Baskısı Tükenen Çizgiromanlar

Başlatan darkwood, 17 Ekim, 2009, 17:39:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Evet basliktanta anlasilacagi üzere, hemen her seride rastlanan ve can sikan bir durumdan söz edelim istedim.
Bir çok çizgiroman serisinde, genellikle 1 nolu ciltler nedense birden ortadan kaybolur, 3 liralik kitabin degeri bir anda 10 tl.ye, 10 tl.lik kirabin degeride 40 tl.ye çikiverir. Bu kitaplarin her sayisini yayinevleri her ay esit miktarda ürettigine göre nasil oluyorda, bu serilerin her cildi normal fiyatindan piyasada bulunurken, serilerdeki belli sayilar bulunmuyor ve bunlarin fiyatlari birden artiyor.
Bunlara örnekler verirsek. Tay serslerinin ilk ciltlerinden özellikle  Zagor,Mister No, Martin Mysterenin ilk sayilari bulunmuyor. Bulunsa da ates pahasi. Henüz 3-4 yildir basilan Lal'in Zagor Klasik 1 de yok, bununla beraber 2 ve 3 nolu sayilarda neredeyse kayboldu.
Aksoy serilerinde ise bu kayip numaralarin degisik versiyonlarini görüyoruz. Söyleki Aksoy serisi, Zagor, Teks, ve Martin Mystere'nin 5 nolu sayilari, yine Aksoy Swing ve Mister No'nun ise 15. sayilarinini bulmak çok zordur. Bu sayilari buldugunuz an takimi tamamladiniz demektir. Diger normal sayilar ortalama 2,5-5 tl.civari alici bulurken bu sayilar 10-17 tl.arasi satilmaktadir. Ad-de dogan yayinlarinda ise Zagor,Teks ve Martin Mystere serilerinin ilk 9 sayisini daha az bulursunuz, bu serilerin 10 nolu ciltten sonrasi çok rahat sekilde piyasada bulunmaktadir.
Yine Oglak yayinlarinin Teks aylik maceraperest serisinin ilk 10 cildini ve 27 nolu sayisini bulmak çok zordur. Bunlara Lal'in yeni seri Zagor, Martin Mystere, Mister No serilerini 1.ciltleri gib ibirçok örnekler verilebilir.
Bu olayin arkasinda yayinevlerinin oldugunu pek zannetmiyorum, ama bazi ard niyetli ve eski kafali sahaf veya koleksiyoncular, sirf karaborsa yaratmak için maalesef bu sayilardan basildigi gibi çok miktarda satin alip bir kenara atiyorlar ve fiyatlarin yükselmesini bekliyorlar.
Yayinevleride bilhassa baskisi devam eden serilere, bu ciltler için  kendilerine talep oldugu halde ve ellerinde bu kitaplarin baskisi için gerekli kliselerde hazir olmasina karsin kendilerini kurtarmaz endisesi ile bu yayinlarin 2.3.baskilarini yapmayip maalesef bunlara çanak tutuyorlar, Olan yine okuyucuya oluyor.  ???
Okuyucu olarak bu tip olaylara karsi uyanik olmali ve bunlara göz açtirmamamiz  :o gerekir diye düsünüyorum, saglicakla kalin..
Darkwood Sakinleri..

AzAzEL

Ne yazikki yazdiklarinizda çok haklisiniz ilk sayilarin aslinda tükenmesini anlarim ama teks 27. sayisinin bulunamamasi çok ilginç, gene 70 li yada 80 li bir sayisi Teksin bulunanamakta. Altin seri Teksin ise 1. sayisi kayip. Zagor KM lerin ilk 3 sayisi tükenmis durumda. Bunun önüne geçmek tabikide imkanlar dahilinde güncel olarak takip etmekten geçiyor.

