Çizgi Roman Atölyeleri

Başlatan ümitkr, 18 Ekim, 2009, 18:31:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

19 Ekim 2009 Pazartesi
October 19, 2009 Monday
13:00 – 14:00
Ümit Kireççi / Ridvan Soray
Çizgi Roman Atölyesi / Learning With Cartoons

EliteWorld Prestige Hotel - Taksim
Sehit Muhtar Caddesi No:42 34435 Taksim/Istanbul/TURKEY
Tam program - http://www.tiaistanbul.org/

ümitkr

Tudem Yayinlari Darüssafakali ögrencilerle "Karikatür Okuma Atölyesi" gerçeklestirecek!..

Izmir Saat Kulesi Karikatürcüler Grubunun hazirladigi, Nasrettin Hoca Karikatür Sergisi Tudem Yayinlari sponsorlugunda 12 Subat tarihinde Kadiköy Belediyesi Halis Kurtça Kültür Merkezi'nde açildi.
Sergi, 26 Subat Cuma aksamina kadar ziyaret edilebilir.
Nasrettin Hoca Karikatür Sergisi'nin 21 Subat Pazar Günkü Konuklari Darüssafakali Ögrenciler...

21 Subat Pazar günü saat 11.00-12.30 saatleri arasinda Darüssafaka Egitim Kurumlari ögrencileri Tudem Yayinlari ve Halis Kurtça Egitim Merkezi'nin konugu olarak sergiyi ziyaret edecekler.

Özel Bir Etkinlik...
Sergi ile paralel olarak "Karikatür Okuma Atölyesi"

Karikatür Okuma Atölyesi, oyuncu-yazar Ümit Kireççi'nin yönetiminde gerçeklestirilecektir.Atölye çalismasi sonrasinda katilimcilara çesitli ikramlarimiz olacak.

Detayli bilgi için Aydin Ileri ile irtibata geçebilirsiniz.

Tel: 0(530) 874 87 31

Not: Bu atölye çalismasinin TRT Çocuk Haberin Olsun programi tarafindan degerlendirilebilecegini düsünüyoruz.

Bilgilerinize,
TUDEM YAYINLARI

:) Beklerim... Sergiden sonra Bahariye'de çocuk oyunum var. Gelen olursa birlikte geçeriz.

ümitkr

Türkan Saylan hocamizi anma senliginin ikincisi Akçakoca Belediyesi'nce düzenleniyor bu sene. 17-20 Haziran 2010 tarihleri arasinda gerçeklesecek etkinliklere yazarlar, ressamlar, karikatüristler ve ÇROP çesitli atölyelerle katiliyor.

Afis - Hande Dilek Akçam
"ÇROP Çizgi Roman Yapalim Atölyesi"
ÇROP (Çizgi Roman Okurlari Platformu) Ümit Kireççi - Ridvan Soray
Encümen Salonu
Günboyu
Programin tamamini isteyenler mailto:croplatform@gmail.com dan talep edebilirler.

ümitkr

Pera Egitim, Geleneksel Japon kültürüyle günümüz ileri Japon teknolojisini birlestiren "Japon Medya Sanatlari Festivali Istanbul'da - 2010" sergisi kapsaminda gençlere ve yetiskinlere yönelik manga egitim atölyeleri düzenliyor.

Pera Egitim ve Çizgi Roman Okurlari Platformu (ÇROP) isbirligiyle düzenlenen "Manga Çiziyoruz" atölyesi Ümit Kireççi, çizgi roman çizerleri Necmi Yalçin ve Tayfun Sezer'le gerçeklesiyor.

Manga ve anime meraklisi gençler ve yetiskinleri bulusturacak atölyede Manganin kisa tarihi, teknikleri, alisilagelmis çizgi roman tarzlarindan (Frankofon, Comics, Fumetti) farklari, anlatim olanaklari ve tür olarak dünyadaki yeri üzerinde durulacak.

