Galeri BD

Başlatan Peyami, 25 Eylül, 2016, 15:29:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Kendisine katkıları için teşekkür ederim. Güzel tanıtımlardı. Umuyorum buradan silinmesiyle birlikte yitirilmiş yazılar olmazlar, bir yerlerde, başka platformlarda kopyaları bulunuyordur.

Ayrılırken bıraktığı bu mesajlar (kendisinin son ve aynısını başlığın en başına kopyalanması suretiyle başlığın değiştirilen ilk mesajlarını kastediyorum) bu forum yaşadıkça silinmeyecektir, üzerinde oynanmayacaktır, kendisini temin ederim. Diğer çizgiroman forumlarını bilmem ama bu platformun kuralları bellidir, yazılı olarak açıklanmıştır ve bunlarla çelişmediği sürece kimsenin mesajlarında oynama - mesajı silme gibi bir durum söz konusu olmaz.

Yönetim olarak peşinde olduğumuz tek bir şey var: huzur... Kural olarak tanımladığımız şeyler ise sadece bu huzurun sürekliliği için var.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 19 Aralık, 2017, 10:10:32
Peyami bey, sizi mesajlarımla üzdüm mü? Bu üzgünlükte payım varsa söyleyin özür dileyeyim.

Neden?

Burası açık görüşlü, çizgiromana dair her şeyin saygı sınırları içerisinde tartışılabileceği bir platform. Kimse duayen, kimse üstat değil.

karlıova

Alıntı yapılan: Peyami - 19 Aralık, 2017, 04:20:19

AYRILIK NOTU
Forumla ilişiğimi kesiyorum. Moderatörlüğünüzü ve üyeliğinizi iade ettim.

Benim kurduğum ve benim devam ettirdiğim yeri bana sormadan "görevlendirdiğiniz" birine devretmeniz tam bir terbiyesizlik. İnsan hiç değilse bir haber verme nezaketini gösterir. Bunun konuşulacak bir tarafı yok.

"DFBE" köşesini, uyduruk bir ÇR tanıtım serisi gibi her peydahlanana emanet etmem. Hele saygısızlığa ve oldu bittiye hiç izin vermem. Vaktim olmazsa yapmam olur biter. Kararı ben veririm. Yağma Hasan'ın böreği yok.

Kendime ait bu konudaki mesajları sildim ve böyle kalmasını istiyorum. Öncesi de olan son terbiyesizliğiniz bunu zorunlu kıldı. Bu şartlarda artık hiçbir yazımı orada kullanmazsanız sevinirim.

Kim kime görev vermiş dostum? Açıkla da bilelim.

Nightrain

Kendisi hesabını silmiş. Açıklama yapması pek mümkün değil.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

rumar80

Peyami'nin gidişi üzücü olsa da tavrı kırıcı olmuştur. Sevgili Pizagor çok güzel konuya cevap verdi. Ben de sadece şunu belirtmek istiyorum: Forum yönetimi olarak toplanıp belli bir konuya yazı yazması için belli birini atamıyoruz. Başlıklar bile sadece yöneticiler değil üyeler tarafından da açılmaktadır. Örneğin bu başlığı açarken Peyami yönetici değildi. Bu nedenle açılan bir konuya yazı yazılması da tamamen isteğe bağlıdır.
Bir avuç çizgi roman sever ufacık yerde birbirimizi yemeden yazışırsak (tabi forum kuralları dahilinde) sanırım daha güzel olacaktır.
  Sevgiler

nikopol

Peyami Bey'in kirilip ayrilmasi uzucu. Mesajinda, kurdugu bolumun kendisine sorulmadan baskasina devredildigini yazmis. Forum yonetimi bu konuya bir aciklik getirebilir mi? Yanlis anlasilma bile varsa, yanlis anlasilmanin bir sebebi olmali.

Oturalim, konusalim, bir mesele varsa halledelim.

rumar80

Sevgili Nikopol bit önceki mesajımda bunu acikladigımı düşünüyorum.

pizagor

Alıntı yapılan: nikopol - 19 Aralık, 2017, 16:23:44
Peyami Bey'in kirilip ayrilmasi uzucu. Mesajinda, kurdugu bolumun kendisine sorulmadan baskasina devredildigini yazmis. Forum yonetimi bu konuya bir aciklik getirebilir mi? Yanlis anlasilma bile varsa, yanlis anlasilmanin bir sebebi olmali.

Oturalim, konusalim, bir mesele varsa halledelim.

Sevgili Nikopol, konuyla ilgili açıklamayı ferzan da yapmıştı zaten, alıntılıyorum...

