Galeri BD

Başlatan Peyami, 25 Eylül, 2016, 15:29:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Röportajın çevirisi için Peyami'ye teşekkürler.

Hep Kırıktı Bir Kanadı'nı okumak için sabırsızlanıyorum.

yunusmeyra

Peyami, sayende bir çizgi roman sanatçısını ve fikirlerini, daha yakından tanıma fırsatı bulduk, "emeklerin" için çok teşekkürler...
not:Peyami`nin bizle paylaşımlarındaki "idealizmin" ve "hassasiyetin" çok az bir bölümünü göstermesini beklediğimiz "yayınevleri" var  ;)  "frankofon" ve "ispanyol" (ve dahi latin..) albüm ve kitaplarını yayınlayan yayınevlerine sormak zamanı : sizler, senede bir iki defa, yukarıdaki gibi röportaj veya tanıtımları dilimize çevirip, Türk okurlarıyla paylaşamaz mısınız? bunu yapmaya başladığınızda hem yayınladığınız kitaplarınız hem de "çizgi roman okurları" için umuyorum çok daha güzel şeyler olacak(geçtim "idealizmi",sırf "ticari kaygılar" için bile "akılcı" bir hareket olmaz mı?)...
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

nicholaihel

Alıntı yapılan: Peyami - 26 Mart, 2017, 20:22:31

El Eternauta, Daytripper, and Beyond: Graphic Narrative in Argentina and Brazil
David William Foster / Ekim 2016

Son günlerde gözüme takılan kitaplardan biri. Fırsat bulduğumda okumak için listeme aldım. Burada kısaca haberini vermiş olalım. Yazar David William Foster Güney Amerika üzerine pek çok kitabı olan bir araştırmacı. Bu kitapta Arjantin ve Brezilya çizgiromanı üzerinden Latin Amerika ÇR sanatının özelliklerine değiniyor. Latin ÇR ekolünü takip edenlerin ilgisini çekebilecek bir çalışma.

Daytripper müellifi biraderlerin bir paylaşımı ile haberdar olup ilgimi çekmişti. Okuduktan sonra izlenimlerinizi öğrenmek güzel olur. Özellikle "and beyond" kısmında belki gizli hazineler vardır. Başlığı zengin tanıtımları ile güçlendiren Peyami'ye teşekkürlerimle.

nikopol

Foster'in kitabini haber verdiginiz icin tesekkurler. Musait zamanda bir bakmak lazim.

Nightrain

Alıntı yapılan: Peyami - 03 Nisan, 2017, 20:44:30

TOUTE LES MERS (HER YANIM DENİZ)
Senarist:            Michéle Standjofski
Çizer:                 Michéle Standjofski
2017 Ocak

Michéle Standjovski Lübnan Güzel Sanatlar fakültesinde öğretmen. İllüstratör. Burada dedelerinin Beyrut'a geliş hikayelerini anlatıyor. Anne tarafından ninesi 1922'de İzmir yangını sonrası gelmiş. Baba tarafından dedesi ise Rus İhtilali sonrası sürülmüş. Baktığınız zaman Michele içinde Türk, Yunan, İtalyan, Rus, Lübnanlı, Fransız olan geniş ve karmaşık kökenli bir aileden geliyor. Beyrut'u hem sevdiği hem de nefret ettiğini söyleyen sanatçı bazen Fransa'ya yerleşmeyi düşünse de doğduğu yerde onu bağlayan bir şeyler olduğunu söylüyor. Büyük laflar etmeye çalışmadan  toleransın altını çizen bir göç hikayesi şeklinde tanıtılmış.

"Kıyısından" da olsa içinde memleket geçen yeni bir ÇR olarak kayda geçirmiş olalım. 

Kısa bir röportaj ve tanıtım:
https://www.youtube.com/watch?v=TndZInhT30E

Basilsa da okusak.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

nicholaihel

Kıyısından veya tam göbeğinden fark etmez, okusak da okumasak da, içinde memleket geçen çizgi romanları paylaşmanız ve burada böyle hoş bir veri bankası oluşturulması çok güzel!

hanac

Burası epeydir sessiz.

Peyami neredesin ? Levent abi de 1 aydır foruma girmemiş.

Nightrain

YKY de vizyon olsa şunların yarısını basardı

Nightrain

Gaston'u basan biri çıksa keşke. Çizimleri çok hoşuma gidiyor. Zaten 19 albümmüş.

köstebek

Ben bu Gaston denilen delikanlının maceralarını çocuk dergilerinde okumuştum, ama adı sanırım başak bir şeydi. YunusMeyra yetişirse derin bilgi defterlerini açabilir ve bizde nerede ne zaman kaç sayı çıkmış söyleyebilir.

Düşünceme göre yeterince çıkmıştır...

Nightrain

Alıntı yapılan: köstebek - 25 Nisan, 2017, 20:56:21
Ben bu Gaston denilen delikanlının maceralarını çocuk dergilerinde okumuştum, ama adı sanırım başak bir şeydi. YunusMeyra yetişirse derin bilgi defterlerini açabilir ve bizde nerede ne zaman kaç sayı çıkmış söyleyebilir.

Düşünceme göre yeterince çıkmıştır...
Ekşi de Gaffar adıyla yayınlandığı yazıyor.

hanac

Alıntı yapılan: Peyami - 30 Nisan, 2017, 21:15:33
Yeni çıkacak bir çizgiroman. Artık sıradanlaşmış gibi gelen bir konu olsa da göz atmaya değer.

Ben yine de seviyorum bu tarz konuları.

alan ford

Ba ve Moon Türkiye'de de çok tutuldu. Üstelik mekan da yabancısı olmadığımız bir yer. 50'lerdeki halini iyi biliriz. Çizgi Düşler umarım el atar bu kitaba.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Nightrain

Çizgi Düşler, Two Brothers'i basacak.

köstebek

Alıntı yapılan: alan ford - 07 Mayıs, 2017, 19:22:20
  Ba ve Moon Türkiye'de de çok tutuldu. Üstelik mekan da yabancısı olmadığımız bir yer. 50'lerdeki halini iyi biliriz. Çizgi Düşler umarım el atar bu kitaba.

eli kulağında olması lazım.