One Punch Man - Akılçelen (Devam ediyor)

Başlatan dean, 21 Haziran, 2016, 15:03:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Normal şartlar altında ben her şeyin orijinali gibi olmasını isterim. Bu mangalar içinde geçerli. O yüzden şömizli olmasını tercih ederdim. Lakin Akılçelen'in yayın temposu, çevirisi, edisyonu bunu biraz görmezden gelmemi sağlıyor.

darbove

Alıntı yapılan: dean - 30 Kasım, 2016, 19:38:28
  Normal şartlar altında ben her şeyin orijinali gibi olmasını isterim. Bu mangalar içinde geçerli. O yüzden şömizli olmasını tercih ederdim. Lakin Akılçelen'in yayın temposu, çevirisi, edisyonu bunu biraz görmezden gelmemi sağlıyor.
7 ay bekletip 1.5ayda 3 cilt çıkarmaları gibi mi :D
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

dean

Alıntı yapılan: darbove - 30 Kasım, 2016, 19:55:38
7 ay bekletip 1.5ayda 3 cilt çıkarmaları gibi mi :D

Şu ana kadar 4 manga serisi tamamladılar. Fullmetal Alchemist (27 cilt), Vampire Knight (19 cilt), Death Note (12 cilt), Rosario + Vampire (10 cilt) One-Punch Man'e de son derece hızlı bir şekilde başladılar. Elbette daha iyi yapabilecekleri şeyler olabilir. Ona bi'şey demiyorum. Lakin bu insanların yaptığı iyi şeyleri de görmek lazım. Ben şahsen manga konusunda başımıza gelen en iyi şeylerden biri olduğunu düşünüyorum Akılçelen'in. Death Note ile bir manga serisinin tamamlandığını ilk kez onlarda gördüm. Fullmetal Alchemist gibi bir seriyi kazandırdılar. All You Need Is Kill gibi yeni ve farklı tatlar getirdiler. Gerekli Şeyler'de ilk başlarda biraz tökezlemişti. Şimdi canavar gibiler. Akılçelen'de başlangıçta bazı engellere takılmış olabilirler. Ama şu anda hız konusunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Neyse, herkesin bakış açısı farklı olabilir tabi.

darbove

Alıntı yapılan: dean - 30 Kasım, 2016, 20:52:19
  Şu ana kadar 4 manga serisi tamamladılar. Fullmetal Alchemist (27 cilt), Vampire Knight (19 cilt), Death Note (12 cilt), Rosario + Vampire (10 cilt) One-Punch Man'e de son derece hızlı bir şekilde başladılar. Elbette daha iyi yapabilecekleri şeyler olabilir. Ona bi'şey demiyorum. Lakin bu insanların yaptığı iyi şeyleri de görmek lazım. Ben şahsen manga konusunda başımıza gelen en iyi şeylerden biri olduğunu düşünüyorum Akılçelen'in. Death Note ile bir manga serisinin tamamlandığını ilk kez onlarda gördüm. Fullmetal Alchemist gibi bir seriyi kazandırdılar. All You Need Is Kill gibi yeni ve farklı tatlar getirdiler. Gerekli Şeyler'de ilk başlarda biraz tökezlemişti. Şimdi canavar gibiler. Akılçelen'de başlangıçta bazı engellere takılmış olabilirler. Ama şu anda hız konusunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Neyse, herkesin bakış açısı farklı olabilir tabi.
rosario 2yi one punch manden önce duyurup, hala bi ses haberlerini çıkarmamaları hakkında düşünceniz nedir?Kötülemek için söylemiyorum manga basmaları gayet güzel aldıkları serileri bitirmeleri daha da güzel(sözümona 1cilt basıp çekilen firmalara). Daha da iyi olabilir düşüncesindeyim. Kesin yayınlanacağını biliyorum. rosario vampire 2nin yanında belkide türkçe manga denemesi olan bagu mangalarını basacaklar gibime geliyor.Yeni projeler için mart-mayısı beklememiz gerekecek.

dean

Alıntı yapılan: darbove - 30 Kasım, 2016, 21:26:06
rosario 2yi one punch manden önce duyurup hala bi ses haberlerini çıkarmamaları hakkında düşünceniz nedir?

