Sandman - İthaki Yayınları

Başlatan memospinoz, 06 Ekim, 2016, 20:11:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Barmen Minik

yayın evi için baya karlı oldu galiba seri. vertigo için anormal hızlı geliyor periyot. nazar değmesin

peder clemente

Prelüdler ve Noktürnler ilk 8 sayıyı içeriyor.Müzik terimleri ile isimlendirme yapmış Neil gaiman.Prelüd:Bir eserin ana bölümüne giriş parçası anlamına geliyor.Noktürn de:"Gece Müziği" anlamında kullanılıyor. Mekanlar:Londra, New york, düşler, cehennem ve öte dünyada astral alemlerde geçiyor.Kahramanlar:Gerçek ve gerçekçi faniler, kendini önemli sanan insancıklar, SONSUZLAR denilen ölümsüz fenomenler, süper kahramanlar, zebaniler, psikopat katiller, deliler ve dahiler, büyücüler.Korku ve fantastik ögeler ağırlıkta olmakla birlikte eser harika bir karışım.Sandman(Rüyaların Lordu ya da Morpheus denilen SONSUZ), bir büyücünün tutsağı olur.Aslında çağırılan Ablası Ölüm'dür.Büyü işlemi sırasındaki bir aksaklık sonucu Rüya yani Ölüm'ün kardeşi esir düşer. Tesadüfen kurtulduğunda iş aletlerini arar. Bunlar:İçinde uyku kumlarının olduğu bir deri kese, miğfer ve düştaşı denilen Yakut'tur. Bu arayış inanılmaz maceralara yol açar.Bundan sonrası spoiler içerebilir.
   Bazı sayılar dikkat çekiyor.
   3.sayı,"Düşünde Biraz Beni Düşle":John Constantine ile eski sevgilisi Rachel'in buruk ve erotik aşk hikayesi.
   6.sayı,"24 Saat":Edebi tadı yoğun bir korku hikayesi.Neil Gaiman bu sayı için:"Yazdığım çok az sayıdaki gerçekten korkunç öyküden biri" diyor.
   8.sayı,"Kanatlarının Sesi":Bu sayıda dokuzuncu sanatın sarsıcı gücü ortaya çıkıyor.DC Editörü ve Vertigo'nun kurucusu(Teşekkürler) Karen Berger, "Bu sayı benim için dönüm noktasıdır" diyor.Neil gaiman:"Seride sahiden bana ait olduğunu hissettiğim ilk hikaye" diyerek ifade ediyor düşüncelerini.
   annesiyle sorunları olan ve Arkham Tımarhanesinde kalan Dr. John Dee veya sonradan aldığı isimle Dr.destiny adlı psikopat şöyle der:"Rüyaların neden yapıldığını biliyormusun Rosemary?Maddeden ve parçacıklardan oluşmadığı için rüyaların gerçek olmadığını sanıyorsunuz.Rüyalar gerçektir. Malzemeleri bakışaçıları, imgeler, anılar, kelime oyunları ve kaybedilen umutlardır".Bu sorunun bugüne kadar en iyi cevabını Freud verdi bildiğim kadarıyla.
   Fontların karakterlere göre farklı yazılması eserin artılarından.Bazı sayılar daha iyi çizilebilirdi.Benim notum:9/10.Bu önemli grafik roman neredeyse tüm Ç.R. Listelerinde ilk beşte yer alıyor, bitmeden kapınız.
   Son söz Neil Gaiman'ın:"Prelüdler ve Noktürnler benden sizlere birkaç parça gece müziği.Hoşunuza gitmiştir umarım.
   İyi geceler...
   tatlı Rüyalar..."

peder clemente

Sandman 2. cilt:"Bebek Evi", 9-16 arasındaki fasiküllerden oluşuyor.Aslında uzun bir hikaye olarak yazılmış.4. sayı olan "Verilmiş bir söz-Talihli Adamlar" farklı şeyler anlatıyor.Ölümsüzlük arayışı üzerine yapılmış bir anlaşma hakkında.Bundan sonrası SPOİLER içerebilir.Bu sayıda William Shakespeare de genç ve henüz bir başarısı olmayan bir yazar olarak görünüyor.Sandman:"Söylediklerini duydum Will.Oyunlar yazıp insanların zihinlerini canlandıracak yeni düşler yaratmak istiyormuşsun" diyerek onunla Faust'vari bir antlaşma yapar.Shakespeare'de Tanrısal bir ilham olduğu da yazdıklarından belli.
   Giriş:"Kumdaki hikayeler" Afrika'da geçen bir aşk ve arzu hikayesi. Genç Kraliçe "Nada" Afrika kıtasındaki adı "Kai'ckul" olan Sandman'e aşık olursa ne olur? Bir ölümlü ile bir sonsuz.Yedi sonsuz'dan biri olan "Arzu" bu ciltte önemli yer tutuyor.Arzu'nun baştan çıkarıcı ve yıkıcı sonuçlara yol açan, aldatıcı yapısını Neil Gaiman tarzında görüyoruz.Diğer altı ölümsüz:Rüya(Sandman), Keder, Hezeyan, Kader, Yıkım ve Ölüm.
   Birinci ciltte, Sandman esirken hayatının büyük bölümü uykuda geçen Unity Kinkaid vardı.Onun torunu olan Rose Walker bir "girdap".Yani, tüm rüyaların arasındaki duvarları, algı kapılarını açarak yıkan ve bu şekilde Düşdünya'da girdap oluşturan ve büyük hasarlara yol açan çok özel biri.Sandman onu durdurmak zorunda.Tek çaresi de onu öldürmek.
   Bu ciltte:a)Bir Otelde seri katiller kongresi toplanıyor.Adı da "Seri kâtipler kongresi !".Seri katil psikolojileri analiz ediliyor.
   b)Rüyaların yapısı ve bilinç dışının belirleyiciliği ortaya seriliyor.
   c)Bilim ve metafizik senaryoda el ele.Girdap'ın yapısı, karadelik teorisinden yararlanılarak açıklanıyor.
   d)Edgar Allan Poe, ünlü hikayesindeki gibi bir "Kuzgun" olarak yer alıyor.
   e) 1990'larda "Barbie" bebekler çok ünlüydü.Meğerse erkek arkadaşı Ken ile Barbara bildiğimiz gibi değilmiş.Ne rüyalar görüyorlar.
   Benim notu 9/10.Sandman gerçekten olağandışı.Bir de Preacher okurken aynı şeyi hissetmiştim.Preacher'da, Amerikan taşrasının üzerine İngiliz kara komedisi damlatılmış eşsiz bir kombin vardı.
   2016 çok acılı oldu.Keşke, Sandman kesesinden kumlarını çıkarıp üzerimize serpse de: Öfke yerine sevgi ve merhametin olduğu, yıkıcılık ve ötekileştirmek yerine yapıcılık ve anlayışın olduğu, yasak ve baskı yerine özgürlüğün ve güvenliğin olduğu bir rüya gördürse 2017'de tüm insanlara...

