Capa - Florent Silloray (Sirtlan Kitap)

Başlatan nikopol, 27 Temmuz, 2016, 22:57:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nikopol

Sirtlan Kitap, unlu savas fotografcisi Robert Capa'nin (1913-1954) hayatini anlatan, Florent Silloray'in yazip cizdigi Capa L'Etoile filante isimli cizgi romani yayinlayacagini duyurmus.

Fransa'da Casterman tarafindan yayinlanan kitap, 88 sayfa, renkli olarak basilmis.

Capa'nin fotograflarina bakabileceginiz galeri.

Kitaptan ornek sayfalar ise asagida:

Ahmet Oktay

Çizimler Rebetiko'yu anımsattı, merakla bekliyorum.

ferzan

Büyük bir hevesle bekliyorum...Bu sene yerli-yabancı çok güzel çizgi romanlar çıktı...Capa da bunlar arasında yerini alacak eminim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

nicholaihel

Harika haber. Capa çok özel bir isim kitap da öyledir inşallah.

hanac

Tebrikler Sırtlan kitap.

Tanıtım için teşekkürler Nikopol.

nikopol

Alıntı yapılan: hanac - 31 Temmuz, 2016, 10:22:15
Tebrikler Sırtlan kitap.

Tanıtım için teşekkürler Nikopol.

Valla buna tanitim dersek, forumdaki tanitimlara ayip olur. Hayirlisiyla yayinladiklarinda ben de taniyacagim kitabi. Belki o zaman uzerine konusabiliriz.

afu

yayınlanacak mı?
ne zaman?

bilgisi olan var mı?

pearl jam

Türkiye de yayımlanan biyografik çizgi romanların sayısı bir hayli arttı. Bunlarla ilgili ayrı bir başlık açıp hepsini listeleyelim bir ara. Evet, yapalım bunu  :)

Ralph

Meraklısına hayırli olsun ama ben biyografik çizgi romanlardan pek hoşlanmıyorum. Çizgi romanın yapısına ters buluyorum.

darkwood

Hayırlısı olsun tanıtım için teşekkürler ama okuyucu olarak bu tip çizgi romanlar benim ilgi alanım dışında kalıyor.
Darkwood Sakinleri..

memospinoz

Robert Capa, dünyaca ünlü bir savaş fotoğrafçısı. Özellikle İspanya İç Savaşı sırasında çektiği fotoğraflarla adını duyurmasına rağmen biz onu en çok 2. Dünya Savaşı ve özellikle Normandiya Çıkarması sırasında çektiği fotoğraflardan tanıyoruz.

İnsanın kafasına kazınan bazı kareler vardır. Filmlerde, posterlerde veya çeşitli dergilerde karşımıza çıkar ama kimin çektiğini çoğumuz bilmeyiz. İşte o fotoğrafların, belki hafızamızda en çok yer edenlerini çeken kişi, Robert Capa'dır.

Bu kitap, dünyanın dört bir yanındaki savaş alanlarında haber yapmaya harcanan bir hayatın özeti niteliğinde. Üstüne yapışan ve onu fotomuhabirliğin efsanesi haline getiren çılgın imajının uzağında, kendini samimiyetle anlatıyor ve hayatında belirleyici rol oynayan gerçek yarasını açığa vuruyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 88
Etiket Fiyatı: 22 TL

memospinoz

Diğer çizgi romanlardan " Fransa & Belçika Çizgiromanları>TRde Yayınlananlar" bölümüne taşınabilir mi acaba?

Nightrain

Keşke büyük boy ve hardcover bassalardi. Frankofonlar küçük basilinca okuma zevkimi baltalıyor.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Ahmet Oktay

Alıntı yapılan: memospinoz - 16 Kasım, 2016, 21:16:36
Diğer çizgi romanlardan " Fransa & Belçika Çizgiromanları>TRde Yayınlananlar" bölümüne taşınabilir mi acaba?

Taşındı.

memospinoz

Robert Capa - Agora Kitaplığı
Robert Capa, asıl adıyla Andre Friedmann, 20. yüzyılın en ünlü fotoğrafçıları ve fotoğrafçı-gazetecilerinden biri. Aklı ve gönlü Cumhuriyet'in kazanmasından yana olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'nda çektiği "Vurulup Düşen Asker" fotoğrafıyla bütün dünyada ün kazanan, Almanya'dan Kuzey Afrika'ya, ABD'den Çin'e dünyanın neresinde çatışmalar, kitle eylemleri ve savaşlar varsa serüvenci ruhuyla ve barışçı tutumuyla kendini oraya atan, "Teknik olarak kötü ama güçlü bir görüntüyü, tekniği iyi ama zayıf bir görüntüye her zaman tercih ederim," düsturuyla mesleğini yürüten ve hem meslektaşlarının haklarını koruması hem de hevesli gençlerin bu meslekte ilerlemelerine yardımcı olmak amacıyla dört arkadaşıyla Magnum'u kuran fotoğrafçı.

