ARAKÇI- Michael Cho - KaraKarga

Başlatan V, 19 Ağustos, 2016, 20:03:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

KİTABIN TANITIMI
Bir zamanlar Corrina Park'ın büyük planları vardı. Üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı okuduğu için bir gün çok popüler bir roman yazıp, bir yazar gibi yaşama hayalleri kuruyordu. Ama son beş senedir aynı reklam ajansında çalışıyor ve yazdığı tek şey reklam metinleri. Corrina, hayatında daha fazla bir şeyler olması gerektiğini biliyordu. Ama o da, kendi kuşağındaki herkesin sorduğu o meşhur soruyu soruyordu: Onları nerede bulacaktı?

Karşınızda, genç bir kadının büyük bir şehirde mutlu olma ve kendi kendine yetebilme çabalarını anlatan harika bir kitap var ve bu kitap aynı zamanda, yazar/çizerin ilk grafik romanı.

"Arakçı adındaki bu ilk grafik romanı ile Michael Cho, adını Anya Ulinich (Petropolis),
Jillian Tamaki (This One Summer) ve Marjane Satrapi (Persepolis) gibi isimlerin arasına yazdırmayı hak ediyor." -Huffington Post

"Kitapta şehir, hem yalnız hem de birçok olasılığı içinde barındıran bir karaktere bürünüyor.

Üzerinde zaman harcandığı belli olandiyaloglarını bir kenara koyarsak, yalnız bu yönüyle bile bu grafik roman, insanda çaresizlik duygusu vekarar verme isteği uyandırıyor." -Los Angeles Times

"Cho'nun çizimleri yoğun ve gül rengi şehir manzaralarıyla gerçekten çok güzel. Şehir yaşamının yalnızlığını çok iyi yansıtıyor. Dikkate değer bir grafik roman."
-Entertainment Weekly

"İstemem,eksik olsun.."

Ralph

Benim ilgimi çekmeyi başardı. Güzel bir öyküye benziyor.

memospinoz

nikopol

Memlekette guzel seyler de oluyor. Amazon'daki yorumlara baktim, millet begenmis. "Kurumsalda calisan" arkadaslarin hosuna gidecek bir calisma. Kara Karga zaten, sehirli, beyaz yakali kesime hitap edecek eserler basiyor. Memlekette bunlarin sayisi, Kara Karga'yi yasatmaya yetecek rakama ulasti mi, yakinda anlayacagiz.

Mrtekin

Memlekette, Tex, Zagor gibi babalar 1000-1500 arasında satarken; fumettinin çoğu serisinin maliyetlerini çok uzun zaman boyunca 500-700 arası (100-200 kişiyi bizim forumdan nokta atışı bulursunuz zorlasanız. :)) kişi çekti. (Bazı serilerde 350'ye kadar düşüyor.)

Bu minvalde; "kurumsalda çalışanlar" bu yükü taşır diyorum...Karakarga alternatif/bağımsız sevenlere yeni bir kapı açtı...O alandaki boşluğu güzel bir şekilde dolduruyor. Bir zaman sonra o alan tamamı ile Karakarga tarafından domine edileceğinden demek ki ticari açıdan güzel bir hamle yaptılar diye düşünüyorum...

They drew first blood...

nicholaihel

Kapağı da örnek sayfalardaki çizimleri de beğendim. Bizi şaşırtmaya devam et Karakarga, tebrikler :)

ferzan

Oooo, hadi bakalım. Ana akım dışı çizgi romanlarla çevriliyoruz inceden. Ne güzel. Albenisi yüksek bi albüm benim için de. Yalnız KaraKarga 'nın bu birbirinden güzel yayınlarına yönelik tek eleştirim, kitapları arka arkaya rafa dizince bir tuhaf durması. Patience, Pyongyang ve Tepe 'yi ardı ardına dizdigimizde, kapağın sırta olan bombesi ve ince dokulu kapağın kalın iç sayfa tomarı dolayısıyla kapak ağırlığını ortadan kaldırmasına sebep oluyor. Ucuza malolsun, içeriğe de ayak uydursun derken güme giden, sırtla kapağı birbirine geçiren bu tutum, bu güzel yayınların nazar boncuğu olsun artık.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nightrain