dean

Sandman'in bu sıradışı cildinde birbirinden farklı dört macera bir araya geliyor: William Shakespeare'in ilk Bir Yaz Gecesi Rüyası performansını konu edinen ve oyunla aynı adı taşıyan Dünya Fantazi Ödüllü öykü; bir romancıya ilham vermesi için esir tutulan ilham perisi Kalliope'nin hikâyesi; insanlığın tahakkümüne kedigözü misali ışık tutan bir fabl; son olarak da ölmeyi arzulayan, ölümsüz, yok edilemez bir kadının son anıları. Bunlara ek olarak, yazar ve çizer tarafından notlarla desteklenen ve çizgi roman yazımına dair büyük ipuçları veren, Neil Gaiman'ın "Kalliope" orijinal metni de öykülere eşlik ediyor.

Nightrain

Bir an devamı gelmeyecek sandım.  :D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

zydaba

"Mezarlık kitabı" ile ilgili herhangi bir haber yok sanırım ....

peder clemente

Güzel haber.Benim için öncelikle alınacaklardan.Bu cildin içindeki 19.sayı:Shakespeare'in "Bir yaz gecesi" rüyası adlı eseriyle aynı adı taşıyor ve tanıtımda belirtildiği üzere Dünya Fantazi Ödülü almış.Sırf bu sayının hatırı için bile alınır.

memospinoz

Sayfa Sayısı: 168
Etiket Fiyatı: 30 TL

Nightrain

4.ciltten ka aydır ses seda yok! Bu da Hellboy gibi yarım kalırsa bir daha bastıkları hiçbir çizgi romanı almam!
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Ahmet Oktay

Facebookta sürekli reklamını yapıyorlar, o kadar reklam yapmaya harcadıkları enerjiyi 4. cildi basmaya harcasalar keşke.

pizagor

Daha güzeli basılıyor deyip de eski sayıları elinizden çıkarmadınız değil mi  :)

Hiç endişem yok, Neil Gaiman bu, çizgiroman okurundan kat be kat fazla kemik Gaiman okuru alıyordur bu ciltleri. Yarıda kalmaz...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Barmen Minik

Alıntı yapılan: Ahmet Oktay - 26 Temmuz, 2017, 09:45:18
Facebookta sürekli reklamını yapıyorlar, o kadar reklam yapmaya harcadıkları enerjiyi 4. cildi basmaya harcasalar keşke.

ithakinin bu seriyi yarım bıracağına hiç inanmıyorum

Ahmet Oktay

Ben de yarım bırakacaklarını pek düşünmüyorum, ancak bu kadar yavaş yayınlanması da hoş olmuyor. Yayınevi büyük, eser büyük, dolayısıyla satış rakamlarının az olduğunu sanmıyorum. Coffin Hill gibi bu serinin de tamamlanmasını bekliyorum okumak için, görünüşe bakılırsa bayağı beklemem gerekecek :) Öyle hızlı giriş yaptıklarında 1 yıl içerisinde tamamlanır diye düşünmüştüm ben açıkçası.

darkwood

Sandman bir çizgiroman klasiği her dim satar, düşünecek bir şey yok.
İthaki sırada ki 4-5-6. ciltleri peş peşe basarsa kendi kazanır. Zira 5-6.ciltler piyasada olmadığından karaborsa gidiyor, bu sayılar kapanın elinde kalıyor. İlk 3 sayıyı ard arda 3 ayda basıp, peşinden 5-6 ay ara geçmesine karşın yeni sayının-sayıların çıkmaması gerçekten İthaki gibi bir yayınevine hiç yakışmadı. Umarım daha fazla beklemeyiz.
Darkwood Sakinleri..

frodo

Ben haziran ayında mesaj atmıştım haziran çıkmassa temmuzda çıkar dediler hala yok temmuz bitiyor
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"