Fantastic Four macera ozetleri

Başlatan Nemo, 06 Temmuz, 2016, 12:55:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

Özel Alfa Ajanı

darkwood

Merakla bekliyoruz.
Koyduğum yeri bulabilrsem bu serinin 5 veya 6. orj.cildi arşivimde olacaktı. ::)
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Heyecanla bekliyorum. Elimden gelen desteğe devam.

Nemo

1- Fantastic Four
Kasim 1961

Stan Lee & Jack Kirby

Gokyuzunde aniden bir alev belirir. Alevler sekil alip Fantastic Four (FF) yazisini ortaya cikarmistir. Bir arkadasi ile cay icen Susan Storm, alevi gorunce arabasina atlayip yola koyulur. Ayni sekilde Ben Grimm ve Johnny Storm'da isareti gorunce herseyi birakip isarete dogru yollanirlar. Isaret birakan kisi Reed Richards'in ta kendisidir.
-Bizi bekleyen gorev icin hazir olun..tehlikeli bir gorev.

Kisa bir sure once, komunistlerin uzay gorevini engellemek icin 4 kisilik bir ekip uzaya yollanmistir. Bilim adami Reed Richards, Sue ve Johnny Storm, ve pilot Ben Grimm ..Fakat kozmik bir firtinaya yakalanan ekip, hepimizin yakindan bildigi super guclerini kazanmistir. Mr. Fantastic, Invisible Girl, Human Torch, ve the Thing birlesip kendilerine FF ismini vermislerdir.

Sovyetler Birligi, Guney Amerika, Avustralya ve Afrika'daki atom reaktorlerine yeraltindan cikan yaratiklar saldiri duzenlemistir. Reed, saldirilarin ortak noktasini bulur ve Monster adasina dogru jetleri ile birlikte yola cikarlar. Burada 3 basil bir yaratigi engelleyen dostlarimiz, bir magaraya girerler ama burada grup ikiye ayrilmak zorunda kalir. Reed ve Johhny, kendilerini kor edebilecek bir mucevher magarsina duserler.
Ve birden karsilarinda Mole Man'i gorurler.

Mole Man, Reed ve Johnny'e gecmisini anlatmaya baslar. Insanlarin onunda dalga gecmesinden bikan Harvey Elder, efsanevi ulkeyi aramak icin yollara dusmus ve Monster adasina gelmistir. Burada su anki oldugu yaratiga donusmustur. Amaci dunya yuzeyini istila etmektir. Tam o sirada Ben ve Sue gelip, dostlarimizi kurtarir. Mole Man ve canavarlarini ortadan kaldiran FF, jetlerine atlayip adayi terkederler.

Özel Alfa Ajanı

rumar80

Hüseyin yazılar nerede?
  İlk sayı ile ilgili bilinmesi gereken olay şu ki; ruslar ile yapılan uzay yarışında onların önüne geçmek için Reed Richards büyük bir risk alır ve kalkanları tam denenmemiş uzay gemisi ile gizlice yola çıkar. Üniversiteden arkadaşı Ben Grimm'i de pilot olarak seçmiştir. Ben durumun riskini dile getirip itiraz etse de sevgilisi Sue'nun da yardımı ile Richards Grimm'i ikna eder ve roket havalanır. Bilinen sonuç gerçekleşir.
    Biraz da bu yüzden Reed Richards Ben Grimm'in Thing'e dönüşmesi konusunda hep suçluluk duyar ve onu insana döndürmeye çalışır. Bu durum da John Byrne'ün yazıp çizdiği ve bizde Alfa yayınlarınca yayınlanan maceraya kadar sürer. Burada durup dururken erişkine dönen Franklin Ben Grimm'i inceler ve bilinç altında böyle kalmak istediğini, bu nedenle de bir şekilde Reed Richards'ın denemelerinin boşa gittiğini öğrenir.

Nemo

Umar abi, tam ben ilk sayi ozetini yazdim, forum gitti. Fún laneti!  Sonra olaylar olaylar derken yaz tembelligi. En kisa zamanda devam edecegim.  :-*
Özel Alfa Ajanı

Nemo

2- Skrull
Ocak 1962

Stan Lee & Jack Kirby

Thing, Teksas'da bir petrol rafinerisine saldirmistir. Invisible Girl ise degerli bir mucevheri calmistir. Ayni anda Human Torch ve Mr. Fantastic'de kotu olaylara karismistir. Bunlari yapanlar aslinda sekil degistirme yetenegine sahip olan uzayli kotu irk Skrull'ldardan baskasi degildir! Amacilari ise yasli Dunyamizi istila etmektir. Kahramanlarimiz ise Skrull'larin esiri olarak hapishanede gozlerini acarlar.

