Galeri BD

Başlatan Peyami, 25 Eylül, 2016, 15:29:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

tabii işler sadece "sipru" ile sınırlı değil...
yine takip ettiğimiz sitelerden , bir "ana madde" de, "ansiklopedi" maddesinde, bir maddi "hata"... bu tarz konulara bir çok sitede,blogda ve hatta yayında, yazıda rastlayabiliyorsunuz... "milliyet çocuk" dergisinin tarihçesi verilirken, "yayın kesintilerinden"de bahsetmemek olmaz...özellikle 1990`ten sonraki yıllar içinde, dergi  "kesintili yayınlanmış" ,"ek" olmuş, ebatları değişmiş, sonra yeniden "paralı" satımış vs pek çok arbede atlatmış ve kapanmıştı...

ancak örneğimizde 1989 nisan`ında,  dergi yayınının durduğu söyleniyor! fakat nisan sonrasındaki yayına ait , aynı yıl yayınlanan dergiler "koleksiyonlarda" mevcut...

son bir örnek vereyim:

yapı kredi yayınlarının, "sanat dünyamız" serisi içinde , 1997 yılında güzel bir "dosya konusu" yayınlanmıştı; "çizgi roman: çizgi, roman"... harika "telif"li yazılar yeralmıştı...çizgi roman`ı "ciddiye" alan yazılardı ve bazılarına sık sık bende "atıf"ta bulunuyorum... "Türkiye`de çizgi roman" başlıklı yazıda, konu bir yerde 1955 yılında yayınına başlayan "ceylan dergisi"ne geliyordu (ki yazarında "övdüğü" kadar vardır ve çizgi roman tarihimizde özel bir yeri bulunur)... yazar, "ceylan" dergisinin yayın tarihçesini anlatırken (aşağıdaki görselde) ; "ceylan" dergisinin, çıkan ikinci serisinin 29. sayıda yarım kaldığına dair bir "bilgi" paylaşır. ancak, biliyoruz ki, dergi 29,30,31 ve 32`inci sayıları yayınlandıktan sonra yayınını bitirmiştir!

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

köstebek

Yunus Meyra beyciğim,

ağzım hafiften açık kalmış bir halde öylece izliyorum, bir sipru listesinden nerelere geldiniz. Argoda sanırım bunun adına "dalak yarmak" deniyordu.

Kutluyor ve yazının devamını alkışlarla bekliyorum...

yunusmeyra

Alıntı yapılan: köstebek - 13 Şubat, 2017, 22:07:25
Yunus Meyra beyciğim,

ağzım hafiften açık kalmış bir halde öylece izliyorum, bir sipru listesinden nerelere geldiniz. Argoda sanırım bunun adına "dalak yarmak" deniyordu.

Kutluyor ve yazının devamını alkışlarla bekliyorum...

"arasıra "eski" yayınları ve ülkemizdeki yayın maceralarını da gündeme getirmeye çalıştığımız bir başlık olmasından "cesaretle" ve "sipru"yu da alet ederek bir kaç konuyu paylaşmak istiyorum." böyle diyerek konuya girdik abiler ama, "taammüden" konu dışına sarktık  ;) bu başlıkta arasıra yaptığımız ve bir çok başlıkta,olası yapacağımız küçük "retro" paylaşımlar için, kendimize küçük bir "dikkatli olalım!" çağrısı olarak da okunabilir...sonuç olarak: abiler bu tarz konuları başka başlıklarda devam ederiz arada  :)

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Peyami - 14 Şubat, 2017, 00:52:51
İnsanların eski tarihli Frankofonlara karşı bir gönül bağları var. Bu konuda söyleyecek sözleri ve dilekleri oluyor. Yenilere ise çoğunluk yabancı. Görüşümüz ve şahsi beğenilerimiz ne olursa olsun buna saygı duymak zorundayız. Burası ne mutlu ki beklediğim gibi kendi kendime konuştuğum bir başlık olmadı. Çeşitli ÇR zevkleri olan pek çok dostumuzla buluşuyoruz. Öyleyse tabii ki eski Frankofonlar ve yayın maceraları da konuşulabilir ve konuşulmalıdır. Yer problemimiz yok. Bilgi ve/veya duygu içeren yazılara kapılarımız sonuna kadar açık. Herkese ve her konuya yer var. Hele de Yunusmeyra gibi bir cevher çalışmalarını bizlerle paylaşmaktan kaçınmıyorsa bu konuları pas geçemeyiz, geçmemeliyiz. İlgimin olduğu ama bilgimin yetersiz olduğu konuları bilenlerden dinlemekten hep keyif aldım. Bu değerli çalışmaları bizlerle buluşturduğu için Yunusmeyra'ya bir kez daha teşekkür ederim. Ben yazısını PDF olarak kendi arşivime kattım bile. Dileğim, bunların sadece forumda kalmayıp, bir sistematik içinde kitaplaşması ve bir başvuru kaynağı olarak çok geçmeden kitaplıklardaki hak ettiği yeri alması.  :)