Çizim teknikleri ile baslayacak atölye çalismalari belirlenmis bir öykünün çizimiyle devam edecek. Temel çizim teknik ve detaylarinin ardindan da tam sayfa öykü çizimine geçilecek.

2 saat sürecek bu ilginç deneyim sonunda her katilimcinin bir manga romani olabilecek.

Egitim günleri ve saatleri
19 Eylül Pazar
12.00-14.00
14.30-16.30

25 Eylül Cumartesi
12.00-14.00
14.30-16.30

2 Ekim Cumartesi
12.00-14.00
14.30-16.30

Katilim ücreti: 25 TL
*Atölye çalismalari 15 yas ve üzeri içindir.
** Katilim için rezervasyon gereklidir / Kontenjan sinirlidir
Rezervasyon için 0212 334 99 00 (4)
egitim@peramuzesi.org.tr

ümitkr

"ÇROP Çizgi Roman Yapalim Atölyesi" 7. Uluslararasi Çocuk ve Iletisim Kongresi'nde çocuklarla bulusuyor. Yazar Ümit Kireççi ile çizer Hande Dilek Akçam bu etkinlikte iki gerçeklestirecekler.

Anaokulu - 3. siniflara yöneliktir (6-9 yas)
20 Ekim 2010 Çarsamba
saat 14.15 - 14.45
14.50 - 15.30

Gözlemci olarak katilmak isteyen yetiskinler ve detayli Kongre bilgisi edinmek isteyenler croplatform@gmail.com'a yazabilirler

ümitkr

1 KASIM PAZARTESI  2010

TÜYAP ÇOCUK KULÜBÜ
14.45-15.45
Atölye: "Çizgilerle Öykü Atölyesi"
Uygulayan: Nurettin Igci, Ümit Kireççi
Düzenleyen: Bu Yayinevi"

Eglenmek isteyenlere kapimiz açik :)

ümitkr

Ümit Kireççi'nin çizgi roman senaryosu yazma ve öykü oluşturmayı, Necmi yalçın'ın çizgi roman çizmenin inceliklerini uygulamalı olarak göstereceği atölye Pera Müzesi'nde gerçekleşecek:
Çizgi romanın ne tür bir sanat olduğunu ve tarihinin anlatımıyla başlayacak atölye çalışması, öncelikle çizimle ilgili teknik bilgileri, öykü oluşturma tekniklerini ve yazım çalışmalarını içeriyor. Devamında ise çocuklar en az bir sayfalık çizgi romanlarını oluşturuyorlar.

4 Şubat Cuma:
12.30-14.30 (7-12 yaş) (Rezervasyonlarımız dolmuştur.)
15.00-17.00 (7-12 yaş) (Rezervasyonlarımız dolmuştur.)

Etkinlik ücreti: 30 TL

Rezervasyon ve Bilgi için:
egitim@peramuzesi.org.tr
0212. 334 99 00 / 4

Not - Sırada Karikatür var 12 Şubat

ümitkr

İlüstratör ve karikatürist Hande Dilek Akçam ile Ümit Kireççi'nin birlikte yürütecekleri atölyede biraz tarih, biraz karikatür okuma-anlama, biraz sohbet, bolca çizim olacak.

Çizgi roman üzerine çizim ve teknik bilgilerin anlatımıyla başlayacak atölye çalışması, karikatürde espri bulma ve mizah üretme üzerine devam edecek ve karikatür çizimleriyle sona erecek.

12 Şubat Cumartesi:
12.30-14.30 (7-12 yaş) (Rezervasyonlarımız dolmuştur.)
15.00-17.00 (7-12 yaş) (Rezervasyonlarımız dolmuştur.)

