Gönderen Konu: #DirenFransaBelçikaEkolü  (Okunma sayısı 26414 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Peyami

• Bölüm Yöneticisi
  • Çizgi Roman Bağımlısı
  • #DirenFransaBelçikaEkolü
Ynt: #DirenFransaBelçikaEkolü
« Yanıtla #495 : 20 Kasım, 2017, 22:30:48 »

Nikopol'ün son tanıtımı üzerine Myanmar ile ilgili ÇRlardan bir demet sunalım meraklısına. İlk aklıma gelen benim de okuduğum, TR’de de yayınlanan, Guy Delisle’in Burma Günlükleri (Chroniques Birmanes) albümü. Bu vesileyle belirtelim, Birmanya, Burma, Myanmar hepsi aynı ülke arkadaşlar. İkinci albüm geçen yıl Angouleme Büyük Ödülüne layık görülmesi sebebiyle burada kısaca tanıttığımız Cosey’nin otobiyografik eseri Jonathan. Serinin 14. albümünde (Elle ou Dix Mille Lucioles – 2008) kahramanımızın yolu Birmanya’ya düşüyor. Son iki albüm ise biraz daha belgesel ÇRcılığına yakın duruyor. İkisi de Cambourakis yayınevinden çıkmış. Çizimleri, konuya ilgisi olanlar dışında kimsenin hoşuna gidecek gibi durmuyor.   

Özetle Chroniques Birmanes albümü Myanmar'daki sosyo-politik yaşama, Jonathan albümü bölgenin spiritüel kültürüne, diğer ikisi ise politik gelişmelere odaklı izlenimi veriyor. 

Burma Günlükleri adıyla Karakarga'nın yayınladığı albümü zamanında Ferzan tanıtmıştı

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,12055.msg186231.html#msg186231

Nikopol'ün tanıtımı:

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,12191.msg187465.html#msg187465

Cosey (Koze) üzerine bir yazı:

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,11064.msg175122.html#msg175122

Çevrimdışı kharon

• Çizgi Roman Sever
  • **
    • Paneller : Cizgi Roman ve Digerleri
« Yanıtla #496 : 21 Kasım, 2017, 00:28:50 »
Bilinç ve zekayı tanımlama çabaları son günlerde epey revaçta. Sözgelimi Electric Dreams gibi bir güncel dizi bu açıdan pek çok ÇRdan çok daha farklı açılımlar sunabiliyor, tavsiye ederim. 

Yazıda bir ismi görünce gülümsedim: Jane Goodall. Yıllardır gerek kitaplarını gerek videolarını takip ettiğim bir öncü primatolog. Ses tonu bile insana huzur ve umut veren aydınlık bir insan. İki ÇR az alın, onun bir kitabını okuyun derim Galyalılar. 

Velhasıl, konuşulacak çok konu var ama şimdilik kısa kesip Kharon’a katkısı için teşekkür edelim  :)

ben tesekkur ederim peyami bey; Jane Goodall harika bir isim; gerci FransizBelcika ekolune yazmak belki yeri degil ama gecenlerde 89-90 li yillarda kisa suren bir Phantom-Kizilmaske denemesine bakiyordum ; Apes isminde bir bolumluk bir macera var. Isim olarak gecmese de Jane Goodall'a guzel bir gonderme yapmislar ;maalesef tam kareyi upload edemiyorum ama sayi bu:

Çevrimdışı karlıova

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #497 : 06 Aralık, 2017, 13:47:25 »
BD severler selam. Forumda Frankofon üstüne başlıklar açıp güncel eserleri tartışmanız çok güzel. Eskiden RR forumda güzel bir ilgi yaratmıştık BD'lere. Orda tanıttığım eserlerden bir kısmı şimdi yayınlandı Türkiyede.

2007den beri Kanadanın Fransızca konuşulan Quebec bölgesindeyim. Montrealde merkez kütüphanede baya bir BD takip ettim. Orada ve şehirdeki diğer kitapçılarda gördüğüm okurların ekole ilgisi devam ediyor. Mangaya göz kırpan seriler de var.  Formatlar değişiyor, integraller miniler çıkıyor BD değişen alışkanlıklara uyum sağlıyor.

Başlıkları bir inceleme fırsatı bulduğumda arada bişeyler yazarım.

