Nathan Never / Yayınlanan Seriler

Başlatan hanac, 18 Ekim, 2009, 12:13:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Nathan Never"in 1. sayisi Haziran 1991 de Sergio Bonelli Editore tarafindan yayinlanmistir. Seri Italya da bu ay itibariyle 221. sayiya ulasmistir.

Ayrica 18 adet speciale sayi, 12 adet gigante album, 17 adet Almanac, 20 adet Ajans Alfa albumu ve 3 adet de NN sunar adi ile Asteroide Argo albumleri yayinlanmistir.

Ulkemizde AD/DE tarafindan 1996 yilinda aylik serinin ilk 10 sayisi yayinlanmistir.

2004 yilindan itibaren ise LAL 11. sayidan devam ederek toplam 38 sayi (dogru mu ??) yayinlamistir. Yani 48. sayiya kadar TR de yayinlanmistir.

2001 yilindan itibaren ise Maceraperest Gigante yani Dev albumleri yayinlamistir. Kac sayi yayinladigi konusunda emin degilim, yardim lutfen.

Bilim Kurgu dizileri her zaman ilgi cekici olmustur. Umarim bu seri de devam eder.

Lami Tiryaki

Nathan Never'in ayrica Universo Alfa diye de bir serisi vardir ve kapaklari güzeldir. Maxi dizisi de ayrica yayinlanan bir baska seridir. Tüm bunlardan baska bir de one-shot baslikli gelisigüzel yayinlanmis Nathan albümleri vardir. Bunlar toplamda üç adettir ve ilki Nathan evreninin klonlarinin yeraldigi absürd albümdür. Diger ikisi ise ünlü Martin Mystere-Nathan Never crossover öykülerinin anlatildigi Prigionero Del Futuro(Gelecegin Tutsagi) ve Il Segreto Di Altrove(Baska Bir Yer'in Sirri) isimli senaryolarini Alfredo Castelli'nin yazdigi özellikle Martinseverlerin okumasi gereken iki çok önemli albümdür.  

Hasan'in verdigi bilgiler dogrudur. Lal 48. sayida diziyi keserek bizlere kornerden siki bir gol atmistir! Bonelli, son yillarda 50 ve katlarina denk gelen sayilara normalden daha güzel hikayeler yazdiriyor. Nathan never'in La Biblioteca Di Babele(Babil Kütüphanesi) isimli 50. sayisina sadece bir albüm kala dizi kesilmistir. Ekstra 40 sayfasi olan 50. albüm de yayinlanip dizi öyle kesilmeliydi(gerekiyorduysa tabii)... Bu albüm sadece ismiyle bile çok sey vadediyor insana.

Nathan Never yayinlamak biraz cesaret isidir. Çünkü Vigna-Serra-Medda üçlüsü bütün Nathan evrenini tek bir seride ortaya sermezler. Öykülerinde Nathan'in olmadigi serilerde bile Nathan evreniyle ilgili pek çok ipuçlari ayri ayri verilir. Dev Albümlerin birinicisinde yer alan kanserli kizin öyküsü, olsun Gabriel'in öyküsü olsun aylik serinin ilerleyen sayilarinda verilmisti. Kimbilir aylik seride yayinlanan-yayinlanacak öykülerdeki detaylar diger serilerde daha ne gibi baglantilara kaynaklik ediyor. O nedenle bir tek Nathan serisini okumak okuyucuyu çok tatmin etmeyebilir. Aylik serinin ilgi görmemesi bunu kanitliyor zaten.

Bunun bir tek istisnasi var diyecegim ama yine de o bile okurken tatmin etmesine ragmen bazi detaylariyla eksik kaliyor. Maceraperest tarafindan sadece ilk 7 sayisi yayinlanan dev albümlerden bahsediyorum. Ilk öykü Çifte Gelecek'le basalayan üçleme beni okurken resmen sarhos etmisti. Bilim kurgu severler için özellikle üçüncü albüm Yeni Bir Gelecek öyle kolay unutulur bir öykü degildir. Kitaplgiimda albüme bakarken bile hala heyecanlaniyorum ve tüylerim diken diken oluyor. Çifte Gelecek dizisiyle ilgisi olmayan 4. albüm La Rivolta(Isyan)'dan sonra Nemo ve Büyük Tehdit albümleriyle öyküye devam edildi. Bunlar ilk üçlemenin ardindan gelen ikinci bölümlerdir diyebiliriz. 7. albüm Iki Düsman ve 8. albüm L'ultimo Viaggio Del Nautilius(Natilius'un Son Yolculugu)'nda sanirim öykü sona erdiriliyor. 8. albüm henüz yayinlanmadigi için 5'ten itibaren olan albümleri okuyamiyorum maalesef. Daha sonra gelen 256 sayfalik hakikaten dev 9. Albüm Universo Paralelli(Paralel Evrenler) ise ismiyle çok sey vaadediyor. Dev Albümler ara ara yayinlandigi için bu seriden ümidimi kesmedim henüz. O nedenle 8. sayi yayinlanmadan diger öyküleri okumaya niyetim de yok.  