Etkinlik ücreti: 30 TL

Rezervasyon ve Bilgi için:
egitim@peramuzesi.org.tr
0212. 334 99 00 / 4

ümitkr

Tudem Yayınları'nın çizgi roman markası Desen'den, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında, D&R Forum İstanbul ve D&R Suadiye mağazalarında düzenlenecek iki özel çizgi roman atölyesi. Ümit Kireççi ve Necmi Yalçın tarafından gerçekleştirilecek atölyelerde, Desen Yayınları katalogundan, sevilen çizgi roman kahramanları üzerine bireysel ve kolektif çizim çalışmaları düzenlenecek.
Katılımın ücretsiz olduğu ve herhangi bir çizim altyapısının aranmadığı atölyelere tüm çocuklar davetli.
Spirou, Fantasio, Felaket Kral, Yalınayak Gen ve daha pek çok kahraman sizleri D&R Forum İstanbul ve D&R Suadiye mağazalarına davet ediyor.
Eğlenceli bir hafta sonu geçirmek isteyenler, sakın kaçırmayın!..

http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2011/04/desenle-cizgi-roman-atolyesi.html
DESEN YAYINLARI

ümitkr

14 ve 15 Ocak 2012 tarihlerinde gerçekleşecek "Ders: Müze/Drama, Yöntem: Drama/Müze" etkinliği kapsamında Ümit Kireççi, ödüllü İlüstratör - ressam Ayşe İnan Alica'la birlikte "Çrop Çizgi Roman Atölyesini" gerçekleştirecek.

"Yaratıcı drama yöntemiyle çalışmayı, müze ve benzeri diğer tüm ortamları eğitim amaçlı kullanmayı ve çocukları tüm sanat dallarıyla tanıştırmayı amaçlayan derneğimiz 14-15 Ocak 2012 tarihlerinde 09.00-16:00 saatleri arasında Bilkent İDV İlköğretim Okulu'nda "Ders: Müze/Drama, Yöntem: Drama/Müze " başlıklı seminer ve atölyeler düzenlemiştir. Seminerimize, bu konuyla ilgilenen öğretmenler, yaratıcı drama liderleri, lider ve öğretmen adayları, eğitim fakülteleri öğrencileri ve tüm çocuk müzesi gönüllüleri katılacaktır."

14 Ocak 2012 09.00-10.00 Kayıt
10.00 Açılış

BİLDİRİLER
-Doç. Dr. Ömer Adıgüzel
Çocuk Müzeleri Derneği Başkanı
Çocuk Müzeleri-Kapsam-Amaç

-Necla Ülkü Kuglin
Çocuk yazarı
Çocuk Müzeleri Derneği ve Eski Başkanı
Çocuk Müzeleri Derneği -Çocuklarla Şenliğe

- Doç. Dr. İsmail Güven
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi
Çocuk Müzlerinin Dünya'daki ve Türkiye'deki Tarihçesi

Halil Demirdelen
Arkeolog –Müze Eğitimcisi
Arkeoloji Müzelerinin Eğitim Ortamı Olarak Kulanılması

Öğrt.Grv. Dr. Ayşe Okvuran
Çocuk –Müze Dostluk treni ve müze Eğitim Paketi (unicef-ANK.Ünv. Ortak projesi)

13.30-16.00
-Müjdat Özbahçıvanoğlu
Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı
Çocuk Gözüyle Hititler Hattuşa'yı Keşfediyorum

Hülya Gök - Ferhunde Aytaç
Tarih Öğrt. – Felsefe Öğrt.
Genç Evliya Çelebiler Yollarda

-Aydın İleri
Kütüphaneci-Yayıncı
Yaratıcı Çocuk Eğitiminde Kütüphane

-Ceren Göğüş
Kültür ve Turizm Bakanlığı (Arş. Eğtm. Gnl. Müd.) Folklor Araştırmacısı
Geleneksel Çocuk Oyuncakları

Opr.Dr.Cahit Koçak
ÜTOPYA Kurucusu
Her Çocuk Bilim Adamıdır Şu Eğitim Olmasa

12.30-13.30 Öğle Arası 16.00 kapanış
15 Ocak 2012
10.00- 13.30

ATÖLYELER
Necla Ülkü Kuglin
Eski Tişörtlerden Hayvan Kostümü Yapımı-Masal Oluşturma

