Cédric - Alfa Çizgiroman

Başlatan memospinoz, 05 Ekim, 2016, 21:22:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Sayfa Sayısı: 48
Etiket Fiyatı: 10 TL

memospinoz

Etiket Fiyatı: 10 TL

BAHADIR

19. sayının kapağını hazırlayan arkadaşın perspektif anlayışına hayran kaldım... Biz basılan her çizgiromanı katletmek mecburiyetindemiyiz... Seçilen fontlar konusunda da al bir yayınevini vur ötekine...

Nightrain

Paint ile silip yeniden yazmışlar sanırım. Kitap basan büyük yayın evleri çizgi roman basarken aşırı derecede özensiz çalışıyorlar.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

BAHADIR

Kusura bakmayın bunun özensizlikle alakası yok... Müzik söylemek için iyi bir sese, grafik çalışmak içinde iyi bir göze ihtiyaç var... Grafikte kullanılan programların tümünüde bilseniz... Çizgiromandan bi haber ve iyi bir gözünüz yoksa yaptığınız her şey boş...

Sorsanız bunların editörleri, kontrolörleri var... Balonlamadan sonra defalarca düzeltme veriyorlardır... Burdan ne anlıyoruz aynı sıkıntı editör ve kontrolleri yapan arkadaşta da var...

Bu yazdıklarım sadece ALFA nezdinde değil... Bunu YKY dahil bir çok yayın evi maalesef yapıyor... Font seçiminden arka plan düzenlemelerine balon yerleştirmeden Kapak dizaynına kadar hep bir baştan savmalık...

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: BAHADIR - 12 Ekim, 2017, 10:32:30

19. sayının kapağını hazırlayan arkadaşın perspektif anlayışına hayran kaldım... Biz basılan her çizgiromanı katletmek mecburiyetindemiyiz... Seçilen fontlar konusunda da al bir yayınevini vur ötekine...

Haklarını yemeyelim ;D Biz kardeşiz pankartında perspektifi doğruya yakın yakalamışlar  :D :D ;D

hanac

Sağ ortadaki kola dikkat.  ;D

Kol uzayıvermiş, Wang Yu filmlerindeki gibi.

ferzan

Perspektif ve yerleştirme konusunda tamamen katılıyorum...

Artık 2017 yılındayız...Yayıncılık da, görsel uyarlama da 15-20 sene önceki gibi değil...Daredevil 5. cilt ''İmgelem'' de nasıl David Mack'in özgün el yazıları grafik uyarlama esnasında usta bir çizerden (Necmi Yalçın) destek alınarak aynı tadı ve atmosferi birebir Türkçe'ye uyarlanabiliyorsa, bazı frankofonlarda nasıl çizerin özgün kaligrafisinden yola çıkılıp birebir Türkçe fontu yapılıp balonlanıyorsa, eski dönemlerin aksine daha fazla çeşide sahip olan ve hem göz, hem de nizam sahibi okurlardan biri olarak aynı hassasiyeti her yayıncıda görmek isterim...Bu kapaktaki yaklaşım, 20 sene evvel Milliyet'in verdiği Red Kit'lerden, ya da bir başka gazetenin 2000 başlarında verdiği Kızılmaske fasikülündeki yaklaşımdan farkı yok...

Söz konusu ürün göze hitap eden bir ürün, bu tarz detayların önemsenmiyor oluşu ise mutfaktakilerin işlerini ne denli ciddiye alıp almadıklarını ya da alsalar bile vizyon yahut görsel yetersizliklerini gün yüzüne çıkarıyor...

''Tek derdin bu olsun, oku geç işte...''ciler gelmeden baştan söyleyeyim, olayı büyüttüğüm falan yok...Zevkim için hobi edindiğim estetik bir türün sunumunda bu tarz vasatlıklara dayanamıyorum...Herşey b.k gibi zaten, ne işimde ne de çevremde birşeyleri olması gerektiği gibi düzgün yapan insan sayısı sıfır olduğundan, gündelik hayattan tek kaçışım olan kitap, çizgi roman ve bilimum görsel anlatılardaki uygulama yetersizliklerine ve üstünkörü yaklaşımlara tahammül edemiyorum...Bazen gülüp geçiyorum herkes gibi ama bazen de canım sıkılıyor şimdi olduğu gibi...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

köstebek

Beyler grafik işiyle uğraşan çocuk işten atılmanın eşiğine geldi. aman dikkat

BAHADIR

Alıntı yapılan: köstebek - 12 Ekim, 2017, 16:52:32
Beyler grafik işiyle uğraşan çocuk işten atılmanın eşiğine geldi. aman dikkat

Hala duruyor mu?...

darkwood

Kapağı bir kenara bırakırsak, Cedric düzenli yayını ile başarılı bir şekilde devam ediyor. Tamamlanmasına 9 sayı kaldı zannediyorum.
Darkwood Sakinleri..

memospinoz

Alıntı yapılan: darkwood - 12 Ekim, 2017, 22:32:37
Kapağı bir kenara bırakırsak, Cedric düzenli yayını ile başarılı bir şekilde devam ediyor. Tamamlanmasına 9 sayı kaldı zannediyorum.

Aslında hala devam eden bir seri. Bu yıl 31. albüm yayımlandı.

memospinoz

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: hanac - 12 Ekim, 2017, 12:49:26
Sağ ortadaki kola dikkat.  ;D

Kol uzayıvermiş, Wang Yu filmlerindeki gibi.

Bunu okumasam dikkatimi çekmeyecekti :) Kapağın sağ tarafı biraz geniş kalınca usta bir çizim ile kolu uzatmış bizimkiler  :o

memospinoz

Etiket Fiyatı: 12.5 TL