Galeri BD

Başlatan Peyami, 25 Eylül, 2016, 15:29:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hanac

nikopol

karliova, hosgeldiniz.

Kendisi frankofon konusunda bir hazinedir  ;D

karlıova

Hoşbulduk dostlar. Bu başlığı okumaya başladım. Çok güzel hazırlanmış tanıtımlar. Riff Reb'in deniz uclemesi, Canales ve Pellejero'nun yeni Corto macerasi, Emmanuel Lepage`dan Ulysse vb. benim de son yillarda cok severek okudugum BD'ler. Peyami dostuma tesekkurler emegi icin.

Resimli Roman forumda Galeri diye bir kisim hazirlamistik. Burada one shot veya serisi cok taninmayan isleri tanitir gorseller koyardik. Bu baslik ayni islevi goruyor. Bir bakayim neler tanitilmis neler konusmussunuz, muhabbeti devam ettirelim.

Levent Suberk

Son günlerde yurdumuzda frankofon tarzı iyi kitaplar yayınlandı değil mi? Güzel oldu. Frankofonlara ayrı bir sevgim var. Neden diye düşündüm; çocukluğumda okuduğum Red Kit, Tenten ve daha sonra Asteriks'in bunda payı büyük. Bu serilerdeki espri güzel. Bizim komşumuz Ayhan amca vardı. Kırtasiyeciydi. Çizgi romanda satardı. Tabii o zamanlar -60'ların sonu gibi- Teksas Tom Miks, Yuki, Red Kit, Miki Fare, fumettiler gırla satıyor. Ben de gider orada bedavaya roman okurdum. Bir gün Tenten'in macerasını okurken Turnusol'un odadan çıkıp Hadok'la çarpışmasını gösteren karede beni bir gülme tuttuydu. Bugün de ne zaman en azından tebessüm etmek istesem Tenten'i, Red Kit'i, Asteriks'i açar okurum, esprisi hoşuma giden karelere bakarım. Çizgi romanlar iyi ki var!

karlıova

Tesbitlerinize katılıyorum Levent bey. 60'lı 70'lı yillarda Türkiyenin popüler kültür ve sanatına Hollywood ve Amerikadan çok Avrupa etki ederdi. Özellikle de Fransa ve İtalya. San Remo şarkı yarışması her yıl TRTden canlı yayınlanırdı mesela. Belmondo, Alain Delon filmleri izlerdik. Birçok şarkı aranjmanlarla Türkçeye kazandırılırdı.

Aynı trendin bir uzantısı olarak Avrupada dominant olan Fransız-Belçika ekolü Türkiye'de Doğan Kardeş, Tercüman Çocuk, Yaman vb. haftalık çocuk dergileri içinde yayınlanmaya başladı. O yıllarda çocukluğunu ve ergenliğini geçiren bizlerin de çizgi romanı sevmesinde belki de en önemli etken bu dergilerde okuduğumuz Mantar cüceleri, Luc Orient, Sipru vs gibi seriler oldu. Fumetti ve Amerikan süper kahramanlarına ordan atladık.

Tintin, Asteriks, Red Kit'in yeri bende de ayrıdır. Ortaokul hazırlıkta bunları çok sevip orijinallerini Fransız Kültürde bulunca Fransızcayı en zevkli şekilde sökmeye başlamıştım. 

O yıllarda çocuk dergilerindeki serilerle atılan tohumlar, YKY'nin kısa süreli de olsa Doğan Kardeşi tekrar çıkarması, peşinden Blacksad, Tetikçi gibi türün en iyi örneklerini kaliteli baskılarla sunmasıyla bugünlerde tekrar yeşermiş durumda. Günümüzün okur profili içinde çeşitlilik isteyen, kaliteyi arayan bir kesimin mevcut olması zaman zaman ekonomik sıkıntılar etkilese de güzel işler Türkçeye kazandırılmaya devam edecek izlenimi uyandırıyor bende. 

karlıova

Batman: The Dark Prince Charming

Yazan ve Çizen: Enrico Marini
Yayınevi: Dargaud / DC Comics
Format: Büyük boy, Karton kapaklı, 72 sayfa
Fiyat: 15 Euro

Epey bir zaman sonra ilk tanıtım için sanırım bu albüm uygun. Buyrun sizlere flaş haber. Rapaces (yırtıcılar), Le Scorpion (Akrep), L'Etoile du Desert gibi görsel açıdan birer şölen olan çalışmalarıyla tanıdığımız Enrico Marini Batman dünyasına imzasını atıyor. İki albümden oluşacak bir macera söz konusu. İlk albüm 8 Kasımda yayınlandı.

Büyük boy 33x21 cm lik albüm boyutu Kara şövalyenin BD formatında ilk çalışması olmalı. Tabii bu boy Marini üstadın direkt renklendirme yaptığı muhteşem desenlerini de iyice ön plana çıkarıyor. Senaryo klasik, kaçırılan küçük bir kız etrafında dönüyor. Joker, Harley Quinn, Killer Croc gibi VIP Batman şahsiyetleri haliyle macerada yer almakta.

Tam bir yeni yıl hediyesi gibi duruyor bu albüm. Sanırım bizde de artık belli başlı ÇR dükkanlarında yerini almıştır zira hem İngilizce hem Fransızca edisyonlar aynı anda çıkmıştı.

Daha fazlası için

http://boundingintocomics.com/2017/09/06/batman-becomes-dark-prince-charming-new-graphic-novel-enrico-marini/
http://www.dccomics.com/blog/2017/07/14/exclusive-batman-the-dark-prince-charming-offers-a-new-vision-of-gotham

Marini'nin l'Etoile du Desert Western albümünü daha önce RR forumdaki tanıtımı
http://www.resimliroman.net/forumlar/viewtopic.php?f=7&t=671&start=45

kharon

su gorsellige, renk solenine bak. muhtesem :)

nicholaihel

Örnek sayfalar harika. Büyük basılmaya layık işlerden.

pizagor

Mevzu çizgiroman olduğunda yeni bir baskı, yeni bir kitap haberiyle heyecanlanma refleksimi yitireli bir hayli oldu. Ama bunu yıkan bazı müstenalar da var. Sadece şu kısacık temasla gördüğüm; bu Batman denemesi, benim müstesnalarımdan Asterix'in merakla beklediğim herhangi bir yeni albümü gibi, bir istisna, akılda tutulması ve mutlaka tadılması gereken bir yayın. Sonrasında damakta bırakacağı tattan da bağımsız. Belki çok baharatlı, belki de fazla tatlı gelecek ama o kısmı mühim değil, sadece tadılmalı...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Peyami

"Bu notun bir kopyası muhtemel çarpıtmalara karşı ne olup bittiğine açıklık getirmesi amacıyla aktif üyelere gönderilmiştir."

AYRILIK NOTU
Forumla ilişiğimi kesiyorum. Moderatörlüğünüzü ve üyeliğinizi iade ettim.

Benim kurduğum ve benim devam ettirdiğim yeri bana sormadan "görevlendirdiğiniz" birine devretmeniz tam bir terbiyesizlik. İnsan hiç değilse bir haber verme nezaketini gösterir. Bunun konuşulacak bir tarafı yok.

"DFBE" köşesini, uyduruk bir ÇR tanıtım serisi gibi her peydahlanana emanet etmem. Hele saygısızlığa ve oldu bittiye hiç izin vermem. Vaktim olmazsa yapmam olur biter. Kararı ben veririm. Yağma Hasan'ın böreği yok.

Kendime ait bu konudaki mesajları sildim ve böyle kalmasını istiyorum. Öncesi de olan son terbiyesizliğiniz bunu zorunlu kıldı. Bu şartlarda artık hiçbir yazımı orada kullanmazsanız sevinirim.

Haktan yana olan, bir şeyler paylaşabildiğimiz tüm iyi niyetli arkadaşlara selamlar ve sevgiler. Sözlerim sizlere değil, birkaç kendini bilmezedir.

Yerim belli. Dosta da düşmana da kapı açık. Herkes müstahak olduğu şekilde karşılanır.

tunaorhun

Vay be arkadaş bayağı kızmış.

Nightrain

Mod'luk Peyami'den alınıp başkasına mı verildi; anlamadım?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ferzan

Alıntı yapılan: Nightrain - 19 Aralık, 2017, 10:01:41
Mod'luk Peyami'den alınıp başkasına mı verildi; anlamadım?
Ne yöneticilik alındı, ne de başlık başka birine devredildi...Sanırım bu başlık altına yazan avam (yani hepimiz) yerini bilmedi ve bu başlıkta sadece Peyami Bey 'in sözünün geçebileceğini düşünemeyerek paylaşım yapma gafletinde bulundu...Kendisi de bunu ihanet ve terbiyesizlik olarak algılamış olabilir...Ben söz konusu mesajdan bunu anladım...Veda mesajının yönetim tarafından değiştirilme ve içeriğinin saptırılma kaygısıyla tüm üyelere özel mesaj olarak aynı kopyanın gönderilmesi de büyük nezaket...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

seastar1000

Valla ben konuyu tam olarak anlamamış olsamda üzüldüm hep şunun şurasında kaç kişiyiz diyoruz sonrada kızdım küstüm yazmıyorum yapıyoruz aynı şey Tex konusunda da oldu caretta bey yazılarını kesti ne güzel zevkle okuyorduk macera özetlerini özlüyoruz kendi adıma
Bu konuda da peyami bey kızdı ise bence sırf kendıne bır başlık açsın oraya yazsın ama yazmaya yada paylaşmaya devam etsin derim ben