Tommiks-Teksas'in Kronolojisini Cikarmak

Başlatan Lami Tiryaki, 12 Ocak, 2009, 23:13:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Hozcomics tarafindan 2006 yilinda yayinlanan esseGesse Magazin kitap dizisinin 1.sinde Sn Hasan Kabakci ve Sn Hasim Oz'un Turkiye'de Tommiks Teksas yayin kronolojisi ile ilgili cok ama cok onemli bir calismasi var. Ulkemizde cizgi romana adini vermis bu cok onemli iki cizgi roman klasiginin kronlojisini cikarabilmek oyle her babayigidin harci degil! Ben de tuttum bu inceleme yazisini excell'de tablo yaptim. Artik az cok Turkiye'deki Tommiks Teksas kronolojisini biliyorum. Gonul isterdiki tum o seriler bende olsun ve macera bazinda bir liste yapayim. Hangi macera hangi sayida kacinci sayfada cikmis vs. Benim klasik macera kataloglarimin en devasasi olurdu herhalde:)) Simdilik Hoz, Aksoy, Milliyet, Demirbas ve bir miktar Ceylan'la idare edecegim. Bu yayinevlerine ait maceralara bir sekilde ulasabiliyorum. Daha onceki serilerin dokumune ulasmaya ise maalesef ne tecrubemiz ne yasimiz musait. Bu yuzden Sn Hasan Kabakci'nin Hozcomics ortakliginda gerceklestirdigi ve listeye doktugumuz calismasi gercekten ovguyu hakediyor.

Turkiye'de cizgi romana adini veren ikiliden biri olan Tommiks'in, 1961 yilinda cikmis bir yilligi bile var. Boylesine bir ilgi ulkemizde hemen hemen hic bir cizgi romana nasip olmamistir. Bu kadar cok ilgi goren bir kac kusagin birden hem gecmisine hem gelecegine damga vuran boylesine bir fenomenin "zararli" bile addedilse, hic olmazsa "zararli bir yayin(!)" oldugundan dolayi bir arsivinin tutulmasi, devlet kutuphanelerinde birer orneginin bulunmasi gerekirdi. Oysa yok. Tarihcesi bir yuzyil bile olmayan efsanenin kronolojisini maalesef eski yerliler gibi kulaktan dolma ezberlerle ogrenmek zorundayiz.

Cizgi roman bir kulturdur. Bu kultur oyle ya da boyle bu memlekette olusmus ve gunumuze kadar gelmistir. Iyiki bu kulture sahip cikan Hozcomics gibi idealist yayinevlerimiz var. Onlar sayesinde baslangicini kaybettigimiz bu kulturun zamanimizdaki uzantisini yakalayabildik. Eski hazzi almasak ta esseGesse nedir ya da kimdir biliyoruz artik. Amerika'da uretilmis sandigimiz Konyakci karakterinin Italyan uretimi oldugunu ogrendik artik. Umarim bundan sonra cizgi roman isimli kulturel faaliyetlerimiz yeldegirmenlerinin gazabina ugramadan devam eder...

Selamlar
Lami

s.b

Hozcomics esseGesse Magazin 1. kitaptaki Teksas ve Tommiks kronolojisi harika bir çalisma olmus. Hazirlayanlara sadece kuru bir tesekkür edebiliyoruz. O kapak resimlerine ve tarihlerine bakarak sadece Teksas, Tommiks'in degil benim de kronolojim gözlerimin önüne geliverdi. 
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

ESSEGESSE MAGAZIN 2 (2007)

EsseGesse Magazin 2 de çok yazi yerine çok çr.a yer verilmis.
ilk 19 sayfasinda esseGesse üçlüsü hakkinda bilgi ve eserlerinden birer sayfalik örnekler verilmis.

Sayfa 20-27. EsseGesse'nin ilk yapiti Viking Olenwald var. Bir sayfasi renkli bir sayfasi sb. olan toplam iki sayfadan olusan maceralar. Evet sadece iki sayfalik maceralar.

