One Punch Man - Akılçelen (Devam ediyor)

Başlatan dean, 21 Haziran, 2016, 15:03:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sakızlı Ohannes Paşa

Açıkçası bir yetişkin olarak One Punch Man'e bayılıyorum. Animesi çok hoşuma gittiği için mangasına başlamıştım. Şimdi Akılçelen basmaya başşlamışken almamak olmaz dedim.

1. cilt gerçekten çok güzel. Baştaki bölümler karakteri ve gücünden kaynaklı ruhsal sıkıntılarını anlatırken kitabın ortasından itibaren Genos'un da girmesiyle hikaye ilerlemeye başlıyor. Karakterler odaklı bir manga bu ve açıkçası hepsi ayrı bir eğlence unsuru.

1. cilt: 9/10.

memospinoz

Gerekli Tokyo Gul, Ajin ve Berserk basıyor, Hellsing bastı. Marmara ise Lone Wolf and Cub. Tudem'in yayınladığı Yalınayak Gen de yarı Shonen yarı Seinen gibi bir eser. (Bir sitede Dark Shonen diyordu.) Tabii daha fazla Seinen basılsa daha iyi olur. Tabii Seinen yanında Shojo-Josei mangalar da çoğalmalı.

Bu arada One-Punch Man Seinen olarak geçiyor. Ve All You Need Is Kill de Seinen. Yani Akılçelen de Seinen türüne çoktan başladı.

Diğer yayınevleri de Seinen işine girseler iyi olur. Aslında YKY ve Alfa'yı da manga basmaları için teşvik etmek gerekli.

Türkçe olarak yayımlanmasını en çok istediğim Seinen mangalar:
1) Vagabond
2) Vinland Saga
3) Akira
4) Monster
5) Mushishi
6) Pluto
7) 20th Century Boys
8 ) Gangsta.
9) Sun-Ken Rock
10) Gantz

İnancomic

Nerdeyse çok az manga okuyan birine tavsiye eder mısınız bu seriyi okusam dıyorum

memospinoz

Alıntı yapılan: İnancomic - 13 Kasım, 2016, 16:09:51
Nerdeyse çok az manga okuyan birine tavsiye eder mısınız bu seriyi okusam dıyorum

Manga okumuyor ve dahi anime izlemiyorsanız veya az okuyor ve izliyorsanız bazı esprileri anlamanız zor olabilir. Zira bir parodi manga/animesi olarak One-Punch Man içerisinde Dragon Ball başta olmak üzere tüm Shonen türüne göndermeler ve tiye almalar bulunuyor. Aynı zamanda bu göndermeler, batı dünyasının süper güçlü kahramanlarını da içeriyor başta Superman olmak üzere. Göndermeler çok da umurumda olmaz ben okurum her türlü derseniz eğlenceli bir manga.

Nightrain

Maşallah diyelim de nazar değmesin. Bundan sonra 20th Century Boys'u bekliyorum.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

darbove

şömizleri efsane iyi olan bi seriyi katleden akılçelen :D Serileri getirmelerine sözüm yok. Opm gibi bi serinin şömizlerinin yapılmaması bayağı kötü oldu. Bildiğin iç katlamada 3 boyutlu gibi duruyordu. Gayet beğeniyordum açıkçası(hangi seride şömiz yaptı ki). Tek şömiz yaptıkları japon yayınınlarınında L dünyayı değiştirir olduğunu belirteyim. Yeni serilerde umarım şömiz olayına yavaş yavaş başlarlar. Yeni serileri mart mayıs gibi belli olur. Mart mayıstan önce çıkarabilecekleri tek serinin rosario vampire 2 olacağı üzerinde duruyorum.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

pizagor

Alıntı yapılan: darbove - 29 Kasım, 2016, 20:55:11
şömizleri efsane iyi olan bi seriyi katleden akılçelen :D serileri getirmelerine sözüm yok opm gibi bi serinin şömizlerinin yapılmaması bayağı kötü oldu bildiğin iç katlamada 3 boyutlu gibi duruyordu gayet beğeniyordum açıkçası(hangi seride şömiz yaptı ki)tek şömiz yaptıkları japon yayınınlarınında L dünyayı değiştirir olduğunuda belirtim yeni serilerde umarım şömiz olayına yavaş yavaş başlarlar yeni serileri mart mayıs gibi belli olur mart mayıstan önce çıkarabilcekleri tek serinin rosario vampire2 olacağı üzerinde duruyorum bu aralar

Dostum noktalamaları kullanmadığın için okumak işkenceye dönüşüyor ve bir noktada vazgeçiliyor. Oysa ne güzel olurdu şu şömizlerle ilgili fikirlerini hakkıyla okumak, karşılık vermek, desteklemek vs.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

memospinoz

Şömiz olayı sadece Japonya'da var bildiğim kadarıyla. Ben Amerikan basımını alıyorum onda da şömiz yok. İllaki olması da gerekmiyor bence.
Şimdi manga rafıma baktım da "Seven Deadly Sins" de şömizsiz. "Yedi Ölümcül Günah" olarak şömizli basıyor Gerekli Şeyler ama onun da boyutu küçük.

