Batman : Hush - JBC Yayıncılık

Başlatan memospinoz, 31 Ekim, 2016, 22:19:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Alıntı yapılan: Mrtekin - 06 Kasım, 2016, 23:25:35
Tezimde ısrarlıyım;Sn.Hennessy.

JBC'yi ayakta tutan; yeni atılımlar için tekneye para basan şu an için Deadpool'dur.

Her türlü iddiasına varım:-)

Ertan açarsa maliyetleri bize; oturur hesaplarız; yenilen arabanın anahtarını bırakır, Ok?

Ben iddia sevmem.

Tabi ki Deadpool JBC''nin kalesi şu an. Ama Deadpool gelen para yeni Deadpool'lara gidiyor.

Ben Deadpool satmasa idi gene Batman'in devam edeceği kanısında olan biriyim. Maliyetleri aşağı yukarı bilirim.

Subaru kimse ile paylaşmam.... :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Mrtekin

Yanlış; Deadpool ile gelen para salt Deadpool'a gitmiyor, deyim yerinde ise; tam bir "nakit ineği"; maliyetinin düşüklüğü ve tirajı ile; Jbc'yi ayakta tutuyor; ve; diğer yayınlar için sermaye / avans oluyor; Jbc'nin portföyünü genişletiyor.

İsterseniz iddiayı her türlü yükseltebilirsiniz ya da düşürebilirsiniz. Sn Hennessy.  ;D Çayına da olur sorun değil ama maliyetlere 3 senedir kafa yoran bir Ada'm olarak; tezimde son derece ısrarlıyım. ;D

Batman'in telifinin de Marvel ürünlerinden yüksek olduğu sır değil. Yani sattığı takdirde Marvel ürünü -Batman'a göre- kendini çok daha rahat çıkartıyor ve üstüne kar bırakıyor. Dp'deki durum da tam olarak bu.
They drew first blood...

Jedmau

Selam,

Şimdi burada fiyat / kalitesi konusunda son kez yazıyorum. Ve bu konuda ciddiyim. Bir daha böyle yanlış bir tartışma içerisine girmeyeceğim.  ( Hush okumam gerekiyor sonun sonu kez ama burada yazılanlar biraz yanlış yerlere gitmeye başlamış )

Ama ondan önce Sevgili Mehmet ve Murat'ın yazdıkları ile alakalı ufak bir kaç not düşeyim.

- Deadpool yayınları JBC'nin en çok satan kitaplarıdır. Ama piyasada en çok adet satılan ürüne sahip olan bir yayınınevinin fiyat politikasının tam tersi davranan bir salak olarak kazanılan para toplamının Batman yayınları ile yaklaşık aynı olduğunu söylemem gerekiyor. Yani aslında Deadpoolları 30 Tl ye çekip her 10 bin satışta bir 25 bin lira daha cebe koyabiliriz. Böylece her 5-6 Deadpool tekrar basımında hayalim olan arabayı almaya dahada yaklaşabilirim.

- Deadpool / Star Wars / vs olmasada Batman basılmaya devam eder. Biz Batman basacağımız dediğimizde Deadpool'un bu şekilde bir başarı yakalayacağını bilmiyorduk.

- Suicide Squad ve Marvel evreninin 25/26 sıralarda olması baskılarının tükenmesinden dolayıdır. Baskısı olduğu her an ilk 10da çoğunlukla 1. sırada olur kendileri.

- Evet 10 gündür , 10 yıldır yeni baskısı beklenen Sandman Cilt 1'in ( yetkin çevirisi ile ) önünde 1 numarada Deadpool , hem de bir serinin 2. cildi ile. DnR'ın bu güne kadar ilk sipariş olarak satın aldığı en yüksek adete sahip bir çizgi roman hemide.

- İkinizide çok seviyorum.

Şimdi gelelim asıl fiyat / kalite konusuna.

Bakın , hem ben hem de eşim maliyet muhasebesi konusunda çok iyiyizdir. Kendisi ekonomist ve ben de Muhasebe mezunuyum. Bunu söyleme nedenim bir nebze de olsa hesap kitabımıza güvenmenizdir.

Şimdi buraya Türkiye'de çizgi roman basan her yayınınevinin , her kitabının basım maliyetini %5 bile hesap hatası olmadan çıkarırım. Bunun dışında Comics basan yayınevlerinin telif ve digital malzeme maliyetini ise %1 şaşma olmadan dökerim. Dökersem bir daha bu işin geri dönüşü olmaz , okuyucusundan yayıncısa kimse birbirinin yüzüne bakamaz. O yüzden sizden ricam bu şekilde bilip bilmeden ve eksik bilgi ile  yanlış yorumlar yapmamanızdır.

Çizgi roman basarken maliyeti belirleyen bazı önemli noktalar vardır.

1- Kapak Kağıdı kalitesi
2- İplik dikiş / amerikan dikiş
3- kağıt kalitesi ve gramajı
4- matbaa kalitesi

bunun dışında.

A- Telif oranı
B- Dijital malzeme maliyeti.