Belli ki yayın programında değişiklik olmuş. Değişen şeyde One-Punch Man'in gelmesi. Bize One-Punch Man getiren bir yayın değişikliğine kızamıyorum açıkçası.

darbove

Alıntı yapılan: dean - 30 Kasım, 2016, 21:31:39
  Belli ki yayın programında değişiklik olmuş. Değişen şeyde One-Punch Man'in gelmesi. Bize One-Punch Man getiren bir yayın değişikliğine kızamıyorum açıkçası.
doğru söze lafım yok :D

memospinoz

Saitama, gerçek ve tescilli bir kahraman olma yolunda ciddi adımlar atıyor ve Genos'la beraber kahramanlık yetki sınavına giriyor. Fiziksel güç sınavının sonuçları muhteşem. Ancak güç sınavından herkesi şaşkınlığa uğratan bir not almasına rağmen, Saitama kendini C sınıfında buluyor! Bu da yetmezmiş gibi, o henüz farkında olmasa da, ciddi bir kriz yaşanmak üzere.
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 208
Etiket Fiyatı: 14.90 TL

tommikser

darbove

tommikser

Elimde olsa kesinlikle verirdim.Bu kadar hevesli birinde olması lazım aslında.

pearl jam

Müsaadenizle birşey sormak istiyorum : Mangalar diğer ülkelerde de bizdeki gibi tersten mi basılıyor ? Sizce bu gerçekten gerekli mi, yoksa herşey orijinali gibi olsun isteğimizin abartılı ve gereksiz bir yansıması mı?  Japonya'da da comicsler orijinali gibi onlara göre tersten gelecek şekilde mi basılıyor? Bu işkenceyi onlar da çekiyor mu?  çekiyorlarsa biraz rahatlıycam  ;D

memospinoz

Saitama figürü bayağı kaliteli gözüküyor. Güle güle sergileyin Güneş Bey. Sakıncası yoksa eğer nereden aldınız acaba?

darbove

Alıntı yapılan: pearl jam - 01 Aralık, 2016, 00:08:24
Müsaadenizle birşey sormak istiyorum : Mangalar diğer ülkelerde de bizdeki gibi tersten mi basılıyor ? Sizce bu gerçekten gerekli mi, yoksa herşey orijinali gibi olsun isteğimizin abartılı ve gereksiz bir yansıması mı?  Japonya'da da comicsler orijinali gibi onlara göre tersten gelecek şekilde mi basılıyor? Bu işkenceyi onlar da çekiyor mu?  çekiyorlarsa biraz rahatlıycam  ;D
Manganın orijinal şekilde basılması mangaka tarafından isteniyor. Japonya'da yazımları öyle olduğundan çizimler de aynı şekil olmuş. Eğer aynalama yapılırsa diyaloglar birbirine giriyor. Mesela orada resimde bi yazı varsa diyelim dog yazıyor.  T-shirtte god un tersi şeklinde çıkacak ve bunun akabinde resimi editlemek felan zaman alacağından,orijinalliğini bozacağından en doğrusunun bu olduğu kanısına varmışlar. Sonuç olarak gerekli olduğu kesin. :D

tommikser

memospinoz

Alıntı yapılan: pearl jam - 01 Aralık, 2016, 00:08:24

Bütün ülkeleri bilmiyorum, muhtemelen de öyledir ama Amerikan versiyonlarında eğer normal şekilde soldan başlarsanız özellikle Shonen mangalarda "You're reading the wrong way!" şeklinde uyarıyor. Bence gerekli mi, evet. Çünkü her şeyin kendi tarzına uygun yapılması çeşitlilik yaratıyor ki bu da bence güzel bir şey.

Bazı mangalar da soldan sağa okumaya uyarlanıyor. Ama bu sefer de bütün panelleri, arka planı vb. ters çevirmek gerekli ki bu da biraz eşyanın tabiatına aykırı sanki.

Örnek 1 (Akira (Kōdansha) #4, s. 119 ve Akira (Carlsen) #10, s. 7)

Örnek 2 (Akira (Kōdansha) #1, s. 22 ve Akira (Epic) #1'den)

Örnek 3 (Akira (Kōdansha) #4, s. 333, ve Akira (Epic) #22'den bir sayfa)

_______________________________________________________________________________________

Bazı çizgi romanlar manga formatında:

Bazıları da orijinal formatta:

Böyle marketlerde satılıyor ve isteyen orijinal isteyen -basılmışsa- Japonca alabiliyor.