Ömer Adıgüzel
Müze Ortamında Drama UygUlamaları

Ali Öztürk
Yaratıcı Müziğe Giriş

Ümit Kireçci – Ayşe İnan Alican
Ç.R.O.P. Çizgi Roman Atölyesi

Fatma Akfırat
PDR Hizmetlerinde Yaratıcı Dramanın Kullanılması

Öney Olcaytu – Hüseyin Dilan
Karagöz-Hacivat Yapımı-Oynatım

Ebru Turan Vural
Okul Öncesinde Yaratıcı Drama

14.30 – 16.00
Atölye İzlenimlerinin Paylaşımı ve Seminerin Değerlendirilmesi

Atölye ücreti 3 saatlik atölye için 60Tl Lisans Öğrencileri için 50 Tl 'dir.

Bilgi ve kayıt için:
Cocukmuzem.org
Seçil Coşkun Tel: 0506 301 76 49 email: cmuzem2000@mynet.com

Seminer Adresi: İDV. İ.Ö.Okulu Bilkent Üniversitesi Doğu Kampüsü Bilkent /Ankara
Not: Seminer kayıtlarımız 25 Aralık- 10 Ocak tarihleri arasında Selanik cad. 41/3 adresinde yapılacaktır. Tunus Cad. ve Sıhhıye köprüsü üstünden kalkan Bilkent Ünv.TD ve SD servislerini kullanarak seminer adresine ulaşabilirsiniz.

ümitkr

3-4 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleşecek olan şenlikte çizgi roman, çocuk edebiyatı ve tiyatrolarımızın önemli sanatçıları çocuklarla buluşuyor.
4 Mayıs 2012, Cuma saat 10.00'da Ümit Kireççi çocuk ve yetişkinler için ortak hazırladığı stand - up gösterisi "İmdat! Her Yerde Çocuk"la sahne alacak, saat 11.00'de de ÇROP Çizgi Roman Atölyesi Rıdvan Şoray ve Ümit Kireççi yönetiminde çocuklarla buluşacak. 
Yer - Bakırköy / Ataköy, Yunus Emre Kültür Merkezi

Programın tamamı - http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2012/04/crop-cizgi-roman-atolyesi-turkan-saylan.html

ümitkr

Farklı çalışmalarla dikkat çeken CerÇocuk Sanatevi Ankara Sıhhiye'de "Çizgi Roman Yapalım" atölyesi açmış, ilgililere duyurulur:

"CerÇocuk'tan Merhaba,

Ankara'da sanatın en önemli adresi olan CerModern'de 2011 Aralık ayında "CerÇocuk" atölyesi başladı!

Aslı Tanrıkulu ve Pınar Öztürk sorumluluğunda gerçekleştirilen Pazar atölyesi resim, heykel, kolaj gibi plastik sanatların tüm olanaklarıyla minik sanatçı adayları için bilişsel, zihinsel, duygusal ve sanatsal gelişimlerini destekleyici bir program sunmaktadır.

Çocukların o eşsiz dünyasının sanatla desteklenmesinin onların bilişsel, zihinsel, duygusal ve sanatsal gelişimlerine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Çağdaş sanatın örneklerinin sergilendiği, sanatçılarla aynı havayı soludukları CerModern'de minik sanatçıların bizlere çok şey öğreteceğini düşünüyoruz. Çocuklarla birlikte öğrenmenin, onlarla birlikte üretmenin CerModern'e, ailelere ve Ankara'ya çok şey katacağını düşünüyoruz. "

CerÇocuk Facebook Grubu

ümitkr

TUDEM Yayınlarının D&R Etkinlikerinde yer alan "Çizgi Roman Atölyesi" Ümit Kireççi tarafından yönetilecektir. Alana ilgi duyan başta çocuklar olmak üzere herkes bekleniyor

ümitkr

Bilgi Eğitim, farklı sanat dallarında uzman eğitmenlerle meraklılarına sekizer haftalık eğitimler sunuyor. Çizgi roman, çizim, teori ve tarihçesi, esprili çizgi, çizgi roman, karikatür bu konular içinde yer alıyor:

