Gizli Tarih - Alfa Çizgiroman

Başlatan memospinoz, 23 Ağustos, 2016, 21:57:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Benim de gözüme bugün İzmir-Kitapsan'da takıldı ve biraz inceledikten sonra hemen aldım.

Baskı-fiyat performansı çok iyi bence. Frankofon yokluğunda ilaç gibi geldi.

Seri uzun ufuklu; dileriz devamı gelir.
They drew first blood...

Mrtekin

Şimdi bitti.

Şimdi şöyle bir durum var; okuyacak olanlar gerçekten iyi konsantre olsunlar; ben belli bir noktadan sonra dikkatimi Cidde'n kaybettim; ve; sırf bitirebilmek için hızlıca bitirdim. Tercüme sorunlu gibi biraz sanki; yani; hiçbir şekilde beni sarıp sarmayalamadı. Ama çizimlerin gayet güzel olduğunu belirteyim.

Konu klişe. Özel güçlere sahip 4 kardeş Arkonların; tarihin belli dönemlerinde birbirleri ile mücadelesine dayalı. Güya denge bir şekilde oluşuyor böylelikle. Bu bağlamda tarihin özel dönemleri işbu mücadele kapsamında bükülerek yeniden yorumlanmış.

İlk konu; Hz.Musa ve Firavun öyküsü. Diğerleri ise Haçlı Savaşları ve Avrupa'da Papalık-İmparatorluk savaşı üzerine. Ve evet bir Zaman'lar Papalığında kendi orduları vardı.

Şahsen; ben; bu tarzda Yky'den Haçlı Savaşları'nı ve Çizgi Düşler'den 3.Ahiti daha başarılı buldum. Bu seride özel olan ne var; çıktıkça ileride anlaşılır herhalde...

Nedir ki; Frankofon yokluğunda başka da şansımız yok galiba...Elimiz mahkum, çıktıkça okuruz ama ehh işte..

Keşke Alfa; Thorgal Dünyasına yatırım yapsa idi...Ne bayram ederdik...
They drew first blood...

memospinoz

Günümüzden 300 yıl kadar önce ölmekte olan bir şaman 4 kardeşe 4 fildişi verir. Tarih, bu 4 kardeşin, bu ölümsüz arkhonların güç ve intikam oyunlarının sahnelendiği bir alana dönüşür. Tarot kartlarının gizemli kökeninde belki de bu fildişleri yatıyor! Bilindik tarihin gizli gerçeklerini keşfedin!tarihin onca açıklanamaz olayının arkasında nelerin yattığını görün. Büyük londra yangını neden çıktı? I. Dünya savaşının gerçek tarafları kimlerdi? Napoleon'un mısır seferinin gerçek amacı neydi?
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 195
Etiket Fiyatı: 25 TL

Mrtekin

Oha; bu ne hız:-) Alfa iyi gidiyor...
They drew first blood...

maeglin

Daha firsat olup birinciyi okumamistim :D

nocardia

Ben de daha yeni aldım, hatta aldıklarım listesine bile yazmamıştım daha. Serinin devamı da aynı hızda basılır umarım.

HacıGeraltEmmi

İlk albümü okudum. Çevirideki hatalar ve kötü balonlamasını kenara koyarsak beğendim diyebilirim. Tarihe fantastik yaklaşım ilgi çekici bir konu. Çizimleri ve renklendirmesi zaten çok iyi ama bazı sayfalar gerçekten muhteşemdi. Alfa bu fiyata iyi iş çıkarmış ama umarım ikinci albüm ve sonrası için en azından çeviri ve editörlük kısmına daha özenli davranırlar.

HacıGeraltEmmi

Hay maşallah :o
Alfa hızlı gidiyor, inşallah gerekli ilgiyi görürler.

nicholaihel

Alıntı yapılan: designer73 - 05 Ekim, 2016, 21:36:50
Hay maşallah :o
Alfa hızlı gidiyor, inşallah gerekli ilgiyi görürler.

