Batman : Hush - JBC Yayıncılık

Başlatan memospinoz, 31 Ekim, 2016, 22:19:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ysrtnrkl

İdefix'den 2. alışverişi mi yaptım yapmaz olaydım kargo süreci çok sıkıntılı ilk siparişimde 15 tane çizgi romanı 3 kere kargolayarak gönderdiler ve bu kargolama süreçleri hep 2 gün arayla oldu.Dün yine indirimlerden yararlanayım diye alışveriş yaptım yine aynı şey başıma gelecek.13 ürün tedarik edildi yazıyor sadece 3 tanesini kargoya vermişler bunlar nasıl bir iş yapıyor halen anlamış değilim.

Kargo bugün geldi ve 3 ürün demiştim ama 13 ürün göndermişler geri kalan ürünler yine başka zaman kaldı

memospinoz

D&R ve idefix parçalı sevkiyat ile gönderiyor. Hepsini temin edince gönderseler bence daha kötü, daha fazla beklersiniz. En azından sizin aldığınız kitap yerine başka kitap göndermemişler, parayı çekip sipariş sistemde gözükmüyor dememişler, kitapları eksik göndermemişler. Bunlar benim başıma defalarca geldi idefix kullanırken. Zaten tasarım da değişince ve kaydettiğim listelerim silinince bardağı taşıran son damla oldu ve isterse %80 indirim yapsın buradan alışveriş yapmıyorum.
Çizgi romanlarımı çizgi roman mağazalarından veya kitabevlerinden, kitaplarımı da şu ana kadar sorun yaşamadığım başka kitap satış sitelerinden alıyorum.

seastar1000

Burada tedariki geciktiren birazda cizgiroman yayincilari galiba
Benim cizgiroman iceren tum alisverislerimde istinasiz gecikme ve parcali teslimat oldu.
İdefix birde su aralar sanal fuar yogunlugu yasiyor diye dusunuyorum.Teslimat suresi epeyi uzadi

nicholaihel

Çizgi romanı bitirdim. Ardından pizagor'un "ŞŞŞŞ!" başlığındaki kritiğini okudum. Ziyadesiyle katılıyorum.

Çizimlerin hepsi harika. Özellikle geçmişe dönülen sulu boya görünümlü panellere bayıldım. Günümüz hikayesindeki keskin çizgilerle de çok hoş bir flu kontrast oluşturmuş. Final ise ters köşeli olmakla beraber zayıf kalmış. Beklenti biraz fazlaca yükseltilmiş derim.

rumar80

Jeph Loeb'un diğer Batman eserlerinde de (long halloween ve dar victory) sonda bir ters köşe olduğu için zamanında okuduğumda sonucu kolay tahmin etmiştim.  Sadece geri dönen karakter sürpriz olmuştu.  O zaman için ne gerek vardı?  diye de düşünmüştüm

yunusmeyra

Alıntı yapılan: rumar80 - 03 Ocak, 2017, 00:27:23
Jeph Loeb'un diğer Batman eserlerinde de (long halloween ve dar victory) sonda bir ters köşe olduğu için zamanında okuduğumda sonucu kolay tahmin etmiştim.  Sadece geri dönen karakter sürpriz olmuştu.  O zaman için ne gerek vardı?  diye de düşünmüştüm

jeph loeb senaryolarının  farkedilir bir "havası" vardır (ilk okuduğum işi çizer tim sale`ile hazırladığı "Superman For All Seasons" idi ve arkabahçe basmıştı)...loeb`te, kahramanlar ile suça karışanların psikolojisi her daim önemsenir...yazdığı "batman"lerde mesela,bir yandan  "suç öyküsü" okursunuz ve "klasik bir dedektifin" peşine takılırsınız bir yandan da tüm olağanüstülüklerine hatta "süper"liklerine rağmen "insan psikolojisi ve zaaflarının" yarattığı dramlara şahit olursunuz...sarsılmaz denilen değerlerin "sorgulanışını" görürsünüz...batman`in ve ana karakterlerin yanlızlığı, güvensizliği,travmaları, aile sorunları loeb`in senaryolarında sıklıkla yer bulur..."yozlaşmış ve kokuşmuş" sivil ve kamusal düzenin suça kaynaklık edişini ise zaten "olgun okurun" birikimine havale eder... "long halloween ve dark victory" içerik ve özetleri için  fikir edinmek isterseniz:http://rumar80.blogspot.com.tr/

"hush"ta da, bütün o "el boyaması" geçmişe dönüşlerin ; "eskiden, hem de çocukluk yıllarından" bir travmanın,garezin,öfkenin; "ilginç bir düşmanı" şekillendireceği anlaşılıyordu... (yoksa anlaşılmıyor mu  ;) )