Alıntı yapılan: ferzan - 19 Aralık, 2017, 10:34:33
    Ne yöneticilik alındı, ne de başlık başka birine devredildi...Sanırım bu başlık altına yazan avam (yani hepimiz) yerini bilmedi ve bu başlıkta sadece Peyami Bey 'in sözünün geçebileceğini düşünemeyerek paylaşım yapma gafletinde bulundu...Kendisi de bunu ihanet ve terbiyesizlik olarak algılamış olabilir...Ben söz konusu mesajdan bunu anladım...Veda mesajının yönetim tarafından değiştirilme ve içeriğinin saptırılma kaygısıyla tüm üyelere özel mesaj olarak aynı kopyanın gönderilmesi de büyük nezaket...

Başka bir şey olduğu iddia ediliyorsa bunu iddia sahibine sormak gerekir diye düşünüyorum. Sanki bir arbede, bir anlaşmazlık, bir kavga gürültü oldu gibi lanse edilmiş ama aylardır - özellikle de forum yöneticileri arasında - yaşadığımız sadece dinginlik ve sakinlik.

nikopol

Aciklamalar icin ferzan, rumar80 ve pizagor'a tesekkurler. Peyami Bey, diger uyeleri DFBE ve diger basliklara yazmalari icin tesvik etmistir. Baskalarinin ileti gondermesinden rahatsiz olacagina ihtimal vermiyorum.

Yanlis anlasilmalar her zaman olabilir. Ortada darginlik icin herhangi bir sebep yoksa, moderasyonun Peyami Bey'e durumu izah etmesi uygun ve hos olur. Kimsenin, hele de Peyami Bey gibi paylasim yapmayi seven bir uyenin, forumdan ayrilmasini istemeyiz (istemem).

yunusmeyra

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 07 Aralık, 2017, 03:14:05
adminim unutmaz  8)
karlıova hoşgeldiniz  :)
où est le peyami?
Peyami buradaki çağrıma kızdıysan özür dileyebilir hatta mesajımda "ağır bir dil kusuru" varsa düzeltebilir ve hatta özel ders alıp fransızcamı ilk seviyeye kadar yapabildiğim kadar ilerletebilirim  ;)  :)

şaka tabii  ::)

umuyorum kötü inşa edilmiş bu şakaya kızmadın... ve  çizgi roman sevdalısı bir dostumuz olarak kararını bir kez daha gözden geçirirsin :-[ şahsen blog`unu dikkatle okumak yanında burada yazdıklarından da istifade eden forum dostlarındanım, ama yazdıklarına ben de üzüldüm ve açıkçası bir mana veremedim  :( sen de bilmelisin ki forumumuz kimseye özel görevlendirme yapmıyor... kriterlerimiz her üye için aynı ve tabii yöneticilerimiz içinde ::)

şimdi daha genel bir kaç kelam edeyim:
- forumumuzda geçen uzun seneler içinde her yeni katılan arkadaşımızla çok seviniyor, belli sebeplerle bizleri terk eden her arkadaşımızla üzülüyoruz,
-yukarıdaki lafızda az bilen-çok bilen ayrımı, çizgi romanı çok seven-az seven ayrımı da yapılmamaktadır, kimseye ne allamesi olduğu için, ne de cahili olduğu için özel bir uygulama yapılmamıştır,
-kavga etmenin ve kalp kırmanın kolay olduğunu ve dostlarımızın mizacının her şakayı, sözü, tartışmayı kaldırmayacağını bildiğimiz için başta yöneticiler olarak yersiz hareketlerin, kavgaların başlatıcısı ve sürdürücüsü olmuyor, soğukkanlılığı elden bırakmıyoruz,
-başlayan kavga, sertleşen üslup ve atışmalarda taraf olmamaya gayret ederken, yerine göre uyarılar ve ricalar yapılmakla birlikte kimsenin özel olarak görüşünü açıklamasına da engel olmuyoruz,
-forumumuz özel olarak beğenilerini ve hatta övgülerini de paylaşan bir çok arkadaşa açık, eleştiri ve yergilerde çizgiyi aşan bir tavır(tehdit ve küfür mesela) ve manüpülasyon belirlenmediği sürece de kimseye müdahele edilmedi, edilmiyor
-dönem dönem daha aktif katılan, yazan ve hatta bazen forumu sürükleyen dostlara müteşekkiriz ama bu forum vefayı bildiği kadar kişisel tahakkümlere de mesafeli bir forum,
-bilmek ve bildiklerini aktarabilmek, paylaşabilmek güzel bir meziyet ve hiç şüphesiz çizgi roman sevdası için yazan, paylaşan herkese çok şey borçluyuz
vs vs vs