Muhabbetle kalın, 

Çevrimdışı memospinoz

• Bölüm Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
  • No Mistakes Just Happy Little Accidents
« Yanıtla #498 : 06 Aralık, 2017, 14:48:16 »
Mangaya benzer Fransızca eserlere "manfra", "franga" veya "manga français" deniyor.

"La nouvelle manga" ise Franko-Belçikalı sanatçılarla Japon sanatçıların bir arada eser vermelerinden doğan sanatsal bir harekete verilen isim.
Bu tür sanatçılara örnek olarak şunları verebiliriz:
Moyoko Anno , Aurélia Aurita ,
David B. , Matthieu Blanchin , Frédéric Boilet , Nicolas de Crécy , Étienne Davodeau , Yoji Fukuyama,
Emmanuel Guibert, Kazuichi Hanawa , Daisuke Igarashi, Little Fish , Taiyō Matsumoto , Fabrice Neaud ,
Loïc Néhou , Benoît Peeters , Frédéric Poincelet , David Prudhomme , François Schuiten , Joann Sfar , Kiriko Nananan , Hideji Oda , Kan Takahama , Jiro Taniguchi , Yoshiharu Tsuge , Vanyda ve Naito Yamada .

Çevrimdışı hanac

• Khanac
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #499 : 06 Aralık, 2017, 19:16:57 »
Eskiden RR forumda güzel bir ilgi yaratmıştık BD'lere.

Hatırlıyorum o günleri  :)

Çevrimdışı yunusmeyra

• Bölüm Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #500 : 07 Aralık, 2017, 02:14:05 »
Hatırlıyorum o günleri  :)
adminim unutmaz  8)
karlıova hoşgeldiniz  :)
où est le peyami?
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Çevrimdışı Tuco Ramirez

• Çizgi Roman Dostu
« Yanıtla #501 : 07 Aralık, 2017, 11:06:36 »
Hoş geldin Karlıova. Ben de hatırlıyorum sizi RR'den.
Magico Vento idim o zamanlar...

Çevrimiçi Nightrain

• Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #502 : 07 Aralık, 2017, 11:34:11 »
RR nedir?
“Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!”

Çevrimdışı hanac

• Khanac
  • Forum Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
« Yanıtla #503 : 07 Aralık, 2017, 11:35:06 »

Çevrimdışı nikopol

• Çizgi Roman Dostu
« Yanıtla #504 : 07 Aralık, 2017, 15:08:18 »
karliova, hosgeldiniz.

Kendisi frankofon konusunda bir hazinedir  ;D

Çevrimdışı karlıova

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #505 : 09 Aralık, 2017, 13:25:03 »
Hoşbulduk dostlar. Bu başlığı okumaya başladım. Çok güzel hazırlanmış tanıtımlar. Riff Reb'in deniz uclemesi, Canales ve Pellejero'nun yeni Corto macerasi, Emmanuel Lepage`dan Ulysse vb. benim de son yillarda cok severek okudugum BD'ler. Peyami dostuma tesekkurler emegi icin.

Resimli Roman forumda Galeri diye bir kisim hazirlamistik. Burada one shot veya serisi cok taninmayan isleri tanitir gorseller koyardik. Bu baslik ayni islevi goruyor. Bir bakayim neler tanitilmis neler konusmussunuz, muhabbeti devam ettirelim.

Çevrimdışı Levent Suberk

• Çizgi Roman Dostu
« Yanıtla #506 : 09 Aralık, 2017, 23:00:02 »
Son günlerde yurdumuzda frankofon tarzı iyi kitaplar yayınlandı değil mi? Güzel oldu. Frankofonlara ayrı bir sevgim var. Neden diye düşündüm; çocukluğumda okuduğum Red Kit, Tenten ve daha sonra Asteriks'in bunda payı büyük. Bu serilerdeki espri güzel. Bizim komşumuz Ayhan amca vardı. Kırtasiyeciydi. Çizgi romanda satardı. Tabii o zamanlar -60'ların sonu gibi- Teksas Tom Miks, Yuki, Red Kit, Miki Fare, fumettiler gırla satıyor. Ben de gider orada bedavaya roman okurdum. Bir gün Tenten'in macerasını okurken Turnusol'un odadan çıkıp Hadok'la çarpışmasını gösteren karede beni bir gülme tuttuydu. Bugün de ne zaman en azından tebessüm etmek istesem Tenten'i, Red Kit'i, Asteriks'i açar okurum, esprisi hoşuma giden karelere bakarım. Çizgi romanlar iyi ki var!

