Tenten Albümlerinin İlk Kareleri

Başlatan Levent Suberk, 16 Haziran, 2016, 03:56:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Levent Suberk

Tenten'in Ambardaki Kömür ve Tenten Tibet'te maceralarının ilk bantları. Bu bantlar albümlerde yer almıyor. Sayfayı indirerek bantları albümlere yapıştırabilirsiniz. İlk bant Ambardaki Kömür macerasına ait.

Levent Suberk

Varghese, Hint Malayalam dilinde George anlamında bir isim. Herge bu ismi Vargese'ye dönüştürerek Avrupa'da bir dağ kasabasının adı yapmış. Bilindiği gibi Tenten Tibet'te macerası, Herge'nin evliliğine ait sıkıntıların oluştuğu bir döneme denk geliyor. 1956 yılında eşiyle ilgili anlaşmazlıkları oluyor. Bir kaç yıl sonrada eşinden boşanıp stüdyosunda renklendirme işinde çalışan Fanny Vlaminck ile evleniyor. Tabii bu kolay olmuyor, Herge'de bu maceranın ilk karesini "Vargese'ye Hoşgeldiniz" yazısıyla açıyor, bir bakıma 'iç dünyama hoş geldiniz' diyor. Bir kaç sayfa sonra bir karede, Hong Kong'tan gelen ve Tenten'in elinde duran zarfın üzerindeki pullarda kadın ve erkek portrelerinin arka arkaya durması ilginçtir.

Peyami

Levent beyin aydınlatıcı bilgilerinin, Tenten'in yaratıcısı Herge'nin asıl isminin Georges Rémi olduğunu hatırlatarak daha kolay anlaşılmasını sağlayabiliriz. Fakat bu Vargese'ye dönüştürme işlemi Tenten'den önce Jo-Zekke-Jocko ÇR'ında yapılmış gözüküyor ve o tarihte de Herge sorunlu bir özel hayata sahip miydi bilemiyorum tabii. 

Boşanma meselesi ise epey uzuyor ve birkaç yıl içinde tamamlanamıyor. Resmiyet kazanmasının tam 17 sene sürdüğü belirtilmiş kaynaklarda. Fakat sürekli görüştüklerini okumuştum. 

Ek bir bilgi ile sonlandıralım: Tibet macerasının ismi Herge'ye kalsa Le Museau de la vache olacakmış ama Casterman ticari kaygılarla kabul etmemiş.

Levent Suberk

Peyami bey, Herge bu karede "Bienvenue à Vargese" (Vargese'ye Hoşgeldiniz) diye yazdığı için bu albüm iç dünyası ile ilgili. Yoksa Vargese dönüştürmesi ile ilgili değil. Herge, Sadoul ile görüşmesinde de bu sıkıntılarını anlatır. Bu karede sağ tarafta bir insan yüzü ile Yak'ın Gözü çizilmiş gibi. Herge çizdiği maceralara kendisini de eklemeyi seven biri. Bir kaç macerada kendisini çizmiş. Bu da ayrı bir konu.

Peyami

Yaşadığı duygusal açmazların bu albüme "bir ölçüde" etkisi olduğu biliniyor tabii. Ben aynı kelimenin daha önceki bir tarihte de kullanılmış olduğunu not düşmek istemiştim sadece. 

Bir de zarfta birbirine sırtını dönmüş portreleri içeren pullar Herge'nin orjinal  fikri değilmiş, Michael Farr'ın kitabında, alıntı yapılan orjinal zarfın ve pulların resmi verilmiş. Ama içinde bulunduğu durumun etkisiyle özellikle seçilmiş olma ihtimali de var.

seastar1000

Ambardaki Komur macerasi ilk kez Tintin dergisinde 31 ekim 1956 da yayinlanmis ve sayfa 4 bant olarak cikmis sonra kitap olarak kizildeniz kopekbaliklari diye cikmis ve dergideki ilk bant atlanmis ki pek de guzel olmamis

seastar1000

Peyami bey in yolladigi ileti uzerine bende M Farr in kitabina bakayim dedim ki Michael Farr in 2007 baskisi tintin&co kitabinda bu mektubun orijinalinin resmi var Herge nin 1mayis 1975 tarihinde T J Tchang a attigi mektup birtek pullar farkli bir 10 ve bir 5 belcika franklik iki pul var uzerinde