Red Kit Yeni Albüm - La Terre Promise *70. Yıl*

Başlatan memospinoz, 27 Ağustos, 2016, 02:31:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

4 Kasım'da çıkacakmış. Albümün adı "La Terre Promise" yani "Vaat Edilmiş Topraklar". YKY muhtemelen Aralık'ta yayınlar.

Peyami

Bugün gazetede bir yazı okudum bu konuda. Konusu kabaca Red Kit'in Yahudi bir aileye vahşi batıda rehberlik etmesi üzerine ve bu açıdan bakıldığında ailesinin bir kısmını Nazilerin öldürdüğü Goscinny'ye bir saygı duruşu olarak niteleniyor. 

En çarpıcı noktalardan birisi albümün 500.000 adet basılacak olması. 65 milyon nüfuslu Fransa'da 500.000 ilk baskı inanılmaz bir rakam. 80 milyonluk Türkiye'de bir yılda toplam kaç ÇR basılıyor acaba..?

Mrtekin

They drew first blood...

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: Peyami - 31 Ağustos, 2016, 21:44:54

En çarpıcı noktalardan birisi albümün 500.000 adet basılacak olması. 65 milyon nüfuslu Fransa'da 500.000 ilk baskı inanılmaz bir rakam. 80 milyonluk Türkiye'de bir yılda toplam kaç ÇR basılıyor acaba..?

Bu Fransa için ortalama bir rakam... Fransa'da en çok satan çizgi roman olan Asteriks'in milyonlarca sattığını, Asterix ve Şehrazat sayısının ise 6 milyon satarak rekor kırdığını okumuştum. Ama bu rakamın Fransa bazında mı dünya genelinde mi olduğuna emin değilim.

hennessy

Afu abi demişti unuttum Thorgal satışıda ciddi rakamları bulmuş Fransa'da hatta hala metroda reklamları varmış.....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Peyami

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 05 Kasım, 2016, 23:59:35
Bu Fransa için ortalama bir rakam... Fransa'da en çok satan çizgi roman olan Asteriks'in milyonlarca sattığını, Asterix ve Şehrazat sayısının ise 6 milyon satarak rekor kırdığını okumuştum. Ama bu rakamın Fransa bazında mı dünya genelinde mi olduğuna emin değilim.

2000-2013 arası Asteriks ve Titeuf albümleri başta olmak üzere 500.000'e ulaşan albüm sayısı 10 tane bile olmadı dersem yukarıda verdiğim rakamın ortalama olmadığı anlaşılır herhalde.

Mesela  2011'de en çok satan albüm 128.000 ile Le Jour du Mayflower oldu.
2012'de ise bir Blake et Mortimer albümü 250.000 satış ile en fazla satan oldu
2015 yılına bakalım mesela. En çok satan Asteriks'tir. 2.250.000. İkinci Titeuf'tür: 550.000. Bunlar dışında 400.000 satan bile olmadı.

Liste böyle gider. Sözün özü Asteriks istisnadır. Ortalamayı yansıtmaz. 
Normalde çok tanınmamış bir ÇR için Fransa'da 100.000 satmak çok iyi bir satıştır. Bilhassa Manga istilası sonrası.

Konu açılmışken meraklılarına belirtelim, Thorgal 100-150.000 bandında seyrediyor son yıllarda.
Tabii bunların TR ile kıyaslandığında muhteşem satışlar olduğunu tartışmaya bile gerek yok.
#DirenPeyami

Mrtekin

Muhteşem değil muhteşem ötesi erişilemez satış rakamları.

Burada da hiç olmazsa 1000 adet satsın (ki satmıyor.) ve seri dönsün diye dua ediyoruz.
They drew first blood...