Ultimate Fantastic Four

Başlatan dean, 26 Kasım, 2016, 00:34:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Ultimate evreni ile hep inişli çıkışlı bir ilişkim oldu. Aslında Ultimate evreni benim ilk göz ağrılarımdandır. İngilizce çizgi roman almaya ve düzenli olarak Marvel'ı takip etmeye başladığımda Ultimate evrenine ağırlık vermiştim. Çünkü Earth-616'dan daha basit, takip etmesi daha kolay ve karakterlerin origini açısından daha moderndi. Ama sonra Ultimate evreni tarif edilemeyecek kadar bozuldu. Bunun sebebini ben hep crossoverlar olarak gördüm.

Ultimate evreninin başlangıcında crossover ve event hikayelerinin olmaması asıl çekici olandı. Earth-616'da istemediğimiz kadar crossover zaten görüyorduk. Ultimate evreninin güzelliği karakterlerin kendi hikayelerinde takılmalarıydı aslında. Event olmadan, devasa hikayeler olmadan ne güzel anlatılıyordu hikayeler. Sonuç olarak Ultimatum ile benim için Ultimate evreni öldü. Ama tam aksine de hiç bir şey Ultimate evreninin ilk hikayelerinin çok iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Şu anda yayınlanan ve Earth-616'da geçen Ultimates maceralarının 2. ayağı ile ilgili bir teaser gördüm. O teaser'da Maker, Ultimate evrenini yeniden bulmuştu. Bu olay benim Ultimate evreni için tekrar heyecanlanmama yetti. Maker'dan dolayı da zamanında okumadığım Ultimate Fantastic Four sayılarını okumaya başladım. Şunu söylemeliyim Ultimate Fantastic Four beklediğimden çok daha iyi çıktı.

2015 yılındaki Fantastic Four film hezimeti hikaye aslen bu Ultimate döneminin ilk cildine dayanıyor. İlk arc'ı okurken film ile macera arasındaki benzerlik beni çok şaşırttı. Özellikle ilk iki sayının neredeyse aynı olduğunu söylemek mümkün. Ama tabi ardından çizgi romanı iyi yapan hikaye gelişimi filmde yaşanmadığı için film çizgi romandan ayrılıyor ve son derece yanlış yollara giriyor. Şunu söylemem gerekir ki ilk cilt tamamen filmi senaryosu olarak kullanılsaymış. Şu anda heyecanla ikincisini beklediğimiz mükemmel bir Fantastic Four filmi olurmuş.

İlk cildin hikayesine bakarsak. Ultimate evreninde daha genç olarak resmedilen Reed Richarsd evinin bodrum katında Negative Zone'u varlığını keşfediyor. Ardından genç dâhilerin eğitim gördüğü Bexter Building'e kabul ediliyor. Orada Sue, Johnny ve Victor ile tanışıyor. Negative Zone ile ilgili bir test yapılacağı zaman ise bir kaza yaşanıyor. Reed, Sue, Johnny, Victor ve onlara deney zamanı katılan Reed'in çocukluk arkadaşı Ben, Negative Zone'un etkisiyle güçlerini kazanıyorlar. O sırada Mole Man tehlikesi yükseliyor. Reed, Sue, Johnny ve Ben hem güçlerini kullanmayı öğreniyorlar hem de Mole Man ile mücadeleye giriyorlar.

Nightrain

Basan çıksa da okusak. Olmadı Mark Waid'li Hickman'li ciltleri basan olsa.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 26 Kasım, 2016, 08:24:04
Basan çıksa da okusak. Olmadı Mark Waid'li Hickman'li ciltleri basan olsa.

Bu noktadan sonra ülkemizde artık Ultimate evreninden çizgi roman yayınlanacağını zannetmiyorum. Bu seri yayınlansaydı herhalde film zamanı yayınlanırdı. Zira filmin çıkışına çok yakın başlamıştı. Fantastic Four bu ülkede yayınlanacaksa kesinlikle Hickman dönemi olması lazım.