JO, ZETTE ve JOCKO'nun Maceraları - YKY

Başlatan pizagor, 04 Kasım, 2009, 01:16:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Herge'in imzasini tasiyan ancak Tenten gibi basarili bulmadigim bir dizisi de "Les Aventures De Jo, Zette et Jocko"dur.

Çok uzun yillar önce Kobralar Vadisi'ni okumustum. Tipik bir Tenten serüveninde olabilecegi gibi bu hikayede de komik durumlar yaratan çok zengin, sakar, sinirli ve aksi bir arap prensi, prens sakarliklarini yaptikça onu yerlerden toplayan aman efendim dedikçe hirpalanan bir yardimci, prensin bir projesinde mühendis olarak görev yapan babalarinin yaninda baslarina türlü dertler açan Jo ve Zette kardesler ile maymunlari Jocko...

Herge'in Tenten'in acemilik dönemini atlattiktan sonraki olgun dönemine denk geldigini sandigim bu kitapta çizgiden baska basarili buldugum birsey yoktu açikçasi... Diger tüm unsurlar bir Tenten serüveninden tanidik geliyordu sanki, sadece biçimleri degistirilmis gibi...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Mister NO

Kategori: Doğan Kardeş
Yazar: Hergé
Çeviren: Esra Özdoğan
Resimleyen: Hergé
Sayfa: 52
Ölçü: 22 x 29 cm
ISBN: 978–975–08–2470–8
YKY'de 1. Baskı: Şubat 2013

Milyarder Bay Pump tam bir hız tutkunudur.  Zira zamanın boşa geçmesinden hiç hazzetmez. Her işi en kısa sürede bitirmek ister. O kadar ki hizmetkârları tekerlekli patenlerle çalışır, kendisi bir kat aşağı inmek için merdivenleri kullanmak yerine kaydıraktan kayar. Yaptığı her işi ne kadar sürede yaptığını görmek için zaman tutar.
Gelgelelim günün birinde özel otomobil pistinde hız yaparken kaza yapar ve hayatını kaybeder.
Vasiyeti açıklandığında Paris'ten New York'a aktarmasız olarak saatte 1000 km hızla uçabilecek uçağı bir sene zarfında yapan kişi ya da kişilere 10 milyon dolar bıraktığı ortaya çıkar. Bu zaman zarfında uçak imal edilemezse söz konusu para yeğenlerine kalacaktır.
Bir uçak şirketinde mühendis olarak çalışan Jo ve Zette'in babası Jacques Legrand bu zorlu işe girişmeye karar verir. Ne var ki Jacques Legrand ummadığı maceraların içinde bulur kendisini.

gamlıbaykuş

Yapı Kredi'yi tebrik etmek lazım gerçekten. Bol bol Frankofon okumak dileğiyle :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Mister NO

YKY Hergé'nin başka kitaplarını da yayınlayacağı bir seriye başlıyor bu kitapla. Çok yakında 2 kitap daha basılacak bu seriden...  ;)

yunusmeyra

bu seride türkiye'de korsan olarak ve yeniden çizdirilerek yayınlanmış diye biliyorum.. herhalde 1960'larda ve küçükboy olarak..yanlız derginn ismini hatırlayamadım..  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hanac

1936-1957 yılları arasında 5 albüm yayınlanmış.

Bu üçüncü albüm imiş, 4. de bunun devamı, YKY bunu da yayınlayacaktır

Hmmm, YKY Umpah Pah'ı da yayınlar mı acaba ?  :)

hanac

yunusmeyra

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 08 Mart, 2013, 09:36:48
bu seride türkiye'de korsan olarak ve yeniden çizdirilerek yayınlanmış diye biliyorum.. herhalde 1960'larda ve küçükboy olarak..yanlız derginn ismini hatırlayamadım..  :)

1966 yılı fasiküllerinden bir örnek ,yayın ismi "PAN PAN"

hennessy

Akşam İlyas'a uğradığımda görünce baktım kapağı fazla incelemeden çevirince bu Tenten mi dedim. İlk sayfadan ve çizimlerden Herge etiketi belli oluyor. Zaten sonra kapağa bakınca Herge'nin logosunu görünce tahminim doğru çıktı :) İçinde Tenten ve dupont'ları görüyorsunuz. Tenten'de ki arabalarada rastlıyorsunuz.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

yunusmeyra

bir de oldu olacak (oluyor galiba..) herge ve onun stüdyosunun hazırladığı tamamı 12 albümden oluşan "Quick & Flupke"yide görmeyi umuyoruz

V

Tin Tin dergisinde ne yayınlandıysa zamanında hepsi yayınlansın,yok demem.. :)
"İstemem,eksik olsun.."

yunusmeyra

bu da herge'nin ilk uzun soluklu strip kahramanı

totor

Pulluk

Herge'in elinden çıkan her şey kabulümdür   :)
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

rumar80

Alıntı yapılan: hanac - 08 Mart, 2013, 09:50:41
5. albüm

Hasan buna beşinci albüm demişsiniz ama maceranın adı YKY listesindeki ile uyuşmuyor. YKY üçüncü kitap olarak senin ilk kitap dediğin Mantiboa cevap vermiyoru göstermiş. Bu da tüm seri yayınlanacak anlamına gelebilir. Öyle ya da böyle YKY'nıson zamanlardaki temposundan dolayı kutlamak lazım. Kitabı okuyunca da yorumumu yazarım.

rumar80

Kitabı bitirdim. Murat'ın da dediği gibi her şeyiyle bir Hergé eseri. Eser 1930 tarihli. Çizimler, konu, karakterler... Komedi unsurunu maymun Jocko ile elde etmeyeçalışmış usta o da Milou gibi alkolik vs., ama Tenten kadar komedi ağırlıklı değil. Biraz daha aksiyon yüklü. İki çocuk kahraman ile macerlar yaşanıyor. Tenten gibi değil ama ustanın bir eserini okumak ve anmak için güzel. Ama ASLA Tenten havası beklemeyin.
   YKY'nı bir kez daha kutluyorum. Sanırım bu kitap ve Marsupliami ile küçük okurları da kazanmaya çalışıyor.
   Yıllarca Doğan Kardeş ile çizgi romanı ayakta tıtan bir kuruluşun aynı çizgiyi albüm formatında sürdürmesi sevindirici. Aynı çizgide ve kalitede devam etmeleri dileğiyle... Bir de Blueberry'e el atsa....