Şimdi bu maliyetler silsilesinde JBC Yayıncılık olarak yukarıda saydığım tüm maddelerde en üst maliyete sahip yayıneviyiz. Hatta şöyle diyelim , sizin aklınız Sandman veya Watcmen dijital maliyetinin BATMAN gibi bir kahramanın ki ile aynı olabileceğini alıyor mu ? Geçtim DC ve Marvel olayını. Cyborg basacak yayınevinin dijital masrafı Batman gibi olacak öyle mi ?  ;D ;D ;D

Son cümlemi yazıp hepinize hayırlı geceler diliyorum. Hush 55TL ye satıldığında , yukarıda karşılaştırdığınız her yayından hem çok daha pahalıya maloluyor hem de çok daha kazandırıyor. Bu kadar net , bunu size kardeşim sen gerzekmisin neden 37,5 TL ye kara ayna satıyorsun , biz Batman basılacak denildiğinde tanesine en 40 veremeye hazırdık , olm öldüren şaka ikinci el piyasa 100-200 arası manyakmısın 30 liraya hard cover satacaksın diye serzenişte bulunduğunuz kardeşiniz söylüyor.

Haydi iyi geceler.

Ah son bir şey , Eternal 75 TL olacak.

sevgiler

Mrtekin

Sevgili Ertan;

Yok bir yanlış anlama olmasın; hem Murat ve hem de ben biraz detay yaklaştık, keza hem Batman hem de DP'den çok da memnunuz ama eğer benim hesap doğru ise;

Yukardaki belirttiğin maliyetlerde özellikle piyasanın telif ve baskı kalitesi ile fiyat karşılaştırması yapıldığı takdirde;

Jbc ürünleri; bazı yayın evlerine göre en az %25- %30 daha ucuz.

Bazı Dc ürünleri bu istisnayı bozabilir ama benim genel tahmini hesabım bu. Yanlış isem de lütfen belirt, sorun yok.

Sevgiler,

Mehmet
They drew first blood...

nicholaihel

Tartışmanın seyrin, detayına, tekniğine uzak bir okurum.

Yalnız bir şekilde Ertan Beyi buraya çekmiş. Uzun uzun yazmasını özlemişim. Ben ona memnun oldum :)

hennessy

Sevgili Ertan'ım çok güzel bir yazı yazmış. Dediğimi dile getirmiş ve haklı olarak fikirlerini beyan etmiş.

JBC'nin fiyat ve kalite politikasını bir kez daha dile getirip benim düşüncelerime yazıya dökmesi iyi oldu. Ve çok güzel anlatmış.

İçim rahatladı Baman satışları iyi ..

Batman Eternal  dört gözle bekliyorum.

- Bu kadar net , bunu size kardeşim sen gerzekmisin neden 37,5 TL ye kara ayna satıyorsun , biz Batman basılacak denildiğinde tanesine en 40 veremeye hazırdık , olm öldüren şaka ikinci el piyasa 100-200 arası manyakmısın 30 liraya hard cover satacaksın diye serzenişte bulunduğunuz kardeşiniz söylüyor.

İlk yazımda dile getirdiğim gibi Batman ilk çıktığında kalite/fiyat performansı iyi idi ve hala bunu koruyor.... 

Sağıl güzel insan cevaplar için JBC yola devam.....

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Mrtekin

Sevgili Ertan;

Ben de düşüncelerimi ve hesaplarımı doğruladığın için; teşekkür ederim.  :D

They drew first blood...

noir

Alıntı yapılan: Jedmau - 07 Kasım, 2016, 02:40:42

- Deadpool / Star Wars / vs olmasada Batman basılmaya devam eder. Biz Batman basacağımız dediğimizde Deadpool'un bu şekilde bir başarı yakalayacağını bilmiyorduk.

Star wars?? Yeni seri mi yoksa  :D :D

Tuco Ramirez

İthakinin Sandman'i Deadpool karşısısında 2. Sırada ama daha önce gerkli ve laikanın baskılarından sonraki 3. Baskı olduğunu unutmamak lazım.

Nightrain

Batman Eternal ilgimi çekmediği için almayacağım. 75 TL olması beni pek ilgilendirmiyor kısacası. ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

yalcinerol345

dean

Jedmau

Alıntı yapılan: Nightrain - 07 Kasım, 2016, 12:24:30
Batman Eternal ilgimi çekmediği için almayacağım. 75 TL olması beni pek ilgilendirmiyor kısacası. ;D

Eternal alıp elinde fotosunu buraya koymazsan Under The Red Hood ve Batman Tmnt basmam haberin olsun.

Jedmau

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 07 Kasım, 2016, 11:11:08
İthakinin Sandman'i Deadpool karşısısında 2. Sırada ama daha önce gerkli ve laikanın baskılarından sonraki 3. Baskı olduğunu unutmamak lazım.

Bugun 5e düşmüş

Jedmau

Alıntı yapılan: nicholaihel - 07 Kasım, 2016, 04:10:46
Tartışmanın seyrin, detayına, tekniğine uzak bir okurum.

Yalnız bir şekilde Ertan Beyi buraya çekmiş. Uzun uzun yazmasını özlemişim. Ben ona memnun oldum :)

👍🏽