2016 Yılında Yerli Üretimler

Başlatan ferzan, 14 Eylül, 2016, 16:55:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Yıl henüz bitmiş değil, 2016'yı devirmemize daha 3 ay var lakin yılın ilk 9 ayı boyunca her telden, he türden iyi-kötü yerli üretimlere şahit olduk...Bunların kimi fasikül, kimi albüm, kimi dergi, kimi de çizgi roman harici dergi içerisinde yer alan eski-yeni, güncel yahut toplama eserler...Şu anki haliyle bile epey göz doldurdukları için, yılın bitmesini bekleyemedim ve başlığı hemen açmak istedim...Yılın kalan 3 ayında da yeni üretimler olursa onları da ekleriz listemize...

Listedeki üretimler albüm, fasikül, dergi, dergi içi dolgu ve gazete olmak üzere hemen hemen her mecrada yayınlanmış...2016'ya maşallah diyor, en kötü yerel üretim senemizin böyle olmasını diliyorum...

Albüm ve kitap olarak yayınlananlar ;

Büyüklere Masallar  (M.K.Perker - Karakarga Yayınları / Şubat 2016)

Piri Reis ''Endülüs Macerası''  (Enis Temizel - Bilim ve Gelecek Yayınları / Mart 2016)

Stero Seyfi  #1  ''Amerika'nın Yolları Taştan''  (Ergün Gündüz - Lal Kitap / Nisan 2016)

Karabala  #1  ''Baskın''  (Hikmet Yamansavaşçılar - Arka Bahçe Yayıncılık / Nisan 2016)

Çizgili Tişört  (Ersin Karabulut - Mürekkep Yayıncılık / Nisan 2016)

Tepe  (Fırat Yaşa - KaraKarga Yayınları / Haziran 2016)

Stero Seyfi  #2  ''Kelektika Yıldız Savaşları''  (Ergün Gündüz - Lal Kitap / Temmuz 2016)

Hilal  #1  (Kenan Yarar - Marmara Çizgi / Eylül 2016)

Şehzade Yangını  #3  (Selçuk Ören - Sırtlan Kitap / Eylül 2016)

Fasikül olarak yayınlananlar ;

Vamp  #0  (Hüseyin Celal Koç - Sırtlan Kitap / Haziran 2016

Mizah ve karikatür albümü olarak yayınlananlar ;

Feklavye  (Semih Poroy - Varlık Yayınları / Nisan 2016)

Çünkü Bir Anlamı Vardır  (Cem Güventürk - KaraKarga Yayınları / Mayıs 2016)

Mokok  ''Dünyanın İlk Ademi''  (Nuri Kurtcebe - Bibliyon Yayınları / Haziran 2016)

Aylık dergi olarak yayınlananlar ;

Hortlak #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9  (Kollektif - Uykusuz/Mürekkep Yayıncılık Ocak 2016 - Eylül 2016 arası)

[/url

Yabani  #1, #2, #3, #4  (Kollektif - Haziran 2016 / Eylül 2016)

Mevsimlik dergi olarak yayınlananlar ;

Otlak  #2  ''Kara Kış''  (Kollektif - Ot Yayınları / Ocak 2016)

Otlak  #3  ''Kara Sevda''  (Kollektif - Ot Yayınları / Nisan 2016)

Otlak  #4  ''Kara Bela''  (Kollektif - Ot Yayınları / Temmuz 2016)

Çizgi roman harici dergilerde yayınlananlar ;

Payidar (Levent Cantek - Berat Pekmezci / Fitbol Dergisi, 2016 Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül sayıları)

İrem'i Beklerken  (Levent Cantek - Sefa Sofuoğlu / Kafa Dergisi, 2015'ten bu yana her ay)

Bozkır  (Levent Cantek - Murat Başol / 221B Dergisi, 2016 Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül sayıları)

Gazetede tefrika olarak yayınlananlar ya da mevcut yayınına devam edenler ;

Ece  (M.K.Perker - Hürriyet Gazetesi Pazar Eki / 3 seneye yakın bir süredir haftalık olarak)

