Şu anda hangi çizgi romanları okuyorsunuz?

Başlatan hanac, 01 Kasım, 2009, 18:36:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Ben şu anda tamamen Inhumans üzerine okuma yapıyorum. Inhumans'ın kendi serileri başta olmak üzere önemli roller oynadıkları bütün serileri okumaya çalışıyorum. Bu süreçte okuduklarım.

- Inhumans: By Right of Birth
- Marvel Knights: The Inhumans
- Decimation: Son of M
- Silent War
- Secret Invasion: Inhumans
- War of Kings
- Realm of Kings
- Fantastic Four by Jonathan Hickman
- Inhuman 1-3 (Now dönemi)
- Infinity
- Death of X
- Inhumans vs. X-Men

Bunlar dışından biraz geriden de olsa All-New, All-Different dönemi bütün Inhumans başlıklarını takip ediyorum.

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Geçen ay Inhumans'a yaptığımın bir benzerini şu an Superman için yapıyorum. Ciddi bir Superman okuma sürecindeyim. Tabi macera çeşitliliği açısından bakıldığında Inhumans kumsaldaki kum tanesiyse Superman kumsalın kendisi. O yüzden belli bir sınırlama içerisinde okuyorum. Öncelik New 52 dönemini bitirmek ve Rebirth'e geçmekti. Şu an Rebirth dönemini okuyorum zaten.

Daha önce Doomed'a kadar okumuştum ve New 52 Superman'in döneminin en zayıf serisi olduğunu düşünmüştüm. Doomed hikayesi ile birlikte Superman'de olumlu yönde çok kayda değer değişimler var. Özellikle güçlerinin büyük bir kısmını kaybettiği DC YOU dönemi gerçek anlamda sağlam bir dönem. Hatta DC YOU konseptinin en iyi işlediği karakter Superman olabilir. Aynı dönemde başlayan Superman: Lois and Clark ise Rebirth'ün ayak sesleri. Final hikayesi olan The Final Days of Superman hikayesi ise yine eli yüzü düzgün güzel bir hikaye.

Superman okumaları sırasında okuduğum Convergence'ın ise oldukça zayıf bir event olduğunu düşünüyorum. Gördüğüm tek olumlu özelliği pre 52 Superman'i geri getirmesi. Bir de yanılmıyorsam Green Lantern ile alakalı bir durum var ama o Green Lantern maceralarında ortaya çıkacak. Onu o zaman göreceğim. Belki de yanıldım onu tam bilmiyorum şu an.

Süreçte okuduğum çizgi romanlar ise şöyle;

- Superman: Doomed
- Superman, Volume 6: The Men of Tomorrow
- Superman, Volume 1: Before Truth
- Superman: Action Comics, Volume 8: Truth
- Superman, Volume 2: Return to Glory
- Superman/Wonder Woman, Volume 4: Dark Truth
- Batman/Superman, Volume 5: Truth Hurts
- Superman: Action Comics, Volume 9: Last Rites
- Superman/Wonder Woman, Volume 5: A Savage End
- Superman: Savage Dawn
- Convergence
- Superman: Lois and Clark
- Superman: The Final Days of Superman
- Superman Vol. 1: Son of Superman

pizagor

Zamanında bölük pörçük ve uzun aralıklarla okuduğum Avengers serilerine yeniden başladım cumartesi itibariyle. Avengers Dağıldı ile startı verdim, sonra Gizli Savaş'ı ve New Avengers'ın 1. Ve 2. ciltlerini okudum. Şimdi de House of M ellerimde. Bu şekilde arayı açmadan birbirinin peşisıra okumak aralıklı okumaya göre çok daha keyifli geldi. Hafızada bayatlamasına müsaade etmeden, hikaye örgüsünde üstüne koya koya, dağılmadan ilerliyor insan. Karmaşık yazıyor diye boşuna günahını almışım Bendis'in...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

darbove

demin daredevil 1.cildini okudum 2.cilde geçtim ama ne yazıkki serinin daredevil vol2 olarak geçtiğini ve ilk cildin bu değil arkabahçenin daha eskiden bastığı 4 ciltlik seri olduğunu öğrendim umarım borçlar bitince edinip okurum çizim olarak değişik tarzı var hoşuma gitti işleniş güzel
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

ferzan

2017'nin ilk haftalarından sonra 2016'daki kadar efsanevi ve abartılı  (neredeyse her hafta 2000 sayfa civarı fumetti ve comics) çizgi roman okumaları yapamaz oldum...Çizgi romandan kitaplara kaydığım bu dört aylık süreçte okuduğum çizgi romanlar ise grafik roman yahut eski-yeni yerli üretimler oldu...Ayvali, Epileptik, Bırak Üzülsünler, Abdülcanbaz, Genco'nun Yalan Dünyası, Karaoğlan, Asterix ve En Kahraman Rıdvan ilk aklıma gelenler...