Richard Whelan'ın kaleme aldığı bu kitap, onunla tanışıp âşık olunca "bizi ancak kazma-kürek ayırabilir" dediği ve İspanya İç Savaşı'nda ölünce ikisini gerçekten de kazma küreğin ayırdığı Gerda'yla büyük aşkı, Hemingway'den Steinbeck'e, Gary Cooper'dan Picasso'ya ve Ingrid Bergman'a kadar kolayca kurduğu arkadaşlıkları ve ömrü boyunca kendini göçmen sayıp eline geçen her kuruşu çevresindekilerle harcamaya ayırtan gönlübol tutumuyla Robert Capa'nın en kapsamlı ve doğru biyografisi olarak kabul edilmektedir

Sayfa Sayısı: 384
Etiket Fiyatı: 25 TL

Robert Capa: Kanın Beyaz Sesi - Islık Yayınları  Fotoğraf Kitabı
İnsanoğlunun unutkanlığına, hafıza kaybına hayret ediyorum.
Eğer bu iki özellik olmasaydı, insanoğlu tarihi boyunca savaşmaz, kan ve gözyaşıyla ömrünü tüketmezdi. Hiç olmadı birinde ders çıkarır ve buna bir dur derdi! Ancak ne yazık ki insanoğlu unutmaya mahkûm ve benzer şeyleri tekrar tekrar yaşamaya da! Capa'nın savaş fotoğraflarını gördüğümde, iki düşünce dolandı beynimde. Birincisi, görsel tanıklık kadar hiçbir şey insanı etkilemiyor. İkincisi, iyi bir sanatçı fotoğrafçıysa çektikleriyle, yazarsa yazdıklarıyla, ressamsa boyasıyla öyle bir not düşüyor ki insanlık tarihine, insanlığın gündeminden asla düşmüyor. Capa bu adlardan biri. Çünkü o insanın kötü ve iyi özünü keşfediyor, onu objektifinden yansıtıyor.
Kimi fotoğraflara baktığınızda, bunların yıllar önce değil, savaş döneminde değil, bugün çekildiği kanısına varırsınız. Özellikle yaşanan göçmen dramına baktığınızda, haber bültenlerinde veya sosyal medyada çatışma, savaş görüntülerine baktığınızda, onun fotoğraflarıyla nasıl örtüştüğünü fark edersiniz.
Savaş fotoğrafları, yüzlerdeki hüzün beni bugünden koparıp o günlere götürürken, yaşanan aynılık zaman üstü bir yerde durmamızı sağlıyor. Bu fotoğraflardan biri bellek antolojime yerleşti. Elinde torbaya sarılmış udu, kolunda karısı, göçmenliğin, sürgünlüğün çok yönlü bir portresi.
Bu fotoğraflar, bana nice romanları zihnimde yeniden canlandırdı. Erich Maria Remarque'den Heinrich Böll'e, Theodar Plievier'ye kadar sayfaları yeniden gözümün önüne geldi. Babasız çocuklar, bir lokma ekmeğe muhtaç olanlar...
Capa'nın fotoğraflarına bakarken şu soruyu sormaktan kendimi alamıyorum: Dünyada ne değişti?
Hiç bir şey yanıtı beni utandırıyor. (Doğan HIZLAN)

Sayfa Sayısı: 160
Etiket Fiyatı: 60 TL

Robert Capa'yı Beklerken - Doğan Kitap
Bir yandan savaşın acımasızlığına tanıklık ederken bir yandan da aşkla ve fotoğrafla direnenlerin hikâyesi...

20. yüzyıl savaşlarının en çarpıcı görüntülerini insanlığın belleğine kazıyan fotoğraflar için deklanşöre basan kişidir "Robert Capa". Bir efsane isim. Bu efsaneyi yaratan da tutkulu bir aşktır. Capa'nın yoldaşı ve meslekdaşı Gerda Taro ile yaşadığı maceralı ilişki.

"Ama kendini ona en yakın hissettiği zaman Hanoi'nin birkaç kilometre uzağında, Doai Than yolunda olduğu andı. Capa uzun zamandır hiçbir şey hissedemeyinceye dek içerek ciğerlerine zarar veriyor, artık onsuz yaşamaktan bıkmış, öldürülmek için imkânsızı uyguluyordu. Sıcaklık, nem, tahtakurularıyla dolu sefil oteller, seher güneşinin altındaki pirinç tarlalarının parıltısı, balıkçıların tarlaların üzerinde dalgalanan sallanan sandalyelerinin kırılgan sırıkları, toprak yollarda yalın ayak pedal çeviren genç kızların salyangozları andıran şapkaları, dağların taze yeşili, bir pagodanın altın rengi sivri kuleleri, buzlu çay termosu, uçakların uğultusu, uzun çalıların arasında dolanan, dört bir yandaki Viet Minh askerleri. Giuseppe de Santis'in filmi gibi 'Acı Pirinç' adını taşıyan röportajı için son fotoğrafları çekmek üzere jipten atladı. Hendeğin öbür tarafında ilerleyen adamların ters ışıkta fotoğrafını çekmek üzere taze çimlerin yumuşak yamacına yavaşça, ayaklarını basmadan, çıktı ve birden, deklanşöre basmasıyla, klik, dünya parçalara ayrıldı. Doai Than'da. Hanoi'de."

Sayfa Sayısı: 216
Etiket Fiyatı: 21 TL (TÜKENMİŞ)