Atladığım, kaçırdığım varsa dostlar düzeltsinler...Bu kadarıyla bile canavar gibi üretim yapılmış, aman nazarlar değmesin...Yılın geri kalanında da çıkması beklenenler çizgi roman albümleri ;

Ve Sinem  #2  (Cihan Kılıç / Mürekkep Yayınları)
    Metin Annesini Arıyor  (Oky - Memo Tembelçizer / Mürekkep Yayınları)

Yıl sonunda da bu eserlerden hangileri sıfırdan güncel üretim, hangileri yakın veya uzak geçmişten toplama üretimler onu masaya yatırırız...Zaten yukarıdaki eserlerin bir kısmının kendi başlıkları mevcut...O başlıklardaki yorum ve eleştirilerimizi de bir kez daha burada paylaşırız...Yalnız tablo harika...2016 yılında bana kalırsa çok az niteliksiz üretim var ve gerçekten güzel coşulmuş...Darısı gelecek senelerin başına...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

HacıGeraltEmmi

Listeye maşallah diyelim.

Piri Reis bu yılın unutulmazlarından olmaya aday.  8)
Kitabın hangi kategoriye dahil edilebileceğini çözemedim henüz.
Fantazya var, bilimkurgu var, tarih var, absürdlük desen yeterinden fazla.

Karabala çizgi yönünden iyiyken senaryosu zayıftı, ikinci kitapta toparlanır diye ümit ediyorum.

Eski üretimlere yerli olsun, yabancı olsun bulaşmıyorum artık. (nadir birkaç kitap hariç)

Dergiler ve fasiküller takibi zor şeyler ::) çok zorlamıyorum. ;D

Yerli albümler içerisinde yılın bombası Hilal olacak benim açımdan, büyük sürpriz beklemiyorum bu vakitten sonra ::)

kalidor

Rodeo'dan çıkan ve kaleci Büyücü Tekir'in yaşam öyküsünü okuduğumuz Bir Zamanlar Sahalarda'nın devamı olan "Bir Zamanlar Kupalarda" yi unutmayalım.

Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Ayrıca Çizgiroman harici dergilerde yayinlanan kategorisine aylık Kara Karga dergisinde yayınlanan ve 6. Fasikülle son bulan M.K. Perker - Murat Menteş ikilisinden  okuduğumuz "Dehşet Bey"i de ekleyebiliriz.

Crom! Ölüleri Say...

ferzan

KaraKarga 'yı her ay almama rağmen, yukarıdaki listeyi yaparken de kağıt üzerindeki taslak listeme çoktan eklemiş olmama rağmen, unutmuş olduğumu saklamayacağım. Kesinlikle KaraKarga Dergisi de içeriğinde Dehşet Bey harici pek çok çizgi öyküyü ve birbirinden farklı çizerleri barındıran, içeriğin 4'te 1'i çizgi roman olmasına rağmen çizgi roman dergisi olmayan ama çizgi roman ile flört etmeye devam eden yegâne dergi...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

hanac

Bu yıl Seyfettin Efendi çıkmadı.

Bence fuara doğru 1 veya 2 sayı çıkar.

Seyfettin Efendi ve Olağanüstü Maceraları-4 ve

Seyfettin Efendi ve Esrarengiz Hikayeleri-2

ferzan

Öylesine denk gelip de başlığın ilk mesajına bir daha baktım da...Herhalde 2000'li yılların yerli üretim adına en bereketli ve altın senesi olmuş 2016...Sıfırdan üretilen güncel albümlerin çıkışı, yakın geçmişte çeşitli mecralarda yayınlanmış çalışmaların albümleşmesi, ikisi aylık biri mevsimlik üç ayrı yerli çizgi roman dergisi, ayrıca aylık dergilerde yer alan çizgi roman tefrikaları, eski-yeni bir çok çizer ve saire derken ihya olmuş 2016...Şayet ileride bir gün bu dönemler de hatırlanmaya değer bulunur da 20-30 sene sonra birkaç vefalı araştırmacı, kimsenin okumayacağını bile bile ayrıntılı bir çalışmaya girerse 2016 senesi üzerinde ayrıca durup yılın dinamiklerini ve yayın mecralarını tahlil etmesinde büyük fayda olacak... :)