One Punch Man - Akılçelen (Devam ediyor)

Başlatan dean, 21 Haziran, 2016, 15:03:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nikopol

Alıntı yapılan: darbove - 14 Ocak, 2017, 22:20:27
Muhtemelen bana dediklerine göre BAGU çizgi romanlarından birini basıcaklar rosario season 2 dışında diğer seriler mart mayıs gibi belli olur.

BAGU cizgi romanlari nedir?

darbove

Alıntı yapılan: nikopol - 14 Ocak, 2017, 22:51:02
BAGU cizgi romanlari nedir?
Türk bi çizgi roman firması. Manga gibi çizimleri var. Bir iki kısmını okumuştum. Teşebbüs 2.0 yi basacaklar gibi. Sanırım yayıncılığını üstlenecekler. Dijital olarak internette bölümleri satılıyordu. Cilde dökülecek sanırım hikaye.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

darbove

https://www.okubi.com/koleksiyon/oymengur/tesebbus-kitap/ucretsizbolumler şurdan ilk 2 kısmını ücretsiz okuyabiliyoru. Bi girişimcinin üniversite hayatını para bulma yollarını felan işliyor. Zamanında okuduğumda beğenmiştim.

nikopol

Alıntı yapılan: darbove - 14 Ocak, 2017, 23:03:25
https://www.okubi.com/koleksiyon/oymengur/tesebbus-kitap/ucretsizbolumler şurdan ilk 2 kısmını ücretsiz okuyabiliyoruz bi girişimcinin üniversite hayatını para bulma yollarını felan işliyor zamanında okuduğumda beğenmiştim

Tesekkurler, siz yazinca hatirladim. Evet, boyle bir webcomic vardi.

memospinoz

Alıntı yapılan: darbove - 14 Ocak, 2017, 22:20:27
Akılçelenden mart ayında anca görürüz reklamını iyi yapsa one punch man tokyo ghoulden bile fazla satabilirdi.

Ekim'den beri yayımladıkları bir seride 2. baskıyı yapmışlar ilk 4 kitapta, az mı satıyor yani bu haliyle. Arkadaş Yayın Grubu'na bağlı bir yayınevi Akılçelen Kitaplar ve bastıkları mangalar da gayet iyi satıyor. Daha fazla satmaları için ne yapmalılar sizce? Üstelik diğer yayınevlerinin fiyatlarını artırıp artırmayacakları daha belli bile değilken ve henüz yılın ilk ayı içerisindeyken bu kadar yerden yere vurmak pek doğru olmamış bence.

hasanmahmut

Alıntı yapılan: memospinoz - 14 Ocak, 2017, 23:34:48
Ekim'den beri yayımladıkları bir seride 2. baskıyı yapmışlar ilk 4 kitapta, az mı satıyor yani bu haliyle. Arkadaş Yayın Grubu'na bağlı bir yayınevi Akılçelen Kitaplar ve bastıkları mangalar da gayet iyi satıyor. Daha fazla satmaları için ne yapmalılar sizce? Üstelik diğer yayınevlerinin fiyatlarını artırıp artırmayacakları daha belli bile değilken ve henüz yılın ilk ayı içerisindeyken bu kadar yerden yere vurmak pek doğru olmamış bence.

Aralık ayının son günlerinde çıkmış bir kitabın ikinci baskısı yapması büyük bir şehir efsanesidir bence. Sanmıyorum ki o kadar baskı yapmış olsunlar. dr.com.tr ve diğer satış yerlerinde ilk sıray bile pek yerleşemiyor. Death Note ve Tokyo Ghoul hep ilk sıralarda buna ramen

