Infinity Gauntlet - Gerekli Şeyler

Başlatan Nightrain, 30 Eylül, 2016, 17:34:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Hikayeyi devam ettiren sagayı basacaklarını söylemişlerdi ama keşke Infinity Gauntlet'ten önce Silver Surfer Rebirth: Thanos Quest cildini basslardı.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 18 Kasım, 2016, 12:49:09
Hikayeyi devam ettiren sagayı basacaklarını söylemişlerdi ama keşke Infinity Gauntlet'ten önce Silver Surfer Rebirth: Thanos Quest cildini basslardı.

Kesinlikle muhteşem olurdu. Zaten Jim Starlin'in bütün Thanos hikayeleri basılsa harika olur. Hem Thanos'u hem de Marvel Cosmic Universe'ü çok iyi işleyen güzel hikayeler hep.

Nightrain

Marmara Çizgi'nin Secret Wars'da kullandığı kağıdı kullanmışlar ve çok da güzel olmuş. Kitap oldukça hafif. Okumak için sabırsızlanıyorum.

hennessy

Alişan kardeşim fuarda abi kesinlikle okumanı istiyorum dediği çizgi roman.

Kardeşimi kırmadık. Secret Wars gibi ne zamandır beklediğim çizgi roman hikayesine bu akşam başlıyorum ondan sonra o var....,

Gerekli Şeylere son zamanlarda bastıkları yayınlardan dolayı teşekkür ederim.....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Keyifle okuduğum bir çizgi roman daha bitti.

Thanos sonsuz güç taşlarını ele geçirince. Avengers ve evrendeki tüm karakterler ondan yüzükleri geri almak için savaşırlar.

Öncelik ile baskısı çok güzel olmuş. Renklendirmeyi çok beğendim.

Çizimleri gerçekten zammının en güzellerinden biri olmuş. Her çizgi roman severin arşivinde olması gereken bir kitap

Tebrikler Gerekli Şeyler yola devam......
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Nightrain

Thomas abinin sana selamı var. ;D

Yazmayacaktim ama dayanamadim. :D

Mrtekin

Baskının ve çevirinin çok güzel olduğunu ve senenin en beğendiğim kitaplarından biri olduğunu ben de belirteyim. Marvel'in Cosmic karakterlerinin kapışması baya ilginçti.

Özellikle çizer George Perez'in çizimleri cidden çok ama çok güzel. Biraz bu çizerin işlerini de keşfetmemiz lazım.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/George_Pérez

Eğer klasik yayınlanacak ise; Kurt Busiek tarafından yazılıp yine George Perez tarafından çizilen "JLA/Avengers" crossover'ı da yayınlansın isterim.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/JLA/Avengers
They drew first blood...

rumar80

Onslaught sonrası Kurt Busiek ve George Perez'in ortak yayınları Avengers serisi de güzeldir .
  Sevgili Ümit Kireççi forumda özetlerini paylaşmıştı

egeman45

Açıkcası Thanos ve Marvel kozmik evreni hakkında bilgim sınırlı ve pek de ilgimi çektiği söylenemezdi.Türkçeye çevrilmişken hem bir şans vermek hemde en azından merakımı gidermek için almıştım. Zamanına göre gerçekten efsane bir hikaye olduğunu düşünüyorum, okurken oldukça keyif aldım.Eğer devamı olarak yazılan The Infinity War ve The Infinity Crusade hikayeleri de basılırsa ilk alacak kişilerden biri ben olacağım.Ciltte emeği geçen tüm Gerekli Şeyler çalışanlarının ellerine sağlık, çok kaliteli bir iş çıkarmışlar. Kağıdı ise özellikle belirteyim 10 numara olmuş kokusu bile ayrı bir güzeldi

peder clemente

**** Spoiler içerir ****

Marvel evreninde, her biri evrenin belli bir özelliğini kontrol edecek şekilde, toplam 6 adet "Gem (değerli taş)" bulunuyor. Altı adet sonsuzluk taşı. Mor, uzayı; mavi, aklı; yeşil, ruhu; sarı, gerçekliği; turuncu, zamanı ve kırmızı, gücü simgeliyor.