Çevrimdışı karlıova

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #507 : Dün, 20:07:39 »
Tesbitlerinize katılıyorum Levent bey. 60'lı 70'lı yillarda Türkiyenin popüler kültür ve sanatına Hollywood ve Amerikadan çok Avrupa etki ederdi. Özellikle de Fransa ve İtalya. San Remo şarkı yarışması her yıl TRTden canlı yayınlanırdı mesela. Belmondo, Alain Delon filmleri izlerdik. Birçok şarkı aranjmanlarla Türkçeye kazandırılırdı.

Aynı trendin bir uzantısı olarak Avrupada dominant olan Fransız-Belçika ekolü Türkiye'de Doğan Kardeş, Tercüman Çocuk, Yaman vb. haftalık çocuk dergileri içinde yayınlanmaya başladı. O yıllarda çocukluğunu ve ergenliğini geçiren bizlerin de çizgi romanı sevmesinde belki de en önemli etken bu dergilerde okuduğumuz Mantar cüceleri, Luc Orient, Sipru vs gibi seriler oldu. Fumetti ve Amerikan süper kahramanlarına ordan atladık.

Tintin, Asteriks, Red Kit'in yeri bende de ayrıdır. Ortaokul hazırlıkta bunları çok sevip orijinallerini Fransız Kültürde bulunca Fransızcayı en zevkli şekilde sökmeye başlamıştım. 

O yıllarda çocuk dergilerindeki serilerle atılan tohumlar, YKY'nin kısa süreli de olsa Doğan Kardeşi tekrar çıkarması, peşinden Blacksad, Tetikçi gibi türün en iyi örneklerini kaliteli baskılarla sunmasıyla bugünlerde tekrar yeşermiş durumda. Günümüzün okur profili içinde çeşitlilik isteyen, kaliteyi arayan bir kesimin mevcut olması zaman zaman ekonomik sıkıntılar etkilese de güzel işler Türkçeye kazandırılmaya devam edecek izlenimi uyandırıyor bende. 

Çevrimdışı karlıova

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #508 : Dün, 21:33:04 »
Batman: The Dark Prince Charming

Yazan ve Çizen: Enrico Marini
Yayınevi: Dargaud / DC Comics
Format: Büyük boy, Karton kapaklı, 72 sayfa
Fiyat: 15 Euro

Epey bir zaman sonra ilk tanıtım için sanırım bu albüm uygun. Buyrun sizlere flaş haber. Rapaces (yırtıcılar), Le Scorpion (Akrep), L'Etoile du Desert gibi görsel açıdan birer şölen olan çalışmalarıyla tanıdığımız Enrico Marini Batman dünyasına imzasını atıyor. İki albümden oluşacak bir macera söz konusu. İlk albüm 8 Kasımda yayınlandı.

Büyük boy 33x21 cm lik albüm boyutu Kara şövalyenin BD formatında ilk çalışması olmalı. Tabii bu boy Marini üstadın direkt renklendirme yaptığı muhteşem desenlerini de iyice ön plana çıkarıyor. Senaryo klasik, kaçırılan küçük bir kız etrafında dönüyor. Joker, Harley Quinn, Killer Croc gibi VIP Batman şahsiyetleri haliyle macerada yer almakta.

Tam bir yeni yıl hediyesi gibi duruyor bu albüm. Sanırım bizde de artık belli başlı ÇR dükkanlarında yerini almıştır zira hem İngilizce hem Fransızca edisyonlar aynı anda çıkmıştı.

Daha fazlası için

http://boundingintocomics.com/2017/09/06/batman-becomes-dark-prince-charming-new-graphic-novel-enrico-marini/
http://www.dccomics.com/blog/2017/07/14/exclusive-batman-the-dark-prince-charming-offers-a-new-vision-of-gotham

Marini'nin l'Etoile du Desert Western albümünü daha önce RR forumdaki tanıtımı
http://www.resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=7&t=671&start=45

Çevrimdışı kharon

• Çizgi Roman Sever
  • **
    • Paneller : Cizgi Roman ve Digerleri
« Yanıtla #509 : Dün, 22:10:27 »
su gorsellige, renk solenine bak. muhtesem :)