Alperen

Nathan Never'in Dogan edmont tarafindan basilan ilk 10 sayisinda eksiklerimi cok aramistim. En sonunda tamamlayinca cok mutlu oldum. Bazi sahaflar onunu birlikte satiyor. Dediginiz gibi zamaninda almakta fayda oluyor. Hosca kalin.

hanac

Corto Maltese'nin Corto Git Gidebildiğin Kadar adli cildi de artik piyasada bulunmamaktadir.

alan ford

Alıntı yapılan: hanac - 14 Temmuz, 2011, 22:45:49
Corto Maltese'nin Corto Git Gidebildiğin Kadar adli cildi de artik piyasada bulunmamaktadir.

Bu ilginç işte. Genelde her serinin ilk kitabı tükenirken burada 3. kitap tükendi.  Kitabın adının güzelliği kadar Corto'nun hemem her yerde bu cümleyle birlikte anılması da etkili olmuş olabilir.

Bu arada Murpy kanunları gereği eğer birisi bir çizgi romanınızı hacılamışsa, bilinki artık bu kitap piyasada zor bulunuyordur. Benim başıma geldi. Birisi bu cildi almış( kim o hala bulamadım) ve ben eksikliğini farkettiğimde artık piyasada yoktu. Allahtan Büyülü Rüzgar'da bir adet kalmıştı da eksiği tamamladım :D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pearl jam

yav arkadaş aylar önce yky renkli corto basacakmış diye bir dedikodu  ;D ;D yazdınız burada, o gnden beri renkli cortoları bekliyorum dostun bastıklarını almıyroum yakında hiç bir sayısı bulunamayacak olan bana olacak :)

Huma

Şu Wolverine de bulunmuyor. Uzun zamandır arıyorum.

pizagor

Her aranan bulunuyor olsa kolleksiyonculuğun ne tadı kalırdı ki :)

Kolleksiyonculuk biraz da kitabın izini sürmenin, uzun arayışlardan sonra o kitabı elinde tutmanın verdiği haz değil midir?

Yukarıda yazdıklarımda ciddi değilim bu arada, ben sıfırcıyım, o çizgiromanı ilk okuyan olmayı her zaman tercih ederim. Ancak yukarıda sıraladıklarım gibi düşünen bir çok kişi olduğuna da eminim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kahramanlarsinemada

Forumda daha önce de konusu açılmıştı ama bu başlıkta da bahsetmek gerekir diye düşündüm: Killing Joke da yok.

hanac

Alıntı yapılan: Huma - 15 Temmuz, 2011, 03:28:59
Şu Wolverine de bulunmuyor. Uzun zamandır arıyorum.

Bu aykı ödüllü yarışmamızda veriyoruz.  :)

kalidor

1999 yılında çıkan 34'lük büyük boy Conan serisinden 32. sayıyı  ara ara bulamadım :-\  Elinde fazladan olan veya elden çıkartmak isteyen varsa mesajlarını bekliyorum.
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Tex Altın Seri Klasik Cilt 14 piyasada bulunmuyor.

Garip değil mi ?

hennessy

Alıntı yapılan: hanac - 01 Şubat, 2012, 22:20:41
Tex Altın Seri Klasik Cilt 14 piyasada bulunmuyor.

Garip değil mi ?

Karizmatik adminim okumak istersen bende var veririm
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Alıntı yapılan: hennessy - 01 Şubat, 2012, 22:22:39
Karizmatik adminim okumak istersen bende var veririm

Yok okumak için değil.

Koleksiyon için alıyorum.  :)

V

Alıntı yapılan: kalidor - 01 Şubat, 2012, 22:12:33
1999 yılında çıkan 34'lük büyük boy Conan serisinden 32. sayıyı  ara ara bulamadım :-\  Elinde fazladan olan veya elden çıkartmak isteyen varsa mesajlarını bekliyorum.

Fazla olsa gönderirdim valla Bu seri 2001'de sona ermişti.Devamında "Yeni Seri" başlamıştı.O seri 7 sayı mı çıkmıştı Fatih?
"İstemem,eksik olsun.."