Thanos adındaki deli, titan ırkı ferdi, annesini öldürmüş, bir anlamda yaratıcısını. Nihilist. Latince Nihil: Hiçbirşey. Tanrı olma peşinde. Hiçbirşeye inanmıyor ve hiçbir şey onu korkutmuyor, hiçlik bile. Infınity gem'lerin altısını da ele geçirerek bir eldivende toplayan Thanos, "Infinity Gauntlet'i=Sonsuzluk eldivenini" oluşturuyor. Evrenin en güçlü varlığı, neredeyse Tanrı haline gelen Thanos, Leydi Death'e yani güzel bir kadın olarak tasvir edilen Ölüm'e aşıktır. Aşkının ispatı olarak evrenin nüfusunun yarısını sadece tek bir düşüncesiyle öldürüyor.

Evrenin kurtuluşu için, Avengers ekibi dahil, kadim Tanrılar ve sonunda kozmik tanrılar bile seferber oluyor. Saldırı planını ve stratejisini Adam Warlock yapıyor. Adam Warlock, bir tür üstün insan veya Mesih gibi bir karakterdir. Nietzche'nin "Übermensch=Overman=Üstün insan" kavramını analım. Tabii Nazi'lerin üstün ırk teorisi gibi değil de insan-ı kamil, Tanrısal özelliklere ulaşmaya çalışan "enel hak" kavramı gibi bir şey. Marvel'in önemli kahramanlarının ve karakterlerinin yer aldığı, çılgın ve hayal sınırlarını zorlayan bir savaş başlıyor.

İlk yıkımdan sonra hayatta kalan tüm süper kahramanların saldırısını durduran Thanos, kadim tanrılar ve sonra da kudretli kozmik tanrılarla savaşa başlıyor. Evreni mahşer yerine çeviriyor. Var olan herşeyin tezahürü ve evrenin fiziksel sonsuzluğunun kişiselleşmiş simgesi olan Eternity'yi de yenerek onun yerini alıyor. Infinity Gauntlet'i onun ellerinden alan Adam Warlock oluyor. Thanos'un büyük kötülük ettiği ve hilkat garibesine çevirdiği torunu Nebula da macerada önemli bir rol oynuyor.

Sonra? Maceranın sonu geliyor. Ben maceranın sonunu çok beğendim ve çok etkilendim. Tam olması gerektiği gibi yazılmış ve çizilmiş. Kaos mu düzen mi? Evren için en iyisi nedir? Bence dingin ve güzel bir son. Stan Lee'nin, Amazing Fantasy #15'te dediği gibi: "Büyük güç büyük sorumluluk getirir." Bu gücü taşıyamayanlar felakete yol açarlar.

Ben Marvel evrenine tam hakim değilim.Eser hakkında çok önemli övgüler okuduğum için aldım. Okuduğum için memnunum fakat kolay bir okuma olmadı benim için. Eseri tam anlamak için Ümit Kireççi'nin beş bölümlük yazı dizisini okudum. Teşekkür ediyorum. Bir çizgi roman hakkında yazılabilecek şeylerden fazlası. Okuduğum en önemli ve güzel yorumlardan biri. Berk Uralcan'ın yorumuna da teşekkür ediyorum.

Infinity Gauntlet Saga'sı (Event'ı da diyebiliriz); "Güç" üzerine çok şey söylüyor. Gücü ele geçirdikten sonra kaybeden Thanos şöyle der: "Güç... ne kadar da gelip geçici bir şey. Elde etmesi zor. Kaybetmesi kolay." Güç delisi insanların ne zararlara yol açtığı, milyonlarca insanın ölümüne neden olduğu, insanlığa büyük acılar yaşattığı tarihte kayıtlıdır. Güç, yanlış ellere geçtiğinde büyük felaketler doğar. Eserde: "Kara bir ruhun çılgın tutkularında bir kıyamet doğup büyümüştür" der. Kozmik Tanrılardan Living Tribunal'ın dediği gibi "Doğal seçilim Evrenin en eski kanunlarından biridir". Seçilim doğal olmalı. Güç, bilgece ve adil kullanılmalıdır. Eserden: "Enerjinin doğası yayılmaktır. Despotların doğası ise hapsetmek". Captain America'nın dediği gibi: "... Ve tüm sahte Tanrıların sonu yenilmektir".