Sayfa 28-34. Tommiks ve Çelik Bilek'in Italya da ilk yayinlandigi zamandan kalma posterler, tam sayfa kuse kagida basilmis renkli resimler.

Sayfa 35-39. Tom Braks (Alan Mistero -1964), Kaptan Swing (Il Comandante Mark -1966), Tommiks (capitan miki -1951) ve Teksas (Il Grande Blek -1954) in yayinlanmamis kapak resimleri ve çr. kareleri.

Sayfa 40-50 Deyvi Kroket (1967)

Dr. Yankey'in evlatligi olan Kizilderili çocuk Küçük Kurt, doktorun bir hastaya gitmesiyle savunmasiz kalir. Kizilderililerden nefret eden biri tarafindan dövülerek ahira atilir. Küçük Kurt buradan kaçarak Kizilderililere siginir ve onlara kasabaya girmek için gizli bir yol gösterir. Kizilderili saldirisina engel olmak Deyvi Kroket'e kalmistir.

Sayfa 51-68 Korsan Morgan'in Hazinesi (1956)

Yil 1733. Gece vakti Bristol Limani'ndan kalkip Ingiliz SÖmürgesi Honduras'a giden Ingiliz gemisi Mary Yukatan Körfez'inde korkunç bir firtinaya yakalanir. Gemi de yeni evli Edward ile Elisa çifti de vardir. Dev dalgayi yiyen gemi kayaliklara oturur. Herkes gemiyi terkederlen Edward ile Elisa gemide kalir.
--Sen yanimda iken hiç korkmuyorum Edward!
--Buraya gel ve bana siki saril Elisa
Birbirine sarilan iki asik firtinaya meydan okurken kayalara sikisan gemiye bir sey olmaz. Iyi bir denizci olan Edward saglam kalan yelkenleri açarak dümene geçer. Aksam olmaya yüz tutarken uzakta agaçlarla dolu bir sahil görünür.
--Kimse yok. Adayi tamamen dolastik, burada sadece biz variz..
--Güçlü olmali ve umudumuzu yitirmemeliyiz Edward.
Birkaç ay sonra Edward ile Elisa Korsan Morgan'in gizli inini kesfetmislerdir.
--Aman tanrim burada gerçek bir servet var...

Sayfa 69-89 Zümrüt Gözler(1953)

Yil 1932. Babasinin ani ölümü ile hayati zora giren Bruno annesini teselli etmeye çalismaktadir.
--Anne lütfen aglama
--Simdi ne yapacagiz? Artik baban da yok. Bes parasiz kaldik.
--Ben çalisirim anne
-- Nerede, köyde is mi var?
Bruno, amcasi Eduardo'nun berber dükkaninda çalismaya baslar. Bir gün dükkana amcasinin eski arkadasi Gaspere gelir.Kendisi Çin'de çalismaktadir.
--Neden benimle Çin'e gelmiyorsun Eduardo? Bu fare deliginden kurtul artik. Orada Dünya kadar para kazanirsin. Bu çocugu da yanina al.
Artik Bruno Sanghay'dadir. Macera baslar.

Sayfa 90-106 Devlerin Ülkesi (1953)

1900 yilinin ilkbaharinda Kuzey Kalifornia da Salem yakinlarinda küçük bir kasaba da hayvancilikla ugrasan bir babanin oglu olan Jack Person, bu konuda uzman olan arkadasinin;
--Buralarda petrol yataklari var. Ama çok derin kazmamiz gerekecek..
sözünden yola çikarak inançla çalismis ve de sonunda basariya ulasmistir.
Birkaç mil uzakta Jack aleyhine planlar yapilmaktadir.
--Jack bizi mahvedecek! Otlaklar yol olacak ve hayvan sürüleri ölecek.
-- Biz bu yikima duyarsiz mi kalacagiz?
Iste böylece olaylar baslar.

Sayfa: 108-125 Altin Arayicilari (1953)

1900 lü yillarin baslarinda Alaska'nin uçsuz bucaksiz karli alanlarina altin arayicilari akin etmistir.

