Hilal - Kenan Yarar (İthaki & Marmara Çizgi)

Başlatan memospinoz, 01 Eylül, 2016, 22:22:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Alıntı YapUsta çizer Kenan Yarar'ın, ilk olarak 1994 yılında, "Sınıfın En Güzel Kızı" adlı çizgi öyküyle haftalık mizah dergisi HIBIR'ın sayfalarında hayat verdiği Hilal'in daha önce hiç derlenmemiş ilk dönem maceraları, tekrar gözden geçirilmiş ve renklendirilmiş çok özel bir edisyonla karşınızda.

Yarın dağıtımda. Bayinizden ısrarla isteyiniz!

ilke

memospinoz

Bu kız sizi üzer... Birçoğunuzu üzmüştür de; çünkü sizin gözünüzde o, okulun en güzel kızı... Sizin için o, ergen düşlerinin vücut bulmuş hali... Binbir türlü hayal ve fanteziden oluşan bir âlem...Ama yanılıyorsunuz.

Neticede onun da rüyaları var ve onun rüyaları sizin kâbusunuz. Evde, mahallede, otobüste, okulda dört bir yanını saran hastalıklı zihinlere ruhunu gasp ettirmeyen Hilal, arsızlığı ve şirretliğiyle tüm çarpık toplumların kâbusu. Hilal, kıvırcık koyun sürüsünün içinde zebani kulaklı bir doberman. Arzusu pörsümüş otorite figürlerine karşı eteği dizinin üstüne çıkan bir asi. Bu dünya onun için bir lağım çukuru, tatlı rüyalarının habis sonunda uyandığı cehennem. Bu cehennemin en serin yeri, Hilal'in kalbi ve Marmara Çizgi sizi bu serinliğe davet ediyor.

Boyut    :   24.00x29.50
Sayfa Sayısı    :   64
Etiket Fiyatı:        24   TL

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

memospinoz

Enki Bilal ciltlerinin 30 TL olduğunu düşünürsek pahalı değil bence.

nicholaihel

Alıntı yapılan: Nightrain - 02 Eylül, 2016, 22:19:4864 sayfaya 24tl... Pahalı değil mi?

Cildi görmedim ama bence pahalı. Aklıma M. K. Perker'in Doğan Kitap'tan çıkan Ece'si geldi. O da atipik bir boyutta basılmış ve 84 sayfaya karşılık etiket fiyatı 29 liraydı  :o Hala elim gitmedi arşive eklemek istememe rağmen. Bu işe zaten nice bütçeler ayırıyoruz da fiyat/performansın içimize sinmesi bence önemli.

Tuco Ramirez

Ece'yi bende çok pahalı diye almamıştım.
Fiyat bence de pahalı. hele birde dergilerde yayınlanmış olanların aynısı olduğu düşünülünce...

pearl jam

Süper haber. Ben de uzun süredir niye kimse hilal basmıyor diye hayıflanıyor, fuardaki standında her sene hilal çantası satıp çizgi romanını basmayan penguene sövüp sayıyordum :)

pizagor

Kitaplıklara sığmıyor diye şikayet edilen albümler var ya işte bu da onlardan olmuş. Ben fiyatına takılmadan alıverdim  :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Kauss

Yanlış anlamayın ama 24 TL bana kalırsa da pahalı. Normalde Hilal'i hiç okumamış ve önceliğim olmamasına rağmen Türk yazar olduğu için destek olmak istediğimden almayı düşünüyordum. 64 sayfalık bir yayına 24 TL vermek ise bana mantıklı gelmiyor. Bu tamamen benim kişisel görüşüm. Bir çizgi roman okuyucusu olarak aylık bir bütçe ayırıyorum ve bu yayınla kıyaslayınca başlamak istediğim Green Lantern'in ilk cildini 25 TL'e sahip olmak daha mantıklı geliyor. Teki 176 sayfa diğeri 64 sayfa. Bilemiyorum belki ben saçma düşünüyorum ama Türk yazarlara ve yayınevlerine destek olmak isteyip böyle bir fiyat politikasında ellerimizi kollarımızı bağlıyorlar. ( hiç değilse benim gibi olan arkadaşlar illa mevcuttur )

Mrtekin

They drew first blood...

memospinoz

Merhabalar,

Öncelikle bir düzeltme yapma ihtiyacı duydum zira Green Lantern ilk cilt 25 TL değil 33 TL. O kitabın boyutu 16X24 Hilal'in boyutu 24X29.5. Cildi daha görmedim, elime ulaşmadı ama Marmara Çizgi'nin ciltlerinin diğer yayınevine oranla daha kaliteli olduğu da bir gerçek, yine de görmek lazım tabi.