Eventlarda, çok sayıda karakter olduğundan, konuyu tam olarak anlamak ve okumadan zevk almak için kahramanların özelliklerini bilmek gerekiyor. Kapak tasarımlarına kadar kafa karıştırıcı unsurlar bulunabiliyor. Infinity Gauntlet, Jim Starlin'in senaryosu, George Perez&Ron Lim ikilisinin güzel çizimleriyle seçkin bir eser. İnfinity çok uzun süren bir destan. İnfinity Gauntlet de bu destanın en parlak bölümü.Best Of Marvel listesinde 2.sırada. Uçuk-kaçık, biraz felsefik, aksiyonu bol, eğlenceli, yer yer komik bir uzay operası. Benim notum 8.5/10.

Gerekli Şeyler'in,

1. Silver Surfer Rebirh: Thanos Quest (Thanos'un doğuşu ve İnfinity gemleri toplaması)
2. JLA/Avengers (Thanos ve Darkseid bir arada.DC ve Marvel ortak yapımı.)

Yayımlamasını dilerim. Çünkü bu eserler yayımlanması GERE KLİ ŞEY LER.   

Mguney

Çeviri çok kötü, ben beğenmedim. İşçilik sırıtıyor klasiklerden Gizli Savaşlar ve Venom'un Doğuşunu okuduktan sonra herşeyi ile gözünüze batıyor. Grafiker hızlıca bitsin diye elinden gelen yapılmış, klasiklerin özenli yapılabileceğini görmesem ses çıkarmazdım.

Marvel külliyatı için alınabilecek bir kitap.

Sonuçta emek var diyerek teşekkür ediyorum.

BAHADIR

Alıntı yapılan: Mguney - 30 Ekim, 2017, 16:10:54
Çeviri çok kötü, ben beğenmedim. İşçilik sırıtıyor klasiklerden Gizli Savaşlar ve Venom'un Doğuşunu okuduktan sonra herşeyi ile gözünüze batıyor. Grafiker hızlıca bitsin diye elinden gelen yapılmış, klasiklerin özenli yapılabileceğini görmesem ses çıkarmazdım.

Marvel külliyatı için alınabilecek bir kitap.

Sonuçta emek var diyerek teşekkür ediyorum.

Maalesef doğruluk payı olan yorumları gördükçe açıkçası seviniyorum... Körlemesine, eleştirmeden her çıkan yayını kabul eden ve teşekkür eden okuyucu profiline de diyecek bir şey yok...

"Okuyucu kör ve nasılsa bir şeyden anlamaz" mantığı ile çizgiroman basan yayıncılara ne demek lazım bilmiyorum...

"Kalite çıtanızı artık biraz yükseltin lütfen..." demenin bir işe yarayacağını pek sanmıyorum...

İnfinity serilerinde kullanılan fontlar gerçekten çok kötü ve göze batıyor... Ben birde bunların Hardcover'ını aldım ki... "Acaba değer mi?" de dedim açıkçası...

Evet emek var... Belki okuyan yayıncı arkadaşlar vardır... Kusura bakmasınlar ama o emek boşa harcanan bir emek...

Kitaplığımda "Vay be bu da dört dörtlük olmuş." denilecek bir yayın maalesef yok... Ama şu bağlamda Sn. Mguneyin'de Marmara'dan verdiği örneklerde ifade ettiği gibi Marmara ve Jbc'nin bu konuda bir iki basamak daha yukarıda olduğunu kabul etmek gerekiyor...

frodo

Marvel'dan genelde çok çok iyi denilen bir kaç seri okumuşumdur. Onların çoğuda evrenle bağlantılı olmayan herkesin okuyabileceği hikayelerdi. o yüzden Gauntlet'ı alırken biraz soru işaretleri vardı aklımda acaba bir sürü kahramanın olması ve Marvel evreni ile aram olmaması sorun yaratır mı dedim.Ama gayet keyif aldığımı söyleyebilirim hikayeden. Zamanın çizimleri çok güzel bir de ivory kağıtla birleşmesi tadından yenmeyecek seviyeye çıkarmış görselliği. Daha ilk kitabı bitirmeme rağmen serinin geri kalanını da sipariş verdim umarım aynı keyifte ve anlayabileceğim şekilde devam eder. ;D
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

Nightrain

İdefix'te Infinity seti 159.50 TL.

https://www.idefix.com/Kitap/Infinity-War-Seti-6-Kitap-Takim/Cizgi-Roman/urunno=0001800095001

PCDIDE20 no'lu hediye çekini kullanırsanız 20 TL indirim yapıyorlar.