Fantastik Dortlu, bir sekilde hapisten kacmanin yolunu bulur ve Skrull'larla mucadeleye girisirler. FF goruntusunde Skrull olduklarini soyleyip, Skrull liderine Dunyanin istila etmek icin cok tehlikeli bir yer oldugunu soylerler ve onlara Journey into Mystery ve Strange Tales oykulerinin gercek oldugunu soyleyip resimleri gosterirler. Boylece yasli dunyamiz uzayli istilasindan kurtulur :)

Sonrasinda kahramanlarimiz isimlerini temizlemis halde yuvaya geri donerler.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Özel Alfa Ajanı

rumar80

İnek haline dönüştürülen skrull'lar daha sonra Avengers serisinde klasik Kree Skrull savaşı macerasında karşımıza çıkarlar.
  Bu macera benim Avengers okumalarında mevcuttur.

pizagor

Bu inek Skrulllar geçenlerde tanıtımını yaptığım 'The Thing: Freakshow'da da yer alıyordu...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Nemo

3- Miracle Man
Mart 1962
Stan Lee & Jack Kirby

Kahramanlarimiz, Miracle Man isimli bir sihirbazin gosterisine gitmislerdir.Miracle Man, sahneye Thing'i davet eder ve ondan koca bir kutugu kirmasini ister. Fakat Think bir kac vurusta ancak kirabilir. Miracle Man ise iki parmagi ile kolayca kutugu ortadan ikiye ayirir. Boylece FF'u gosteriyi izleyenler arasinda kucuk dusurur.
FF, eve donerken Reed, Miracle Man'in gucunun nerden geldigini dusunmeye baslamistir. Ayni anda Miracle Man, FF'u kucuk dusurerek planinin ilk asamasini basariyla tamamlamistir. Sira ikinci adimdadir: Dunya'yi ele gecirmek.
Bunun icin de sinemalarda gosterilecek bir film icin tasarlanmis tastan dev bir canavari hayata dondurur. Canavar sehre dehset sacmaya baslar. FF, olayi TV'den izleyip canavari bulmak icin harekete gecerler. Johnny, TV'de Miracle Man'i de gorur ve olayin arkasinda onun oldugunu dusunurler. Sue'nun FF icin hazirladigi kostumleri giyip, olay yerine dogru giderler.  Johhny, canavarin izine ulasir ve dostlarini yardima cagirir. FF, canavari alt etmeyi basarir ama Miracle Man kacmayi basarir. Sue ise gorunmez olup onu takip etmeye karar verir.
Diger uclu eve doner ama Thing ve Johnny kavga eder. Johnny sinirli bir sekilde karargahtan ayrilir. Bu arada, Sue, Miracle Man'i bulmustur amd Miracle Man, Sue'yu hipnotize ederek onu kontrolu altina alir. Sue'yu kullanarak, FF'u tuzaga dusurmeye calisir. Sue, hipnoz altindayken FF'un yardim isaretini gonderir. Johnny'de bunu gorur ve ablasina yardim etmek icin harekete gecer.
Miracle Man ile yapilan mucadele sonucu Miracle Man'in gozleri zarar gorur ve Sue'nun hipnozu bozulur. Reed, boylece Miracle man'in gucunun nerden geldigini anlamistir.
Maceranin sonunda Johnny'nin kizginligi hala gecmemistir. Ablasinin tum yakarmalarina ragmen, sinirli bir sekilde ucarak ordan uzaklasir.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

4-Sub Mariner'in Gelisi
Mayis 1962
Stan Lee & Jack kirby

Sue, Reed ve Thing karargaha donmustur. Ama Johnny'nin izini surmeye karar verirler. Boylece sehrin uc bir yanina dagilirlar. Thing, Johnny'e ulasir. Human Torch, arkadaslarina araba tamiri icin yardim etmektedir. Thing'in geri don cagrisina uymaz ve yine tartisirlar. Bu arada Thing kisa bir sure icin yeniden insan formuna donusur ama sonra tekrar Thing olur. Bir an icin yeniden insan oldugunu dusunup cok sevinmistir ama hevesi kursaginda kalir.
Bu arada Johnny bir kafeye girer.  Burada sakalli bir adam kendini ickiye vermis, perisan bir haldedir. TV'de ise Sub mariner'in kaybolusu ile ilgili bir haber vardir.
Johnny, sakalli adamda bir gariplik farkeder ve atesiyle sakalini yakinca (!) ortaya Sub mariner yani Namor cikar.
Johnny, alevlenip Namor'u denize goturur cunku onun gecmisini hatirlamasini istemektedir. Namor hafizasina kavusunca denizalti kralligina gider ama sehrin tamamen harabe oldugunu gorur. Bunun, insanlarin isi oldugunu dusunur ve cagirdigi deniz canavari ile insanlardan intikam almak icin harekete gecer. Bunu farkeden Johnny, yardim cagrisi ile onu arayan dostlarini cagirir. Mucadele surerken, Namor, Sue'yu gorur ve ona asik olur. Sue, onu kandirip insanlari yok etmekten vazgecerse onunla evlenecegini soyler. Ayni anda Johnny harekete gecer ve Namor'u geldigi yere yani deniz altina geri gonderir. Namor:
-Beni yenebileceginizi dusunuyorsaniz yaniliyorsunuz. Namor, intikamini almak icin geri donecek!