Sanırım hangi versiyonla basacaklarını -İngilizce veya Japonca- yayınevlerine bıraksak ve biraz da basılanların tadını çıkarsak daha iyi olacak.  ;)

Ahmet Oktay

Bu tarz ufak boyutlu yayınlarda şömizi pek aramıyorum ben açıkçası.

hasanmahmut

Alıntı yapılan: memospinoz - 29 Kasım, 2016, 21:56:57
Şömiz olayı sadece Japonya'da var bildiğim kadarıyla. Ben Amerikan basımını alıyorum onda da şömiz yok. İllaki olması da gerekmiyor bence.
Şimdi manga rafıma baktım da "Seven Deadly Sins" de şömizsiz. "Yedi Ölümcül Günah" olarak şömizli basıyor Gerekli Şeyler ama onun da boyutu küçük.

Sanırım hangi versiyonla basacaklarını -İngilizce veya Japonca- yayınevlerine bıraksak ve biraz da basılanların tadını çıkarsak daha iyi olacak.  ;)

Benim bildiğim boyutunu küçük değil, orijinal Japon versiyon boyutlarında yayınladıkları. Japonya'da da aynı yayınladıkları boy ve şömizlerle yayınlanıyor. Yani adamlar tamamen orijinale sadık kalıyorlar.

Ama dediğinizde haklısınız. Boy, şömiz vs. önemsiz. Keyfimize bakalım ;)

Nightrain

Şömizden nefret ediyorum. Ona harcayacaklari parayla daha iyi bir kağıt kullanabilirler mesela. One Piece ve Naruto'larda en son kağıdın arkasindaki yazilar gözüküyordu.

darbove

Dikkat ederim bundan sonra. Bende neredeyse türkçe yayınlanmış tüm mangalar olduğundan bir yorum yapayım. Şömiz bi bakıma kondisyonu da koruyor. Gerekli şeyler tüm bastıklarında şömiz mevcut. Çünkü orijinale sadık kalmaya çalışıyorlar. Akılçelen hiç bir yayınında şömiz kullanmadı neredeyse. Amerikan versiyonunu baz alarak bastıklarını farz ediyorum. Bir de şömizsiz bastıkları halde etiket fiyatları 15 sanırsam. 6 aylık periyot içerisinde 12.5-13.9 -14.90 gibi bi fiyat artışı yaptı. Gerekli şeyler de ise şömiz basılı berserk ve hellsing hariç etiket fiyatları 14 lira sabit. Dolar da yükseldi ve 2017 için nasıl bi yol izleyecekler pek bi fikrim yok.Marmara çizgi,arunas,tudem(desen),everest,yordam,doğan egmont,remzi kitapevi ve super-j de marmara çizgi harici ilk ciltleri alıp piyasadan çekilmişler. Toparlamak gerekirse akılçelenin sevmediğim yanı şömiz olayı. Çünkü bazı mangalarda iç dış kapaklar farklı oluyor. Yedi ölümcül günah gibi gayette seviyorum rafta durmasını. Fakat akılçelen mangalarında şömiz olmadığından kondisyonlar neredeyse hiç bir zaman iyi olmuyor.Raftan çıkar koy yapsam bile bi hasar oluyor kenarlar kırık. Opmnin efektlere de baktığımızda direk efekti silinmiş halde göze absürt kaçacak şekilde koyulmuş. Reklamları da pek iyi yaptıkları söylenemez. Daha bir sürü yorumum var. Seri seri şeklinde onları da boş zamanımda yavaş yavaş yazımlarına da dikkat ederek bi makale yada video şeklinde yayınlamayı düşünüyorum. Bi terslik olmazsa .Tabi ki yorumlarım öznel şekilde kişiden kişiye değişeceğinin de farkındayım. Şömiz benim için önemli olsa da bir başkası için gereksiz olabiliyor.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

memospinoz

Alıntı yapılan: hasanmahmut - 29 Kasım, 2016, 22:27:48
Benim bildiğim boyutunu küçük değil, orijinal Japon versiyon boyutlarında yayınladıkları. Japonya'da da aynı yayınladıkları boy ve şömizlerle yayınlanıyor. Yani adamlar tamamen orijinale sadık kalıyorlar.

Ama dediğinizde haklısınız. Boy, şömiz vs. önemsiz. Keyfimize bakalım ;)

Merhaba,
Ben Japon versiyonuna göre demedim zaten.  :) Bende olan Amerikan versiyonuna göre boyutu küçük kalıyor.
Yani şömizsiz ve büyük yahut şömizli ve küçük farketmez bence. Basılıyor ve çevirisi de editörlüğü de iyiyse, basımı da kaliteliyse bence ebat ve ekstralar konusuna fazla takılmamak lazım.  ;)

Nightrain

Amerika da bazı mangalar 18.1x25.7 cm olarak basılıyor. Bizde de bu boyda basilsa hayır demezdim. :)