not: yukaridaki maddeler özelliklebirine değil, kendimiz için yazmak istedim... ama şu var tabii, peyami yönetici olarak da bizlerle mesai yaptığı için kimi zaman aşırıya da kaçan naif kişiliklerimizi bilir  ;)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

karlıova

Forumlar adı üstünde paylaşım ortamıdır. İsteyen üye meramını anlatır, isteyenler de konuyla ilgili yorumlarını belirtir, başka bir görüş iletir, soru paylaşır, konu konuyu açar.  Bir başlığı sahiplenmek burası benim istediğim yazar istemediğim yazmaz demek olayın ruhuna aykırı.

Beğeniyle okuduğum ve bende başlığa katkı yapma isteği uyandıran bir arkadaştan böyle bir final çok tatsız. Üzüldüm ve hayal kırıklığına uğradım. Keşke böyle negatif bir davranış yerine hoşuna gitmeyen şeyleri ilgili kişilerle paylaşsaydı. Katkısı ne düzey olursa olsun üstü kapalı ithamlar, eski mesajlarını silmek gibi şeyler şurada zaten sayılı bir grup olan çizgi roman severleri soğutur. Oysa amaç BD severleri toplamak bilgilerimizi beğenilerimizi paylaşmak olmalı.

Bu polemiği geride bırakalım başlık da esas işlevi olan BD sohbetine dönsün.

Size ilk fırsatta çok sevdiğim bir alt türden, konusu denizlerde geçen BD'lerden biraz bahsetmek istiyorum.

hanac

Alıntı yapılan: karlıova - 20 Aralık, 2017, 21:42:46
Size ilk fırsatta çok sevdiğim bir alt türden, konusu denizlerde geçen BD'lerden biraz bahsetmek istiyorum.

Teşekkürler Karlıova, bekliyoruz.

karlıova

Belem ve Jean-Yves Delitte

Kendimce BD marine diye adlandırdığım, konusu denizlerde geçen işleri özellikle seviyorum. Bugün bahsedeceğim sanatçı Jean-Yves Delitte son yıllarda bu türü sürükleyen isimlerden biri. Nispeten  yeni kuşak (63 doğumlu) Belçikalı yazar-çizer Delitte mimarlık ve dizayn eğitimi almış. Bir yandan daha üniversite yıllarında Tintin dergisinde çizerek 9.sanata adım atmış.

Sonrasında "Les Coulisses du Pouvoir", "Les Brigades du Tigre" gibi bilinen serilere başka senaristlerle imza atsa da, esas başarıyı denizcilikle ilgili son dönemde çıkan işleriyle yakaladı sanırım.

Bunlardan ilki 2006'da yayınlanan Belem oldu. Belem 1896'da Fransız ticaret donanmasina katılmış üç direkli muhteşem bir yelkenli. Devir artık yelkenlilerin son demleri, buharlı gemilerin yaygınlaşmasından hemen önce. Kızılderili bir korsanın maceralarını takip ettiğimiz  "Black Crow" serisinin ise ilk albümü 2009da yayınlandı. Bu seri halen devam etmekte, ileride başka bir iletide değinebiliriz.

Belem'in Martinik, Guyana, Montevideo gibi ekzotik diyarlarda geçen yolculuklarını üstat Delitte 4 albümde işlemiş. Son albüm 2011 yılına ait. Seri dökümanter tadında zira tarihsel gerçeklere ve kaptanların seyir defterlerine senaryoda sadık kalınmış. Denizden kurtarılan kazazedeler, bir adayı haritadan silen volkan patlaması ve Guyana'da forsa kampından kaçan mahkumlar Belem ve mürettebatının şahitlik ettiği olaylar.

Sanırım bu seriyle birlikte, Fransız donanmasının resmi çizeri ünvanını almış Delitte. Desenleri gerçeğine son derece yakın titiz ve detaylı çalışmaların ürünü.

Belem - Delitte

Belem – Günümüzde halen Fransız donanmasının okul gemisi olarak denizlerde

Jean-Yves Delitte Belem serisinden sonra tarihin meşhur yelkenlilerini BD dünyasına katmaya one shot albüm formatında devam ediyor.

Hermione

Bounty

Black Crow

hanac

Tablo gibi resimler. Tanıtım için teşekkürler Karlıova.

yunusmeyra

tanıtım için teşekkürler, takipteyiz  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR