Gönderen Konu: #DirenFransaBelçikaEkolü  (Okunma sayısı 26646 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pizagor

• Haddock
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
  • Your Ego My Lego...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz ihtiyar...

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com/

Çevrimdışı nocardia

• Çizgi Roman Sever
  • **
Ynt: #DirenFransaBelçikaEkolü
« Yanıtla #451 : 04 Ekim, 2017, 12:16:04 »
Burayı geç de olsa okudum sonunda, Peyami bey ve katkıda bulunan bütün arkadaşların Sezon 2 de yeni yazılarını takip ediyor olacağım. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı rumar80

• Hal Jordan
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #452 : 04 Ekim, 2017, 15:48:23 »
 Günün en iyi haberlerinden biri.
Arada sırada takılıyor. 250 kişiden biri olmaktan memnun

rumar80.blogspot.com.tr

Çevrimdışı darkwood

• Zagor
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
  • Ahyaaaak
« Yanıtla #453 : 04 Ekim, 2017, 23:50:27 »
Güzel haber, yeni frankofon haberlerini merakla bekliyorum.
Darkwood Sakinleri..

Çevrimdışı yunusmeyra

• Bölüm Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #454 : 09 Ekim, 2017, 15:29:30 »
 :)  :)  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Çevrimdışı Peyami

• Bölüm Yöneticisi
  • Çizgi Roman Bağımlısı
  • #DirenFransaBelçikaEkolü
#DirenFransaBelçikaEkolü 2017-2018 Sezonu Açılışı
« Yanıtla #455 : 10 Ekim, 2017, 23:27:37 »

#DirenFransaBelçika Ekolü (2017-2018 sezonu açılışı)

Bonjour et bienvenue a tous dans la grande famille #DirenFransaBelçikaEkolü.. :)

Yeni, yepyeni bir sezona merhaba Galyalılar.  Piyasayı da aktörlerini de çoğunluğu da umursamayan minik ama mutlu köyümüzde Romalılara karşı direnişimiz devam ediyor. Önce yokluğumda mesajlarıyla köşemize katkıda bulunan Levent Suberk, Saki, Yunusmeyra, Köstebek, Yalcinerol345 ve Darkwood arkadaşlarımıza teşekkür ederek başlayalım.   

İkinci sezonu yapıp yapmama konusunda kararsızdım aslında. Astronomik transfer tekliflerine karşın kıyasıya süren pazarlıklar sonrası Hasan’la bir sezon daha el sıkıştık  :D Yine forumun genel gidişatına baktığımda bu yıl tanıtımdan ziyade ara sıra kısa haberler geçmeyi tercih edeceğim herhalde. “The times they are a-changin…”   

Bir yaz arası verdik, iyi oldu. Diyeceksiniz neler yaptın? Aslında bu yaz çok az ÇR okuyabildim. Biraz Baltalı İlah, birkaç Fransızca albüm ve Alan Moore kitap ve ÇRlarına bir göz atış. Her şeye rağmen 20 civarı Zagor sayesinde ortalamamı geçmeyi başarmışım. Ayda 3-4 taneden fazla ÇR sıkıyor beni uzun zamandır.

Yine bu tatil döneminde forumda şahit olduğum kavga dövüşler Karındeşen Jack’ten Bloody Face’e, Sister Eunice’den Dr Gruber’e kadar çok geniş bir psikopatolojik potansiyeli barındırdığımızı gösterdi. Bir ara ortalık çığlıklardan geçilmiyordu. Canımı, pardon profilimi zor kurtardım! Afedersiniz, Briarcliff Tımarhanesi (bkz. American Horror Story, Sezon 2) buranın yanında ot yemiş.. :o

Yazın Valerian filmini inatla seyretmedim. Oturdum birkaç macerasını okudum. Besson’un görsel şölenden ibaret uzay operası tarzının hikayeyi de karakterleri de boğduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla tam #DirenValerian diyecekken YapıKredi’nin Valerian serisini basmaya başlaması haberiyle Valerian için sevindim.   

Bunun dışında yoğun istek üzerine “Yunusmeyra evreninde zaman kavramı” isimli makalem üzerinde çalıştım. Konunun mağdurlarını yakında kapsamlı bir kılavuzla selamlayacağım :D Fakat adamın hakkını da verelim. Gaston yazısı Türkçe internette bu konudaki en kapsamlı yazı olarak yerini aldı. Yoksa hala okumadınız mı?

Kedidiro Film Festivalinde not aldığım filmlerden birkaçını seyretme fırsatı buldum. Bir ara Selami hocanın başlığına yazacağım. Hele “Tangerines” yok mu…Tam benlikmiş.

Game of Thrones fırtınasından nasibimi aldım. Yazın sıcağında ejderha yası tutacağım hiç aklıma gelmezdi. #DirenViserion      

Neticede ben ÇRı boşlasam da Fransızlar boş durmadı tabii. dBD dergisi (temmuz ağustosu tek dergiyle geçmesine karşın) ve Bdgest tam gaz yayına devam ediyor. Entrecase programı üçüncü sezonuyla perdelerini açtı. İlk yayında ana konu Helen Bruller’nin son albümü “Yaşlanmak İstemiyorum” oldu. Aynı zamanda programın konuğuydu. Albümleri pek ilgimi çekmedi ama gözleri güzeldi. Bir şans vermeye karar verdim  :D Ayrıca henüz yeni kaybettiğimiz çizgiromancı Michel Plessix anıldı ve yeni albümlerden birkaçı tanıtıldı.   

Yeni sezondan beklentilerim olmaz mı, tabii ki var. Yunusmeyra’nın artık ortak olduğu bu köşeye katkılarının sıklaşarak devam edeceğini ve daha az devamsızlık yapacağını, Levent Suberk’in paylaştığı haberlerin süreceğini ve bu yıl da Angouleme muhabirimiz olacağını, “Rıza Baba”nın geçen sezon Romalıları dahi kıskandıran 3 tanıtımlık performansını sürdürerek gücümüze güç katacağını, Nicholaihel’in ayrıntılı yorumlarıyla yine köşeyi zenginleştireceğini, Ulu Hanac’ın bitmek bilmeyen enerjisi ve neşesiyle ortalığı kah karıştıracağını kah canlandıracağını, Nikopol’un burada olmasa bile ÇR tanıtımlarına devam edeceğini, “El Statistico” Afu’nun köyümüzde daha fazla arzı endam edeceğini ve Fransa’dan dükkan resimleri paylaşmayı sürdüreceğini, Nightrain’in yayıncılar üzerindeki markajını arttıracağını, Köstebek’in yolunun daha fazla Frankofonla kesişeceğini, Alan Ford’un özlenen sesinin daha fazla çıkacağını, Selami Hoca’nın bu yıl bitmeden Kedidiro Film Festivalini düzenleyeceğini, Engin’in foruma muhteşem bir dönüş yapacağını ve şimdiye kadar fırsat bulamamış ya da istediği kadar aramızda olamamış arkadaşlarımızın da bize katılacağını ümit ediyorum. Eh, boşuna umut Galyalı’nın ekmeği dememişler. Bu sezon temamız “umut” mu olacak nedir…Dilime takıldı kaldı.  Tenten’e baksanıza. Hiç unutmam bir gün hapisteyiz, Andy Dufresne beni bir köşeye çekip şöyle demişti:  “Hope is a good thing Peyami, maybe the best of things, and no good thing ever dies.”. Her direniş bir umudun üzerinde yükselmez mi zaten..

Bu müthiş balkon konuşmasından sonra beklenen an geldi. Artık sezonun açılış partisi başlayabilir..
Giriş serbest, ilk biralar müesseseden. Limonata sınırsız.  :D

Ve hareketli bir parça..Lady Gaga’dan geliyor..
Korkunç bir yazın ardından…“Bloody Mary”
Üstelik Mary Eunice görüntüleri eşliğinde…
Başlıyoruz efendim..  8) 8) 8)

“…I'll dance, dance, dance
With my hands, hands, hands
Above my head, head, head…”

https://www.youtube.com/watch?v=SjLCLGfn0Zc

Çevrimdışı hanac

• Khanac
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
Ynt: #DirenFransaBelçikaEkolü 2017-2018 Sezonu Açılışı
« Yanıtla #456 : 11 Ekim, 2017, 07:51:41 »
Bunun dışında yoğun istek üzerine “Yunusmeyra evreninde zaman kavramı” isimli makalem üzerinde çalıştım. Konunun mağdurlarını yakında kapsamlı bir kılavuzla selamlayacağım :D Fakat adamın hakkını da

Gaston yazısını okuyamayanlar için bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,11990.0.html

Çevrimdışı nicholaihel

• Çizgi Roman Bağımlısı
« Yanıtla #457 : 11 Ekim, 2017, 15:41:01 »
Yeni sezon hayırlı olsun. Özlemişiz Peyami'nin enerjisini. Özlemek de iyidir hem.

Çevrimdışı rumar80

• Hal Jordan
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #458 : 11 Ekim, 2017, 22:13:08 »
Yeni sezonu iple çekenlerden biri de benim.

rumar80.blogspot.com.tr

Çevrimiçi nikopol

• Çizgi Roman Dostu
« Yanıtla #459 : 11 Ekim, 2017, 22:30:32 »
Plessix'nin topragi bol olsun; oldugu haberine uzuldum. Ingilizceye de cevrilen The Wind in the Willows uyarlamasi, uzun zamandir okunacaklar listemde.

Ikinci sezon hayirli olsun. Peyami Bey'in yazilarini ben de merakla bekliyorum.

Çevrimdışı Peyami

• Bölüm Yöneticisi
  • Çizgi Roman Bağımlısı
  • #DirenFransaBelçikaEkolü
Güncel Valerian Haberleri
« Yanıtla #460 : 12 Ekim, 2017, 23:48:50 »

GÜNCEL VALERIAN HABERLERİ

Valerian Filmi ve YKY
Hemen söyleyeyim, seyretmedim. Luc Besson’un uzay operası denemelerini görsel şölenden ibaret bulduğum için istekli olduğum söylenemez, zaten izlenecekler listem kabarık, ilerde bir ara bakarım herhalde. Fakat filmin rüzgarı TR’de bile hissedildi ve muhtemelen sırf filminin desteğiyle satar diye YKY apar topar tüm seriyi baştan yayınlamaya başladı. Biliyorsunuz artık filmi/dizisi olmayan ÇRı, hele de eskilerden ve uzun bir seriyse, adam yerine koymuyorlar. Neticede büyük bir okuyucu kitlesi bulacağını düşünmüyorum ama YKY yayın politikasına uygun bir ÇR olarak çıkması olumlu.

İlk albüm niye “T0” olarak numaralandırılmış?
Aslında cevap basit. Bu macera ilk kez 1967 yılında Pilote dergisinde yayınlandı. Serinin albüm olarak yayınına ise 1970’de başlandı Ama bu macera muhtemelen 29 sayfa civarında olması yani diğerlerinden kısa olması nedeniyle atlandı. Sonrasında önce HS albüm (özel sayı) olarak yayınlandı, ardından da 2000 yılında 17. albümden sonra klasik seriye dahil edildi. Diyeceksiniz ki o zaman niye 18 demeyi tercih etmediler? Diyemediler çünkü Laureline ile tanışması bu macerada anlatılıyordu oysa o zamana kadar çıkan albümlerde beraber maceralarına yer verilmişti. Çözüm olarak “0” olarak numaralandırmayı seçtiler. Dolayısıyla bu albüm klasik seri içinde bir “orjin hikayesi” olarak değerlendirilebilir.

İlk macera olduğu ve yapım tarihi 1967’lere uzandığı için Valerian’ın olgunluk öncesi maceralarından biri olarak kabul edilmeli. Muhtemelen Remzi de bunu düşünerek daha iyi bir macerayla başlangıç yapmak istediği için Valerian yayınına T1 ile başlamış, bu macerayı atlamıştı.