Italya'dan getirttigim iki adet Almanak albümde klasik ve modern bilim kurguyla ilgili enfes belgeseller var. Uzay1999'mu dersiniz, kült dizi UFO'mu dersiniz neler yokki... Ama bizde yok maalesef. Üstelik Almanaklar bizde belgeselleri kesilerek yayinlanabiliyor ancak(Zagor mesela).

Selamlar
Lami

hanac

AD/DE tarafindan yayinlanan ilk 10 sayiyi yeni okudum.

Simdi de LAL in yayinladigi sayilara basladim ve 1. sayiyi da hemen bitirdim.

Tabii birikmis sayilari elinize alarak okumak çok keyifli.

NN hakkinda vardigim izlenimler sunlar;

1. Senaristler hiç acele etmiyorlar, 11. sayiya geldim NN nin geçmisini neredeyse hiç bilmiyorum. Tek bildigimiz karisinin ölmüs oldugu.

2. Ilk 10 sayida senaryolar filmlerden esinlenme seklinde gitti ama bu zamanla degisecektir.

3. NN dünyasini yavas yavas kuruyorlar, 2. düzey'e ugradik 10. sayi "Cehennem" macerasi ile, dehset güzeldi.

4. LAL 1. sayi ile uzaya çiktik, bilim-kurgu deyince uzay olmali yoksa hep dünyada olmaz ki.  :)

5. Çizimler çok hosuma gitmemekle beraber, senaryonun iyiliginden olsa gerek, fazla rahatsiz olmadim.

6. Yan karakterler de iyi Legs, Sigmund, Robot Max vs.

7. Gelecek maceralari çok merak ediyorum, umarim ben LAL in son sayisini okur okumaz, TR de biri yayinina devam eder.  :)

V

AD 7. sayida baslyan ve 8.sayida devam eden''Yasak Bölge-Gölge Adamlar'' macerasi okudugum en iyi NN maceralarindan birisidir.Hatta okudugum en iyi  50 ÇR içerisinde sayarim bu macerayi.Kült yönetmenim Carpenter'in ''Los Angeles'tan Kaçis''filmi refarans alinmis bu macerada.Nathan'in ''Yalnizim'' tiradiyla baslayan bu macera,onun melanlkolik kisiligini en iyi anlatan öykülarden birisidir.Ileride ''Nemo''olarak karsimiza çikacak Nathan'in karakterinin hizla okuyucuya tanitildigi essiz bir maceradir...
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

Alıntı yapılan: hanac - 13 Kasım, 2009, 18:14:02
Senaristler hiç acele etmiyorlar, 11. sayiya geldim NN nin geçmisini neredeyse hiç bilmiyorum. Tek bildigimiz karisinin ölmüs oldugu.

Evet LAL 8. ve 9. sayiya kadar geldim ve ilk defa NN nin gecmisine gittik.

Gercekten cok etkileyici bir hikaye idi.

Hemen diger sayilara gececegim, okuyacak 28 sayim daha var.

darkwood

N.Never Lal in 4-5 cildini okumustum maceralar fena degildi.
Simdi Ad-De yayinlarinin 10 nolu cildini tamamladim, 3-4 Sayida oglak dev boy Gigantelerden buldum.
KRM lerden ve maceraperestlerden firsat bulursam bunlarida okumaya gayret edecegim.

Darkwood Sakinleri..

Alperen

NN'i toplamistim. Yine toplarim. ozletti kendini. Istiyoruummmmmmmmmmmmmmm!

Alperen

Bu arada NN'in alfa ajani arkadaslarindan Legs'in de cizgiromani cikarsa onu da deneyecegim. yayincilara arz ederim.