Alaska'ya giden gemilerin kalktigi liman kenti olan Seattle da bir aksam saati bölgenin en tutkulu Farmer' (Altin arayicilari) lari meyhanede biraraya gelmislerdir.

Bir adam masada romunu yudumlarken hiç tanimadigi biri yanina yaklasir.
--Hey, siz!
--Bana mi seslendiniz?
--Size bir is teklifi yapmak istiyorum. Adim Kinney. Ama, sessiz olalim.
--Bir balik kadar sessiz olacagim. Ama konusmazsam size adimi nasil söyleyebilirim?
--Bunun için konusabilirsiniz, sakincasi yok.
--Adim Felice Pedroni. Italya'nin Trignono sehrindenim.
--Bu ad buraya uymuyor. Bundan sonra adiniz Felix Pedro Creek olsun.
--Felix Pedro Creek mi? Niye adimi degistirmem gerekiyor?
--Çünkü su andan itibaren ortagiz. Bir yer kesfettim, altin toplamak için sadece egilmemiz yeterli olacak.
--Gerçekten mi? Nerede bu bahsettiginiz yer?

Böylece bu ikili altin için yola çikarlar. Tabi peslerinde kötü niyetli kisiler de vardir.

Sayfa: 126-146 ELMAS HIRSIZLARI (1956)

Londra da bir gazete de çalisan Alek Britton cinayet haberleri yazmaktadir.
Bir gün isinin basindayken;
--Alek, ama sen beni dinlemiyorsun. Sefle basim derde girmek üzere.
--Dur Mamie, simdi beni rahatsiz etme. Maç sonuçlarina bakiyorum.
-- Spor havadislerinin cani cehenneme! Leydi Vanessa Macsterling'in evin de bir soygun olmus.
--Leydi Vanessa mi? Neden daha önce söylemedin. Acilen gidiyorum, hemen!
Olay yeri olan leydinin satosuna geldiginde, dostu olan polis sefi Gibson da oradadir.
--Gelecegini biliyordum Alek.
--Selam Gibson. son haberler sende. Duyduguma göre soygun büyükmüs.

Böylece hirsiz avi baslar.

Evet iste böyle 146 sayfalik essGesse Magazin 2 nin özeti.

darkwood

Zaman zaman Kadiköye indigimde Hasan abinin dükkani ugrarim.
Dükanninin bir kösesinde eski Teksas Tommiksçi Hasan Kabakçi yazar. Eski kurt elinde koleksiyon olarak bulunan 60 li yillaradan kalma Teksas Tommiks koleksiyonlarindan kitaplarla ugrasir dururdu. Kimi zaman fotokopilerini çeker kimi zaman scan edip bilgisayara yükler sürekli bir seyler yapardi. Demek bu güzel kronolojiyi çikarmak için ugrasiyormus. Gerçekten çok güzel bir çalisma olmus, kendisine ne kadar tesekkür etsek az. Bu kitaplarin bugün degil kendisini, internette fotografini bile mumla ariyoruz. Bu kitaplari bulmak saklamak, arsivlemek her baba yigidin harci degil. Gelecek kusaklara güzel bir seyler birakman için çaba gösteren herkese candan tesekkürler..
Darkwood Sakinleri..

hozcomics

tommiks kösesi essegesse magazin kösesine dönmüs de haberimiz yok...
tommiks kronoljisi üzerine baktigimiz zaman hozcomics'in çikardigi 34 kitaplik seri tam kronoloji ve harbi essegesse'dir...
bundan sonra fransizlar'in eline geçmistir ve fazla tutmadigindan teksas kadar çizimi yapilmamistir...
yapilanlar da ortadadir...
essegesse magazin'e gelince...
hozcomics elinden geldigince en iyi ve en dogruyu vermeye çalismistir...
bir çok arsivci ile konusmustur ancak tam ve saglikli bir ilgiye kavusamamistir onlar tarafindan...
elimizde tam bir seri olmadigi için bilginin bence, yüzde 85'i dogrudur...
hasan kabakci...
sagolsun elindekileri açmistir...
hoz da onun için bir sayfa resimli yazi yazmistir, bir de arka sayfaya reklamini girmistir...
bir de ücretsiz kitaplarin yanisira verebildigince ucuz kitap vermistir...
yani hasan kabakçi'yi tarihe geçirmistir hoz ile...
nankörlük yapmamak lazimdir...
ve de abartmamak...
adini yazdirmak istemeyen destekçilerine de tesekkürü unutmayarak...
tabi kitap çiktiktan sonra "yaw niye bana sormadin" diyenlere de...
sevgiyle...

