Levent Suberk'den Tenten Paylaşımları

Başlatan Levent Suberk, 16 Eylül, 2016, 21:36:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Levent Suberk

Tenten Maceralarının Bilinmeyen Sayfaları

Tenten ve Pikarolar ile Tenten Tibet'te maceralarında bu iki sayfa yer almıyor. Herge daha sonra bu sayfaların yerine başka sayfalar çizmiş. Tenten ve Pikarolar macerasının 22.ci sayfa numarasının yanında 'tekrar' yazılı. Tenten Tibet'te sayfasının numarası ise 37.

kalidor

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 16 Eylül, 2016, 21:36:03
Tenten Maceralarının Bilinmeyen Sayfaları

Tenten ve Pikarolar ile Tenten Tibet'te maceralarında bu iki sayfa yer almıyor. Herge daha sonra bu sayfaların yerine başka sayfalar çizmiş. Tenten ve Pikarolar macerasının 22.ci sayfa numarasının yanında 'tekrar' yazılı. Tenten Tibet'te sayfasının numarası ise 37.

Paylaşımınız için teşekkürler Levent Bey. Ayrıca çeviri için de emeğinize sağlık.  :)
Crom! Ölüleri Say...

Levent Suberk

hennessy

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 16 Şubat, 2017, 21:42:59
François Bhavsar adlı sanatçının Tenten konulu tabloları:

JW Black Label olsa idi daha iyi olurdu....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Levent Suberk

Franquin ve Herge'nin 1 Nisan Şakası

1965 yılında Tintin dergisinin 13.cü sayısı okuyuculara 1 Nisan şakası olarak Spirou dergisinin kapağı şeklinde yayınlanır.
Aynı yıl Spirou dergisinin 1407.ci sayısı da gene 1 Nisan şakası olarak Tintin dergisinin kapağı şeklinde hazırlanır ve yayınlanır. Franquin ve Herge bununla kalmaz, aralarında anlaşarak Tenten ve Spirou'nun birarada bulundukları bir sayfa hazırlamaya karar verirler. Nedense bu sayfa tamamlanarak dergide yayınlanmamıştır.

hanac

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 18 Şubat, 2017, 01:50:01
Franquin ve Herge'nin 1 Nisan Şakası

Çok güzel paylaşımlar bunlar Levent Bey.

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Levent Suberk

gizmoo

Teşekkür ederim.Özellikle 300 dpi için :)

Levent Suberk

Herge'yi Zora Sokan Tenten Sayfası

1965 yılında, Herge'nin yardımcı çizerleri Bob de Moor ve Jacques Martin, Herge'nin haberi olmadan bir Tenten sayfası çizerler. Sayfa Herge'nin haberi olmadan İsviçre'de L'illustre dergisinde yayınlanır. Herge 6 Aralık 1965'te L'illustre dergisine bir mektup yazarak, yardımcı çizerlerinin yeteneklerinden şüphesi olmadığını, kendisinden habersiz Tenten'i çizebileceklerini ancak Tenten'in gerçek çizerinin kendisi olduğunu söyler. Sayfa siyah-beyazdır. Tentenseverler bu sayfayı sonradan renklendirmiştir. Bu sayfa Herge'yi biraz zora sokmakla beraber 1966-1967 yıllarında Tintin dergisinde yayınlanacak olan 714 Sefer Sayılı Uçuş macerasının da çizimine neden olur. İşte sayfayı çizenlerden, fotoğrafta görülen Jacques Martin'le bu sayfa hakkında yapılan bir konuşma:

- Bu sayfa hakkında bir şeyler söyler misiniz bay Jacques Martin...

- 1965 yılıydı. Herge Sicilya'da tatilde. Yaz mevsiminin son ayları. Bir gün Herge stüdyosuna İsviçre'den biri geldi. Gazeteci. Tenten'in yeni macerası hakkında birşeyler öğrenmek istedi. O sırada da Tenten'in yeni bir macerası yok. Gerçekten de hiçbir şey yok. Sonra Bob de Moor'un ve benim aklıma bir sayfa hazırlamak geldi. Bu sayfayı hazırladık. Birkaç gün sonra İsviçreli gazeteci geldiğinde bu sayfa Tenten'in yeni macerasının ilk sayfası dedik. Meraklı biri, sayfanın fotoğrafını çekti. Sayfa İsviçre Lozan'da yayınlanan L'illustre dergisinin Aralık 1965 sayısında yayınlandı. Herge bunu gördüğünde şaşırdı ama birşey demedi, kızmadı da.