darbove

Alıntı yapılan: memospinoz - 14 Ocak, 2017, 23:34:48
7 ay önce çevriye başladık diyip animesi daha sıcakken yayınlamamışken tüyap kitap fuarı gelince 1.5 ayda 3 cilt çıkarmaları güzel.Facebooktan heryerden şömiz yapın diye okuyucular görüşlerini bildirdi. Japon versiyonuna bakarsanız ne kadar harika olduğunu görürsünüz. Sonuç olarak yine şömiz eklenmedi. Türkiyede en çok satan manganın da tokyo ghoul olduğu tartışmasız bi gerçek. Daha çok satmak istiyorlarsa düzenli yayına geçmeleri fiyat politikasını biraz esnetmesi gerekiyor. Gerekli şeyler etiket fiyatı 14'ten satarken 17 lira etiket fiyatı koymaları okuyucuyu otomatikmen gerekli şeylerin mangalarına yöneltecektir. Tabi bunlar benim görüşlerim. Sayfanın başına mangadan sattıkları yayınlardan daha fazla anlayan ilgili biri getirilirse daha da hoş olabilir.Fiyatları yükseltmeleri dolara bağlı olduğu çok bariz, yapılması da doğru olabilir. Yanıldığım noktalar tabi olacaktır. Fakat bunlar benim görüşlerim. En azından mangalar hakkında az çok bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. Kötülemek içinde söylemiyorum. Sadece eleştiri bazlı konuşuyorum. Bastıkları seriler enfes seriler baskı ve editlerini sevmesem de koleksiyonumda bulunduruyorum hepsini. Umarım mart mayıs gibi telifi kesinleşen serilere amerikan versiyonu değil de japon versiyonuna sadık bir yol izlerler.

xmenac

Manga ekolü, çizgi romanda en uzak olduğum ekollerden biri. Dolayısıyla diğer manga'ların fiyatları nasıldır, kaç sayfadır, renkli midir siyah beyaz mıdır pek bilmiyorum. Yurt dışında hangi seri daha popülerdir, hangi seri daha güncel sayıdadır bunu da bilmiyorum.

Fakat bir fumetti okuru olarak, 208 sayfalık bir çizgi romanın 16,90 lira olması bana normal bir fiyatmış gibi geldi. Hatta fumetti serilerine göre ucuz bile.

Nightrain

Lone Wolf and Cub hepsinden daha pahali ona kalirsa! 21 tl den satiliyor. Zam yese 2-3 tl daha oynar. Hem Akilcelen'in mangalarınin boyları, Gerekli Şeyler'e göre daha büyük. Bu bile fiyatı etkiler.

Gerekli Şeyler: 11.20x17.60
Akilcelen: 12.50x19.00
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Kauss

Gereklişeyler'in bastığı mangalar Japonya'daki orjinal boyutuna göre basılıyor. Örneğin Tokyo ghul'da bu oran; 12.80x18.20 iken Naruto'da 11.00x17.50 olarak karşımıza çıkıyor. Bu bilgiyi bizzat Gereklişeylere sormuştum ve kendilerinin cevabı bu yöndeydi. Burada çoğumuz çizgi romanların orjinal boylarında basımını desteklediğini düşününce Gereklişeylere, bu konu hakkında bir şey diyemiyorum. İkinci bir nokta da Gereklişeyler ekstradan kapak maliyetine giriyor. Sanırım şuana dek yayınladıkları mangalarda bir tek Tokyo ghul diğer mangaların kapak sisteminden farklı. Şuan elimin altında olmasa da daha sert bir kapak olduğunu hatırlıyorum.

Bir ikincisi Akılçelen'in yayınladığı yayınlardan (Death Note'un hızını hatırlamıyorum ) en istikrarlısı Fullmetal Aclhmist'ti. Sona yaklaştıkça her ay düzenli olarak bu yayını çıkardılar. Bunun için kendilerine teşekkür etmekle birlikte bu seriyi alırsanız kitapları koyduğunuzda kitapların dış yüzeyinde ki (sayfaların birbirine bağlandığı taraf ) resimlerinin senkronizesinin bozuk olduğunu görürsünüz. Buna bile dikkat etmemişler, kitaplıkta hiç hoş durmuyor. 2015 yılında 15.cilt kitap üzerinde 11.90 iken aynı yılın 17. sayısı 12.90'a çıkıyor. 2016 yılında 14.90 ve şimdide 16.90'a çıkardılar. Dövizin arttığı bir gerçek ama bu fiyat artışı bana kalırsa sadece dövizden kaynaklanmıyor.  İnternet indirimlerinde de gereklinin bastıkları 9.80 civarındayken bu yayınevi 11.90'larda takılıyor.