darkwood

Ziyaretçi kardesimiz hozcomics'e içtenlikle katiliyorum.
Hasan abi gerçekten bu konuda elinden gelenin en iyisini yapmistir. 40-50 yillik geçmise sahip bu kadar eski kitaplari bulup tamamlamayi birakin, maddi olarakta bu koleksiyonu bir araya getirmek için bir servet harcamistir. Tek bir fasikül cildini net'ten 300 tl.den aldigini ben biliyorum, bilmem gerisini söylemeye gerek varmi! Hoz da kendisine yakisini yapmis ve bu degere sahip çikmis ve gereken destegi vererek onu tarihe mal etmistir.

Darkwood Sakinleri..

s.b

Haşim Bey esseGesse Magazinin 2. sayısının üzerinden tam 4 sene geçti. Eğer çizgiroman yayıncılığında hala kuvvetle varsanız 3. sayıyı hazırlamanın zamanıdır. Kolay gelsin ve fazla geç kalmayın.

aa

Bence de çok güzel olur ama sanırım çok fazla malzeme kalmadı..yine de serinin sürmesi..
Esse Gesse Hayranı...

jack sparrow

Teksas-Tommiks ismi, bu ülke insanının çocukluktan bu yana gülen yüzü olmuştur cismiyle birlikte,.. "Cismi" derken; Türkiye Çizgi Roman geleneğine ismini veren, hemen hepimiz için çok çok özel bir isim, tüm yaşanmışlıklar ve hatırlattıklarıyla birlikte,.. Teksas-Tommiksçilik oynamak diye bir tabir vardı eskiden bizim mahallede... çocukluğumuzda kalan aşağı mahalleyle-yukarı mahalle savaşlarında, Kırmızı urbalar ve kötülere karşı ortaya konulan stratejilerinden az yararlanmadık Teksas-Tommiksçilik oynarken... hatırladığım Blek'in belinden çekerek savurduğu bıçağın aynısını yapabilmek için Pazarlarda akşamları nadiren bırakılan sebze-meyve kasalarından az aramadık o zamanlar... şimdi gidin Eminönü'ndeki Hasırcılar çarşısında bu tahta bıçakların alasını yapıyorlar torna işi, ağzınız açık kalır güzelliklerine...

...ve hemen herkesin bir kahramanı vardı mahallede,.. Çiko olmaktan öteye geçemeyen arkadaşlarımızdan tutun da, Tarzan, Tex, Zembla, Tommiks, Çelik Blek, Zagor, Mister No, Swing, Kinova v.b. bilumum kahramana öykünen bir çocukluktu bizimkisi tabiri cazise... Sokaklarda "Kinova, Kinova" diye bağırarak koşuşturduğumu hatırlıyorum da; herşey ne kadar çizgiseldi taaa o yıllarda bile,.. şimdi ise bu sevgimizin meyvelerini topluyoruz el birliğiyle, okuyarak, sohbet ederek, gerektiğinde tartışarak,.. eee Teksas-Tommiksçilik oynamaya devam arkadaşlar... ;)