"jbc" baskısının , bu albümün "etkileyici panel çizimlerinin ve renklendirmesinin" hakkını verdiğini teslim edelim...albümde yeralan; loeb ve lee`nin albüme ve hazırlanmasına yönelik yazıları ilginç ... dc comics "hush"ta, jim lee gibi bir "star" çizer ile loeb gibi etkileyici ve ödüllü "batman mini serilerini" yazmış bir "star" senaristi bir araya getirerek,2000`lerin başında bir hayli konuşulmuştu..`fan`lar aylarca "gelen, gelmekte olan mini seri" hakkında yorumlar yapmış,iddialara girmişlerdi... ancak ne yazar ne çizer yaşadıkları "gerilimi" saklamıyorlar...loeb , lee `nin çizerliği kadar çinici ve renklendiricinin de hakkını özellikle teslim ediyor...hatta bir yerde, "comics" üretimleri tarihindeki en büyük "sıçrama"nın renklendirme alanında yapıldığının (şatafatlı her türlü görsel efektlere  ve tabii yaratıcı grafiklere de imkan tanıyan "dijital renkleme"yi kastediyor...) altını çiziyor...bunu neden özellikle vurguluyor tam anlayamadım; "çalışma arkadaşlarının hakkını teslim etmek" olduğu şüphesiz...ancak loeb, "ürettiğimiz hikaye batman`in efsanevi maceraları ve mini serileri ayarında bir anlatıma sahip olmaktan çok  "görsel bir meydan okumadır"  demek istemiş de olabilir mi  ???

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

peder clemente

Ana hikaye kısaca:Batman, düşmanlarının ve dostlarının garip davranışlar içine girdiğini görür.Sanki bir organizatör, Batman'e karşı olanları örgütlemektedir.Her önemli şahsiyet sırayla sahnelenen oyunda rollerini oynarlar.Batman, korkunç bir kazaya da uğrar.Kovalamaca sırasında ipi kesilir ve düşme sonucu kafatası çatlar.Kendisine karşı kurulan tuzakların içinde yer alanlar susmaktadır."Hush"ın sözlük anlamı gibi "derin bir sessizlik" vardır...
  Ben, macera hakkında daha önce Net'te yaptığım okumaların birinde, Batman evrenine hakim birinin yorumu ile sonucu öğrendiğim için okuma zevkime turp suyu sıkıldı.Batman evrenini biliyorsanız önerim, hiçbir yorum okumadan doğrudan macerayı okumanız.Yorum, okuma kalitesini ve zevkini artırmaya yardımcı olmalı.Büyük spoiler verilmemeli.Bundan sonra SPOİLER olabilir!
  En iyi Batman Artist'i listesinde birinci sırada bulunan Jim Lee, diğer çizgi romanlarda 4-5 panelde görebileceğimiz aksiyonu tek panelde çizebiliyor.Bunu hareketin aşamalarını farklı tonlarla çizerek yapıyor.Örneğin #6:Opera adlı fasikülde aynı panelde 8 Harley Quinn çizimi (yanında da Cat Woman)var.Jim Lee, çizimleri ile çizgi romanın olanaklarını ve sınırlarını zorlamış.Çizimlerde, çizgi roman estetiği en üst düzeyde.Sinemanın kurgu olanaklarından da yararlanılarak, aynı sayfada paralel kurgu ile iki olay anlatılmış.Yazar Jeph Loeb'in önsözde dediği gibi:"Bizler birilerinin çizmesi için hikayeler yazıyoruz".Çizgi romanda senaryo ne kadar iyi olsa da çizimler çok önemli.Jeph Loeb'in ifadesiyle:"Bir çizgi roman,hikayesi ne kadar iyi olursa olsun hâlâ görsel bir ortamdır."
  Senaryoda, arkadaşlık kavramı önemli bir yer tutuyor.İyi bir arkadaşa sahip olmak hayatta ne kadar değerli.Arkadaşın yanında kendinizi rahat hissedersiniz.Ona güvenirsiniz.Açılırsınız.Ya ihanet?Macerada,Batman'in çocukluk arkadaşı Thomas Elliot un sözleri:"Bir arkadaş nedir?İki bedende yaşayan tek bir ruhtur..."
  Beğendiklerim:
  -Bruce Wayne, arkadaşının cenaze töreninde, Wait Whitman'ın şu şiirini okur:
Oy Reis, koca reis,
Alnımızın akıyla döndük seferden.
Savuşturup onca belâ,
Onca fırtınayı,
Sonunda erdin murada.
Bayram etsin sahil,
Çalsın davullar!
Yalnız bırakın beni gideyim!...
Reisin yattığı güvertenin
Üstünde böyle dolaşmayıp
da nideyim?
  -Batman'in iç sesi:"Dediklerine göre, birini öldürdüğünde onun sadece o anda olduğu şeyi değil...gelecekte olacağı her şeyi de alıp götürürmüşsün."
  -Thomas Elliot'un Aristo'dan alıntı sözü:"Kötülükler insanları yakınlaştırır."
Beğenmediklerim:Senaryo aslında oya gibi işlenmiş.Sürpriz ve şaşırtmaları iyi fakat Lazarus çukuru ile getirilen açıklama tatminkâr değil.
   Batman evrenindeki belli başlı tüm karakterlerin yer aldığı macera, son dönemlerde üretilen en iyi Batman eserlerinden.Bazı acımasız eleştiriler okudum.Bence bu eleştirileri haketmiyor.Batman'in önemli tarihi olayları yanında, bu sayıda gelişen önemli hadiseler de var:Cat Woman'ın, maskenin arkasında Bruce Wayne olduğunu öğrenmesi, Two Face'in tekrar Harvey Dent olması gibi.Batman, geçmişi ile yüzleşirken karakteri de daha yakından tanıyoruz.Travmaları, sertliği, romantikliği, insanlara güveni veya paranoyaklığı...Macera, Goodreads'in Best of Batman listesinde altıncı.Benim puanım 9/10.
   Teşekkürler JBC.