keşke merak ve ilgilerimize ayıracak pek çok zamanımız olsa ve "aklımıza her esen" sorunun peşinden diyar diyar, koleksiyon koleksiyon, kütüphane kütüphane gezebilsek...ama çoğu zaman okunan yeni bir çizgi romanı paylaşmak; dostlarla sevdiğimiz seriler,albümler... üzerine iki çift kelam etmek için bile "ne zor vakit" bulabiliyor, ne çok uğraşıyoruz. bu arada asıl "bekleyen" bizleriz  :) "frankofon" üzerine çalışmalarını heyecanla bekliyoruz...biz de boş durmayalım tabii  ;) mesela önümüzdeki aylarda, ülkemizde yayınlanmış seriler ve dergilerdeki  frankofonlar başta olmak üzere çizgi romanların "dökümünü" daha itinalı ve düzenli bir çalışma dahilinde yapmaya devam edelim... az önce yaptığımız gibi daha önce bu konularda söylenenleri ayıklamak, tasnif etmek, kontroller yapmak için bile uzun zamana yayılan, sürekli "mesai"lere ihtiyaç var... bunun için  imkan buldukça kütüphane ve koleksiyon okumalarına devam etmek lazım... zaman buldukça da notları "fransa&belçika çizgi romanlarında" paylaşmak... bir yanımız hep "retro" kalacak galiba :D

Alıntı yapılan: rumar80 - 11 Şubat, 2017, 21:56:56
Öncelikle bu gemiyi her çeşit suda düzgün yüzdüren sevgili Peyami bir teşekkürü hak ediyor.  Onun sayesinde çizgi romanın sanatsal boyutuna ve ulaşamadığımız çizgi romanlar hakkında bilgilere yol alıyoruz.  Bu başlık sayesinde içimde hep olan Frankofon aşkı kabardı ve elimdeki çizgi romanları okumayı öne aldım. Okuyan ve yazan herkese teşekkürler.
reis`in dediği gibi teşekkürler Peyami  :)
not: farklı ve nitelikli çizgi romanlara, özellikle "frankofon" albüm ve serilere özel ilgisini bildiğimiz nikopol dostumuzun yeni okuduklarını bizlerle paylaşmasını da merakla bekliyoruz  ::)
not2: blog"unda "frankofon nedir?"  http://pizagorgunlukleri.blogspot.com.tr/2013/07/frankofon-nedir.html?view=sidebar yazıları yazan Pizagor dostumuz nerede  ::) (pizagor`dan habersiz bir kaç tane "Musée de la Bande Dessinée" gezisi fotoğrafını aldım  ;) )

yunusmeyra

Peyami, güzel ve "yayınlanası" bir kitapla daha tanıştırmışsın biz çizgi roman severleri  :) sanırım bu kitabı farkedecek yayınevleri  tarafından yayınlanmak istenmesi sürpriz olmayacaktır...
not: bir şey dikkatimi çekti...öykü ilerlerken, sayfalardaki "olay","anı" ve "duygu" geçişlerine bağlı olarak mı değişiyor "renklendirme"? senin verdiğin sayfa örnekleri bana "şizofreni", "bipolar" bozukluk gibi sağlık sorunları yaşayan kişilerin,"duygu ve düşünce" durumlarıyla "renk algıları","kullanımları" veya "renkleri tanımlamaları"vs  arasında ilginç bağıntılar olması üzerine yazılanları hatırlattı...

rumar80

Angelina Jolie Medya malzemesi olmadan önce oynamıştı bu filmde ve bir de oscar kazanmıştı.  Güzel filmdir.

rumar80

Western valley

Vahşi batıda küçük bir kasaba. Yıllar sonra kasabaya dönen kadın silahşör,  karanlık geçmişi olan bir şerif,  geleneksel sığır fuarı,  kasabayı tehdit eden bir çete,  yoldaki küçük bir kervan. Bunların ortak özellikleri nedir? Chicanas kasabaya neden döndü?  Kervan neden sabote edilmekte ve çete neden kasabayı yok etmek istemektedir?
  DiGiorgio'nun serisinin ilk iki kitabını okuma şansım oldu. Macera diğer sayılarda devam edecek ama bazı sorular bu iki sayıda yanitlaniyor.  Düzgün çizimler,  adım adım ilerleyen ama okuru takibe zorlayan senaryo. Eli yüzü düzgün bir western.

