsane olmuş.

darbove

Gordon ilk yıl gibi bir şey olmuş. Şaka bir yana güzeldi. Tabi beklenti yüksek olunca tatmin etmedi. Hikaye olarak sağlam, çizim ve paneller çok iyi kullanılmış. Bu kadar az fasikülle bu kadar detay oturtabilmek takdire şayan.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

dayıcomics

Ben bu çizgi romanın önce animasyonunu izledim sonra okudum. Batman'in animasyonda hemen hemen değişikliğe uğramayan tek eseri sanırım bu.