Lone wolf and cub ile kıyaslayacak olursak ( ki bende pahalı buluyorum ama alıyorum ), Lone wolf and cub daha kalın ve içerik olarakta bakarsanız ortalamada sayfa içerisine daha fazla çizim ve yazı düştüğünü görürsünüz. Bu bir etken midir bilemiyorum ama kendisi ödüllü ve dünya üzerinde de kendini kanıtlamış popüler bir yayındır. Belki bunu benim söylemem biraz garip kaçacaktır sonuçta burada benden daha bilgili arkadaşlar mevcut. Bana kalırsa değerini kaybetmemiş ve değerine değer katan yıllanmış şarap gibidir.

Yine akılçelene gelecek olursak baskı kalitelerini biraz daha düzeltmiş olsalarda death note 13 ün facia baskısını asla unutmuyorum. Bir çizgi roman ve manga okuru olarak; iki türe de farklı psikolojik sınırım var. Mesela ben bu yayına 16.90 vereceğime indirim sitelerinden 17.50 skalasında Marvel ve türevi çizgi romanları satın alırım. Tabi ki bu kişisel bir tercihtir.

Son olarak ben mangayı manga ile kıyaslamaktan yanayım. Aksi takdirde çok aykırı fiyat örnekleri verilebilir.

nikopol

Keske memleketin alim gucu daha yuksek olsa.

Hesap kitap yapmayi sevenler icin rakamlari buraya alalim. TCMB'nin dolar satis fiyatlari:

2 Ocak 2015: $1 = 2.3311 TL
10 Ocak 2017: $1 = 3.7087 TL

Bu durumda Akilcelen'in FMA fiyatlari dolar cinsinden:
2015: 11.90/2.3311=$5.11
2017: 16.90/3.7087=$4.56

Diyelim FMA'yi Ingilizce almak istediniz. 2005 yili VIZ baskisinin etiket fiyati $9.99.
2011 basimi 3-in-1 (3 cilt bir arada) etiket fiyati $14.99.

Durum budur.

Newcomicreader

gereklinin basacağı uzumakide 17 tl olacaktı sanırım yani aynı olur herhalde hemen hemen akılçelenle

hasanmahmut

Alıntı yapılan: Newcomicreader - 15 Ocak, 2017, 10:26:35
gereklinin basacağı uzumakide 17 tl olacaktı sanırım yani aynı olur herhalde hemen hemen akılçelenle

18-20 gibi bir fiyatı olacak. Ama daha büyük boy, daha kalın kağıt bir de ilk 4 sayfa renkli şekilde olacak.

Demişler bir yorumda. Daha büyük boy dedikleri de heralde Tokyo Ghoul, Berserk boyundan da büyüktür. Şömizsiz 13x19 Akılçelen 17 ise bu özelliklerdeki Uzumaki 20₺ normaldir.

memospinoz

Alıntı yapılan: Kauss - 15 Ocak, 2017, 02:47:49
Mesela ben bu yayına 16.90 vereceğime indirim sitelerinden 17.50 skalasında Marvel ve türevi çizgi romanları satın alırım. Tabi ki bu kişisel bir tercihtir.

Ben orijinalini alıyorum bu serinin ve şu anda bir cilt fiyatı 38 TL.
Üstelik indirimli Marvel cildi almaktan bahsetmişsiniz de, bu mangayı da zaten etiket fiyatından almıyoruz ki internetten en azından %25 indirimle alıyoruz.

dean