Alperen

Umarim bir gun filmini de yaparlar. Onu da izlemek isterim. Bence NN Alien,Terminator, Predator ,Total Recall gibi filmlerden ilham aldigi icin yapilacak film evreni de guzel, tanidik ve sevilen bir yer olurdu. Filmin basarisina yardim ederdi.

not: Pandorum'u seyredin. Ben sevdim.

aaciltan

Nathan Never Sayi 229 Italya'da raflarda...
Tadi damagimizda kaldi, Türkiye'de sadece 48 sayisini görebildik....
Devamini istiyoruz... Lütfen...

pizagor

Satis rakamlari kozmik odalarda devlet sirri gibi korunurken havayi koklayabilen yegane kisiler olarak çizgiromanevi sahipleriyle yaptigim konusmalardan birinde bana söyle söylenmisti:

"Nathan Never 300 adet bile satmiyordu, dikkatini çekerim 300 bile degil diyorum..."

Bu satis rakaminin asagi yukari dogruyu yansittigini ve pekçok soruya cevap oldugunu düsünüyorum, okuyucu ilgisi ve talebi yoksa süreç hizla arzin da ortadan kalkmasina gidiyor haliyle.

Bana artik eski hazlari vermeyen, kendini ya da bir baska coltlu kahramanin hikayesini tekrar eden westernlere alternatif olarak bilimkurgu güzel bir açilimdi ve karmasiklasan, detaylanan evreniyle Nathan Never her sayiyla birlikte daha da keyifli, daha da ilginç hale gelmeye baslamisti.

Yazik oldu, geç bulmustuk, zamansiz kaybettik...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Nathan Never'in zamaninda iyi satmadigi için yayininin durduruldugu bir gerçek.

Ama yillar içinde degeri anlasildi,ve genis kitlelerce tanindi.

Bende zamaninda satin almamistim mesela.  :-[

Ama bu kadar yeni yayin arasinda NN ve Julia'nin almamasinin nedenide bu iste.

Ya yine satmazsa !!!

Kimse bu riski almak istemiyor.

rumar80

İşte daha önce de bahsettiğim bir olay.
  Ortada çeşit artınca (ben hala keşke artsa diyorum, sonuna kadar destek) insanlar bildikleri çizgi romanları tercih ederler. Yeniler genelde göz ardı edilir
Sonuç Nathan Never, Julia
   Bu nedenle gerekli şeyler ve 1001 comics'e Allah kolaylık versin diyorum.

Bu ön yargıyı nasıl aşabilecekler
Dilerim başarırlar

haysat

Slm...
Bencede Nathan Never Türkiyede kalitesine ragmen bir türlü istenilen ilgiyi görmemis bir çizgiromandir. Aslinda yayinevi gerekli reklami yapabilse idi simdiki gençligi bir nebze çizgiromana yönlendirebilirdi.Bence kaçirilmis bir firsat.
Nathan Never  bildigimiz kaliplasmis çizgiromanlarin disinda insana degisik tatlar sunan bir dizi ,öyküsü konulari ve bizi uzayin derinliklerinde yasadigimiz hayattan alarak baska bir evrene götürüyordu. yayinlanan 48 sayi ve albümlerin içinde gerçekten birbirinden güzel maceralar var.lami'ye katiliyorum albümlerin tadi bir baska güzel ayrica (cehennem )adli macerada çok güzeldi.
kisaca Nathan Never'e yazik oldu .Umarim birileri sesimizi duyar ve Italyada doludizgin giden seriyi bir an önce yayinlar.
Sevgiler......
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

pizagor

Alıntı yapılan: haysat - 14 Temmuz, 2010, 23:19:02
Bencede Nathan Never Türkiyede kalitesine ragmen bir türlü istenilen ilgiyi görmemis bir çizgiromandir. Aslinda yayinevi gerekli reklami yapabilse idi simdiki gençligi bir nebze çizgiromana yönlendirebilirdi.Bence kaçirilmis bir firsat.

Tamamen ayni fikirdeyim...

Siki bilimkurgu takipçisi ancak çizgiroman okumayan bir arkadasim benden bilimkurgu çizgiromani tavsiyesi istediginde Nathan Never demistim. Nathan ve Türkiye serüveni hakkinda biraz bilgi verdikten sonra özellikle ilk üç dev albümle baslamasini söylemistim...

Okuduktan sonra yönlendirmem için tesekkürlerle birlikte kitaplari çok begendigini, kitaplardaki bilimkurgu altyapisinin üstüne basa basa harika oldugunu belirtmisti...

Gerçi bu kadar begenmesine ragmen fasikülleri almadi ama belli mi olur, ben islemeye devam ediyorum :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...