Frankofon müptelası olarak alma kararı veremedim bir türlü. Bence çok da doğru tercihler yapmıyorlar. Yine de sonrası için başarılı olmalarını istiyorum.

maeglin

Birinci cildi az önce bitirdim. İkinci cildi de dün aldım hemen onu da okumaya başlamayı düşünüyorum. Gözüme batan ufak birkaç baskı hatası ve anlam düşüklüğüydü onun dışında herhangi bir sorun göremedim. Çizimleri falan çok hoş, patlama sahnelerinden korku anlarına kadar çok güzel yansıtılmış. Nacizane önerim öyküyü iyi anlamak benim gibi sürekli hangi kardeşte ne vardı sorununu yaşamamak için tek oturuşta bitirilmesi ya da çok ara verilmeden okunması yönünde. Müthiş bir derinlik aranıyor ise ilk ciltte henüz o tür bir derinlik yok ama okunabilir diye düşünüyorum.

Hafif Spoiler içerebilir

M.Ö 3000 yılında Büyük Baba Kurdun ölümü sırasında dört kardeşe verilen dört Fildişi ile başlıyor hikaye. Bu taşlar, gücü, korkuyu, bilgeliği ve yıkımı simgeliyor. Onlarca yıl boyunca Arkhonları bir arada tutan taşlar aynı zamanda kullanan kişinin ihtiraslarına bağlı olarak etki ediyor. Tarihin akışını belirleyen dört kardeşten özellikle Dyo ve Reka nispeten kötü tarafta yer alırken Erlin ve Aker daha uyumlu görünüyor.

M.Ö 1350'de Mısır'da devam eden ilk hikaye ise Musa'nın kavmini, Mısır esaretinden kurtararak Kenan illerine götürmesini ve Erlin'in yardımını konu alıyor. Dyo, ise Firavun ile birlikte hareket ediyor. Bu arada tüm öykü boyunca dört kardeş ve Arkhonların gücü öne çıkarken Eikonlarla karşıt bir taklit güç oluşuyor. Öykü de zaman geçişleri biraz hızlı fakat Rönesans döneminde yaşamış bazı önemli şahsiyetlerden Avrupa'nın kirli yüzüne kadar pek çok konuya değiniliyor. Ara da İstanbul kuşatması da bir bölümde yer alıyor. :) Öykü sonunda ise büyük bir sürpriz var. Bence şans tanınması gerekir.

Ciltlerin sırt kısmı da kitaplıkta şahane duruyor bu arada :)

panthei

Edisyon cidden çok iyi, hikaye ve çizimler ortalamanın üstünde bana göre, ben devam ederim.

yalcinerol345

Ciltde 4 sayı var.Çizgi ve renklendirme hatta HC kapak ile iç sayfaların kağıt kalitesi(ben kuşe kağıt diyorum)süper.Bu akşam ilk cildi okuyacağım

rumar80

Daha okumadım.  Bu yüzden konu hakkında yorum yapamam. Ama sunum ve çizimi beğendim.  Konu da iyiyse devam ederim.

HacıGeraltEmmi

2. cildi de okudum. Seri giderek güzelleşiyor. 1. Dünya savaşı dönemine geldik. Kartlar ve oyunlar çeşitlenerek yeni hamlelerde kullanılıyor. Kısa bir bölüm Osmanlı arap savaşına ayrılmış, Arabistanlı Lawrence karakteriyle sık karşılaşıyorum bu aralar (BF1 de kocaman bir bölüm ayrılmış kendisine, kitaptaki zırhlı tren saldırısı oyunda da neredeyse birebir karşıma çıkınca ilginç oldu) başka bir karakterin de yolu kısa süreliğine İstanbul'a düşüyor.
Bu ciltte hatalar da bir hayli düzelmiş gibi. Aynı hızda devamı çıkar umarım.