konnektör

Alıntı yapılan: jack sparrow - 02 Temmuz, 2012, 13:39:13
Teksas-Tommiks ismi, bu ülke insanının çocukluktan bu yana gülen yüzü olmuştur cismiyle birlikte,.. "Cismi" derken; Türkiye Çizgi Roman geleneğine ismini veren, hemen hepimiz için çok çok özel bir isim, tüm yaşanmışlıklar ve hatırlattıklarıyla birlikte,.. Teksas-Tommiksçilik oynamak diye bir tabir vardı eskiden bizim mahallede... çocukluğumuzda kalan aşağı mahalleyle-yukarı mahalle savaşlarında, Kırmızı urbalar ve kötülere karşı ortaya konulan stratejilerinden az yararlanmadık Teksas-Tommiksçilik oynarken... hatırladığım Blek'in belinden çekerek savurduğu bıçağın aynısını yapabilmek için Pazarlarda akşamları nadiren bırakılan sebze-meyve kasalarından az aramadık o zamanlar... şimdi gidin Eminönü'ndeki Hasırcılar çarşısında bu tahta bıçakların alasını yapıyorlar torna işi, ağzınız açık kalır güzelliklerine...

...ve hemen herkesin bir kahramanı vardı mahallede,.. Çiko olmaktan öteye geçemeyen arkadaşlarımızdan tutun da, Tarzan, Tex, Zembla, Tommiks, Çelik Blek, Zagor, Mister No, Swing, Kinova v.b. bilumum kahramana öykünen bir çocukluktu bizimkisi tabiri cazise... Sokaklarda "Kinova, Kinova" diye bağırarak koşuşturduğumu hatırlıyorum da; herşey ne kadar çizgiseldi taaa o yıllarda bile,.. şimdi ise bu sevgimizin meyvelerini topluyoruz el birliğiyle, okuyarak, sohbet ederek, gerektiğinde tartışarak,.. eee Teksas-Tommiksçilik oynamaya devam arkadaşlar... ;)
Sayın arkadaşımın söylediklerine bende imzamı atıyorum.
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

Eflatun

Alıntı yapılan: konnektör - 02 Temmuz, 2012, 14:30:44
Alıntı yapılan: jack sparrow - 02 Temmuz, 2012, 13:39:13

Sayın arkadaşımın söylediklerine bende imzamı atıyorum.

Sayın arkadaşımız engin çizgiroman kültürüyle,kendini herzaman okutturan hoş uslubuyla bilinir. ;)
Zevkle okuyorum kendisini.
Aynı masadada dinlemek umuduyla selamlarımı iletirim kendisine.
İmzayı masada atarız artık. :)

aa

Çocukluğumuzun en güzel anları Teksas Tommisk ile geçmişti...O günler bir daha geri gelmez. Yemek yerken okuduğum kitapların tadı hala damağımda.....
Esse Gesse Hayranı...

kalidor

Bugün gazetede bir haber var. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ''Üçüncü Yargı Paketi'' kapsamında YAsaklı Yayınlar listesiyle ilgili incelemesini tamamlamış ve 453 kitabın üstündeki yasağı kaldırmış. Bu kitaplardan bazıları:

Said-i Nursi'nin "Tarihçe-i Hayat"ı, Marx'ın "Komünist Manifesto"su, Lenin'in "Devlet ve İhtilal"i, Mahir Çayan'ın "Toplu Yazılar"ı, Aziz Nesin'in "Azizname"si, Nazım Hikmet'in "Bütün Eserleri". Bu yasak sanırım fiiliyatta olan fakat uygulanmayan bir yasaktı. Çünkü Azizname, Komünist Manifesto vb piyasada bulunabilen kitaplardan.

Neyse işin ilginç tarafı bu kitapların arasında 1961 tarihli bir Tommiks de bulunuyormuş :D

http://sabah.com.tr/kultur_sanat/edebiyat/2012/12/06/453-kitap-artik-yasak-degil
Crom! Ölüleri Say...

tommikser

o zamanki yasakçı zihniyet şimdiki zamanı göreydi biz bu çizi romanları okuyoruz diye falakaya bile yatardık.Örnk Borgia ;D ;D ;D

s.b

Çizgi roman okumaya önce Teksas bir iki hafta sonrada Tommiks okuyarak başlamıştım.
Tommiks'de sansürlük ne var ki?. Suzi'yi öpmesi mi acaba? ;D ;D