Özel Alfa Ajanı

rumar80

Marvel'ın ikinci dünya savaşı sırasında çıkan kahramanlardan birini daha kendi zamanına katma öyküsü.  Bence zamanı için çok başarılı bir macera. Namor benim kişisel favorilerimdendir.

Nemo

5- Doctor Doom'un Tutsaklari
Temmuz 1962
Stan Lee & Jack Kirby

Kendisine Dotor Doom diyen super kotu, FF'u alt etmek icin kalesinde planlar kurmaktadir. Bu arada FF'un karargahinda Johnny ve Ben yine atismaktadir. Birden disardan gelen sese kulak kesilirler. Gelen, Doom'un ta kendisidir. Ve binanin etrafina elektrikli bir ag atip, dostlartimizi esir alir. Iclerinden  birisini, yani Sue'yu rehin olarak ister. Kalanlar da, Doom'a karsi gelmeden helikopterine binmeye razi gelecek ve onun kalesine gideceklerdir.
Sue, duruma razi gelmeyi onerir ve Doom'a teslim olur. Reed ise Doom'un kim oldugunu anlar. Okul zamanindayken ayni sinifta oldugu cok zeki bir ogrenci olan Victor Van Doom isimli bir ogrenci, kara buyu ile deneyler yapmistir. Bunu sonucunda okulda bir felaket meydana gelir ve Doom okuldan kovulur. Fakat intikam alacagina yemin eder.
Doom, kendisine bir kale insa etmistir. FF'u kalesine getirir. Doom, zaman makinesi icat etmistir. Amaci, FF'u gecmise gondermek ve Karasakal'in hazinesini ele gecirmelerini saglamaktir. Makineyi kendi control edecegi icin Doom'un gecmise gitmesi imkansiz oldugu icin bu yolu secmistir. Sue'nun rehin oldugunu bildikleri icin caresiz kabul ederler.
Boylece Ben, Reed ve Johnny gecmise gider. Taninmamak icin kiyafetlerini degistirirler. Ben'e kara bir sakal ve gozune de bandana takarlar. Karasakal'a ulasmak icin bir tavernaya girerler. Fakat bir grup korsan, ickilerine ilac koyup onlari bayiltir.  Amaclari onlari gemilerine tayfa olarak almaktir. Gozlerini gemide acan kahramanlarimiz, geminin tayfasi ile kavgaya tutusur. Tam o anda baska bir gemi onlara ates acar. Hep birlikte onlara saldiran gemiye saldirir ve gemideki hazineyi ele gecirirler.
Tayfa, bizim Ben'e 'yasasin karasakal' diye bagirip onu liderleri secerler. Reed, boylece olayi cozer. Asklinda gecmisteki karasakal, Ben'in ta kendisidir. Benjamin, gelecege geri donmektense, onu seven ve oldugu gibi kabul eden insanlarla birlikte kalmayi tercih eder. Johnny ve Reed buna karsi cikar. Tam o anda Doom'un onlara verdigi sure dollar ve kahramanlarimiz yeniden kendi zamanlarina isinlanir. Fakat, Doom'a karsi bir plan yapmislardir. hazineye, geminin tayfasina paylastirip, sandigin icine de agir esyalar koymuslardir. Doom, kendisine ihanet ettiklerini farkeder ama Sue'nun sayesinde Doom'dan kurtulmayi basarirlar. Doom'un kalesi alevler icindedir. Doom ise Johnny'nin tum cabalarina ragmen ellerinden kacmayi basarir.

Özel Alfa Ajanı

rumar80

İlk zamanda yolculuk macerası ve doktor doom'un ilk görünüşü.  Her ne kadar bu macerada sıradan bir kötü gibi görünse de Dr Doom kısa zamanda Marvel evreninin tartışmasız en karizmatik kötü adamı olacaktır.