Çizgi Roman Teorisi ve Tarihçesi

Çizgi-Roman'ın tarihçesi, modern çizgi-romanın gelişimi, tamamen kendine özgü içsel anlatım özellikleri, bu anlatım biçimine özgü gramer ve vokabülerinin öğretilmesi, semiotik temeli, diğer disiplinlerle doğrudan ve dolaylı (güncel ve potansiyel) ilişkisi, 'Graphic Novel' diye adlandırdığımız biçimin aslında bir 'akım' olduğu ve buna önayak olan (1980 sonrası) ikon yaratıcıların Pulitzer ödülü dahil çeşitli ödüller kazanmış ve çizgi-roman dünyasında 'kanon' olarak kabul edilen eserlerinin kurs sırasında öğrendiğimiz temeller ve ayrıca kültürel, politik, tarihsel, psikolojik ve sosyolojik çerçeveler içinde, tartışılması...
Eğitmen: Gazi Emin Mehmet Adanalı
Süre: 8 hafta
Tarih: 5 Nisan-24 Mayıs 2014
Cumartesi 14:00-17:00
Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü

Esprili Çizgili Karikatür Atölyesi
Evde defterine karikatürler çizmeye çalışan, mizah dergilerinde karikatürlerini yayınlatmayı hayal eden amatör çizerlerin atölyesi başlıyor. Gel kendi esprini bul, kendin çiz. İçindeki karikatürcüyü keşfet. Gülmek hayatının bir parçası olsun.
Espri bulmanın incelikleri, esprinin kağıda dökülmesi, kendine has espri ve çizgi yaratmanın yolları, karikatürist olmanın temel adımları bu atölyede atılıyor.
Atölye bitiminde ise hep beraber bir sayılık mizah dergisi çıkararak, dergicilik deneyimi de yaşayacaksınız.
Mizah dünyasının eğlenceli tarihi de atölye boyunca sizlere arkadaşlık edecek.
Eğitmen karikatürist: Tan Cemal Genç
Konuk karikatürist: Doğan Güneş (Penguen Dergisi)
Süre: 12 Nisan 2014-31 Mayıs 2014
Cumartesi  13.00-16.00

Çizgi-Roman Atölyeleri
Çizgiyi bir aşk, meslek ya da hobi olarak görenler için sunulan eğitim, katılımcıların seviyelerini gözetmeksizin çizgi-roman alanında kendisini geliştirmek isteyen herkese açıktır.
Teori & Tarihçe:
Bu alanda gerçekleştirilecek çalışmalarda ise çizgi-roman tarihçesi, modern çizgi-romanın gelişimi, kendine özgü içsel anlatım özellikleri, grameri, vokabüleri ve semiyotik yapısı, diğer disiplinlerle güncel ve potansiyel ilişkileri, 'Graphic Novel' kavramı, ünlü sanatçıların ve eserlerinin kültürel, politik, tarihsel, psikolojik ve sosyolojik yansımaları anlatılacaktır.
Eğitimin İçeriği:
Sanat: Bu alanda gerçekleştirilecek ilk atölyede katılımcılara kendi çizgi-roman ve hikayelerini oluşturabilmeleri için yeterli olacak bilgiler ve teknikler öğretilecek; ikinci atölyede ise bu öğretiler daha üst seviyeye taşınacak ve katılımcının içinde var olan sanatçı çizgi-roman endüstrisine kazandırılacaktır.
Eğitmenler:
Ergün Gündüz
Galip Tekin
Mehmet Emin Adanalı
Süre: 5 Nisan-27 Mayıs
8 hafta, 72 saat Salı 19.00 - 22.00
Cumartesi 10.00 - 13.00 / 14.00 - 17.00

ümitkr

Çizgili Atölye (Çizgi Roman/Storyboard Atölyesi) – Başlangıç: 12 Mayıs 2014 – Her Pazartesi – 19:00-22.00

Detaylı bilgi ve ön kayıt için;

http://karanlikisleratolyesi.com/atolye-evi/cizgili-atolye/