- Bu sayfayı siz mi çizdiniz?

- Önce bir senaryo yazdım, sayfa üzerinde kompozisyonu hazırladım, karakterleri yerleştirdim. Bob de Moor bu yaptığım eskizi temize çekti, beni de sayfaya çizmeyi ihmal etmedi.

- Son bir soru: Bu sayfa bir açık artırmada satışa çıkarılacak mı?

- Böyle bir şeye henüz karar vermedik.

(Röportaj: Christophe Fumeux ve Stéphane Jacquet)

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 20 Şubat, 2017, 23:42:10

çok ilginç bir anı... bahsi geçen, Bob de Moor ve Jacques Martin (  Edgar Pierre Jacobs,Roger Leloup`u da unutmadan...) "Herge stüdyosunun" ana kadrosunu oluşturan ve 1950-1986 arası orjinal "tintin" albümlerinin üretiminde (bir çoğunun da "yeniden çiziminde") yer alan sanatçılar... ayrıca 1946 yılında yayınına başlayan "tintin" dergisinin de yazar-çizerleri (hem belçika,hem fransa ve hollanda baskılarında)..."ligne claire" denilen çizim ekolünün de, Herge ile beraber ilk temsilcilerinden "usta"lar... bu ustaların, Herge`nin 1983 yılındaki ölümüyle yarım kalan ( ön çalışma ve taslakları, senaryonun içeriği hazırdı...), sonradan bizde de yayınlanacak 24`üncü albüm olan "l`alph-art" "derlemesinin" içeriğini neden tamamlamadıklarını da merak ederim?
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Levent Suberk

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 20 Şubat, 2017, 23:42:10

Herge, benden sonra Tenten olmayacak diyor ve kendisinden sonra Tenten'in çizilmesini istemiyor. Tenten'i belki bu yüzden Alfa Sanatı adlı albümde donduruyor. Belki de kendisinden sonra Tenten'in değişip yozlaşacağını düşündü.

Levent Suberk

Tente Fransızca kampçı demek. Bir izci olan Herge belki de Tintin adını buradan esinlendi. Bu da ayrı bir konu.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 21 Şubat, 2017, 00:58:05
Herge, benden sonra Tenten olmayacak diyor ve kendisinden sonra Tenten'in çizilmesini istemiyor. Tenten'i belki bu yüzden Alfa Sanatı adlı albümde donduruyor. Belki de kendisinden sonra Tenten'in değişip yozlaşacağını düşündü.
ama bu "yeni" ve kendisinin "hiç dahil olmadığı" bir albüm olmayacaktı ki... zaten taslak ve ön çalışmalar, konu ve senaryo çalışmaları için belli hazırlıklar yapılırken, Herge stüdyonun başında ve "işlerin" içindeydi  ???
ancak, belki de dediğiniz yönde bir "vasiyetnamesi" varsa ve "telif" konusunda çıkabilecek "olası", ciddi bir "anlaşmazlık"... 

yunusmeyra

farklı "tintin-lutin" kitaplarından(1898 ve sonrası)...

tenten araştırmacıları bir dönem yukarıdaki "illüstrasyonlu" öykü kitabını gündeme getirirler, ancak Herge, isim konusunda-bildiğim kadarıyla- mevcut benzerliği,  "kendisinin buluşuyla" alakalı görmez..."tintin" isminin "kolay akılda kalıcılığına" vurgu yaparken "özel bir esin kaynağı vermez"...

ama "dünyayı" dolaşacak bir izci" karakteri için sanki o yıllarda yaşayan ve Herge`nin "hayal gücünü" ateşleyen birinden bahsedilebilir: 15 yaşında, "dünyayı dolaşan" , Danimarkalı erkek izci, Palle Huld