Buradan hareketle ilk kez okuyacakların sonraki maceraları okumadan sadece bu albümle Valerian hakkında karar vermesinin yanıltıcı olacağını şimdiden söyleyeyim.   

dBD Dergisi
Ayrıca dBD dergisinde Eylül sayısında Valerian filminin story-board’larını yapan Eric Gandois’yla yapılmış br söyleşi yayınlandı. Merak edenler okuyabilir, haber vermiş olalım. Adam tek başına tüm storyboard’ları yapmış. Röportajın başlığının “Mezieres beni tebrik etti” olması anlamlıydı. Nesilden nesile aktarımlar ve tebrikler ne kadar güzel bir görüntü. Süreklilik çok önemli yeryüzündeki her süreçte. İngilizler söz konusu ev oldu mu “locaton location location” der. Ben de başarının anahtarı için “süreklilik süreklilik süreklilik” diyorum.  Gençler unutmayın bu yaşlı Galyalının söylediğini.

Valerian “Vu par…” serisi.
Konu Valerian olunca bu yan seriden de kısaca bahsetmek lazım.

2011 yılında Manu Larcenet’nin (Brodeck Raporu, Sıradan Zaferler) yazıp çizdiği “L’armure du Jakolass” ile başladı. 2017 yılında “Shingouzlooz Inc” albümünün yayınlanmasıyla devam etti. Her albüm kendi içinde bir macera ve farklı bir yazar/çizerin Valerian yorumunu okuyucularla buluşturuyor.

Biliyorsunuz benzer yan seriler Fransa Belçika ekolünde bir gelenek haline geldi artık. Red Kit (“vu par”) ve Spiru (“Une aventure de”) gibi ÇRlar için de klasik serilere kıyasla serbestlik sağlayan ve farklı yaklaşımlar denenmesine imkan veren yan seriler halen devam ediyor. 

KİTAPLAR
Tüm bunların yanında filmin çekeceği ilgiye güvenerek Valerian konusunda arka arkaya kitaplar yayınlanıyor. Aşağıda birkaç örnek veriyorum. Ha sen okuyacak mısın bunları diye soracak olursanız, okumayacağım arkadaşlar. Ancak bir yerde elime geçerse sayfalarına şöyle bir bakarım. Valerian’ı severim ve hala okumadığım maceraları var ama o kadar da meraklısı değilim.

L’art de Valerian et la Cite des Mille Planetes
Valerian filmi için yapılan konsept tasarımları içeren bir albüm. 192 sayfa. Eylül 2017’de çıktı.

Autour de Valerian – Tome 0 – Le Guide des Mille Planetes

368 sayfa. Temmuz 2017’de yayınlandı. Gazeteci Christophe Quillien’in hazırladığı bir Valerian rehberi. Valerian evrenindeki karakterler, konular, mekanlar, canlılar ve referanslar üzerine yüklü bir kaynak.

Çevrimdışı hanac

• Khanac
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #461 : 13 Ekim, 2017, 07:13:17 »
Season 2 Episode 1 yayınlanmış dün akşam  :) Teşekkürler Peyami.

Valerian filmini izleyeyim bari yakın zamanda.

Çevrimdışı rumar80

• Hal Jordan
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #462 : 13 Ekim, 2017, 12:51:30 »
  Ben izledim. İnanılmaz bir görsel şölen ama bir Valerian değil diyebiliriz.
  Valerian'ı oynayan delikanlıya da çok ısınamadım.
  Ama bir bilim kurgu diye izlenebilir.

rumar80.blogspot.com.tr

Çevrimdışı Levent Suberk

• Çizgi Roman Dostu
« Yanıtla #463 : 13 Ekim, 2017, 19:38:16 »
Valerian hakkında kapsamlı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Süreklilik konusunda haklısınız. Çizgi roman için önemli.

Çevrimiçi guneseral

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #464 : 16 Ekim, 2017, 20:32:33 »
Arkabahçe ye yeni Frankafonlar ingilizce / gelmiş, Chaboute nın Alone ve Park  Bench  birde Death of Stalin kitaplarını aldim.
Geçen sefer de Eurocomic 'den Jose Manoz Carlos Sampeya nin Sinner kitabini almıştım..
Tükenmeden meraklilari bir uğrasin derim.