Nightrain

Alıntı yapılan: Peyami - 02 Mart, 2017, 10:39:49

ÇR tanıtımlarını bundan sonra yeni başladığım bloğumda da yayınlayacağım.
Bir parça burada giriş yapıp tamamını blogda yayınlamak gibi bir düşüncem yok.
Tamamı yine burada da çıkacak. Yalnızca blogda otosansürsüz ve farklı bir stil kullanma niyetindeyim.
Tüm Galyalıları beklerim.

http://kuzeykalesi.blogspot.com.tr/

Bloğunuz hayırlı olsun. Takipteyim.  :)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

V

Bloğun hayırlı olsun Peyami. Orada da takipçiniz .
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

Alıntı yapılan: Peyami - 02 Mart, 2017, 10:39:49
ÇR tanıtımlarını bundan sonra yeni başladığım bloğumda da yayınlayacağım.
Bir parça burada giriş yapıp tamamını blogda yayınlamak gibi bir düşüncem yok.
Tamamı yine burada da çıkacak. Yalnızca blogda otosansürsüz ve farklı bir stil kullanma niyetindeyim.
Tüm Galyalıları beklerim.

http://kuzeykalesi.blogspot.com.tr/

Çok güzel bir fikir dostum.

hanac

Alıntı yapılan: Peyami - 02 Mart, 2017, 10:47:44
Kalbinin kırıklığı gibi kolunun kırığını da hep içinde taşıyan bir kadının hikayesi bu.

Mükemmel tanıtım için teşekkürler.

Uçma Sanatı ile babasını, Hep Kırıktı Bir Kanadı ile annesini anlatan Antonio Altarriba'ya hayran olmamak mümkün değil.

Yayınlanması dileğiyle.

Nightrain

Alıntı yapılan: hanac - 02 Mart, 2017, 20:35:29
Mükemmel tanıtım için teşekkürler.

Uçma Sanatı ile babasını, Hep Kırıktı Bir Kanadı ile annesini anlatan Antonio Altarriba'ya hayran olmamak mümkün değil.

Yayınlanması dileğiyle.

Aylak yayinlayacak. :)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hanac

yunusmeyra

yeni "kaleniz" (blog`unuz)  hayırlı olsun "galyalı" dostum ! blog`u yılbaşından itibaren takipteydik, ancak yeni isim daha afili olmuş  ;)
blog`da çizgi roman yazılarına düzenli yer verme fikri de harika  :) böylece "çizgi roman sevdalıları" için kaynak değeri olan(diğer bir çok içeriği yanında...) , keyifli bir blog adresi daha hayata geçti..özellikle "fransa-belçika" okuluna yönelik yayın yapma fikri olan ( "farklı türlerde basacak yayın arıyorum" diyen mesela...) veya güncel yayınlanan pek çok "dünya" çizgi romanını, Peyami`nin güzel ve özenli tanıtımlarıyla "frankofon" yayın dünyası üzerinden takip etmek isteyenler içinde alternatif tanıtımlar sunuyor ( eyy, yayıncılar!)

rumar80

Peyami ustanın izinden giderken şimdi sizlere Denayer ve Van Hamme ikilisinin yarattıkları bir karakterden bahsetmek istiyorum : Wayne Shelton.
   Kahramanımız orta yaşlarda, özellikle finans sektörünün liderlerinin yapılmasını istediği zor işleri çözen biri. İnce detaylar ile plan kurup uygulamaktadır.  İlk iki sayıda Türkiye sınırında bulunan hayali ülke Khalajakistan'da tutuklu olan bir kamyon şoförünü kaçırma görevini alır.  Tabi her şey plana göre olamayacak, ihanet ve ölüm kahramanımız ve takımının peşini bırakmayacaktır.
   Karakterimiz tip olarak biraz Tony Stark/Dr. Strange karışımı bir yapıya sahip. Maceralar öncelikle bir görevimiz tehlike öyküsü gibi işleniyor.  Hatta filmlerinde olduğu gibi işler sarpa sarabiliyor.  Ancak sonuçta kahramanımız ve takımı kayıplar verse bile sıyrılmayı başarıyor. 
   İlk öykünün gidişi bana biraz Bruno Brazil'i hatırlatmadı değil.  Onda da farklı karakterler bir görev için birleşmiş sonraları bazıları ölmüştü.  Eserin arkasında Van Hamme olunca çok ta şaşırmamak lazım.  Çizimler başarılı.  Konu güzel.  Son dönem okuduğum iyi serilerden biri.
   Diger maceralarını da yakında okuyacağım.
   Bence okunabilecek bir seri.
   Sevgiler.