Gelelim kendi sınıfındaki diğer ciltlerle kıyaslamaya:
21X29.5 olan ve yaklaşık bir sayfa hacmine sahip olan Enki Bilal ciltlerine göre daha ucuz (30 TL). 19.5x27.5 boyutunda ve 72 sayfa Deniz Kurdu 1. ve 2. ciltten daha ucuz (27 TL). 22x30 boyutunda ve 48 sayfa Durango 4 cildiyle aynı fiyat (24 TL). 22x30 boyutunda ve 48 sayfa Efsane 2 ile aynı fiyat (24 TL). 21.5x28.5 boyutunda ve 48 sayfa Buddy Longway 1 ile aynı fiyat (24 TL). 24x32 boyutunda ve 48 sayfa Orbital 1'den daha ucuz (27 TL). 19x27 boyutunda ve 48 sayfa Blueberry 1'den sadece 4 TL pahalı (20 TL).

Zaten bu çizgi roman ile normal bir Amerikan (comics,comicbook,TPB üstelik) çizgi romanı cildini kıyaslamak pek doğru olmamış. Kendi sınıfındaki çizgi romanlarla (BD, Frankofon, FransızBelçika) kıyaslama yaparsak daha uygun olur. Her ne kadar Türk çizgi romanı da olsa basım formatı itibarıyla bu gruba sokulması daha uygundur.

Yine bu çizgi romanın aslında bir derginin (Hıbır) içersinde bir bölüm olduğunu ve bu bölümlerin tekrar gözden geçirilerek renklendirildiğini unutmamak lazım gelir. Bu da grafik yönden baya bir emek harcandığını gösterir şahsımca.

Bunun bir Türk çizgi romanı olduğu ve illaki desteklenmesi gerektiği gibi görüşlere katılmıyorum. Bir çizgi romanın baskısı iyiyse, çizimleri iyiyse, hikayesi iyiyse alınır. Değilse tarihin çöplüğüne diğer başarısız arkadaşlarının yanına katılmaya mahkumdur. Çizgi roman alırken bu kriterlere dikkat etmek ve her çizgi romanı kendi grubundaki çizgi romanlarla kıyaslamak gerçek ederini bulmada daha kolaylık sağlar. Kaldı ki daha kapağın ve iç sayfaların gramajını, baskı ve renk kalitesini ve diğer etkenleri görmedim. Artıları veya eksileri olabilir diğer ciltlere kıyasla, şu anda bilemeyeceğim.

Bütün bunlarla beraber almak isteyen bir kişi gider bir dükkanda cildi inceler ve kendi kanaatine göre alır veya almaz. Öncelik listesinde üst sıralara girer, kalitesine göre fiyatı iyi gelmiştir, çok beğenir ve alır. Öncelikleri farklıdır, her ne olursa olsun pahalı gelmiştir, hoşuna gitmemiştir ve almaz.

Son söz olarak internet kitap satış sitelerinde etiket fiyatı üzerinden %20-%35 arası indirimli olarak satıldığını söylemeliyim. Mesela eganba.com sitesinde %30 indirimle 16.8 TL fiyata satılmakta.

Eyyorlamam bu kadar.  ;D

Ralph

Öncelikle gerçekten ilgimi çekti ve almayı düşünmüştüm. Pek çok arkadaş bahsetmiş ama ben de söylemeden edemeyeceğim 64 sayfa, 24tl ve yerli yayın? Mecburen indirim bekleyeceğim.

pizagor

Fiyat analizinde referans Uykusuz albümleri olabilir.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...