Az önce 6'lı kutusuyla rafa geri koyduğum Otisabi #2 ''Münasebetsiz İlişkiler'' ile günün ve mesainin yorgunluğu biraz hafifler gibi oldu...Otisabi karakterinin Pişmiş Kelle dönemine denk gelememiştim yaşım gereği ama L-Manyak dönemi birkaç macerasına rastlayabilmiş, sonrasında Penguen ve Uykusuz ile 2004'ten itibaren her hafta takip eder olmuştum...İlk kitap ''Başımdan Geçti Bunlar'' tamamen Pişmiş Kelle ve L-Manyak dönemi...İkinci kitaptan itibaren renkli Penguen dönemi başlamış oldu...Birkaç kitap sonra da Uykusuz dönemi başlayacak...

Otisabi'yi karakter olarak hiçbir zaman sevmedim...Bana son derece ters düşen bu karakterin başlıca özellikleri arasında fırsatçılık, günü kurtarma, kadını genellemeler eşliğinde meta haline getirme, kibir vesaire gibi pek çok antipatik unsur olsa da, artık üreticisinin hünerinden olsa gerek, her hafta atlamadan okurdum...Okuması keyif veren ama asla katılmadığım görüş ve genellemelere sahip bir anti-kahraman Otisabi...Ama Allah biliyor ya, albümlerini almak hiç içimden gelmemişti...

Ne zaman Yılmaz Aslantürk, Uykusuz'dan ayrıldı (birkaç ay oluyor), o zaman farkında olmadan edindiğim uzun süreli bir alışkanlığımdan olduğumu farkederek hala bulunabiliyorken kutulu ilk 6 albüm ile 7. ve 8. albümleri edinmiştim...Ara ara açıp birkaç sayfa okudukça, bu itici bulduğum karakterin ilginç öykülerini Yılmaz Aslantürk hüneriyle nasıl sevebilmiş olduğumu daha iyi anlıyorum...Yılmaz Aslantürk'ü de Otisabi kadar itici bulurum oysa...Demek iyi bir üretimi sevmek için hem üreticisini, hem de baş karakterini sevmek gerekmeyebiliyormuş...

Vaktiyle ''Siberkare'' isimli muhteşem bir sitede (artık yayında değil) çizgi romanın Ç'sinden de, R'sinden de fazlasıyla anlayan birinin (ne yazık ki adı yahut rumuzu hatırımda değil) yazıları sayesinde ''Atomik Stil'' denen bir tabirden haberdar olmuştum...Fransız-Belçika ekolünün ''Ligne Claire'', yani temiz çizgi ayağının bir kolu imiş atomik stil...Otisabi 'deki gibi kalınlı inceli grafiksel bir fırça tuşlu sade ama doygun bir çini ve renk anlayışının daha başka örnekleri ile birlikte Herge tarzının da ''post-atomik'' olarak geçtiğini şaşırarak öğrenmiştim...Otisabi, atomik tarzın bizdeki tek örneği sanırım...

Fazladan yazmış bulunduk madem, birkaç da görsel ekleyelim...Uykusuz'un en arka sayfasını terk ettikten sonra dergiyi alelade bir görünüme sokan Otisabi için bu kadarcık bir notu da düşmüş olalım...

Not : Otisabi şu sıralar İngilizce'ye çevrilerek yabancı okurların beğenisine sunulmaya hazırlanıyor...Yılmaz Aslantürk, yabancı bir site üzerinden eski ve yeni maceraları webcomics gibi bir formatta yayınlayacak sanırım...

Bu da 2013 yılında tanıtım videosu verilen dizisinde Otisabi'yi canlandırması için seçilen ve rolüne cuk oturan oyuncu ve yanındaki de Yılmaz Aslantürk...Dizi, ancak bir sene sonra hayata geçirilebildi ve bu oyuncunun yerine Otisabi'ye hiç benzemeyen başka bir oyuncu yer aldı...İzlememiştim...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

memospinoz

Alıntı yapılan: ferzan - 18 Nisan, 2017, 01:50:18
    Vaktiyle ''Siberkare'' isimli muhteşem bir sitede (artık yayında değil) çizgi romanın Ç'sinden de, R'sinden de fazlasıyla anlayan birinin (ne yazık ki adı yahut rumuzu hatırımda değil)

Buyurun efendim:
http://web.archive.org/web/20090413234526/http://www.siberkare.com:80/?page_id=2

darbove

daredevil 2.ciltte bitti olaylar güzel bi hal aldı tanıdık yüzleri görmek güzel oldu :D bakalım murdock kankimiz diğer ciltte nasıl başa çıkıcak gazete ile

dean

Şu anda Angela'nın Marvel'a geçtikten sonraki maceralarını okuyorum. Age of Ultron event'i ile birlikte Angela Marvel'a geçiş yapmıştı. Bu süreçte karakter Guardians of the Galaxy ile birlikte görünmüştü.