Karakarga'ya maşallah diyelim de, nazar değmesin. Her ay sektirmeden yeni kitaplar yayınlıyorlar. Acaba ilerde M.K.Perker kendi çizdiği Air serisinide basar mı? Umarım basar.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

Alıntı yapılan: nikopol - 19 Ağustos, 2016, 23:45:49
Memlekette guzel seyler de oluyor. Amazon'daki yorumlara baktim, millet begenmis. "Kurumsalda calisan" arkadaslarin hosuna gidecek bir calisma. Kara Karga zaten, sehirli, beyaz yakali kesime hitap edecek eserler basiyor. Memlekette bunlarin sayisi, Kara Karga'yi yasatmaya yetecek rakama ulasti mi, yakinda anlayacagiz.

Beyaz yaka çizgiromanları...

Hiç böyle düşünmemiştim :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

tenten

Çizimler ve renk seçimi çok güzel. Goodreads'te çizimler beğenilmiş, ama çizgi roman okurları hikâyeyi pek beğenmemiş. Gerçi her şey ne beklediğinize bağlı. Tek şikayetim kitabın fiyatı. Marmara Çizgi 96 sayfalık Venom Carnage'ı 15 tl'den satıyor. 48'er sayfalık Avenging Spider-Man'leri 8 tl'den sattıklarını düşününce gayet makul bir fiyatlandırma. 96 sayfalık Arakçı 25 tl, bu koşullarda bu fiyat biraz yüksek değil mi?

memospinoz

Venom Carnage sanırım çiftli Avenging Spider-Man gibi basılmış. Yani biraz kalınca bir fasikül (dergi) gibi. Ama bu kitap normal cilt halinde basılı. Aradaki fiyat farkı bundan kaynaklı olabilir.

memospinoz

Bugün gelen kargolardan Venom Carnage de çıktı. Ve kalınca bir fasikül olarak basılmış. Yani fiyatı bu yüzden bu kadar uygunmuş.

nicholaihel

Kapağını çok sevdiğimi yukarıda belirtmişim. Yineleyeyim. Çizgi roman işleri ile ilgilenmeseydim dahi elime alır incelerdim.

Bir çırpıda okunuyor. Renklendirmeleri güzel. Şehir ve metro/toplu taşıma karelerini sevdim. Bir metropol veya anadoluda küçük bir şehir farketmez. Yalnız, mutlu olduğundan emin olmadığı, hayatın kendisini (hasbelkader) getirdiği bir işte çalışan, geceleri televizyon karşında sızarak uyuyuan... pek çok insanın kendinde birşeyler bulabileceği bir öykü.

"...Bazen böyle şeyleri sadece bir camın arkasından görebildiğimi düşünüyorum."

HacıGeraltEmmi

Güzel bir albüm. Biraz da mesleki anlamda kendime yakın bulduğumdan daha bir severek okudum. İnsanın karakterine ters bir meslekten geçimini sağlamak zorunda olması ne acı. :-[ Kitabın çizimleri güzel, renklendirme çocuk şekerleri gibi tatlı, tam öyküsüne uygun şekilde al beni diye bağırıyor.
Farklı bir tat arayanlara öneririm. Karakarga'nın yayınları şimdiye dek hiç üzmedi beni, her okuduğumdan ayrı keyif alıyorum. Satışları, okuyanları bol olsun.

ferzan

Geçen hafta okuduklarım arasında Arakçı da vardı...

Hani, öyle aman aman bir yere varan müthiş bir öykü değil ama ölçülü, naif, yerli yerinde ve isabetli bir 90 küsür sayfalık zevk silsilesiydi benim için...Bir de hakikaten ofis ve kurumsal ortamlara maruz kalanların ayrıca yakalayacağı, özeleştiri babında birkaç küçük tokat var...Okurken içim cız etti o birkaç sayfada, doğrudan empati kurdurdu...

Hafif ama kesinlikle boş olmayan, tam dinlenmelik bir eser...Bu ayarda kitaplar çoğalsa, o en hararetli okumalarımız arasında vaha gibi gelir, yarımşar saatlik mola, rahatlama gibi gelir...Dediğim gibi, çok büyük beklentiniz olmasın ama kesinlikle de göz ardı etmeyin, tadına bakmadan geçmeyin...Vakit kaybı değil çünkü...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com