Original Sin: Thor & Loki: The Tenth Realm macerası Angela için çok önemli. Original Sin tie-in'i olarak arada kaynasa da fena bir hikaye değil. Ardından Angela: Asgard's Assassin Vol. 1: Priceless ve Angela: Queen of Hel: Journey to the Funderworld geliyor.

pizagor

Vampir Şövalye'ye başlayayım dedim. Zorluyorum ama gitmiyor bir türlü. Kız mangası demişlerdi zaten, hakikaten öyleymiş. Üçüncü kitaptayım ve halen sonunu getirme azmim var. Şimdilik 2/10.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

dean

Bu seferde X-Men okumalarına başladım. X-Men okumaları diğer karakterlere göre elbette daha uzun sürecek. X-Men'e ait önemli story arc'ları okuyorum. Bunları genel olarak omnibuslarda toplanan sayılara göre okumaya çalışıyorum. The Dark Phoenix Saga ve Days of Future Past'i daha önce okuduğum için tekrar okumadım. Zaten önümde inanılmaz büyüklükte bir külliyat var. Şimdilik iki devasa macerayı okudum. Biri X-Men: Mutant Massacre. Diğeri ise X-Men: Fall of the Mutants.

Bu iki macera birbirlerine yakın dönemlerde geçiyor. X-Men dergilerinin çoğalmaya başladığı yıllar. Serilerin içerikleri genel olarak Uncanny X-Men, X-Factor, New Mutants gibi çizgi romanlardan oluşuyor. Ama elbette bunların yanında tie-in olarak bir çok çizgi romanla karşılaşmak mümkün.

Sırada Inferno hikayesi var. Inferno'da son derece uzun bir hikaye. X-Men: Inferno Prologue maceralarını da okumak istediğim için tabi hikaye sayfa sayısı olarak ikiye katlıyor.

AU4

Okuyacak bir şeyler bulabilsek okuyacağız ama bu aralar nedense bize göre -Fumetti- pek bir şey çıkmıyor. Tex nadiren'e düştü. Zagor ayda bir. O da hemen bitiyor. Mister No yok.  Büyülü Rüzgar yok. vs vs. Ben kendi adıma çok dertliyim bu aralar. Klasik Tex'ler ayda ikiye çıksın diyoruz dinliyen yok. Ne yapacağız bilmiyorum.

darbove

Elimdeki ciltleri eritmeye devam ediyorum, demir adamlar bitti 2 cilt masallar da okudum. Şuan punisher maxı okuyorum. Elimdeki son cilde geldim 6.cilt bundan sonra sanırım sandman gelicek. :D

ARK

Avengers Dağıldı
Gizli Savaş
New Avengers Cilt 1: Firar
X-Men: Phoenix - Ağıt
New Avengers Cilt 2: Sentry
House of M
New Avengers Cilt 3: Sırlar ve Yalanlar
New Avengers Cilt 4: Kolektif
İç Savaş
New Avengers Cilt 5: İç Savaş
New Avengers Cilt 6: Devrim
Mighty Avengers Cilt 1: Ultron Girişimi
New Avengers Cilt 7: Güven
Mighty Avengers Cilt 2: Venom Bombası

Bunlar an itibari ile bitti, aşağıdakiler de sıradakiler

Astonishing X-Men 1
Astonishing X-Men 2
Astonishing X-Men 3
Astonishing X-Men 4
Astonishing X-Men 5
Astonishing X-Men 6
Dünya Savaşı Hulk
X-Men: Mesih Komplexi, Cilt 1
X-Men: Mesih Komplexi, Cilt 2
X-Force Cilt 1: Melekler ve Şeytanlar
X-Force Cilt 2: Tanıdık Hayaletler
Gizli İstila
New Avengers Cilt 8: Gizli İstila, 1
Mighty Avengers Cilt 3: Gizli İstila, 1
New Avengers Cilt 9: Gizli İstila, 2
Mighty Avengers Cilt 4: Gizli İstila, 2
X Force/Cable: Mesih Savaşı, Cilt 1
X Force/Cable: Mesih Savaşı, Cilt 2
X-Force Cilt 3: Unutulmayan
Dark Avengers Cilt 1: Toplanın
New Avengers Cilt 10: Güç
New Avengers Cilt 11: Yüce Büyücü Arayışı
Dark Avengers Cilt 2: Molecule Man
New Avengers Cilt 12: Güç Kaybı
Avengers - X-Men: Utopia, Cilt 1
Avengers - X-Men: Utopia, Cilt 2
Kuşatma
New Avengers: Kuşatma
Dark Avengers: Kuşatma
Mighty Avengers: Kuşatma
X-Men: Mesihin Dönüşü, Cilt 1
X-Men: Mesihin Dönüşü, Cilt 2
Korkunun Kendisi
Avengers vs. X-Men, Cilt 1
Avengers vs. X-Men, Cilt 2

Bunları toparladım, okunmak için sıra bekliyor sadece planet hulk 1/2 eksik onları da bulursam Marvel Now öncesi klasikler hariç ana evreni bitirmiş olacağım (Avengers ve x-men özelinde), sonra ver elini Marvel Now

worldman

Bir haftadir ayvali-ayvalik cizgi romanini okumaya calisiyorum.bir turlu bitiremedim.